[18/5/2011] Ιστορία Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 30)
  • Άριστα

    Ψήφοι: 6 20.0%
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 3 10.0%
  • Καλά

    Ψήφοι: 4 13.3%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 3 10.0%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 2 6.7%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 2 6.7%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 10 33.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

joann

Νεοφερμένος

Η joann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
παιδια η πηγη απο μονη της ποσο ποιανει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitegod

Νεοφερμένος

Ο whitegod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
25/100 η καθε μια ξεχωριστα δηλαδη 5 !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joann

Νεοφερμένος

Η joann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
εννοω η πηγη χωρις το χωριο απο το βιβλιο :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitegod

Νεοφερμένος

Ο whitegod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Τι να σου πω αναλογα πως θα βαθμολογισει ο καθηγητης που θα δει το βαθμο σου.ισσος σου κατεβασει αρκετες μοναδες διοτι πρεπει να υποστιριξεις αυτα που γραφεις απο της ιστορικες γνωσεις που κατεχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joann

Νεοφερμένος

Η joann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
το ξερω απλα στην μια πηγη που επεσε σημερα εγραφα οτι θυμομουν απο το βιβλιο και εποιανε και 25 ρε γαμωτο... :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
το ξερω απλα στην μια πηγη που επεσε σημερα εγραφα οτι θυμομουν απο το βιβλιο και εποιανε και 25 ρε γαμωτο... :'(
Κι εγώ νομίζω πως θα σου κόψει αρκετές μονάδες,αλλά οκ.=/
Δηλαδή αν έχεις γράψει τέλεια όλα τα υπόλοιπα,ακόμα και 10 μονάδες να σου πάρει σωστές μόνο,
έχεις ελπίδες για έναν πολύ καλό βαθμό. :)
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πήγα και τους πήρα τα σώβρακααααααααααααααααα!!!!!! τα έγραψα όλα μα όλα!!!! πήγα στο φροντιστήριο και μου είπαν ότι πάω για εικοσάρι καθαρό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 2 ακόμα και μετααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!! ανυπομονώ!!!!!!!!!!!
Έτσι! Τέτοια πόστ να βλέπω.
Μπράβο ρε παιδιά!

Γενικά τα θέματα μου φάνηκαν οκ,βατά. Δεν είχαν ιδιαίτερη δυσκολία.
Αρχαία τώρα να δούμε. =/
Ελπίζω να μπεί ένα μέτριο άγνωστο τουλάχιστον. Μην σας βάλουν κάτι τρελά δύσκολο δηλαδή. =/

Συνεχίστε έτσι,παιδιά. =))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Παιδια στο ΒΙ ΣΤΗΝ Α ξεκινησα απο εκει που λεει περι τα τελη της δεκαετιας.....ηθελε πιο πριν ε?απο την αρχη?πωωωω λετε να μου κοψουν πολυ?τωρα κοιταξα σε λυση φροντιστηριου και λεει προαιρετικα θα μπορουσαμε να αρχισουμε ηνεα γενια.....δηλαδη απο την αρχη...αρα μπορει να μην μου εκοψαν ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JasonRow

Νεοφερμένος

Ο JasonRow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
είμαι ένα τρανό παράδειγμα ...ότι υπάρχει και μια μειοψηφία που έγραψε χάλια :( ....απλά είχα αφήσει μεταρρύθμιση εκτός όλων των ορισμών και ΟΥΛΕΝ ΠΑΟΥΕΡ που τα έμαθα νεράκι......και έγραψα στην πηγή ότι δεν θα περίμενε και ο πιο υπομονετικός καθηγητάκος.....συγκεκριμένα βενιζελισμό και αγροτική μεταρρύθμιση ουδεμία σχέση με την πηγή και τα ανέπτυξα βάσει αυτής....στην άλλη έβαλα εθνολογική σύσταση και την παραγραφούλα από πάνω πολιτισμό και μετά οικονομικό τομέα....δηλαδή κλάφτα εν ολίγοις Χαράλαμπε! :(

Mα τόσο γκαντεμιά πια...ούτε αρχή της δεδηλωμένης ούτε κρίση του 1932 ούτε επανάσταση στον θέρισσο ούτε Σύμβαση Άγκυρας ούτε από παρευξείνιο τίποτα....ούτε καν νεά γενιά και δικομματισμός....τι να πω ....shit happens δεν εξηγείται αλλιώς....του χρόνου πάλι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftmano

Νεοφερμένος

Ο leftmano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
αγαπητοί φίλοι και φίλες μια ερώτηση:
εάν στις πηγές αναφερθούν όλα όσα πρέπει από το βιβλίο ,ΣΕ ΣΥΝΘΕΣΗ με όσα αναφέρουν οι πηγές, όμως ανακατεμένα και χωρίς να αναφέρεται τι είναι από τις πηγές και τι από το βιβλίο, ώστε να παραχθεί ένα ενιαίο κείμενο με καλή διατύπωση και νοηματική συνοχή, υπάρχει πρόβλημα? Αφαιρούνται μονάδες κι αν ναι πόσες περίπου από κάθε 25 άρι? Και κάτι ακόμα, το γεγονός ότι εγώ προχώρησα και ανέφερα μέχρι και την συνθήκη Λονδίνου στο Β2 ΩΣΤΌΣΟ έχοντας σωστά τα προηγούμενα πόσο αφαιρεί άραγε από το 15 άρι?
υγ Είμαι 44 ετών, πτυχιούχος ΑΕΙ θετικών επιστημών και η ...λόξα μου να σπουδάσω κοινωνιολογία σε συνδυασμό με το ότι ήταν αδύνατον να γίνει αυτό με κατατακτήριες πτυχιούχων, με έφερε ξανά στις Πανελλήνιες και μάλιστα στην άγνωστη για μένα Θεωρητική κατεύθυνση μετά από 26 χρόνια! Προσωπικό διάβασμα και πείρα ζωής με βοήθησαν και ότι βγει...Ωστόσο η απειρία μου ως προς το πως απαιτούνται από τους βαθμολογητές οι απαντήσεις, μάλλον μου στοιχίζει σε όλα τα μαθήματα... Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον/α απαντήσει, καλή επιτυχία στα επόμενα σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Tελικα οι πανελληνιες δεν ειναι και ο πιο δικαιος θεσμος του κοσμου... Οχι πως το πιστεψα ποτε μου, αλλα επιβεβαιωθηκα σημερα!! Εδινε η αδερφη μου, που ολη τη χρονια ξεσκιστηκε να διαβαζει ιστορια... Σε σημειο που νομιζες πως δινει μονο αυτο το μαθημα και τη βιολογια!! Ε λοιπον σημερα εγραψε ενα 15 με 17 στην καλυτερη... Το αγχος σε συνδιασμο με τη γκαντεμια εβαλαν και παλι το χερακι τους!! Τεσπα, δυστυχως ο,τι εγινε εγινε:mad:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alibaba

Νεοφερμένος

Ο Alibaba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
αγαπητοί φίλοι και φίλες μια ερώτηση:
εάν στις πηγές αναφερθούν όλα όσα πρέπει από το βιβλίο ,ΣΕ ΣΥΝΘΕΣΗ με όσα αναφέρουν οι πηγές, όμως ανακατεμένα και χωρίς να αναφέρεται τι είναι από τις πηγές και τι από το βιβλίο, ώστε να παραχθεί ένα ενιαίο κείμενο με καλή διατύπωση και νοηματική συνοχή, υπάρχει πρόβλημα? Αφαιρούνται μονάδες κι αν ναι πόσες περίπου από κάθε 25 άρι? Και κάτι ακόμα, το γεγονός ότι εγώ προχώρησα και ανέφερα μέχρι και την συνθήκη Λονδίνου στο Β2 ΩΣΤΌΣΟ έχοντας σωστά τα προηγούμενα πόσο αφαιρεί άραγε από το 15 άρι?
υγ Είμαι 44 ετών, πτυχιούχος ΑΕΙ θετικών επιστημών και η ...λόξα μου να σπουδάσω κοινωνιολογία σε συνδυασμό με το ότι ήταν αδύνατον να γίνει αυτό με κατατακτήριες πτυχιούχων, με έφερε ξανά στις Πανελλήνιες και μάλιστα στην άγνωστη για μένα Θεωρητική κατεύθυνση μετά από 26 χρόνια! Προσωπικό διάβασμα και πείρα ζωής με βοήθησαν και ότι βγει...Ωστόσο η απειρία μου ως προς το πως απαιτούνται από τους βαθμολογητές οι απαντήσεις, μάλλον μου στοιχίζει σε όλα τα μαθήματα... Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον/α απαντήσει, καλή επιτυχία στα επόμενα σε όλους!
Κατ' αρχάς συγχαρητήρια για την επιμονή και υπομονή σας.
Όσον αφορά την ερώτησή σας για την πηγή για τους διορθωτές η σύνθεση ιστορικών γνώσεων και αντλούμενων από την πηγή πληροφοριών είναι το ΕΥΚΤΕΟ. Μάλιστα μετράει θετικά στην συνολική εκτίμηση του γραπτού. Για να μην τρομοκρατήσω όμως τους φίλους που δεν έκαναν σύνθεση το λογικό είναι οτι δεν κόβουν από αυτό αν και τους δίνεται σαν δυνατότητα η αφαίρεση το πολύ 3 μορίων στην εκατοστιαία κλίμακα.
Όσον αφορά την δεύτερη ερώτησή σας, σας παραπέμπω : https://host.keystone.gr/kapp/7/0518/a_ist/mthdk-frntstra_ist.pdf
Και η προσωπική μου γνώμη (όσο θυμάμαι από πέρυσι) ειναι οτι δεν θα σας κόψουν ή αν πεσετε σε κάποιον περίεργο το πολύ 1-3 μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheNikosforever

Νεοφερμένος

Ο TheNikosforever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Κατ' αρχάς συγχαρητήρια για την επιμονή και υπομονή σας.
Όσον αφορά την ερώτησή σας για την πηγή για τους διορθωτές η σύνθεση ιστορικών γνώσεων και αντλούμενων από την πηγή πληροφοριών είναι το ΕΥΚΤΕΟ. Μάλιστα μετράει θετικά στην συνολική εκτίμηση του γραπτού. Για να μην τρομοκρατήσω όμως τους φίλους που δεν έκαναν σύνθεση το λογικό είναι οτι δεν κόβουν από αυτό αν και τους δίνεται σαν δυνατότητα η αφαίρεση το πολύ 3 μορίων στην εκατοστιαία κλίμακα.
Όσον αφορά την δεύτερη ερώτησή σας, σας παραπέμπω : https://host.keystone.gr/kapp/7/0518/a_ist/mthdk-frntstra_ist.pdf
Και η προσωπική μου γνώμη (όσο θυμάμαι από πέρυσι) ειναι οτι δεν θα σας κόψουν ή αν πεσετε σε κάποιον περίεργο το πολύ 1-3 μόρια.

κατα την προσωπικη μου αποψη οπως εμαθα φετος η συνθεση βαθμολογειται μεν θετικα απο τους εξεταστες αλλα κρυβει και εξαιρετικους κινδυνους...για παραδειγμα πρεπει στην συνθεση αυτη να διατηρησουμε την μορφη συγκρισης μεταξυ των στοιχιων της πηγης και των ιστορικων γνωσεων και να μην περιοριστουμε απλως στις γνωσεις που ξερουμε απο το σχολικο βιβλιο ή παιρνουμε απο την πηγη...αν αποφευχθει αυτο το λαθος τοτε η συνθεση βαθμολογειται ιδιαιτερα θετικα...

αυτο που βαθμολογειται αρνητικα σε καθε πηγη ειναι η απλως παραθεση των γεγονοτων..δηλαδα τι γνωριζουμε απο την πηγη,τι γνωριζουμε απο το σχολικο βιβλιο και μετα τελος...οφειλουμε στο τελος να επισημαινουμε σε πιο σημειο η πηγη επιβεβαιωνει το σχολικο βιβλιο και ποια καινουρια σημεια προσθετει σε σχεση με αυτα που ξερουμε απο το βιβλιο..αυτη ειναι και η ουσια της πηγης

φυσικα αυτη ειναι προσωπικη μου αποψη και παρακαλω αμα κανω λαθος διορθωστε με γιατι θα ειναι για το καλο μου:P

Κι εγώ νομίζω πως θα σου κόψει αρκετές μονάδες,αλλά οκ.=/
Δηλαδή αν έχεις γράψει τέλεια όλα τα υπόλοιπα,ακόμα και 10 μονάδες να σου πάρει σωστές μόνο,
έχεις ελπίδες για έναν πολύ καλό βαθμό. :)

Έτσι! Τέτοια πόστ να βλέπω.
Μπράβο ρε παιδιά!

Γενικά τα θέματα μου φάνηκαν οκ,βατά. Δεν είχαν ιδιαίτερη δυσκολία.
Αρχαία τώρα να δούμε. =/
Ελπίζω να μπεί ένα μέτριο άγνωστο τουλάχιστον. Μην σας βάλουν κάτι τρελά δύσκολο δηλαδή. =/

Συνεχίστε έτσι,παιδιά. =))


προτιμω να βαλουν δυσκολο αγνωστο και ευκολο γνωστο...:)να ποιασουμε ευκολα το 12 και μετα ας φαμε ολο τον υπολοιπο χρονο να την παλεψουμε με το αγνωστο..εε..που θα παει..ποσο δυσκολο μπορουν να το κανουν ενα αγνωστο??παντα θα εχει τα ευκολα σημεια και τα δυσκολα του σημεια...και εκει θα ξεχωρισουν και οι καλυτεροι μαθητες..λοιπον παμε με αισιοδοξια και οτι γραψουμεεεεε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

leftmano

Νεοφερμένος

Ο leftmano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
ευχαριστώ όλους για τις πολύ χρήσιμες διευκρινήσεις, μακάρι να τις είχα ΠΡΙΝ την εξέταση, θα με είχαν καθοδηγήσει καλύτερα!! Ωστόσο πάμε γερά για Αρχαία, ψυχραιμία και συγκέντρωση, οι Πανελλήνιες είναι και λίγο extreme sport και πρέπει να χαρούμε την εμπειρία...Χαίρομαι ιδιαίτερα για το επίπεδο των νεώτερων συνυποψηφίων μου, βλέπω να υπάρχει εκπληκτική κριτική σκέψη και χιούμορ στα διάφορα ποστς που παρακολουθώ ως ...υποψήφιος κι εγώ, κι αυτό πέρα από οτιδήποτε άλλο, με κάνει να χαίρομαι για τις επερχόμενες γενιές. Εμείς είχαμε κάτι "θάλασσες" μαθηματικών, φυσικής και χημείας + γράψε -ένα-δοκίμιο-στην έκθεση-και-ότι-πιάσεις και έτσι πελαγοδρομούσαμε να διαβάζουμε χωρίς εστίαση και με θέματα κυριολεκτικά από το πουθενά. Αργότερα, στο Πανεπιστήμιο μάθαμε την κριτική σκέψη...Καλή επιτυχία στα Αρχαία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Tελικα οι πανελληνιες δεν ειναι και ο πιο δικαιος θεσμος του κοσμου...
freak, αυτό είναι γενικότερο χαρακτηριστικό των εξετάσεων. Όλες οι εξετάσεις, είτε λέγονται Πανελλήνιες, είτε ενδοσχολικές είτε οτιδήποτε, κρίνονται στο τι επίδοση θα έχεις εκείνες τις 2-3 ώρες που θα γράψεις. Δίκαιο; Άδικο; Αυτό έχουμε...

Όπως και να 'χει καλά αποτελέσματα και καλή επιτυχία στα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
αγαπητοί φίλοι και φίλες μια ερώτηση:
εάν στις πηγές αναφερθούν όλα όσα πρέπει από το βιβλίο ,ΣΕ ΣΥΝΘΕΣΗ με όσα αναφέρουν οι πηγές, όμως ανακατεμένα και χωρίς να αναφέρεται τι είναι από τις πηγές και τι από το βιβλίο, ώστε να παραχθεί ένα ενιαίο κείμενο με καλή διατύπωση και νοηματική συνοχή, υπάρχει πρόβλημα? Αφαιρούνται μονάδες κι αν ναι πόσες περίπου από κάθε 25 άρι? Και κάτι ακόμα, το γεγονός ότι εγώ προχώρησα και ανέφερα μέχρι και την συνθήκη Λονδίνου στο Β2 ΩΣΤΌΣΟ έχοντας σωστά τα προηγούμενα πόσο αφαιρεί άραγε από το 15 άρι?
υγ Είμαι 44 ετών, πτυχιούχος ΑΕΙ θετικών επιστημών και η ...λόξα μου να σπουδάσω κοινωνιολογία σε συνδυασμό με το ότι ήταν αδύνατον να γίνει αυτό με κατατακτήριες πτυχιούχων, με έφερε ξανά στις Πανελλήνιες και μάλιστα στην άγνωστη για μένα Θεωρητική κατεύθυνση μετά από 26 χρόνια! Προσωπικό διάβασμα και πείρα ζωής με βοήθησαν και ότι βγει...Ωστόσο η απειρία μου ως προς το πως απαιτούνται από τους βαθμολογητές οι απαντήσεις, μάλλον μου στοιχίζει σε όλα τα μαθήματα... Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον/α απαντήσει, καλή επιτυχία στα επόμενα σε όλους!



Δεν ήξερες, δεν ρώταγες; :P
Αλλά και να ρωτούσατε 50 καθηγητές, θα παίρνατε 50 διαφορετικές απαντήσεις, μπορεί και περισσότερες. :P

Τα μαθήματα της θεωρητικής, κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν είναι δύσκολα. Δηλαδή κάποιος που έχει κάποιες στοιχειώδεις βάσεις και στόχο και διαβάζει πολύ, έχει πολλές πιθανότητες να πετύχει. Ο κυριότερος κίνδυνος της κατεύθυνσής μας ελλοχεύει στον τρόπο βαθμολόγησης.

Ας το ξεκαθαρίσουμε: σε λογοτεχνία/ιστορία/αρχαία γνωστό ενδεικτικές απαντήσεις από το υπουργείο ΔΕΝ ΔΙΝΟΝΤΑΙ.

Τι σημαίνει αυτό; Ότι είναι στην ευχέρεια του γλυκύτατου διορθωτή το τι θα κόψει, πώς θα κόψει, γιατί θα το κόψει.

Πώς διορθώνονται λοιπόν τα μαθήματα αυτά;

Η απάντηση είναι: σε επίπεδο εξεταστικού κέντρου. Ο επικεφαλής ανοίγει ένα πακέτο με γραπτά, βλέπει τι πάνω-κάτω έγραψαν οι εξεταζόμενοι, και σημειώνει πόσο θα βαθμολογηθεί η τάδε αναφορά η δείνα έλλειψη κτλ. Έτσι εξηγούνται κάτι δραματικές αποκλίσεις στην λογοτεχνία για παράδειγμα. Όταν πχ πέρσι στο εξεταστικό κέντρο που διόρθωνε η φιλόλογός μου, έδιναν τις μισές μονάδες σε κάποια ερώτηση στη λογοτεχνία και ύστερα μίλησε με άλλο κέντρο στη Θεσσαλονίκη και εκεί δεν δίνανε τίποτα, ε δεν είναι το ίδιο 10/20 με 0/20.

Όλα αυτά τα είπα κυρίως για να ξεκαθαριστεί αυτό το θέμα και να λυθούν απορίες.

Στο ερώτημα που έχετε θέσει, συνεπώς, κανείς δεν μπορεί να σας απαντήσει με βεβαιότητα. Πάντως η σύνθεση προτιμάται και υπάρχουν καθηγητές που λένε πως η παράθεση χάνει πολύ στα 25. Στο θέμα των πηγών ο καθηγητής που είχα στο φροντιστήριο ήταν απίστευτα αυστηρός και ζητούσε τα εξής:

Αναφορά στο αν η πηγή είναι πρωτογενής/δευτερογενής.
Χωρία από την πηγή που να επιβεβαιώνουν τη συνώνυμη έκφραση (σε εισαγωγικά και παρένθεση).
Συσχετισμό πηγής-σχολικού εγχειριδίου, είτε για να πούμε πως ταυτίζονται, είτε πως διαφοροποιούνται.
Οφείλουμε να τονίσουμε πως κάποια πληροφορία είναι νέα/προεκτείνει τα όσα ήδη έχουμε διδαχθεί.
Σχόλιο από τις ευρύτερες ιστορικές μας γνώσεις (sic) όπου αυτό αρμόζει.

Άλλα μας ξεκαθάρισε πως είτε τα κάνουμε αυτά είτε όχι, δεν μπορεί να ξέρει πώς εν τέλει θα βαθμολογηθεί το γραπτό μας.

προτιμω να βαλουν δυσκολο αγνωστο και ευκολο γνωστο...:)να ποιασουμε ευκολα το 12 και μετα ας φαμε ολο τον υπολοιπο χρονο να την παλεψουμε με το αγνωστο..εε..που θα παει..ποσο δυσκολο μπορουν να το κανουν ενα αγνωστο??παντα θα εχει τα ευκολα σημεια και τα δυσκολα του σημεια...και εκει θα ξεχωρισουν και οι καλυτεροι μαθητες..λοιπον παμε με αισιοδοξια και οτι γραψουμεεεεε:)

Τώρα γιατί ρώτησες πόσο δύσκολο μπορούν να κάνουν ένα άγνωστο; :P
Δεν έχεις κάνει αδίδακτα που να μην βγαίνουν με τίποτα;

Το 2007 πχ, έβαλαν Πλάτωνα γνωστό και Πλάτωνα άγνωστο και μάλιστα για 1η φορά διάλογο. Ε, αν δεν καταλάβαινε κάποιος το νόημα από την 1η γραμμή, δεν έγραφε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Εγώ πάντως και τις δύο πηγές με σύνθεση τις έκανα και μάλιστα χωρίς αναφορές "στο σχολικό βιβλίο" - "στην πηγή" ΑΝ θυμάμαι καλά, γιατί πάνε και 2 χρόνια. Με δύο ερωτήσεις γραμμένες σε ελεύθερη, δική μου, απόδοση (ειδικά στη μία, έγραψα ελάχιστα πράγματα, γιατί είχα κολλήσει), οι οποίες έπαιρναν μαζί 35 και μια πηγή από την οποία παρέλειψα στοιχεία του βιβλίου, πήρα 87/100. Οπότε την πρώτη πηγή που την είχα γράψει τέλεια, λογικά τη βαθμολόγησαν με 25. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheNikosforever

Νεοφερμένος

Ο TheNikosforever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
ναι εχω κανει αδιδακτα που να μην βγαινουν με τιποτα..αλλα φαντασου να βαλουν και σχετικα δυσκολο αγνωστο αν και αυτο ειναι θεμα υποκειμενικο....ο χρονος δεν θα μας φτασει με τιποτα...και το αγνωστο θελει χρονο και υπομονη..ειναι σαν τις γυναικες:P

οτι και να γινει το αγνωστο θα εχει και το δυσκολο και το ευκολο κομματι του σχετικα με τις γνωσεις μας...προτιμω να ξεκινησω με ενα ευκολο αγνωστο και με σχεδον 60 σιγουρες μοναδες και μετα θα εχω ολο το χρονο για το αγνωστο...τωρα αν τυχη και ειναι τοσο δυσκολο το αγνωστο που να μην βγαινει με τιποτα τοτε το ιδιο θα ισχυει και για ολους τους μαθητες...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Οι 2 πηγές στην Ιστορία και ο Κουμουνδούρος είναι τα 3 μόνα τα οποία είμαι σίγουρη πως έγραψα σχεδόν τέλεια.

Utter fail.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

L North

Νεοφερμένος

Ο L North αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Πάντως, για μία ακόμη φορά η επιτροπή έδειξε πως δεν κολλάει πουθενά.

Αντιπολιτευτικοί όμιλοι και Κουμουνδούρος έπεσαν στον ΟΕΦΕ και αυτοί τα έβαλαν. Ανάπτυξης απο το Κρητικό και στα δύο. Μαγκιά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top