Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
ενώ αυτοί όταν πήγαν Εράσμους δε το έριξαν ούτε στα ποτά ούτε στο κλάμπινγκ ούτε στα γαμήσια...

σίγουρα η γλώσσα δε σε βοηθάει. πιστεύω όμως ότι το πρόβλημα εντοπίζεται και λίγο βαθύτερα, μιας και δεν είναι απλώς ότι δεν σε καλημερίζουν ή δεν είναι καλοί στο small talk (να μιλήσω εγώ που δε καλημερίζω ποτέ κανέναν; χαχαχα) αλλά δραστηριοποιούνται πίσω από τη πλάτη σας και κρατούν κατά βάση μια στάση προσποιητή, φορούν ένα προσωπείο και απομονώνουν τους international. Ίσως στο background να "τρέχουν" σοβινισμός και ελιτισμός; δε ξέρω.

Σαν φοιτητής, αν είσαι απ' τους καλούς, ίσως σε βλέπουν ανταγωνιστικά.

Αυτές τις σκέψεις κάνω. Βέβαια όταν η ίδια κοινωνία δεν είναι σαν αυτή τη μειοψηφία των φοιτητών, δεν έχω λόγους να το γενικεύσω. Βέβαια δεν το καταλαβαίνω για ποιο λόγο δραστηριοποιούνται ομαδικά πίσω από την πλάτη μας, να φορούν αυτό το προσωπείο της ευγενικής άρνησης, κλπ. Δεν είμαι ο επόμενος Νεύτωνας, αλλά φυσικά και δουλεύω σκληρά και πολλές ώρες. Η meth αναφέρει σωστά ότι ίσως ενοχλεί ότι διαβάζω ή ότι ίσως διαβάζω λάθος κατ' αυτούς ή ότι γι' αυτούς να φαίνεται ότι δεν διαβάζω. Τι να πω.

Anonyme πολύ σωστά όλα έγραψες αλλά γιατί να μην μπορώ να νιώθω άνετος και με τους συναδέλφους μου. Είναι τόσο ωραίο το κτίριο, η όλη ατμόσφαιρα μάθησης που συνήθως αμαυρώνεται όταν επί καθημερινής βάσης, ζήτημα είναι αν θα μιλήσω 5 λεπτά με τους συναδέλφους μου. Κάποιες μέρες, καθόλου. Σαν να μην υπάρχω. Βέβαια και αναμεταξύ τους δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση όλοι με όλους, απλά είναι σε λίγο καλύτερη μοίρα. Σαφώς και στο κομμάτι της παρέας προσπαθώ να επενδύσω σε πιο ευρύτερα πλαίσια. Η μοναχικότητα στις σπουδές στο εξωτερικό, δυσχεραίνει τη θέση γιατί οι σπουδές (σε αντίθεση με την προηγούμενη πορεία μου) είναι έτσι δομημένες ώστε να μην βγαίνει ο χρόνος μελέτης. Το Πανεπιστήμιο εδώ διαθέτει άπειρους χώρους μελέτης εκτός Βιβλιοθήκης και συνήθως υπάρχουν ομάδες φοιτητών που διαβάζουν παρέα. Η συνεργασία φέρνει καλά αποτελέσματα. Στο δικό μου μεταπτυχιακό, υπάρχει μια τελείως διαφορετική πραγματικότητα. Με προβληματίζει ότι νιώθω σαν είναι πρώτη μέρα. Ο πάγος και η προσποιητή αμηχανία, παραμένουν. Πας να κάνεις ένα βήμα προσέγγισης και τρως χυλόπιτα είτε για συνεργασία είτε για φιλική σχέση. Σκέψου να βρίζαμε κιόλας. Αυτό που αναφέρεις ως πρόταση, το σκέφτομαι. Βέβαια επειδή συνεχώς ρωτάω τους καθηγητές διάφορες λεπτομέρειες περί κανονισμών κλπ και με έχουν βοηθήσει απίστευτα, δεν θέλω να τους κουράζω ή ότι επειδή προεξέχω ακόμη και ευγενικά να το θέσω, θα φανεί ότι έχω "πρόβλημα" με τους φοιτητές. Δεν το θέλω αυτό. Γιατί σε μια τέτοια περίπτωση συνήθως το πρόβλημα διογκώνεται με λάθος τρόπο, δείχνοντας λάθος εικόνες και αποτελέσματα. Εσύ που την αποδίδεις αυτή την μη δεκτικότητα αλλοδαπών φοιτητών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι ειναι θένα νοοτροπίας αλλά και προσωπικότητας του κάθε ανθρώπου. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι και προφανώς δεν γίνεται να ταιριάζουμε όλοι με όλους. Εγώ όταν σπούδαζα στην Γαλλία γνώρισα άτομα που ήταν πολύ πρόθυμα να με βοηθήσουν και να κάνουμε παρέα αλλά και άτομα αδιάφορα έως και αντιπαθητικά. Μέ όλο το θάρρος βέβαια και με κάθε ευγένεια προς το άτομο σου, ίσως κάνεις κι έσυ κάτι λάθος άθελα σου είτε λόγω της έντονης προσωπικότητάς σου είτε της τελειομανίας σου.Η αλήθεια είναι πάντως πως σαν λαός είμαστε πιο ανοιχτοί στις γνωριμίες και πιο πρόθυμοι για βοήθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Σαφώς και δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Βέβαια, γιατί είναι κακό που διαβάζω και θέλω να τελειώσω ή τι σημαίνει έντονη προσωπικότητα. Μίλα ελεύθερα, δεν κολλάω σε τυπικότητες γιατί θέλω να βρω κάποια λύση. Βαθμολογικά έχω πάει καλά μέχρι ώρας (καμία σχέση με το παρελθόν και τη μίζερη εικόνα στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο, τις προσβολές, τους χαμηλούς βαθμούς κλπ). Με την άλλη κοπέλα από την Τουρκία, έχουμε καλή σχέση, διαβάζουμε παρέα και την έχω βοηθήσει πολλές φορές στην εργασία της και αυτό φαίνεται στον πίνακα. Μου φαίνεται κάπως βλακεία να δίνω λάθος ή κακή εικόνα επειδή είμαι άνετος στις παρουσιάσεις και φροντίζω να είμαι σε θέση για κάθε πιθανή ερώτηση από τον καθηγητή. Αυτό γιατί να είναι κακό; Το χειρότερο είναι να σηκωθώ και να ξεφτιλιστώ σε ένα ακροατήριο 25 ατόμων. Επίσης και άλλοι φοιτητές διαβάζουν αλλά επειδή είναι ντόπιοι δεν έχουν την ίδια "αποδοχή" που δείχνουν σε μένα και στην άλλη κοπέλα. Αυτοί συνήθως μένουν στο σπίτι τους και πολλά καθημερινά θέματα τα έχουν λυμένα, πέρα από τις σπουδές. Προσωπικά επειδή μένω μόνος μου, πρέπει να σκέφτομαι χίλια δυο άλλα πράγματα που αφορούν τη διαμονή μου, καθημερινά μαθαίνω νέα πράγματα από το σύστημα της χώρας αυτής και όλα αυτά (για όσους έχουν σπουδάσει έξω) τρώνε πολύ χρόνο. Δεν θέλω να με δεχτούν με κόκκινα χαλιά. Ούτε ιδιαίτερη συμπεριφορά. Θέλω φυσιολογική συμπεριφορά. Η μη συνεργασία πολλές φορές μου κοστίζει χρόνο και συνήθως τρέχω και δεν φτάνω με κάποιες "λεπτομέρειες" που δεν υπάρχουν στους έντυπους κανονισμούς ή έχουν οι φοιτητές αυτοί διαμορφώσει στην πράξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ίσως αυτοί κομπλάρουν και αισθάνονται μειονεκτικά γιατί εσύ, αν και ξένος, προσπαθείς περισσότερο από αυτούς (απ'οτι καταλαβαίνω από τα λεγόμενά σου) στις εργασίες και γενικά δείχνεις ότι είσαι άξιος. Ξέρεις, καμιά φορά, το να είσαι "καλύτερος" από έναν ντόπιο, αν και τιμή σου, δημιουργεί πρόβλημα σε αυτούς και κατ'επέκταση και σε σένα. Εγώ πάντως αν ήμουν στην θέση σου, προφανώς και θα το σκεφτόμουν έντονα, αλλά από την στιγμή που βλέπεις ότι όσες προσπάθειες κι αν κάνεις να τους προσεγγίσεις αυτοί δεν ανταποκρίνονται, τότε δεν φταις εσυ κι απλά get over it !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Παρόμοια περιστατικά ακούω και από μια κοπέλα που τελείωσε Αρχιτεκτονική και είναι από Ρουμανία, και ένα άλλο παιδί που κάνει διδακτορικό στους Πολιτικούς Μηχανικούς και έχει καταγωγή από το Ιράν. Νιώθουν στο περιθώριο καθότι δεν μπόρεσαν να χτίσουν νέες σχέσεις. Οι ντόπιοι δρουν ομαδικά με τον δικό τους τρόπο και γενικά ο υποψ.διδάκτορας που λέει ότι κλαίγονται συνέχεια για τα δύσκολα στον καθηγητή, με αποτέλεσμα να τα φορτώνεται ο Ιρανός. Έχουν μάθει να δείχνουν ότι ζουν για την επιστήμη, να είναι νέρντουλες τύποι, αλλά επί της ουσίας να μην θέλουν πολλά-πολλά. Στη νοοτροπία μοιάζουν με πολλούς Έλληνες φοιτητές π.χ. διάβασμα της τελευταίας στιγμής, επιθυμία για διδακτορικό επειδή δεν ξέρουν τι θέλουν από τη ζωή τους κλπ. Γενικά είναι μοναχικοί άνθρωποι αν κρίνω από το γεγονός ότι είναι συνηθισμένο να βλέπεις ανθρώπους να γυμνάζονται μόνοι τους σε πάρκα ή να πίνουν καφέ μόνοι τους με ακουστικά στα αυτιά κλπ. Δεν ξέρω αν είμαι καλύτερος και ούτε το βλέπω ανταγωνιστικά. Απλά μ' αρέσει να πάω καλά. Το αντικείμενο είναι ενδιαφέρον, τα μαθήματα άκρως απαιτητικά πολλές φορές κάλυψα υπόβαθρο ετών μόνος μου γιατί στην Ελλάδα δεν είχαμε παρόμοια μαθήματα ή δεξιότητες, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν μ' αρέσει να νιώθω αυτή την παγομάρα του αλλοδαπού φοιτητή της πρώτης μέρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες, απλά δεν είναι στο χέρι μας πάντα να αλλάξει μια κατάσταση. Προφανώς έτσι είναι σαν άνθρωποι κι έτσι λειτούργουσαν πάντα κι έτσι θα λειτουργούν. Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι να προσελκύσεις τους ξένους που πιθανώς υπάρχουν εκεί και σπουδάζουν ακόμα και κάτι διαφορετικό από εσένα, για να έχεις παρέα και να περνά λίγο πιο ευχάριστα η ώρα σου γιατί κακά τα ψέμματα είναι δύσκολο να είσαι μόνος σε ξένη χώρα. Μείνε συγκεντρωμένος στο στόχο σου και όλα καλα θα πάνε.
Θα σου έλεγα επίσης να τους ρωτήσεις ευθέως αν έχουν κάτι προσωπικο με σένα, αλλά επειδή διαβάζω ότι ήδη έχεις προσπαθησεί πολυ και δεν είναι προσωπικό το θέμα που έχουν, τότε δεν αξίζει να μπεις σε αυτή τη διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Aυτό ακριβώς σκέφτομαι να κάνω. Γνωρίζω ότι δεν μπορώ να αλλάξω μια νοοτροπία ενός λαού, ούτε θα έμπαινα σε μια τέτοια διαδικασία. Σέβομαι τον κάθε λαό με τις ιδιαιτερότητές του. Δυστυχώς, η ανθρώπινη κοινωνία πάσχει από αρκετά μελανά σημεία. Προσπαθώ να γνωρίζομαι με νέους ανθρώπους και από άλλες χώρες λόγω των γερμανικών μαθημάτων που συμμετέχω. Διαπιστώνω ότι ταιριάζουμε στο χιούμορ με λαούς που ανήκουν στην ίδια παράλληλο με την Ελλάδα όπως: Μεξικό, Βενεζουέλα ακόμη και με χώρες όπως Μογγολία, Καζακστάν, Ινδία, Τανζανία κλπ.

Η Δυτική Ευρώπη έχει μια παράξενη νοοτροπία στα απλά καθημερινά πράγματα της ζωής. Λόγω πολιτισμικής διαφορετικότητας (π.χ. Καθολική θρησκεία, προτεσταντική εκπαίδευση,κλπ) έχουν διαμορφώσει ανθρώπους περισσότερο που θέτουν το συμφέρον τους πάνω από την καθημερινή χαρά της ζωής. Η Ελλάδα κινείται σε άλλο μήκος κύματος.

Δεν ξέρω αν θα ήταν σωστό να έμπαινα στη διαδικασία να τους ρωτήσω αν τρέχει κάτι μαζί μου, γιατί τότε θα έδινα πάσα να με θεωρήσουν προβληματικό άτομο ή να τους δείξω ότι έχω πρόβλημα συν ότι άλλο μπορεί να λένε πίσω από την πλάτη μου και μετά να γίνει αφόρητη η παραμονή μου. Γενικά η νέα προσαρμογή μου είναι αρκετά δύσκολη με πολλές ώρες απίστευτης μοναχικότητας, στις επίσημες αργίες (2-3 ημερών, 20 ημερών διακοπές τα Χριστούγεννα, 2 βδομάδες διακοπές το Καθολικό Πάσχα κλπ) είναι όλοι εξαφανισμένοι, όλοι πνίγονται από το "διάβασμα" ενώ συνήθως έχουν μητρική σχέση με την πιθανή ερωτική σχέση τους σε βαθμό που δεν έχουν την ανάγκη για μια απλή φιλία. Προτιμούν να παίζουν παιχνίδια στον υπολογιστή, από το να βρουν 2 ώρες για έναν απλό καφέ από το μηχάνημα στο Πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Νομίζω πώς λέγοντας όλα αυτά παρουσιάζεις ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζουν αρκετοί νέοι στο εξωτερικό. Δυστυχώς, παρόλα τα μειονεκτήματα που έχουμε σαν χώρα και σαν λαός, τιμάμε την φιλία και την θεωρούμε πιο ιερή από το συμφέρον. Βέβαια παντού υπάρχουν και εξαιρέσεις!
Εύχομαι να πάνε όλα καλά, κι αν χρειαστείς ποτέ καμία "ρουμάνικη συμβουλή", στείλε μου γιατί έχω πολύ καλούς συναδέλφους από εκεί που απ'όσο τους γνωρίζω είναι πολύ πρόθυμοι.
Καλή συνέχεια και υπομονή ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι 2 πράγματα:

1) Αυτό που είπαν οι προηγούμενοι, έτσι είναι η ιδιοσυγκρασία τους. Είναι κάπως καχύποπτοι με τους ξένους φοιτητές, ενδεχομένως σε βλέπουν και ανταγωνιστικά, πράγμα διόλου απίθανο αφού στα περισσότερα παραδείγματα αλλοδαπών φοιτητών που ανέφερες, επρόκειτο για καλούς στις επιδόσεις τους φοιτητές.
Σε αυτήν την περίπτωση, δε μπορείς να κάνεις κάτι. Ίσως να ''ρίξεις λίγο νερό στο κρασί σου'' και να προσπαθήσεις να κάνεις κάποια κίνηση να τους πλησιάσεις, αν και προσωπικά δε το θεωρώ σκόπιμο εφόσον, αν ισχύει αυτό το σενάριο, δε φταις εσύ! Οπότε, μπορείς να κάνεις αυτό που σου είπαν πιο πάνω, να συνεννοηθείς με τους καθηγητές ώστε στις παρουσιάσεις, όταν θα είσαι μόνος και οι υπόλοιποι ομάδες, να μειωθεί ο φόρτος εργασίας σου!

2) Συχνά όταν κάποιος είναι κάπως απόμακρος και δε συμμετέχει σε πηγαδάκια κλπ, οι άλλοι τον θεωρούν ακατάδεκτο, εγωιστή (ψωνισμένο :P ), με μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του κλπ κλπ κλπ. (την έχω πατήσει έτσι στη σχολή). Οπότε, σκέψου μήπως συμβαίνει αυτό, αν και από ό, τι λες κάτι ανάλογο αντιμετωπίζουν και άλλοι αλλοδαποί φοιτητές , άρα το σενάριο δεν είναι πολύ πιθανό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Μάθε καλά τη γλώσσα. Δυστυχώς, είναι η μόνη ουσιαστική λύση προσαρμογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Κοιταξε να δεις, προφανως τα παιδια δεν θελουν να επενδυσουν χρονο σε εσενα για να σε μαθουν αφου ετσι κι αλλιως εχουν τις δικες τους παρεες. Η δικαιολογια της γλωσσας ειναι παρα πολυ φθηνη οποτε δεν παιζει καν. Το μονο στο οποιο συμφωνω ειναι οτι ισως σε βλεπουν ανταγωνιστικα, ειδικα αν τα πηγαινεις καλυτερα απο αυτους. Αλλα και παλι, συνηθως τον καλο θελουμε τον εχουμε απο κοντα, ειδικα αν ειναι και easygoing σαν εσενα (οπως περιεγραψες) οπου θα μπορεις να πεις μια κουβεντα παραπανω, να βγεις για εναν καφε ακομα καλυτερα.

Εχω την εντυπωση οτι ειναι απλα θεμα κουλτουρας. Δεν ειναι τυποι οι οποιοι θα ανοιχτουν σε ξενους και θα δημιουργησουν νεες φιλιες. Εχουν βρει την παρεα τους, εχουν βολευτει και δεν ψαχνουν κατι αλλο. Δημιουργησανε τα study groups, τα group στο fb και συνεργαζονται και περνανε την ωρα τους. Ετσι κι αλλιως οπως ειπες πολλες φορες δεν κανουν ουτε μεταξυ τους παρεα ειδικα αν παιζει γκομενακι στη μεση. Αλλα ξερεις κατι? Χεστηκες κιολας, σιγα μην πας να τους ζητησεις τον λογο. Λες κι εισαι κανα καθυστερημενο που δεν το παιζουνε και τους κανει παραπονα. Βρες παρεα απο αλλες σχολες για να περνας τον ελευθερο σου χρονο. Ξερω ειναι overwhelming να τα βγαλεις περα μονος στο μεταπτυχιακο τοσο απο ακαδημαικης οσο και απο ψυχολογικης αποψης. Θελεις σιγουρα καποιον να σε βοηθαει, να τον βοηθας και γενικα να αλληλοστηριζεστε. Αλλα προσπαθησε και μην σκας

Βεβαια παιζει και τον ενδεχομενο εσυ να εχεις κανει κατι λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι 2 πράγματα:

1) Αυτό που είπαν οι προηγούμενοι, έτσι είναι η ιδιοσυγκρασία τους. Είναι κάπως καχύποπτοι με τους ξένους φοιτητές, ενδεχομένως σε βλέπουν και ανταγωνιστικά, πράγμα διόλου απίθανο αφού στα περισσότερα παραδείγματα αλλοδαπών φοιτητών που ανέφερες, επρόκειτο για καλούς στις επιδόσεις τους φοιτητές.
Σε αυτήν την περίπτωση, δε μπορείς να κάνεις κάτι. Ίσως να ''ρίξεις λίγο νερό στο κρασί σου'' και να προσπαθήσεις να κάνεις κάποια κίνηση να τους πλησιάσεις, αν και προσωπικά δε το θεωρώ σκόπιμο εφόσον, αν ισχύει αυτό το σενάριο, δε φταις εσύ! Οπότε, μπορείς να κάνεις αυτό που σου είπαν πιο πάνω, να συνεννοηθείς με τους καθηγητές ώστε στις παρουσιάσεις, όταν θα είσαι μόνος και οι υπόλοιποι ομάδες, να μειωθεί ο φόρτος εργασίας σου!

2) Συχνά όταν κάποιος είναι κάπως απόμακρος και δε συμμετέχει σε πηγαδάκια κλπ, οι άλλοι τον θεωρούν ακατάδεκτο, εγωιστή (ψωνισμένο :P ), με μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του κλπ κλπ κλπ. (την έχω πατήσει έτσι στη σχολή). Οπότε, σκέψου μήπως συμβαίνει αυτό, αν και από ό, τι λες κάτι ανάλογο αντιμετωπίζουν και άλλοι αλλοδαποί φοιτητές , άρα το σενάριο δεν είναι πολύ πιθανό!

Θα φροντίσω να μιλήσω με τον καθηγητή σε μια τρέχουσα εργασία που πρέπει να κάνω για να μην πάρω άδικα 3, αλλά 1. :P Επιτέλους και μια φορά στη ζωή μου, όπου το 1 σημαίνει άριστα (sehr gut).

Στο πρώτο εξάμηνο, σε ένα μάθημα χρειαζόταν να γίνουν ομάδες των 2 ή 3 ατόμων (αν και κάποιοι έκαναν ομάδες των 4 ατόμων χωρίς να πει κανείς κάτι) οπότε αναγκαστικά ο συνολικός αριθμός 15 δεν γινόταν να διαιρεθεί ακριβώς. :D Έτσι περίσσεψα εγώ και ένα άλλο παιδί, ο οποίος αν και ντόπιος, συμφοιτητής τους από το προπτυχιακό επίπεδο, άριστος από ότι φαίνεται, δεν τον συμπαθούν ιδιαίτερα. Μάλιστα με ρωτούσαν συχνά αν βρήκα κάποια ομάδα ή ότι ο τάδε δεν έχει βρει άλλο άτομο σε στυλ "σου βρίσκουμε λύση, τι άλλο θές και μη μας ζαλίζεις άλλο". :P Μέχρι τότε δεν είχα παρουσιάσει κάποια εργασία και δεν είχε φανεί το επιστημονικό μου προφίλ παρά μόνο σε απλή συμμετοχή. Οι υπόλοιποι σχημάτισαν ομάδες στο πι και φι με κριτήρια αμιγώς συμπαθειών, λατζέρηδων, λεκανατζούδες (από το Κων/νίνου και Ελένης) :D και γενικά με μια νοοτροπία εφηβικής ηλικίας. Η εργασία έγινε, μπορώ να πω ότι στην ατυχία μου, δέσαμε με το άλλο παιδί, συνεργαστήκαμε καλά και βγήκε ένα καλό αποτέλεσμα. Σε αντίθεση με τους υπολοίπους, εμείς οι δυο δουλέψαμε σε ξεχωριστά κεφάλαια του κοινού θέματος, σαν ξεχωριστές εργασίες. Η παρουσίαση έγινε σε καθορισμένη μέρα, από 15-20 λεπτά ο καθένας στον πίνακα. Η εργασία περιλάμβανε και χρήση λογισμικού, περίληψη σε power point / latex ενώπιον των συναδέλφων και του καθηγητή και όποιος άλλος καθηγητής ήθελε να παρακολουθήσει (έτσι γίνονται οι εξετάσεις συνήθως). Στο δεύτερο εξάμηνο, σε άλλο μάθημα, χρειάστηκε να γίνουν ομάδες και οι φοιτητές είχαν ήδη προκαθορίσει τις συμμαχίες τους. Eπειδή έγινε πάλι το ίδιο θέμα με την κατανομή ομάδων, στη λίστα του καθηγητή όπου συμπληρώναμε ονόματα για τις ομάδες φάνηκε ότι ήμουν μόνος και η καθηγήτρια εξοργίστηκε! Το θεώρησε άδικο να αναλάβω μόνος μου θέμα και με δική της θέληση, άλλαξε τις ομάδες και εννοείται ότι έγινα μέλος σε ομάδες 3 ή 4 ατόμων αλλά ο καθένας, θα παρουσιάσει ξεχωριστό εδάφιο σε 15-20 λεπτά περίπου. Σε ένα άλλο μάθημα ο καθηγητής δεν έχει πάρει είδηση το θέμα των ομάδων και γι' αυτό αναμένω απάντηση. Θα κινηθώ άμεσα γιατί δεν βλέπω φως.

Το παιδί από το χειμερινό εξάμηνο επειδή είναι σε χρηματοδοτούμενο πρόγραμμα έρευνας, δεν παρακολουθεί κανονικά μαθήματα, οπότε και δεν μπορούμε να συνεργαστούμε. Αν και έχει προφίλ αμίλητου ανθρώπου, τελικά, ντρέπεται αφόρητα να πει καλημέρα, γιατί κοκκινίζει. Είναι απίστευτα βοηθητικός τύπος, σε απορίες χωρίς ίχνος καχυποψίας. Βέβαια δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς παίζει με τους άλλους, που τον έχουν στο περιθώριο.

Στο συγκεκριμένο Ινστιτούτο (δεν τα λένε Τμήματα) υπάρχουν ερευνητικές ομάδες διδακτορικών και καθηγητών σε διάφορες επιστημονικές περιοχές των Μαθηματικών. Σε αυτές τις ομάδες συμμετέχουν και φοιτητές (προ- και μεταπτυχιακοί) μέσω κάποιων προγραμμάτων, διαθέτουν δικό τους κοινό γραφείο με ταμπελάκι ονομάτων, κλπ. Όσες φορές έχω ψάξει να μάθω περισσότερα, οι συγκεκριμένοι φοιτητές αλλάζουν θέμα ή δεν είναι τόσο ένθερμοι σε πληροφορίες. Ας πούμε δεν γνώριζα το σύστημα των προφορικών εξετάσεων με την προθεσμία ανά μάθημα, 2 έτη για να κλείσει κάποιος φοιτητής ραντεβού με τον καθηγητή όποια μέρα θέλει κλπ. Οι τυπωμένοι κανονισμοί είναι περισσότερο διατάξεις που αφορούν το Πανεπιστήμιο και πόσο μάλλον στα γερμανικά.

Libertus εννοείται ότι βελτιώνομαι στα γερμανικά, ήδη μετράω μήνες από το Σεπτέμβριο και αρχίζω και καταλαβαίνω πολλά σε μια ομιλία εαν δεν γίνεται με ταχύτητα λόγου.

Eπειδή ίσως δεν με γνωρίζετε σαν άνθρωπο παρά μόνο από κάποια posts εδώ μέσα, όπου στα περισσότερα εκφράζομαι με δόση σαρκασμού και χιούμορ, από τη φύση μου δεν μ' αρέσει να δημιουργώ προβλήματα ή να γίνομαι το κέντρο της προσοχής. Όσο για το 2), η μη συμμετοχή μου σε συζητήσεις κουτσομπολιού δείχνει τόσο κακή εικόνα; (ψωνισμένου ανθρώπου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Eπειδή ίσως δεν με γνωρίζετε σαν άνθρωπο παρά μόνο από κάποια posts εδώ μέσα, όπου στα περισσότερα εκφράζομαι με δόση σαρκασμού και χιούμορ, από τη φύση μου δεν μ' αρέσει να δημιουργώ προβλήματα ή να γίνομαι το κέντρο της προσοχής. Όσο για το 2), η μη συμμετοχή μου σε συζητήσεις κουτσομπολιού δείχνει τόσο κακή εικόνα; (ψωνισμένου ανθρώπου)

Κι όμως, δυστυχώς καμιά φορά συμβαίνει, είμαι παθούσα.... :P

όμως, από ό, τι διαβάζω στα μηνύματά σου δεν είσαι αυτή η περίπτωση.
Δε νομίζω, λοιπόν, ότι μένει κάνεις κάτι πέραν του να προσπαθείς να μη φορτώνεσαι -άδικα- μεγαλύτερο μέρος της εργασίας από αυτό που σου αναλογεί. Και να σου πω κάτι? Ίσως σου βγαίνει σε καλό όλο αυτό, γιατί διαβάζοντας για τα κριτήρια διαχωρισμού τον ομάδων, υποψιάζομαι ότι εαν σε '''έβαζαν'' σε κάποια ομάδα, θα κατέληγες να κάνεις το μεγαλύτερο μέρος της εργασίας μόνος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Κοιταξε να δεις, προφανως τα παιδια δεν θελουν να επενδυσουν χρονο σε εσενα για να σε μαθουν αφου ετσι κι αλλιως εχουν τις δικες τους παρεες. Η δικαιολογια της γλωσσας ειναι παρα πολυ φθηνη οποτε δεν παιζει καν. Το μονο στο οποιο συμφωνω ειναι οτι ισως σε βλεπουν ανταγωνιστικα, ειδικα αν τα πηγαινεις καλυτερα απο αυτους. Αλλα και παλι, συνηθως τον καλο θελουμε τον εχουμε απο κοντα, ειδικα αν ειναι και easygoing σαν εσενα (οπως περιεγραψες) οπου θα μπορεις να πεις μια κουβεντα παραπανω, να βγεις για εναν καφε ακομα καλυτερα.

Εχω την εντυπωση οτι ειναι απλα θεμα κουλτουρας. Δεν ειναι τυποι οι οποιοι θα ανοιχτουν σε ξενους και θα δημιουργησουν νεες φιλιες. Εχουν βρει την παρεα τους, εχουν βολευτει και δεν ψαχνουν κατι αλλο. Δημιουργησανε τα study groups, τα group στο fb και συνεργαζονται και περνανε την ωρα τους. Ετσι κι αλλιως οπως ειπες πολλες φορες δεν κανουν ουτε μεταξυ τους παρεα ειδικα αν παιζει γκομενακι στη μεση. Αλλα ξερεις κατι? Χεστηκες κιολας, σιγα μην πας να τους ζητησεις τον λογο. Λες κι εισαι κανα καθυστερημενο που δεν το παιζουνε και τους κανει παραπονα. Βρες παρεα απο αλλες σχολες για να περνας τον ελευθερο σου χρονο. Ξερω ειναι overwhelming να τα βγαλεις περα μονος στο μεταπτυχιακο τοσο απο ακαδημαικης οσο και απο ψυχολογικης αποψης. Θελεις σιγουρα καποιον να σε βοηθαει, να τον βοηθας και γενικα να αλληλοστηριζεστε. Αλλα προσπαθησε και μην σκας

Βεβαια παιζει και τον ενδεχομενο εσυ να εχεις κανει κατι λαθος

Παναγιώτη είσαι ακριβώς μέσα στο μυαλό μου. Έχω φάει άπειρο χρόνο συνήθως τις βραδινές ώρες να δω τι φταίει. Επειδή γενικά έχω δυνατή μνήμη και θυμάμαι περιστατικά με σχετικές λεπτομέρειες, δεν με βοηθάει ιδιαίτερα. Μα αν ζητήσω το λόγο θα είναι χειρότερα, διότι έτσι θα ρίξω λάδι στη φωτιά ότι εγώ έχω πρόβλημα. Τους δίνεις έτσι το πάτημα, να λένε χειρότερα από πίσω σου γιατί ούτως ή άλλως, κάτι θα λένε, αφού λένε για όλους. Το ξέρω ότι έχουν φτιάξει study groups, group στο fb, dropbox, sms group-λυσάρι ασκήσεων, κανένας από αυτούς δεν μου έχει στείλει αίτημα στο fb ενώ με ξέρουν πως με λένε. Δοξάζω το θεό που έχω και μια κοπέλα να διαβάζουμε παρέα, τουλάχιστον στο θέμα χρόνου, γίνεται σωστός καταμερισμός και μειώνεται η κούραση. Το ατομικό διάβασμα είναι σκέτη εξάντληση. Στην Ελλάδα, δεν είχα εμπειρία ομαδικής μελέτης καθώς στο Τμήμα μου, λόγω χαμηλών μορίων εισαγωγής, το 95% των φοιτητών δεν διάβαζε ή δεν ήθελε να διαβάσει ή δεν ήξερε να διαβάσει, οπότε αν συνυπολογίσουμε και τα γνωστά φαινόμενα ζήλιας, βλακείας, ανωριμότητας, χαζογκομενοδουλειές, στους φοιτητικούς κύκλους δεν έτυχε να διαβάσω ποτέ παρέα με όποιο κόστος σε χρόνο και προσωπική εξάντληση.

Και να σου πω κάτι? Ίσως σου βγαίνει σε καλό όλο αυτό, γιατί διαβάζοντας για τα κριτήρια διαχωρισμού τον ομάδων, υποψιάζομαι ότι εαν σε '''έβαζαν'' σε κάποια ομάδα, θα κατέληγες να κάνεις το μεγαλύτερο μέρος της εργασίας μόνος....

Αυτό το πιστεύω. :P Είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου, όπου έχω ελευθερία κινήσεων μελέτης, επιλογής θέματος και τρόπου διεκπεραίωσης μιας εργασίας από τον καθηγητή. Μακάρι να είχα τα mails σας να βλέπατε κάποιο δείγμα από τις εργασίες μου και πως οι καθηγητές είναι ανοιχτοί σε ωραίες προτάσεις, για το θέμα, χωρίς τις γνωστές αγκυλώσεις των Ελλήνων καθηγητών Πανεπιστημίου (σε κάποια Τμήματα).

Η παράξενη νοοτροπία φαίνεται ακόμη και σε διάφορα Tandem groups ή groups για αναζήτηση διαμερίσματος διαμονής. Ή απαντάνε ή απαντάνε μόνο σε κοπέλες ή δεν απαντάνε ή ξεχνάνε μετά το δεύτερο μήνυμα να απαντήσουν. Άλλες φορές βλέπεις το αξιοπερίεργο π.χ. σε παλιά θέματα, ο άλλος να μην έχει λάβει καμία απάντηση και το post να έχει διαβαστεί από 200 άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Παντως nPb, ετυχε να βρεθω και γω Βουδαπεστη για ενα συνεδριο τελη Μαρτιου, και ημουν ο μονος στην ελληνικη αποστολη, οποτε αναγκαστικα επρεπε να βρω ενα γκρουπακι να χωθω, και παρ'οτι γενικα ειμαι παρα πολυ κοινωνικος, το γκρουπακι της Αυστριας ειδικα, ηταν ακριβως οπως λενε και τα αλλα παιδια, αλλα και σαν αυτα που λες εσυ, πολυ κλειστο και μονο μεταξυ τους μιλαγανε. Αντιθετα πχ οι Ιταλοι ηταν σαν κι εμας, ανοιχτοι ανθρωποι με ταση στον χαβαλε και ευκολοι στην γνωριμια. Οποτε το πιθανοτερο ειναι να ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Επειδή το έχω συζητήσει σε χαλαρό κλίμα, έτυχε να ακούσω την εξής άποψη: οι Αυστριακοί το θεωρούν κάπως σαν υπερηφάνεια που είναι έτσι και ότι οι άλλοι λαοί σκέφτονται λάθος για τη ζωή που κάνουν σε πολλά θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
πολυ πιθανον, οι Αυστριακοι ηρθαν τελευταια μερα να με ρωτησουν πραγματα για την Ελλαδα, επειδη θα ερχοντουσαν τον Ιουνιο κεδρομη με το σχολειο τους, και οταν τους περιεγραφα την ζωη στην Ελλαδα, οτι υπαρχει μια χαλαροτητα, οτι ο κοσμος βγαινει για καφε, για ποτο, παει παραλια καθημερινες κλπ, μονο ενας ξετρελαθηκε με τον τροπο ζωης, ενω οι αλλοι φανηκαν ξινισμενοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Σε δούλευαν καημένε. Οι Αυστριακοί έχουν το στυλ να δείχνουν παθιασμένοι με τη δουλειά, ότι έχουν ονείρωξη για nerd σπουδές αλλά αν διάβαζαν τόσο πολύ δεν θα είχαν τόσες πολλές επίσημες αργίες λόγω Καθολικής Εκκλησίας (μια δικαιολογία για να πάνε για σκι και εκδρομές). Υπάρχει και εδώ το σκονάκι, το διάβασμα της τελευταίας μέρας απλά οι Έλληνες θέλουν να εξωτερικεύουν και τι βρακί φοράνε. Έναν λαό τον γνωρίζεις αν τον ζεις ακόμη και το πως κατουράει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
ευτυχως δεν ημουν working group με αυτους, γιατι εγω θα τα κανα ολα. αντιθετα οι σλοβενες και 2 δανεζες που ειχα στο γκρουπακια ηταν κορυφη απο πολλες αποψεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εμενα οι αυστριακοι μια χαρα μου φανηκαν παντως απο αποψη διασκεδασης και δεν ηταν καθολου νερντουλες. Ολη την ωρα στις παραλιες ηθελαν να ειναι και σχετικα με την εργασια, εκαναν μονο τα στοιχειωδη :P Εμεις καναμε παρεα με καποια ατομα απο τη Βοσνία κυρίως, που δούλευαν αρκετά. Γενικα το θεμα της νοοτροπίας είναι πολύ σημαντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top