Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Νταξει οι Αυστριακοι μπορει να ειναι παπαρες, τουλαχιστον οι γκομενες αξιζουν? Npb αναμενω απαντηση πληρως αιτιολογημενη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Νταξει οι Αυστριακοι μπορει να ειναι παπαρες, τουλαχιστον οι γκομενες αξιζουν? Npb αναμενω απαντηση πληρως αιτιολογημενη

Ναι. Τα βλέπεις όλα. Πάσχουν από αντι-γήρανση καθότι μετά τα 30 τους, παραμένουν γυναικάρες. Mην θυμώσουν οι κοπέλες του φόρουμ. :P Θεωρώ ότι έχουν φωτεινό πρόσωπο. Το γενικό σωματικό προφίλ μιας Αυστριακής ή Γερμανίδας ή Βορειο-Ιταλίδας από την Ιταλική περιοχή Τρέντο-Μπολτσάνο (επαρχία Ν.Τιρόλου) είναι με έντονες καμπύλες, γεροδεμένο, όχι παχύσαρκο καθότι αθλούνται καθημερινά με διάφορους τρόπους π.χ. ποδήλατο, περπάτημα, τρέξιμο, σεξ, αθλήματα σε γυμναστήριο κλπ. Ένα φυσιολογικό Γερμανοσαξονικό γυναικείο σώμα είναι με άσπρο δέρμα λόγω του κλίματος, με φακίδες πιθανόν, γαλανά ή πράσινα μάτια και καστανόξανθο ή ξανθό μαλλί. Σαν χαρακτήρες δεν έχουν την πολύπλευρη και έξυπνη προσωπικότητα των Ελληνίδων καθότι τυγχάνουν περιορισμένων κοινωνικών ερεθισμάτων, το κράτος ζει υπό μόνιμη πολιτική και οικονομική ησυχία, έχουν έντονα καταναλωτικές απόψεις και προτιμήσεις, λατρεύουν την καλή ζωή με ταξίδια και αυτοκίνητα και είναι απίστευτα εσωστρεφείς με νέες γνωριμίες. Οι έντονες παύσεις συνήθως από άλλους λαούς παρεξηγούνται. Πολλοί Αυστριακοί ή Γερμανοί αντιπαθούν την Αγγλική γλώσσα (αν και έχει πολλές κοινές λέξεις με άλλη προφορά π.χ. Diskussion = ντισκουσιόν) και γι' αυτό μαθαίνουν Γαλλικά ή Ισπανικά ή Ιταλικά επειδή συνορεύουν με το το Ν.Τιρόλο. Την Ελλάδα την γνωρίζουν μόνο για τις παραλίες και την ιστορία για την μυθολογία ή για κανέναν Μέτερνιχ. :P Κάπου 400.000 Αυστριακοί κάθε χρόνο κάνουν διακοπές στην χώρα μας κυρίως στα νησιά Κρήτη, Κέρκυρα ή Ρόδο. Η Αυστρία έχει πληθυσμό 8.5 εκατομμύρια και η όλη της οργάνωση σε όλους τους τομείς, είναι σαν μια μικρογραφία της Γερμανίας.

Όταν έχει ήλιο κάτι που συμβαίνει πολλές μέρες το χρόνο, αφαιρούν ρούχα, ενώ κοκκινίζουν λόγω ήλιου. Ιδιαίτερη θέση στην Αυστριακή και Γερμανική κουλτούρα είναι ο οικογενειακός ή ο γενικότερος γυμνισμός σε ειδικές λίμνες ή στη σάουνα. Η σάουνα και τo σκι είναι τα δυο τους πάθη με μεγάλη ιστορική αναδρομή. Παράδειγμα γερμανίδας γυμνίστριας είναι η Άνκελα Μέρκελ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παράδειγμα γερμανίδας γυμνίστριας είναι η Άνκελα Μέρκελ.

Η πιθανότητα και μόνο να δω τη Μέρκελ γυμνή, είναι αρκετή για να μην πάω ποτέ στην Αυστρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Η πιθανότητα και μόνο να δω τη Μέρκελ γυμνή, είναι αρκετή για να μην πάω ποτέ στην Αυστρία.

Tη Μέρκελ προ 40ετίας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Tη Μέρκελ προ 40ετίας. :P

Κάτι μου λέει ότι ούτε αυτό δεν θα ήθελα να δω αλλά το προσπερνάω. Λέγε τώρα σε ποια χώρα να πάω να κάνω μεταπτυχιακό? Βασικό κριτήριο είναι οι γυναίκες να είναι εύκολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Κάτι μου λέει ότι ούτε αυτό δεν θα ήθελα να δω αλλά το προσπερνάω. Λέγε τώρα σε ποια χώρα να πάω να κάνω μεταπτυχιακό? Βασικό κριτήριο είναι οι γυναίκες να είναι εύκολες.

Η φωτογραφία στη google έχει και τις φίλες της. Πολλές φορές εμείς οι άντρες θέλουμε περισσότερο τις φίλες της φίλης. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Κάτι μου λέει ότι ούτε αυτό δεν θα ήθελα να δω αλλά το προσπερνάω. Λέγε τώρα σε ποια χώρα να πάω να κάνω μεταπτυχιακό? Βασικό κριτήριο είναι οι γυναίκες να είναι εύκολες.

Ελα Ισπανια να βρεις την υγεια σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1) Ο κάθε λαός έχει τη νοοτροπία του. Η διαφορά τρόπου ζωής, σκέψης και συμπεριφοράς των "βορειοευρωπαίων" από τους "μεσογειακούς" είναι τεράστια. Ούτε σε σνομπάρουν ούτε δεν σε κάνουν παρέα επειδή είσαι καλός φοιτητής (έτσι κι αλλιώς τη μελέτη μας δεν την υποβιβάζουμε για κανένα λόγο) ούτε σε κουτσομπολεύουν ούτε έχουν λάθος εντύπωση για σένα ούτε έχουν τίποτα μαζί σου. Απλά έχουν άλλη νοοτροπία και θέλουν να κάνουν παρέα με τους ομοίους τους.΄Αδικα ξενυχτάς και σκέπτεσαι τι μπορεί να φταίει. Τίποτα απολύτως δεν φταίει. Ούτε χρειάζεται να συμμετέχεις σε πηγαδάκια ούτε ασφαλώς σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τους ρωτήσεις αν έχουν κάτι μαζί σου (είμαι σίγουρη ότι θα σε κοιτούν σαν εξωγήινο γιατί δεν θα καταλαβαίνουν τι τους ρωτάς). Είναι δύσκολο, απλά το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το αποδεχτείς. Συνέχισε να είσαι ανοιχτός σε κάποια πιθανή προσέγγιση από μέρους τους αλλά δεν χρειάζεται να προσπαθείς to force yourself on them.
2) Για τις παρουσιάσεις, τις ερευνητικές ομάδες και ότι άλλο σημαντικό (σημαντικό όμως, όχι για ψύλλου πήδημα), απευθύνσου στους καθηγητές σου. Δεν τους κουράζεις! Κατανοούν τη δυσκολία προσαρμογής ενός φοιτητή σε ξένη χώρα κι όπως είπες κι εσύ, με χαρά θα προσπαθήσουν να βρουν λύση.
3) Προσπάθησε να κάνεις παρέα με παιδιά από άλλες σχολές, από το μάθημα των γερμανικών, από τον χώρο διαμονής σου ακόμα και με αυτό το παιδί που είναι στο ερευνητικό πρόγραμμα και είχατε κάνει μαζί την εργασία (νομίζω θα το χαρεί πολύ κι αυτός μιας και είναι απομονωμένος).
4) Επικεντρώσου στα πολλά καλά που βρήκες στην χώρα που σε φιλοξενεί, φτιάξε την ψυχολογία σου και απόλαυσέ τα! Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν τα θετικά και τα αρνητικά.΄ Εχω την εντύπωση ότι τα καλά είναι πολύ περισσότερα από τα αρνητικά οπότε μπορείς ν΄αντέξεις.
5) Σε χαιρετώ εγκάρδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Πιστεύω στη ρατσιστική προδιάθεση. Δεν είναι όλα "νοοτροπίες". Πολλές λεπτομέρειες επί διαδικαστικών θεμάτων αποκρύπτονται και οι φοιτητές συνήθως ή δεν απαντάνε ή με αποφεύγουν. Γενικά επικρατεί κάποια κλίκα συμπεριφοράς με καθηγητές κλπ που γνωρίζουν-νται από το προπτυχιακό. Το να είσαι Έλληνας αυτή την περίοδο με την Ελληνική καθημερινότητα που ειδησεογραφείται διεθνώς δεν είναι και το πιο ωραίο πράγμα του κόσμου. Οι Έλληνες όταν πάμε στο εξωτερικό φορτωνόμαστε όλη την Ελλάδα στους ώμους μας, κυρίως στα αρνητικά της! και άντε μετά να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Τα θετικά της Ελλάδας που είναι; Μόνο σεξ και αλκοολομπόμπες στην Γαύδο και στη Ζάκυνθο; Οι Ολλανδοί γνωρίζω ότι προσβάλλουν, λέγοντας μειωτικές χοντράδες με απίστευτη ευγένεια ειδικά στους Έλληνες αδιαφορώντας για το ψυχικό κόστος ακόμη και σε φιλική συζήτηση. Δεν είναι η νοοτροπία τους να μην μιλάνε τόσο μαζί μου και μεταξύ τους να είναι λαλίστατοι λέγοντας τα πάντα μεταξύ τους. Λένω, προσπαθώ να μη δίνω σημασία, να δίνω σημασία στο διάβασμα που είναι ατελείωτο αλλά είναι κάποιες φορές που το κουτόχορτο δεν αντέχεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
δεν ξερω αν θα σε βοηθησει..
εχω φιλη που μετακομισε περυσι στην α λυκ στην σουηδια και μου εχει περιγραψει παρομοια πραγματα .. αν και τα παιδια εκει επειδη ισως ειναι πιο μικρα ειναι πιο ανοικτα ακομα ..αλλα γενικα ειναι κλικες , κλειστα παιδια τα περισσοτερα η οταν κανουν παρεα μεταξυ τους δεν ειναι ουσιαστικη οπως την εννουμε εδω περιοριζονται δηλαδη στο να συζητηανε στους διαδρομους, στα παρτι κλπ τα οποια ειναι γενικα απλως για την καλοπεραση της ημερας..αν δεν σου ταιριαζει αυτο το στυλ δεν υπαρχει αναγκη να ψανχεις τις αιτιες που σε απομονωνουν..το λεω εκ του ασφαλους τωρα γιατι δνε ειμαι σε ξενη χωρα αλλα κι εγω θα σου προτεινα αυτο που λενε οι απο πανω κανε παρεα με τα παιδια απο τα γερμνανικα, την γειτονια κλπ που ειπες παραπανω , διεκδικησε τους βαθμους σου στην σχολη και μην νοιαζεσαι μερικες φορες δεν μπορουμε να κανουμε πολλα ,να εισαι εκει που σε θελουν και σ'εκτιμουν ..αφου δεν τους εχεις κανει κατι (κι εγω ετσι ειμαι θυμαμαι τα πιο μικρα περιστατικα, αναλυω παντα ολα τα λογια και ψαχνω να βρω τι εκανα λαθος ) και κυριως εχεις προσπαθησει να τους προσεγγισεις ,οπως προειπαν θα σου ελεγα οτι ισως ειναι κλειστοι κλπ αλλα αμα δεν ερχονται ουτε για ενα καφε,δεν ειναι δικο σου το θεμα ....καλο κουραγιο με το διαβασμα, σου ευχομαι τα καλυτερα , το καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο .

δεν ξερω αν θα σε βοηθησει..
εχω φιλη που μετακομισε περυσι στην α λυκ στην σουηδια και μου εχει περιγραψει παρομοια πραγματα .. αν και τα παιδια εκει επειδη ισως ειναι πιο μικρα ειναι πιο ανοικτα ακομα ..αλλα γενικα ειναι κλικες , κλειστα παιδια τα περισσοτερα η οταν κανουν παρεα μεταξυ τους δεν ειναι ουσιαστικη οπως την εννουμε εδω περιοριζονται δηλαδη στο να συζητηανε στους διαδρομους, στα παρτι κλπ τα οποια ειναι γενικα απλως για την καλοπεραση της ημερας..αν δεν σου ταιριαζει αυτο το στυλ δεν υπαρχει αναγκη να ψανχεις τις αιτιες που σε απομονωνουν..το λεω εκ του ασφαλους τωρα γιατι δνε ειμαι σε ξενη χωρα αλλα κι εγω θα σου προτεινα αυτο που λενε οι απο πανω κανε παρεα με τα παιδια απο τα γερμνανικα, την γειτονια κλπ που ειπες παραπανω , διεκδικησε τους βαθμους σου στην σχολη και μην νοιαζεσαι μερικες φορες δεν μπορουμε να κανουμε πολλα ,να εισαι εκει που σε θελουν και σ'εκτιμουν ..αφου δεν τους εχεις κανει κατι (κι εγω ετσι ειμαι θυμαμαι τα πιο μικρα περιστατικα, αναλυω παντα ολα τα λογια και ψαχνω να βρω τι εκανα λαθος ) και κυριως εχεις προσπαθησει να τους προσεγγισεις ,οπως προειπαν θα σου ελεγα οτι ισως ειναι κλειστοι κλπ αλλα αμα δεν ερχονται ουτε για ενα καφε,δεν ειναι δικο σου το θεμα ....καλο κουραγιο με το διαβασμα, σου ευχομαι τα καλυτερα , το καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Πιστεύω στη ρατσιστική προδιάθεση. Δεν είναι όλα "νοοτροπίες". Πολλές λεπτομέρειες επί διαδικαστικών θεμάτων αποκρύπτονται και οι φοιτητές συνήθως ή δεν απαντάνε ή με αποφεύγουν. Γενικά επικρατεί κάποια κλίκα συμπεριφοράς με καθηγητές κλπ που γνωρίζουν-νται από το προπτυχιακό. Το να είσαι Έλληνας αυτή την περίοδο με την Ελληνική καθημερινότητα που ειδησεογραφείται διεθνώς δεν είναι και το πιο ωραίο πράγμα του κόσμου. Οι Έλληνες όταν πάμε στο εξωτερικό φορτωνόμαστε όλη την Ελλάδα στους ώμους μας, κυρίως στα αρνητικά της! και άντε μετά να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Τα θετικά της Ελλάδας που είναι; Μόνο σεξ και αλκοολομπόμπες στην Γαύδο και στη Ζάκυνθο; Οι Ολλανδοί γνωρίζω ότι προσβάλλουν, λέγοντας μειωτικές χοντράδες με απίστευτη ευγένεια ειδικά στους Έλληνες αδιαφορώντας για το ψυχικό κόστος ακόμη και σε φιλική συζήτηση. Δεν είναι η νοοτροπία τους να μην μιλάνε τόσο μαζί μου και μεταξύ τους να είναι λαλίστατοι λέγοντας τα πάντα μεταξύ τους. Λένω, προσπαθώ να μη δίνω σημασία, να δίνω σημασία στο διάβασμα που είναι ατελείωτο αλλά είναι κάποιες φορές που το κουτόχορτο δεν αντέχεται.

Δεν εχει λογικη αυτο που λες, στο Βελγιο που βρισκομαι δεν εχω δει καποιον ρατσισμο , στην ρουμανια οπου βρισκεσαι μαλλον ειναι περιεργη η κατασταση. Το γεγονος οτι καποιον δεν θελει να κανει εργασια μαζι σου η και παρεα μαζι δεν σημαινει οτι ειναι ρατσιστης με τους Ελληνες πχ εγω θυμαμαι στο προπτυχιακο οτι επευφευγα να κανω ομαδες με διαφορους που ηθελαν διοτι προτιμουσα τους φιλους μου.

δεν ξερω αν θα σε βοηθησει..
εχω φιλη που μετακομισε περυσι στην α λυκ στην σουηδια και μου εχει περιγραψει παρομοια πραγματα .. αν και τα παιδια εκει επειδη ισως ειναι πιο μικρα ειναι πιο ανοικτα ακομα ..αλλα γενικα ειναι κλικες , κλειστα παιδια τα περισσοτερα η οταν κανουν παρεα μεταξυ τους δεν ειναι ουσιαστικη οπως την εννουμε εδω περιοριζονται δηλαδη στο να συζητηανε στους διαδρομους, στα παρτι κλπ τα οποια ειναι γενικα απλως για την καλοπεραση της ημερας..αν δεν σου ταιριαζει αυτο το στυλ δεν υπαρχει αναγκη να ψανχεις τις αιτιες που σε απομονωνουν..το λεω εκ του ασφαλους τωρα γιατι δνε ειμαι σε ξενη χωρα αλλα κι εγω θα σου προτεινα αυτο που λενε οι απο πανω κανε παρεα με τα παιδια απο τα γερμνανικα, την γειτονια κλπ που ειπες παραπανω , διεκδικησε τους βαθμους σου στην σχολη και μην νοιαζεσαι μερικες φορες δεν μπορουμε να κανουμε πολλα ,να εισαι εκει που σε θελουν και σ'εκτιμουν ..αφου δεν τους εχεις κανει κατι (κι εγω ετσι ειμαι θυμαμαι τα πιο μικρα περιστατικα, αναλυω παντα ολα τα λογια και ψαχνω να βρω τι εκανα λαθος ) και κυριως εχεις προσπαθησει να τους προσεγγισεις ,οπως προειπαν θα σου ελεγα οτι ισως ειναι κλειστοι κλπ αλλα αμα δεν ερχονται ουτε για ενα καφε,δεν ειναι δικο σου το θεμα ....καλο κουραγιο με το διαβασμα, σου ευχομαι τα καλυτερα , το καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο .
αυτο δεν σημαινει οτι εισαι εσυ κακος η καλος λογικο ειναι καποιοι φοιτητες να κανουν παρεα με τους δικους τους α πας πχ να σπουδασεις σε ενα αγνωστο πανεπιστημιο που πιθανον να το επιλεγουν περισσοτερο οι ντοπιου λογικο ειναι να εισαι καπως σαν ξενος και να υπαρχουν πολοι φοιτητες απο την χωρα/πολη που βρισκεται το πανεπιστημιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Δεν εχει λογικη αυτο που λες, στο Βελγιο που βρισκομαι δεν εχω δει καποιον ρατσισμο , στην ρουμανια οπου βρισκεσαι μαλλον ειναι περιεργη η κατασταση. Το γεγονος οτι καποιον δεν θελει να κανει εργασια μαζι σου η και παρεα μαζι δεν σημαινει οτι ειναι ρατσιστης με τους Ελληνες πχ εγω θυμαμαι στο προπτυχιακο οτι επευφευγα να κανω ομαδες με διαφορους που ηθελαν διοτι προτιμουσα τους φιλους μου.


αυτο δεν σημαινει οτι εισαι εσυ κακος η καλος λογικο ειναι καποιοι φοιτητες να κανουν παρεα με τους δικους τους α πας πχ να σπουδασεις σε ενα αγνωστο πανεπιστημιο που πιθανον να το επιλεγουν περισσοτερο οι ντοπιου λογικο ειναι να εισαι καπως σαν ξενος και να υπαρχουν πολοι φοιτητες απο την χωρα/πολη που βρισκεται το πανεπιστημιο.

φυσικα και δεν ειναι απαρραιτητο να κανουν παρεα μαζι σου και να προτιμουν τους φιλους τους και φυσικα δεν σημαινει οτι ειναι ρατσιστες (χωρις να αποκλειεται κιολας αλλα γενικα δεν ειναι καθολου απαρραιτητο εν προκειμενου) αλλα ρε παιδι μου δεν μπορουν ουτε για ενα καφε? αφου σου λεει οτι τους το εχει ζητησει και ενταξει δεν λεω μπορει μια μερα να μην ηθελαν αλλα αμα βλεπουν οτι ειναι μονος του και προσπαθει να τους προσεγγισει ε τι στο καλο εδω στο σχολειο οταν ερχεται ενα καινουργιο παιδι μας ειχαν απο μικρους να του μιλαμε..σ΄οτι ταξη και να 'μαστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω έναν έναν για τις ιδέες και την στήριξη μοιραζόμενος μαζί σας το πρόβλημά μου. Από εδώ και πέρα ότι άλλο θέλετε μπορείτε να στέλνετε κατ' ιδίαν. Θεωρώ ότι είναι αρκετές οι απαντήσεις και θα δω τι θα κάνω. Συνεχίζω με τους υπάρχοντες ρυθμούς και το μέλλον θα δείξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύω στη ρατσιστική προδιάθεση. Δεν είναι όλα "νοοτροπίες". Πολλές λεπτομέρειες επί διαδικαστικών θεμάτων αποκρύπτονται και οι φοιτητές συνήθως ή δεν απαντάνε ή με αποφεύγουν. Γενικά επικρατεί κάποια κλίκα συμπεριφοράς με καθηγητές κλπ που γνωρίζουν-νται από το προπτυχιακό. Το να είσαι Έλληνας αυτή την περίοδο με την Ελληνική καθημερινότητα που ειδησεογραφείται διεθνώς δεν είναι και το πιο ωραίο πράγμα του κόσμου. Οι Έλληνες όταν πάμε στο εξωτερικό φορτωνόμαστε όλη την Ελλάδα στους ώμους μας, κυρίως στα αρνητικά της! και άντε μετά να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Τα θετικά της Ελλάδας που είναι; Μόνο σεξ και αλκοολομπόμπες στην Γαύδο και στη Ζάκυνθο; Οι Ολλανδοί γνωρίζω ότι προσβάλλουν, λέγοντας μειωτικές χοντράδες με απίστευτη ευγένεια ειδικά στους Έλληνες αδιαφορώντας για το ψυχικό κόστος ακόμη και σε φιλική συζήτηση. Δεν είναι η νοοτροπία τους να μην μιλάνε τόσο μαζί μου και μεταξύ τους να είναι λαλίστατοι λέγοντας τα πάντα μεταξύ τους. Λένω, προσπαθώ να μη δίνω σημασία, να δίνω σημασία στο διάβασμα που είναι ατελείωτο αλλά είναι κάποιες φορές που το κουτόχορτο δεν αντέχεται.

Δεν έχει κανένα νόημα να πιστεύεις στην ρατσιστική προδιάθεση, για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν σε βοηθάει αυτή εξήγηση ακόμη και αν είναι ολόσωστη. Γενικά είναι πάντα καλύτερο να υποθέτεις πως είναι κάτι που κάνεις εσύ ο ίδιος και δημιουργεί αυτήν την κατάσταση, π.χ. είσαι κλειστός χαρακτήρας καθώς ακόμη και αν αυτό δεν ισχύει με αυτήν την λογική θα προσπαθήσεις να διορθώσεις από μέρους σου ότι διορθώνεται, ενώ αν πας με την λογική είναι στραβός ο γιαλός μπορεί να αγνοήσεις πράγματα στα οποία φταις εσύ ο ίδιος.

Μπορείς φυσικά να αγνοήσεις και την όλη κατάσταση και να αφοσιωθείς στο διάβασμα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι σωστό ιδιαίτερα αν σκοπεύεις να μείνεις έξω και για δουλειά αργότερα που μάλλον θα δεις παρόμοια περιστατικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Σαφώς, βέβαια δεν γίνεται να αλλάξω την ιδιοσυγκρασία μου ακόμη και αν μείνω στο εξωτερικό για όλη μου τη ζωή. Δεν γίνεται να γίνω μετά συγχωρήσεως τόσο κρυόκωλος, ακαλημέρητος και να πετάξω τις κοινωνικές μου αξίες για να με αγαπήσουν. Αυτοί ή άλλοι λαοί μπορεί να τη βρίσκουν να προτάσσουν την κοινωνική προσβολή στα μούτρα τους και να γελάνε αλλά εγώ δεν είμαι έτσι. Η ενσωμάτωση δεν σημαίνει κατ' ανάγκη αλλοτρίωση του χαρακτήρα κάποιου που έχει διαφορετικό πολιτισμικό περιεχόμενο. Ούτε προσπαθώ να τους αλλάξω στα νερά μου. Θα προσπαθήσω με το υπάρχον πεδίο. Οι καθηγητές είναι εντάξει, οπότε θα πορευτώ με αυτούς και ...τα σκυλιά δεμένα, για όποιον άλλον επιθυμεί να δεχτεί γι' αυτό που είμαι. Αλλά ρε παιδιά, είμαστε όλοι υπόλογοι για τη χώρα που έχουμε και χτυπάει άσχημα μέσω του διεθνή τύπου, σε ανθρώπους που δεν γνωρίζουν την καθημερινότητα της Ελλάδας. Δεν είναι χαζοί. Βλέπουν και ενημερώνονται για τις μαλακίες που γίνονται καθημερινά. Άντε να εξηγείς ότι εσύ δεν είσαι ξεφτίλας και λαμόγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Πιστεύω στη ρατσιστική προδιάθεση. Δεν είναι όλα "νοοτροπίες". Πολλές λεπτομέρειες επί διαδικαστικών θεμάτων αποκρύπτονται και οι φοιτητές συνήθως ή δεν απαντάνε ή με αποφεύγουν. Γενικά επικρατεί κάποια κλίκα συμπεριφοράς με καθηγητές κλπ που γνωρίζουν-νται από το προπτυχιακό. Το να είσαι Έλληνας αυτή την περίοδο με την Ελληνική καθημερινότητα που ειδησεογραφείται διεθνώς δεν είναι και το πιο ωραίο πράγμα του κόσμου. Οι Έλληνες όταν πάμε στο εξωτερικό φορτωνόμαστε όλη την Ελλάδα στους ώμους μας, κυρίως στα αρνητικά της! και άντε μετά να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Τα θετικά της Ελλάδας που είναι; Μόνο σεξ και αλκοολομπόμπες στην Γαύδο και στη Ζάκυνθο; Οι Ολλανδοί γνωρίζω ότι προσβάλλουν, λέγοντας μειωτικές χοντράδες με απίστευτη ευγένεια ειδικά στους Έλληνες αδιαφορώντας για το ψυχικό κόστος ακόμη και σε φιλική συζήτηση. Δεν είναι η νοοτροπία τους να μην μιλάνε τόσο μαζί μου και μεταξύ τους να είναι λαλίστατοι λέγοντας τα πάντα μεταξύ τους. Λένω, προσπαθώ να μη δίνω σημασία, να δίνω σημασία στο διάβασμα που είναι ατελείωτο αλλά είναι κάποιες φορές που το κουτόχορτο δεν αντέχεται.

Δεν συμφωνώ πάντως και δεν έχω την ίδια εμπειρία. Οι υπόλοιποι που ξέρουν πως είμαι Έλληνας δεν διαθέτουν καμία προκατάληψη για εμένα. Ίσα ίσα με ρωτάνε για την Ελλάδα με ενδιαφέρον και ενδιαφέρονται να μάθουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,827 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ πάντως και δεν έχω την ίδια εμπειρία. Οι υπόλοιποι που ξέρουν πως είμαι Έλληνας δεν διαθέτουν καμία προκατάληψη για εμένα. Ίσα ίσα με ρωτάνε για την Ελλάδα με ενδιαφέρον και ενδιαφέρονται να μάθουν

Noμίζω έχει να κάνει με τους ανθρώπους. Δεν θα ήθελα να τσουβαλιάσω έναν λαό γιατί ξαναλέω, εκτός Τμήματος έχω γνωρίσει ανοιχτούς ανθρώπους, πρόσχαρους και περνάω καλά, πηγαίνουμε για καφέ, με καλούν σε πάρτι κλπ. Στο Τμήμα, εν ώρα μαθημάτων και της όλης ακαδημαϊκής διαδικασίας, σε εργασίες κλπ επικρατεί άκρα τυπικότητα κυρίως μαζί μου και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Ως ένα βαθμό ίσως είναι ο ανταγωνισμός που δηλητηριάζει κάθε διάθεση και ανάγκη για νέες γνωριμίες αλλά δεν είναι μόνο αυτό, θέλω να πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην το ψάχνεις είπαμε!!!Δεν υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνεις! ΄Εχεις κάνει όλες τις σωστές κινήσεις και δεν χρειάζεται να δηλητηριάζεις την ψυχή σου με εικασίες. Μην ψάχνεις τον λόγο. Υπάρχουν χίλιοι λόγοι για τους οποίους μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο (νοοτροπία, ρατσισμός, ανταγωνισμός, αρνητική διάθεση για προσπάθεια γνωριμίας με έναν "ξένο", άρνηση ένταξης κάποιου καινούριου στις ήδη δημιουργημένες παρέες, ερωτηματικά για το τι δουλειά έχει ένας αλλοδαπός στο πανεπιστήμιό μας και κατ επέκταση στη χώρα μας και ένα σωρό άλλοι. Βλέπεις βρίσκεσαι σε ένα πανεπιστήμιο που οι αλλοεθνείς φοιτητές είναι ελάχιστοι και γιαυτό προκύπτει αυτό το πρόβλημα. Αν ήσουν σε πανεπιστήμιο που το 50% ήταν ξένοι φοιτητές τα πράγματα θα ήταν εντελώς διαφορετικά). Συνέχισε να είσαι ευγενικός, ευπροσήγορος, σεβαστικός, σοβαρός απέναντί τους και προσπάθησε, όπως είπαμε, να οργανώσεις την κοινωνική σου ζωή με άλλα άτομα. Το καταλαβαίνω ότι θα ήθελες να ήταν διαφορετικά τα πράγματα αλλά νομίζω ότι και με την παρούσα κατάσταση (παρόλο που δεν σου αρέσει) προοδεύεις εξαιρετικά. Συνέχισε λοιπόν να κάνεις το ίδιο. Αποδέξου την πραγματικότητα και μην κάνεις την τρίχα, τριχιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Διαβάζοντας λίγο επιδερμικά είναι η αλήθεια τα περισσότερα μηνύματα, εγώ το μόνο που έχω να πω είναι να συνεχίσεις ως έχεις χωρίς να σε νοιάζει τι και πώς. Αν είσαι τυπικός στις ακαδημαϊκές σου υποχρεώσεις και δεν είσαι από αυτούς τους σπαστικούς που θέλουν να μπαίνουν στο μάτι των υπολοίπων (είτε με τον μη υγιή ανταγωνισμό για να είναι παντού πρώτοι, είτε με το να κολλάνε σε καθηγητές για να γίνουν αρεστοί και δεν συμμαζεύεται) - και δεν νομίζω, από όσα διάβασα, ότι είσαι κάπως έτσι, δυστυχώς έλαχε σε εσένα ο κλήρος σε εκείνο το πανεπιστήμιο να είσαι εκείνος που θα βγάλει το φίδι από την τρύπα για όλη την Μεσόγειο :P Το να προσαρμοζόμαστε σε διάφορες κοινωνικές συνθήκες είναι θεμιτό και αναγκαίο αλλά ως έναν βαθμό. Από την στιγμή που δοκίμασες να τους προσεγγίσεις και δεν το κατάφερες για τους χ,ψ λόγους, δεν υπάρχει κάποιο νόημα να αλλάξεις μήπως και το πετύχεις. Ξέρω ότι φαίνεται άσχημα να είσαι αυτός που θα "περισσεύει" στις εργασίες ή στις σχηματισμένες παρέες και θυμίζει νοοτροπία δημοτικού και γυμνασίου, αλλά πλέον είστε όλοι ενήλικοι άνθρωποι εκεί μέσα, και αν δεν θέλουν αυτοί 1, φρόντισε να δείξεις ότι και εσένα δεν σε νοιάζει 10. Υποθέτω σε άλλες σχολές θα έχει πιο νορμάλ τύπους (με την έννοια της κοινωνικοποίησης για λαούς σαν τον δικό μας τουλάχιστον), δοκίμασε να δικτυωθείς αν νιώθεις γενικά αποξενωμένος.

Σε ποια χώρα είσαι, btw?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top