Συμβόλαιο συμβίωσης ... σύντομα κοντά σας

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πρόκειται να εφαρμοστεί σύντομα η έννοια του συμβολαίου συμβίωσης αφού ακόμη και η Εκκλησία φαίνεται να το αποδέχεται. Συγκεκριμένα ο Ιερώνυμος είπε ότι "Το θέμα θα πρέπει να αντιμετωπιστεί με σύνεση και ψυχραιμία… οι καιροί προχωρούν…"

Το συμβόλαιο αυτό θα δίνει όλα τα νομικά πλεονεκτήματα που προσφέρει ο Γάμος σε ένα ζευγάρι που δεν επιθυμεί να πραγματοποιήσει την τελετή του Γάμου.

Η δικιά σας γνώμη ποία είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

esperanza

Νεοφερμένος

Η esperanza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Το συμβόλαιο αυτό θα αφορά μόνο εκείνους που θα έχουν κάνει πολιτικό γάμο και όχι και θρησκευτικό? Αλλά δε βαριέσαι... έτσι κι αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση να συμβεί κάτι στο εξωτερικό και να μην σπεύσουμε να το υιοθετήσουμε. Τί είχαμε τί χάσαμε.... Ας προβληματίσει εκείνους που δεν ξέρουν τί έχουν και που αγοράζοντας ένα σύντροφο θέλουν να φυλάξουν και τα νώτα τους γιατί βλέπεις σήμερα ισχύει το ΄΄ τα δικασου δικά σου και τα δικά μου δικά μου΄΄ μην παραγνωριζόμαστε κιόλας. Πάνω απ΄όλα το συμφέρον του καθενός αφού τα αισθήματα έχουν και ημερομηνία λήξεως .....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Το συμβόλαιο αυτό θα αφορά μόνο εκείνους που θα έχουν κάνει πολιτικό γάμο και όχι και θρησκευτικό?
Νομίζω δεν μιλάμε για γάμο, αλλά για συμβίωση με τον/την σύντροφό σου, αλλά επίσημα και με τη σφραγίδα του Νόμου. Πάντως διάβασα ότι ενώ η Εκκλησία είναι πρόθυμη να το συζητήσει (αν και απορώ γιατί πρέπει να έχει λόγο σε θέμα που δεν αφορά την θρησκεία, αλλά την Πολιτεία), ωστόσο έχουν πρόβλημα οι ... νομικοί!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Τι νόημα έχει αυτό το συμβόλαιο? Αν προσφέρει όλα τα νομικά πλεονεκτήματα του γάμου τότε τι? το πρόβλημα υπάρχει στη τελετή?:confused:
Και εντάξει αυτό θα το καταλάβαινα για τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια, αφού δεν μπορούν να παντρευτούν στην εκκλησία, αλλά για ένα στρειτ ζευγάρι τι νόημα έχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει ακριβώς περί τίνος πρόκειται. Μιλάμε απλά για κατοχύρωση των παιδιών ανύπαντρων γονέων; Μιλάμε για άνοιγμα οικογενειακής μερίδας; Μιλάμε απλά για ένα χαρτί που λέει ότι "εγώ είμαι τον/την τάδε" χωρίς αυτό να ισοδυναμεί νομικά με την "οικογένεια";

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asimonis

Νεοφερμένος

Ο asimonis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ολες αυτες τις ημερες ακουω και διαβαζω τις σφοδρες αντιδρασεις της Ελληνικης Εκκλησιας στο θεμα του συμφωνου ελευθερης συμβιωσης. Με αποκορυφωμα βεβαια την δηλωση του Ανθιμου περι πορνειας , και μαλιστα συμπεριελαβε και οσους εχουν παντρευτει με πολιτικο γαμο!!! Για να δουμε ομως τι ειναι αυτο που εξωθει σε πολιτικο γαμο (αρα στην πορνεια κατα τον Ανθιμο) πολλα ζευγαρια στις μερες μας:
ΕΞΟΔΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΓΑΜΟΥ:
1. Αδεια γαμου, χαρτοσημα και κατιτις για τον παπα που την συνεταξε 180 εως 220 ευρω.
2. Νυφικο 2.000,00 εως 6.000,00 ευρω
3. Γαμπριατικο κουστουμι 800,00 εως 3.000,00 ευρω
4. Παρανυφακια 300,00 εως 800,00 ευρω
5. Στολισμος εκκλησιας 500,00 εως 1.000,00 ευρω
6. Μπομπονιερες κλπ 500,00 εως 1000,00 ευρω
7. Πολυελαιοι και χαλια εκκλησιας 300,00 εως 800,00 ευρω
8. Δωρο κουμπαρου 500,00 εως 1000,00 ευρω
9. Κατιτις για τον παπα 150,00 εως 250 ευρω
10. Δεξιωση μετα τον γαμο 5.000,00 εως 10.000,00 ευρω
11 Γαμηλια τουρτα 300,00 εως 1.000,00 ευρω
Συνολο απο 12.530,00 εως 26.070,00
ΕΞΟΔΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΓΑΜΟΥ:
1. Αδεια γαμου, δωρεαν
2.Φορεμα(το εχεις ηδη) δωρεαν
3. Τζην και λευκο πουκαμισο (τα εχεις ηδη) δωρεαν
4-9 Δεν χρειαζονται, δωρεαν
10. Ενα τραπεζι με 10 φιλους 150,00 ευρω
11. Ενα κουτι γλυκα για τον Δημαρχο και τους υπαλληλους 14,50 ευρω
Συνολο 164,50 ευρω
Για πες μου τωρα κυριε Ανθιμε ποιος οδηγει τα νεα ζευγαρια στην πορνεια;;;;;

Σημείωση συντονιστή:
Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα όποτε υπάρχει η πιθανότητα να μην ακολουθεί την ροή του θέματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν είναι οτι είμαι υπέρ του θρησκευτικού ή κατά του πολιτικού γάμου, αλλά πολλά από αυτά που αναφέρεις στον θρησκευτικό γάμο, μπορείς να τα παραλείψεις.
Επίσης, για τα περισσότερα από τα έξοδα που αναφέρεις, δεν ευθύνεται η εκκλησία.


Σημείωση συντονιστή:
Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα όποτε υπάρχει η πιθανότητα να μην ακολουθεί την ροή του θέματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιο link (είδηση/άρθρο) με τους λόγους/επιχειρήματα για τα οποία η εκκλησία είναι κατά του συμφωνητικού συμβίωσης;

Ελπίζω να ζήσω την εποχή που θα αποδυναμωθεί η εκκλησία και δε θα χώνει τη μύτη της παντού.


-petros

Σημείωση συντονιστή:
Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα όποτε υπάρχει η πιθανότητα να μην ακολουθεί την ροή του θέματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Καλά εντάξει ο mister Άνθιμος είναι γνωστός αλλά το καλό φίλε asimonis είναι ότι η Εκκλησία δεν είναι πολύ φανατισμένη με αυτό το ζήτημα αλλά περισσότερο διχασμένη. Επικρατεί μια μετριοπάθεια με το νέο Αρχιεπίσκοπο που θα οδηγήσει λογικά σε λιγότερες κορώνες. Όσο για τα έξοδα αν και τα αυξάνεις λίγο όντως οι παπάδες βγάζουν πολλά από τέτοια event

Σημείωση συντονιστή:
Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα όποτε υπάρχει η πιθανότητα να μην ακολουθεί την ροή του θέματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν μπορείς να παραλείψεις τίποτε, γιατί θα σχολιάζουν οι συγχωριανοί... :P
Ακόμα και ο παπάς θα σχολιάζει...


Υγ. Η ερώτηση "θέλετε τον μικρό ή τον μεγάλο πολυέλαιο" είναι η κυνικότερη
παραδοχή της ξεφτίλας του Ιερού Μυστηρίου.

Σημείωση συντονιστή:
Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα όποτε υπάρχει η πιθανότητα να μην ακολουθεί την ροή του θέματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εγώ πάντως συμφωνώ με την ελεύθερη συμβίωση για πολλούς λόγους,ειδικά γιατί αντί να παιδεύεσαι με διαζύγια μπορείς εύκολα να πας,να υπογράψεις και να τελειώσεις τη σχέση.Αν είναι off topic αγνοήστε με:P

Σημείωση συντονιστή:
Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα όποτε υπάρχει η πιθανότητα να μην ακολουθεί την ροή του θέματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν μπορείς να παραλείψεις τίποτε, γιατί θα σχολιάζουν οι συγχωριανοί... :P
Ακόμα και ο παπάς θα σχολιάζει...


Υγ. Η ερώτηση "θέλετε τον μικρό ή τον μεγάλο πολυέλαιο" είναι η κυνικότερη
παραδοχή της ξεφτίλας του Ιερού Μυστηρίου.
Αν είναι να κάνεις γάμο για το θεαθήναι και τα μάτια του κόσμου, ε τότε καλά να πάθεις.
Επίσης, αν και εντελώς οφ τόπικ, οι απλοί παπάδες της γειτονιάς, κρατούν αποστάσεις από όλα όσα εφευρίσκουν οι μεγαλοδεσποτάδες για να παραμένουν στην επικαιρότητα.

Σημείωση συντονιστή:
Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα όποτε υπάρχει η πιθανότητα να μην ακολουθεί την ροή του θέματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

asimonis

Νεοφερμένος

Ο asimonis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
και η πεθερα;;; Τι θα πει η πεθερα;;
-Εγω την κορουλα μου ετσι την την φανταζομουνα νυφη;;;
Με τοσο φτηνο νυφικο;; και χωρις κοκινα χαλια στην εκκλησια;;
Οποτε θες δεν θες τα κανεις ολα τα παραπανω...


Σημείωση συντονιστή:
Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα όποτε υπάρχει η πιθανότητα να μην ακολουθεί την ροή του θέματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εσύ δεν κάνεις γάμο.
Δημοσκόπηση κάνεις.

Σημείωση συντονιστή:
Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα όποτε υπάρχει η πιθανότητα να μην ακολουθεί την ροή του θέματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν και συμφωνώ με τον Reb, έτσι για τη συζήτηση:

ΕΞΟΔΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΓΑΜΟΥ:
1. Αδεια γαμου, χαρτοσημα και κατιτις για τον παπα που την συνεταξε 180 εως 220 ευρω.
2. Νυφικο (φόρεσα ένα πολύ ωραίο ινδικό φορεματάκι από το Μοναστηράκι με ανάλογα παπούτσια -οκ, αυτά ήταν από τον Χαραλά και κόστισαν κατιτίς παραπάνω :P )
3. Γαμπριατικο κουστουμι (Από την Αμερικανική Αγορά της Κέρκυρας)
4. Παρανυφακια (Ήρθαν με τα ρούχα τους ώστε να ταιριάζουν με το γαμπρό και τη νύφη ;))
5. Στολισμος εκκλησιας (Τον κάναμε μόνοι μας)
6. Μπομπονιερες και λαμπάδες (Τις φτιάξαμε μόνοι μας)
7. Πολυελαιοι και χαλια εκκλησιας (Ποιά;;;;; )
8. Δωρο κουμπαρου (είχαμε 3 κουμπάρους πολύ καλόβολους...)
9. Κατιτις για τον παπα 150,00 εως 250 ευρω
10. Δεξιωση μετα τον γαμο (ταβερνίτσα κάπου έξω από την Κέρκυρα)
11 Γαμηλια τουρτα (Την φτιάξαμε μόνοι μας)
Συνολο: Περισσότερα κόστισε το διαζύγιο παρά ο γάμος :D

Εν κατακλείδι: Νομίζω πως το θέμα τέθηκε σε λάθος βάση.
Είμαι υπέρ του Σύμφωνου Ελεύθερης Συμβίωσης αλλά για εντελώς άλλους λόγους.

Σημείωση συντονιστή:
Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα όποτε υπάρχει η πιθανότητα να μην ακολουθεί την ροή του θέματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Είμαι υπέρ του Σύμφωνου Ελεύθερης Συμβίωσης αλλά για εντελώς άλλους λόγους.
Το οποίο δεν έχω καταλάβει τι χρειάζεται;

Σημείωση συντονιστή:
Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα όποτε υπάρχει η πιθανότητα να μην ακολουθεί την ροή του θέματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κυρίως για κληρονομικούς και περιουσιακούς λόγους.
Θα έπρεπε όμως να συμπεριλάβει και τους ομοφυλόφιλους...

Σημείωση συντονιστή:
Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα όποτε υπάρχει η πιθανότητα να μην ακολουθεί την ροή του θέματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Στην "πορνεία", οδηγούμαστε όταν παρακολουθούμε αντιδράσεις σαν αυτή του Άνθιμου. Ούτε το ντζέρτζελο, ούτε το το θα πει η πεθερα είναι σοβαροί λόγοι πλέον για να διαλέξει κανείς τον θρησκευτικό γάμο. Μόνο μια διαφορετική αντιμετώπιση από την "Εκκλησία" θα με συγκινούσε, μαζί με το θρησκευτικό μου αίσθημα και το σεβασμό μου προς το ίδιο αίσθημα του γαμπρού να παντρευτώ θρησκευτικά...

Σημείωση συντονιστή:
Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα όποτε υπάρχει η πιθανότητα να μην ακολουθεί την ροή του θέματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κυρίως για κληρονομικούς και περιουσιακούς λόγους.
Δηλαδή;

Σημείωση συντονιστή:
Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα όποτε υπάρχει η πιθανότητα να μην ακολουθεί την ροή του θέματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

asimonis

Νεοφερμένος

Ο asimonis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εν κατακλείδι: Νομίζω πως το θέμα τέθηκε σε λάθος βάση.
Είμαι υπέρ του Σύμφωνου Ελεύθερης Συμβίωσης αλλά για εντελώς άλλους λόγους.

Ειναι μονο μια απο τις πλευρες του θεματος. Απλα η Εκκλησια θα πρεπει επιτελους να καταλαβει τον ρολο της.

Σημείωση συντονιστή:
Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα όποτε υπάρχει η πιθανότητα να μην ακολουθεί την ροή του θέματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top