Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Γενικής Παιδείας

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Λετε να πέσει άσκηση από 3ο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Πολυ πιθανον
Μη ξεχναμε οτι εχουμε μια κυβερνηση που ειναι κοντρα στην εκκλησια και η εξελιξη ειναι κοντρα στην εκκλησια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ο πεταλουδας

Νεοφερμένος

Ο ο πεταλουδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
παιδιά καλησπέρα αντιμετωπίζω χοντρό πρόβλημα με την βιολογία και ειδικά με την αποστήθιση της.ειμαι θεωρητική και με την ιστορία και τα λοιπά τα καταφέρνω αλλα με την βιολογία ειλικρινά έχω απελπιστεί ενώ τα προηγούμενα δυο χρονιά ήμουν πολύ καλος.μπορειτε να προτεινε κάποιους τρόπους για να την βγάζω εύκολα η με ποιο τρόπο την βγάλατε εσείς ευχαριστώ εκ το προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Δοκίμασε με σχεδιαγράμματα του μάθηματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ο πεταλουδας

Νεοφερμένος

Ο ο πεταλουδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
να διαβαζω πρωτα τα σχεδιαγραμματα και μετα να διαβαζω απο το βιβλιο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
ξερει μήπως κανεις κανα ιστότοπο με δύσκολες ασκήσεις , ή μάλλον οχι τοσο εύκολες για τη βιολογία γενικής :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SweetGirl

Νεοφερμένος

Η SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Του χρόνου πάω Γ Λυκείου, θεωρητική κατεύθυνση και σκέφτομαι να πάρω ως 5ο μάθημα την βιολογία γενικής! Το θέμα είναι ότι μου δημιουργήθηκε μια απορία:

Τη διδάσκουν στο σχολείο? Εννοώ αν γίνεται τμήμα γιατί χθες μια φίλη μου, μου είπε ότι αν είναι πολύ λίγα παιδιά δεν γίνεται τμήμα. Επομένως, θα πρέπει αναγκαστικά να πάω φροντιστήριο? Ισχύει όντως αυτό?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γόρδιονΣουτιέν

Νεοφερμένος

Η γόρδιονΣουτιέν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Του χρόνου πάω Γ Λυκείου, θεωρητική κατεύθυνση και σκέφτομαι να πάρω ως 5ο μάθημα την βιολογία γενικής! Το θέμα είναι ότι μου δημιουργήθηκε μια απορία:

Τη διδάσκουν στο σχολείο? Εννοώ αν γίνεται τμήμα γιατί χθες μια φίλη μου, μου είπε ότι αν είναι πολύ λίγα παιδιά δεν γίνεται τμήμα. Επομένως, θα πρέπει αναγκαστικά να πάω φροντιστήριο? Ισχύει όντως αυτό?:worry:

μαναρι μου ειναι μαθημα γενικης παιδειας.Και κανεις να μη τη δηλωσει το διδασκεστε θελετε ή οχι. Ρωτα και εμας που φαγαμε ενα χρονο στη μαπα ιστορια γενικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SweetGirl

Νεοφερμένος

Η SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Αα ναι! Έχεις δίκιο!!! Είμαι αλλού σήμερα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αφου δεν υπαρχουν σος και αντι σος στις πανελληνιες, δεν υπαρχουν ουτε στη βιολογια σωστα;

Αυτο το ρωταω διοτι στη βιολογια εχω σημειωσει καποια πραγματα ως σος οπως αυτα τα 5 στοιχεια που αναφερονται σε μια μικρή παραγραφο στις αρχες του 1ου κεφαλαιου και στη συνεχεια καποιοι πινακες απο τα παραπανω κεφαλαια.

Εχω σημειωσει με χρωματα κομματια του βιβλιου που μου ειχε πει ο καθηγητής μου να κοιταξω καλα και το κεφαλαιο 3ο τα οσα λεγονται να τα γραψω (αν πεσουν φυσικα) οπως τα λεει στο βιβλιο και οχι με δικη μου κριτικη σκεψη αν και νομιζω πως ειναι λογικο αυτο αλλα αν δεν τα θυμαμαι οπως ακριβως το βιβλιο δεν ξερω τι θα γινει. Εγω ομως διαβαζω και αυτα που δεν εχω βαλει με χρωματα (δηλαδη με highligher) ουτε τα ειχα υπογραμμίσει με στυλο αλλα ακομα και αυτα που ειχα υπογραμμισει με στυλο διαβαζω διοτι τα ειχαμε πει στην ταξη. (Γενικα σε ολα τα κεφαλαια.)

Επισης στην υλη των εξετασεων ειναι απο το τριτο κεφαλαιο το 3.4.4; γιατι στην δειδαχθεισα υλη ειναι απλα συμφωνα με το χαρτι που περιεχει την υλη της βιολογιας δεν ειναι μεσα αρα δεν διαβαζω αυτο.

Υ.Γ. Σημερα ξεκινησα με το 2ο κεφαλαιο απο τις 9:00 το πρωι μεχρι τωρα. Θα ξυπναγα να διαβασω στις 6 το πρωι αλλα εκλεισα τα ματια μου, με πειρε ο υπνος και ξυπνησα 8 τελικα. Αλλα δεν πειραζει νομιζω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Αφου δεν υπαρχουν σος και αντι σος στις πανελληνιες, δεν υπαρχουν ουτε στη βιολογια σωστα;

Αυτο το ρωταω διοτι στη βιολογια εχω σημειωσει καποια πραγματα ως σος οπως αυτα τα 5 στοιχεια που αναφερονται σε μια μικρή παραγραφο στις αρχες του 1ου κεφαλαιου και στη συνεχεια καποιοι πινακες απο τα παραπανω κεφαλαια.

Εχω σημειωσει με χρωματα κομματια του βιβλιου που μου ειχε πει ο καθηγητής μου να κοιταξω καλα και το κεφαλαιο 3ο τα οσα λεγονται να τα γραψω (αν πεσουν φυσικα) οπως τα λεει στο βιβλιο και οχι με δικη μου κριτικη σκεψη αν και νομιζω πως ειναι λογικο αυτο αλλα αν δεν τα θυμαμαι οπως ακριβως το βιβλιο δεν ξερω τι θα γινει. Εγω ομως διαβαζω και αυτα που δεν εχω βαλει με χρωματα (δηλαδη με highligher) ουτε τα ειχα υπογραμμίσει με στυλο αλλα ακομα και αυτα που ειχα υπογραμμισει με στυλο διαβαζω διοτι τα ειχαμε πει στην ταξη. (Γενικα σε ολα τα κεφαλαια.)

Επισης στην υλη των εξετασεων ειναι απο το τριτο κεφαλαιο το 3.4.4; γιατι στην δειδαχθεισα υλη ειναι απλα συμφωνα με το χαρτι που περιεχει την υλη της βιολογιας δεν ειναι μεσα αρα δεν διαβαζω αυτο.

Υ.Γ. Σημερα ξεκινησα με το 2ο κεφαλαιο απο τις 9:00 το πρωι μεχρι τωρα. Θα ξυπναγα να διαβασω στις 6 το πρωι αλλα εκλεισα τα ματια μου, με πειρε ο υπνος και ξυπνησα 8 τελικα. Αλλα δεν πειραζει νομιζω.


Στις πανελλήνιες δεν υπάρχουν sos.
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αν θέλετε έχω τα θέματα του ΟΕΦΕ,αλλά, επιτρέπεται να τα δημοσιεύσω εδώ?


Ναι αν μπορεις.

Στις πανελλήνιες δεν υπάρχουν sos.

Ημουν σιγουρη οτι θα το έλεγες αυτο.

Απλα ηθελα να το επιβεβαιωσω για το αν ισχυει και για τη βιολογια παρολο που ειναι μαθημα γενικης παιδειας.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ναι αν μπορεις.


Καταλαβαίνεις ότι τα θέματα του ΟΕΦΕ καίγονται;

Ναι αν μπορεις.



Ημουν σιγουρη οτι θα το έλεγες αυτο.

Απλα ηθελα να το επιβεβαιωσω για το αν ισχυει και για τη βιολογια παρολο που ειναι μαθημα γενικης παιδειας.


Όχι τα διαβάζεις όλα.
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Καταλαβαίνεις ότι τα θέματα του ΟΕΦΕ καίγονται;




Όχι τα διαβάζεις όλα.

1) οχι.

2) εντάξει λοιπον. Αυτο εχω κανει μεχρι στιγμης. Να ρωτησω και κατι αλλο; στις σελιδες 76 και 77 οπου εχει την τροφικη πυραμιδα ενεργειας και την ανεστραμμενη τροφικη πυραμιδα πληθυσμου, ισχυει οτι μπορουν να καταταχθουν και αντιστροφα αν ζητηθουν να τις "αποτυπωσουμε" πανω στο γραπτο ειτε επισης χρειαστεί να γραψουμε και τα λογια του βιβλιου που τις "περιγραφει" αρχικα, ειτε οχι;

Γιατι στο δευτερο διαγωνισμα του τετραμηνου μας ειχε πεσει τετοια ασκηση και εγω ειχα κανει και τα δυο. Και ειχα γραψει οτι λογια θυμομουν σε σχεση με αυτο και ειχα "αποτυπωσει" και την πυραμιδα οπως την ειχε το βιβλιο. Νομιζω και αντιστροφα την ειχα καταταξει ή μπορει και οχι.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Καταλαβαίνεις ότι τα θέματα του ΟΕΦΕ καίγονται;
Καίγονται άτυπα. Πριν μερικά χρόνια είχε βάλει ο ΟΕΦΕ ένα κομμάτι για μετάφραση (αν δε κάνω λάθος στα Λατινικά) και μετά έπεσε και στις πανελλαδικές και προσκλήθηκε σάλος. Οπότε, δική μου άποψη, τα διαβάζουμε ΟΛΑ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top