Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Βασίλη στην Ελλάδα πολλά διδακτορικά είναι αμισθί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Βασίλη στην Ελλάδα πολλά διδακτορικά είναι αμισθί.

Προφανως δεν ειναι και κατι ιδιαιτερο αυτα τα διδακτορικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αυτό μπορεί να γενικευτεί για οποιαδήποτε κρατική δαπάνη. Είδες που τελικά είσαι ανκαπ υποσυνείδητα? :P

Θες να μου αναφέρεις ένα χειροπιαστό παράδειγμα;

Προφανως δεν ειναι και κατι ιδιαιτερο αυτα τα διδακτορικα.

Δεν ξέρω αν είναι κάτι ιδιαίτερο. Αλλά ο βασικός κανόνας είναι πως εργασία που δεν πληρώνεται υποβιβάζεται. Το ξέρετε το ρητό "κάνεις πως με πληρώνεις, κάνω πως δουλεύω". Όταν ένα phd δεν κοστιζει τίποτα για το πανεπιστήμιο ποιος ο ο λόγος να διασφαλήσει πως θα είναι χρήσιμο; κι αν απ' την άλλη αυτός που κάνει τη διατριβή δεν πληρώνεται για το έργο του γιατί να έχει κάποιο κίνητρο να είναι τυπικός πέρα από τα όποια δικά του απόλυτα υποκειμενικά κίνητρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ελα χαζουλη δεν πειραζει που πεταξες τα λεφτα σου στην Αγγλια. Υπαρχουν και χειροτερα

Εχουμε και λεμε:
Cardiff
Durham
Exeter
Kings
Leeds
Liverpool
newcastle
Queen Mary
Queens
Sheffield
Shouthampton
Ολα τα παραπανω χειροτερα απο Ελληνικο Πανεπιστημιο στο πεδιο οικονομικων. Σορρυ που δεν εκπροσωπω ολες τις επιστημες.

Μεγαλε εκτιθεσαι πολυ με αυτα που γραφεις , αμα τα λες κι εξω απο δω σε ατομα που ξερουν δυο πραγματα, θα ντρεπονται να πουν στον κοσμο οτι σε ξερουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Μεγαλε εκτιθεσαι πολυ με αυτα που γραφεις , αμα τα λες κι εξω απο δω σε ατομα που ξερουν δυο πραγματα, θα ντρεπονται να πουν στον κοσμο οτι σε ξερουν.

Μεγαλε επειδη δεν λεω παπαριες σαν αυτες που γραφεις αν θες σου στελνω λινκ απο μια απ τις πιο αξιοπιστες λιστες αξιολογησης να τελειωνουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Μεγαλε επειδη δεν λεω παπαριες σαν αυτες που γραφεις αν θες σου στελνω λινκ απο μια απ τις πιο αξιοπιστες λιστες αξιολογησης να τελειωνουμε

Οι πιο αξιοπιστες λιστες αξιολογησης βαζουν το Durham, το Kings και το Bath κατω απο ελληνικα παν/μια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Οι πιο αξιοπιστες λιστες αξιολογησης βαζουν το Durham, το Kings και το Bath κατω απο ελληνικα παν/μια?


https://www.topuniversities.com/uni...region=+country=+faculty=+stars=false+search=

https://www.topuniversities.com/uni...-subject-rankings/2017/economics-econometrics
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.

15 βρετανικα παν/μια πριν απο την ΑΣΟΕΕ στη λιστα. Κι αυτα στα economics/econometrics μονο, στη γενικη λιστα βαρεθηκα να σκρολαρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
15 βρετανικα παν/μια πριν απο την ΑΣΟΕΕ στη λιστα. Κι αυτα στα economics/econometrics μονο, στη γενικη λιστα βαρεθηκα να σκρολαρω.

Αλλξ φορα οταν δεν εισαι σιγουρος δεν θα μιλας γιατι εκτιθεσαι. Και στο μηνυμα που εκανες παραθεση εγραψα οτι μιλαω για economics και δεν εκπροσωπω ολες τις επιστημες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Αλλξ φορα οταν δεν εισαι σιγουρος δεν θα μιλας γιατι εκτιθεσαι. Και στο μηνυμα που εκανες παραθεση εγραψα οτι μιλαω για economics και δεν εκπροσωπω ολες τις επιστημες.

H λιστα που εστειλες εχει 15 βρετανικα παν/μια πανω απο 1 ελληνικο, ενω πριν ειπες οτι λιγο πολυ ολα εκτος των Oxbridge, LSE, UCL, Imperial, Warwick δεν αξιζουν μια. Επισης πιο πανω λες:

''Τελος απο τη μεχρι τωρα εμπειρια μου (2 χρονια ψαχνω για μεταπτυχιακα) κυριως η Αγγλια εχει τη μεγαλυτερη σαβουρα σε πανεπιστημια, πολλα απο τα οποια ειναι πολυ χειροτερα απο τα δικα μας με τη διαφορα οτι εκει τα σκας χοντρα.''

''Ακομα και απο τα πανεπιστημια του λεγομενου Russell Group τα μισα αξιζουν''

Ειτε τρολλαρεις, ή θεωρεις οντως ΕΝΑΝ κλαδο (econ) που μπορει να μην ειναι το ατου του παν/μιου να ειναι αντιπροσωπευτικος ολου του ιδρυματος. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
H λιστα που εστειλες εχει 15 βρετανικα παν/μια πανω απο 1 ελληνικο, ενω πριν ειπες οτι λιγο πολυ ολα εκτος των Oxbridge, LSE, UCL, Imperial, Warwick δεν αξιζουν μια. Επισης πιο πανω λες:

''Τελος απο τη μεχρι τωρα εμπειρια μου (2 χρονια ψαχνω για μεταπτυχιακα) κυριως η Αγγλια εχει τη μεγαλυτερη σαβουρα σε πανεπιστημια, πολλα απο τα οποια ειναι πολυ χειροτερα απο τα δικα μας με τη διαφορα οτι εκει τα σκας χοντρα.''

''Ακομα και απο τα πανεπιστημια του λεγομενου Russell Group τα μισα αξιζουν''

Ειτε τρολλαρεις, ή θεωρεις οντως ΕΝΑΝ κλαδο (econ) που μπορει να μην ειναι το ατου του παν/μιου να ειναι αντιπροσωπευτικος ολου του ιδρυματος. :hmm:

μην καθεσε να ασχοληθεις με το ατομο αυτο αξια του δινουμε για να λεει τις βλακιες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θα ήθελα να μοιραστώ ένα θέμα που βιώνω στο εξωτερικό. Γενικά όταν μας δίνουν εργασίες για να γίνουν ομαδικά, οι υπόλοιποι φοιτητές συνήθως έχουν φτιάξει ομάδες με κριτήρια φιλίας ή συμμαχίας. Εννοείται ότι δεν περιμένω να μου προτείνουν ποτέ, ξέρω ότι δεν θα γίνει αυτό, αλλά όσες φορές έχω αυτοπροταθεί συνήθως λαμβάνω αρνητική απάντηση με χαμόγελο και απίστευτη ευγένεια. Συνήθως αφήνω το θέμα μετά να φανεί στον καθηγητή ότι έχω πρόβλημα καθότι προεξέχω δίνοντας αυτός λύση. Δεν μου αρέσει η όλη συμπεριφορά τους (των φοιτητών) καθώς επανειλημμένως βιώνω το ίδιο στόρι σε εργασίες ομαδικές που έχουμε. Εννοείται ότι στην κάθε ομαδική εργασία, η παρουσίαση γίνεται ατομική σε χρόνο που μοιράζεται. Δεν μου αρέσει να παρουσιάζω 30 λεπτά όταν οι άλλοι λόγω ομάδας, να παρουσιάζουν μόνο 10-15 λεπτά. Εσείς τι πιστεύετε ότι συμβαίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Θα ήθελα να μοιραστώ ένα θέμα που βιώνω στο εξωτερικό. Γενικά όταν μας δίνουν εργασίες για να γίνουν ομαδικά, οι υπόλοιποι φοιτητές συνήθως έχουν φτιάξει ομάδες με κριτήρια φιλίας ή συμμαχίας. Εννοείται ότι δεν περιμένω να μου προτείνουν ποτέ, ξέρω ότι δεν θα γίνει αυτό, αλλά όσες φορές έχω αυτοπροταθεί συνήθως λαμβάνω αρνητική απάντηση με χαμόγελο και απίστευτη ευγένεια. Συνήθως αφήνω το θέμα μετά να φανεί στον καθηγητή ότι έχω πρόβλημα καθότι προεξέχω δίνοντας αυτός λύση. Δεν μου αρέσει η όλη συμπεριφορά τους (των φοιτητών) καθώς επανειλημμένως βιώνω το ίδιο στόρι σε εργασίες ομαδικές που έχουμε. Εννοείται ότι στην κάθε ομαδική εργασία, η παρουσίαση γίνεται ατομική σε χρόνο που μοιράζεται. Δεν μου αρέσει να παρουσιάζω 30 λεπτά όταν οι άλλοι λόγω ομάδας, να παρουσιάζουν μόνο 10-15 λεπτά. Εσείς τι πιστεύετε ότι συμβαίνει;

Είσαι καιρό εκεί; οι συμφοιτητές σου είναι γενικά από άλλες χώρες μεταξύ τους ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Θα ήθελα να μοιραστώ ένα θέμα που βιώνω στο εξωτερικό. Γενικά όταν μας δίνουν εργασίες για να γίνουν ομαδικά, οι υπόλοιποι φοιτητές συνήθως έχουν φτιάξει ομάδες με κριτήρια φιλίας ή συμμαχίας. Εννοείται ότι δεν περιμένω να μου προτείνουν ποτέ, ξέρω ότι δεν θα γίνει αυτό, αλλά όσες φορές έχω αυτοπροταθεί συνήθως λαμβάνω αρνητική απάντηση με χαμόγελο και απίστευτη ευγένεια. Συνήθως αφήνω το θέμα μετά να φανεί στον καθηγητή ότι έχω πρόβλημα καθότι προεξέχω δίνοντας αυτός λύση. Δεν μου αρέσει η όλη συμπεριφορά τους (των φοιτητών) καθώς επανειλημμένως βιώνω το ίδιο στόρι σε εργασίες ομαδικές που έχουμε. Εννοείται ότι στην κάθε ομαδική εργασία, η παρουσίαση γίνεται ατομική σε χρόνο που μοιράζεται. Δεν μου αρέσει να παρουσιάζω 30 λεπτά όταν οι άλλοι λόγω ομάδας, να παρουσιάζουν μόνο 10-15 λεπτά. Εσείς τι πιστεύετε ότι συμβαίνει;

Αυτό και εδώ γίνεται, σε εμάς πχ που το 90% των μαθημάτων είναι ομαδικές εργασίες και δουλεύουμε όλη μέρα,κάθε μέρα με αλλά άτομα, έχουμε τις παρέες μας, ξέρουμε πως δουλεύει ο καθένας, ξέρουμε τα κουσούρια και τα δυνατά σημεία του καθενός όποτε αν ταιριάξουμε, δεν αλλάζουμε ομαδες. Όποτε και στην περίπτωση σου,ίσως οι αλλοι γνωρίζονται καλά μεταξύ τους ή ίσως έχεις δώσει κάποια λάθος εντύπωση που μπορεί να είναι οτιδήποτε, από το ότι δεν δουλεύεις πολύ μέχρι και το ότι δουλεύεις υπερβολικά πολύ. Μπορεί να έχεις άλλο τρόπο με τον οποίο δουλεύεις, να δίνεις έμφαση σε αλλά πράγματα κτλ κτλ και να νιώθουν ότι δεν θα ταιριάξουν μαζί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Μην στεναχωριέσαι γιατί δεν το συζητάς μαζί τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αυτό και εδώ γίνεται, σε εμάς πχ που το 90% των μαθημάτων είναι ομαδικές εργασίες και δουλεύουμε όλη μέρα,κάθε μέρα με αλλά άτομα, έχουμε τις παρέες μας, ξέρουμε πως δουλεύει ο καθένας, ξέρουμε τα κουσούρια και τα δυνατά σημεία του καθενός όποτε αν ταιριάξουμε, δεν αλλάζουμε ομαδες. Όποτε και στην περίπτωση σου,ίσως οι αλλοι γνωρίζονται καλά μεταξύ τους ή ίσως έχεις δώσει κάποια λάθος εντύπωση που μπορεί να είναι οτιδήποτε, από το ότι δεν δουλεύεις πολύ μέχρι και το ότι δουλεύεις υπερβολικά πολύ. Μπορεί να έχεις άλλο τρόπο με τον οποίο δουλεύεις, να δίνεις έμφαση σε αλλά πράγματα κτλ κτλ και να νιώθουν ότι δεν θα ταιριάξουν μαζί σου.

Aπαντώ μαζεμένα. Είναι μια άλλη κοπέλα από την Τουρκία, που θεωρητικά είμαστε σαν διεθνείς φοιτητές. Η κοπέλα αυτή βιώνει κατά μια έννοια παρόμοια περιστατικά αλλά τυγχάνει ήρθε ένα εξάμηνο μετά από μένα οπότε λόγω κάποιων συγκυριών δεν είχαμε το ίδιο πρόβλημα. Εννοείται ότι με αυτήν την κοπέλα διαβάζουμε παρέα με πρόγραμμα συναντήσεων στη Βιβλιοθήκη πολλές ώρες την ημέρα κάπου 10-15 ώρες. Εννοείται ότι με ευγένεια έχω προσκαλέσει άλλα παιδιά να διαβάζουμε παρέα αλλά προτάσσουν κάποια δικαιολογία, με ευγένεια πάντα. Η ευγένεια, η σιωπή και το χαμόγελο.

Οι υπόλοιποι είναι φοιτητές του ίδιου Τμήματος. Έχω παρατηρήσει ότι επίσης ένα άλλο παιδί που όντως είναι πολύ δυνατός σε ένα αντικείμενο των Μαθηματικών και τώρα κάνει ερευνητικό πρόγραμμα τον αποφεύγουν, αν και είναι από την ίδια χώρα, ίδιο Τμήμα. Με έριξαν αναγκαστικά σε αυτόν τον χειμώνα, όταν είχαμε ομαδικές εργασίες των 2 ατόμων καθώς κανείς δεν πήγαινε μαζί του. Το παιδί αυτό για την ιστορία, σε αυτό το εξάμηνο δεν παρακολουθεί λόγω του ερευνητικού προγράμματος, οπότε δεν γίνεται να συνεργαστούμε, καθότι είμαστε και σε άλλα θεματικά αντικείμενα του προγράμματος. Δεν ξέρω πραγματικά τι μπορώ να κάνω. Νιώθω ότι κουράζομαι περισσότερο ή ότι πάω κάπως σε τετελεσμένα γεγονότα. Πολλές φορές μαθαίνω κάτι τελευταίος καθώς τώρα μαθαίνω και τη γλώσσα (τη μητρική τους γλώσσα). Από την πλευρά μου κάνω προσπάθειες να μην ξεχωρίζω π.χ. γράφω στα γερμανικά στον πίνακα, προσπαθώ να τα μιλήσω έστω και αν είμαι αρχάριος, διαβάζω από τις ίδιες σημειώσεις ας είναι στα γερμανικά χωρίς να προκαλώ θέμα γλώσσα κλπ. Η δική μου ανεκτικότητα νιώθω ότι γίνεται τοίχος μέρα με τη μέρα. Από τα λίγα γερμανικά που μιλάω, καθώς δεν γουστάρω να συμμετέχω σε συζητήσεις κουτσομπολιού, καταλαβαίνω ότι μιλάνε αναμεταξύ τους για το τι κάθε ο καθένας, με ποιον καθηγητή, τι εργασία κλπ. Φυσικά θα λένε και για μένα. Δεν έχω θέμα γι' αυτό. Απλά από τη φύση μου, δεν γουστάρω να κάνω πηγαδάκι. Είμαι σε μια ξένη χώρα, οι καθηγητές είναι απίστευτοι άνθρωποι, τρομερά βοηθητικοί, δίπλα μου σε κάθε ερώτηση, ευδιάθετοι άνθρωποι αλλά όπως καταλαβαίνετε, δεν γίνεται να τους ζαλίζω συνέχεια. Είναι κάποια πράγματα κανονισμών κλπ θεμάτων που συνήθως ισχύουν αλλιώς στην πράξη και κάποιες φορές είναι ζήτημα χρόνου.

Δεν ξέρω για τις αιτίες που αναφέρεις, πολλά βράδυα αντί να κοιμάμαι κάθομαι και προσπαθώ να βρω αιτίες. Κάποιες πιστεύω ότι μπορεί να είναι καθώς όσες φορές κάνω κάποια εργασία, προσπαθώ να είμαι τελειομανής (κρίνοντας και από τους βαθμούς και τα σχόλια από τον καθηγητή). Γενικά οι περισσότεροι απλά αντιγράφουν κάποια ερευνητική φυλλάδα στον πίνακα ενώ προσωπικά το έχω αρχή από την Ελληνική μου παιδεία και ιδιοσυγκρασία να μη παρουσιάζω ποτέ θέμα που σε οποιαδήποτε ερώτηση πιθανόν να ξεφτιλιστώ. Δεν ξέρω αν είναι αυτό, γιατί δεν μ' αρέσει να το παίζω υπεράνω και ούτε δείχνω τέτοια συμπεριφορά. Απλά μου κάνει εντύπωση ότι ή ίσως έχεις δώσει κάποια λάθος εντύπωση που μπορεί να είναι οτιδήποτε, ενώ δεν με ξέρουν σαν άνθρωπο. Όσες φορές από τον πρώτο καιρό προσπάθησα από την πλευρά μου να σπάσω τον πάγο με κάποιο καφέ κλπ, πάντα δεν έχουν χρόνο, αλλά ευγενικά, βέβαια το ποδοσφαιράκι στο κινητό καλά κρατεί. Κάποιοι καθηγητές έχουν ερευνητικές ομάδες (όχι όλοι) και έχουν κάποιους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς (2-3 άτομα) σαν μέλη πιθανόν με κάποιο πρόγραμμα. Όσες φορές προσπάθησα να ενημερωθώ από τα παιδιά δεν κατέστη δυνατόν. Γενική ασάφεια. Μπορεί να είμαι εγώ υπερβολικός. Επειδή γενικά περνάω καλά, καμία σχέση με τις πρότερες σπουδές μου, ποιότητα και συμπεριφορά, δεν θέλω να αμαυρώσουν λόγω φθηνών αιτιών.

Εσένα πώς σου φαίνονται αυτά; Λέω βλακείες μήπως; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Γενικά παίζει ρόλο και η νοοτροπία, όπως λες και εσυ. Ήμουν πρόσφατα σε ένα workshop με φοιτητές από την Αυστρια και μπορούσα να διακρίνω διαφορες. Εμείς οι Έλληνες πχ ήμασταν άκρως εξυπηρετικοί και κάναμε τα πάντα για να τους βοηθήσουμε, να μεταφράζουμε όλες τις πληροφορίες από τα ελληνικά, να κάνουμε όσο πιο καλή δουλειά γινόταν για να μπορέσουν να την αξιοποιήσουν και αργότερα στο πανεπιστήμιο τους (αυτοί θα συνέχιζαν την εργασία, για εμάς ήταν απλά ένα εργαστήριο). Εκείνοι θα έλεγα ότι ήταν αρκετά αδιάφοροι μερικές φορές, δεν έκαναν προσπάθεια να σε προσεγγίσουν αν δεν έκανες εσυ πρώτα και στο τέλος που έφυγαν, μας παράτησαν ετσι χωρίς ούτε ένα goodbye να πούμε, ενώ νομίζαμε ότι είχαμε δεθεί σαν παρέα, ήταν πολύ άσχημο αυτό :P Αν πηγαίναμε εμεις στη χώρα τους δεν υπήρχε περίπτωση να μας βοηθήσουν όπως τους βοηθήσαμε εμεις. Ίσως μερικοί λοιπόν να είναι έτσι από τη φύση τους και να μην ανοίγονται εύκολα σε ξένους ή σε νέες παρέες. Μπορεί πάντως να σε έχουν κρίνει από άλλες εργασίες σου ή παρουσιάσεις που έχεις κάνει. Ούτε εμείς γνωρίζουμε ο ένας τον άλλον σαν άνθρωπο αλλά βλεπουμε πως δουλεύει ο καθένας και τι παρουσιάζει στο τέλος και κρίνουμε αναλόγως. Μπορεί όντως σαν θέμα νοοτροπίας, γι'αυτους να είναι υπερβολικό το ψάξιμο που κανείς και να το θεωρούν εξτρα,περιττή δουλειά. Πάντως το πιο πιθανό είναι να είχαν γνωριστεί ήδη μεταξύ τους λόγω ίδιου τμήματος και ίδιας γλώσσας, και να μην θέλουν να μπουν στη διαδικασία να γνωρίσουν νέα άτομα και να κάνουν τον κόπο να δοκιμάσουν νέες συνεργασίες. Τώρα θα μου πεις, γιατί να μην θέλουν να πάτε έστω και για έναν καφε; :hmm: Εχεις πέσει στην περίπτωση και εσυ γιατί το βρίσκω χαζό να μην δίνουν ούτε μια ευκαιρία. Μήπως να προσπαθήσεις να κανεις περισσότερο small talk? :hmm: Προσέγγισε τους κάπως διαφορετικά, συζήτησε ακόμα και για χαζά θέματα για να ελαφρύνει λίγο το κλίμα και να τους δώσεις μια ευκαιρία να σε γνωρίσουν και αλλιώς, πέρα από τις συζητήσεις για το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γενικά παίζει ρόλο και η νοοτροπία, όπως λες και εσυ. Ήμουν πρόσφατα σε ένα workshop με φοιτητές από την Αυστρια και μπορούσα να διακρίνω διαφορες. Εμείς οι Έλληνες πχ ήμασταν άκρως εξυπηρετικοί και κάναμε τα πάντα για να τους βοηθήσουμε, να μεταφράζουμε όλες τις πληροφορίες από τα ελληνικά, να κάνουμε όσο πιο καλή δουλειά γινόταν για να μπορέσουν να την αξιοποιήσουν και αργότερα στο πανεπιστήμιο τους (αυτοί θα συνέχιζαν την εργασία, για εμάς ήταν απλά ένα εργαστήριο). Εκείνοι θα έλεγα ότι ήταν αρκετά αδιάφοροι μερικές φορές, δεν έκαναν προσπάθεια να σε προσεγγίσουν αν δεν έκανες εσυ πρώτα και στο τέλος που έφυγαν, μας παράτησαν ετσι χωρίς ούτε ένα goodbye να πούμε, ενώ νομίζαμε ότι είχαμε δεθεί σαν παρέα, ήταν πολύ άσχημο αυτό :P Ίσως μερικοί λοιπόν να είναι έτσι από τη φύση τους και να μην ανοίγονται εύκολα σε ξένους ή σε νέες παρέες. Μπορεί πάντως να σε έχουν κρίνει από άλλες εργασίες σου ή παρουσιάσεις που έχεις κάνει. Ούτε εμείς γνωρίζουμε ο ένας τον άλλον σαν άνθρωπο αλλά βλεπουμε πως δουλεύει ο καθένας και τι παρουσιάζει στο τέλος και κρίνουμε αναλόγως. Μπορεί όντως σαν θέμα νοοτροπίας, γι'αυτους να είναι υπερβολικό το ψάξιμο που κανείς και να το θεωρούν εξτρα,περιττή δουλειά. Πάντως το πιο πιθανό είναι να είχαν γνωριστεί ήδη μεταξύ τους λόγω ίδιου τμήματος και ίδιας γλώσσας, και να μην θέλουν να μπουν στη διαδικασία να γνωρίσουν νέα άτομα και να κάνουν τον κόπο να δοκιμάσουν νέες συνεργασίες. Τώρα θα μου πεις, γιατί να μην θέλουν να πάτε έστω και για έναν καφε; :hmm: Εχεις πέσει στην περίπτωση και εσυ γιατί το βρίσκω χαζό να μην δίνουν ούτε μια ευκαιρία. Μήπως να προσπαθήσεις να κανεις περισσότερο small talk? :hmm: Προσέγγισε τους κάπως διαφορετικά, συζήτησε ακόμα και για χαζά θέματα για να ελαφρύνει λίγο το κλίμα και να τους δώσεις μια ευκαιρία να σε γνωρίσουν και αλλιώς, πέρα από τις συζητήσεις για το μάθημα.

Όταν κολλάει η αποστολή μηνύματος/post να μην την ξαναυποβάλλεις γιατί εμφανίζεται δυο φορές. Νομίζω ότι εμφανίζει πάνω ένα μήνυμα ότι το παρόν μήνυμα έχει ήδη δημοσιευτεί. :)

Δεν πιστεύω σε προκαταλήψεις ούτε σε φήμες. Είμαι άνθρωπος ευθύς και θέλω να μου το πουν στα ίσια. Δεν καταλαβαίνω πως σχετίζεται η παρουσία μου με το ποιόν μου, σαν άνθρωπος. Επίσης αν κάπου μπορεί να φαίνεται ότι κοιτάω τη λεπτομέρεια το κάνω επειδή οι καθηγητές δεν με ξέρουν, είμαι σε μια ξένη χώρα, σε ένα άλλο Πανεπιστήμιο, με διαφορετική οργάνωση, νοοτροπία κλπ και από τη φύση μου, είμαι σοβαρός όταν κάνω δουλειά. Ακόμη και αν κάπου κάνω λάθος, θα την έχω φτάσει σε σημείο που να μην χάσω πολλά. Δεν τα παρατάω εύκολα σε κάθε τομέα. Αυτή τη συμπεριφορά που αναφέρεις, ότι γενικά κάποιες φορές δείχνουν αδιάφοροι, μέχρι και στα απλά καλημέρα, τα βιώνω απλά τα προσπερνάω. Κοιτάω το όλο, που είναι ωραίο μη δίνοντας σημασία σε μαύρες στιγμές. Βέβαια κάποιες φορές με πικραίνουν αυτές οι στιγμές και μπορεί να κρατάει μέρες μέσα μου. Δεν φαίνεται παραέξω το πως νιώθω, κάπως σαν θέατρο. Ναι, δεν έχουμε πιει ούτε έναν καφέ ενώ τις πιο πολλές φορές τα σαββατοκύριακα δείχνουν πνιγμένοι. Βέβαια αναμεταξύ τους ξέρω ότι μιλάνε, καταστρώνουν ομάδες, αντιγράφουν ασκήσεις, κλπ καθώς έχουν και sms group στο οποίο ούτε καν μου είπαν γι αυτό. Το έμαθα τελείως τυχαία από την κοπέλα από την Τουρκία. Γενικά δεν μ αρέσει να παρακαλάω ούτε να δείξω το πρόβλημά μου, ως πρόβλημα. Δεν θέλω να με λυπούνται. Το να προδικάζουμαι ανθρώπους είναι το μόνο εύκολο που κάνουν οι άνθρωποι. Το ξέρω ότι δεν είναι τόσο επικοινωνιακοί, είναι αρκετά εσωστρεφείς, ντροπαλοί και η συζήτηση διέπεται από πολύλεπτες παύσεις. Προσπαθώ για small talk αλλά όταν δεν μου δίνουν το πράσινο φως, δεν θέλω να γίνω πιεστικός. Γενικά δεν έχουν ρεπερτόριο για θέματα εκτός μαθημάτων και διαδικασίων.

Με κάτι παιδιά, ντόπιους, από άλλες σχολές κάνουμε παρέα και επιδιώκουν την παρέα μου σε ελεύθερες στιγμές, πάρτι. Περνάμε καλά. :D Δεν είναι όλοι έτσι, απλά στο μεταπτυχιακό νιώθω ότι είμαι πολλές φορές έξω από την ομάδα. Μια είναι η γλώσσα καθώς μιλάνε ακατάπαυστα στην μητρική τους έχοντας ατελείωτα να πουν. Μια είναι η αδιαφορία τους. Μια τα νέα δεδομένα σε σχέση με τις προπτυχιακές σπουδές. Άλλη νοοτροπία, οργάνωση κλπ. Γνωρίζονται καλά. Ξέρει ο καθένας όλα για τον άλλο και ακολουθεί ένας ξεκάρφωτος nPb και μια κοπέλα από την Τουρκία. Μάλιστα εν μέσω αστείου μια φορά είχαν αναφέρει, ότι είχε έρθει στο παρελθόν μια κοπέλα από το Μαθηματικό ΑΠΘ με πρόγραμμα Erasmus και το είχε ρίξει στο clubbing, ποτά και όλα τα ουσιαστικά σε -ίσια. Δεν ξέρω τι ήθελαν να πουν με αυτό ή γενικά, δεν σημασία πολύ σε ό,τι λένε σε χαλαρές στιγμές. Μπορεί η μη δυνατότητα να μιλήσω Γερμανικά κάνοντας ταχύ διάλογο με εύρος λέξεων να με δείχνει αντιπαθή, αδικώντας με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
ενώ αυτοί όταν πήγαν Εράσμους δε το έριξαν ούτε στα ποτά ούτε στο κλάμπινγκ ούτε στα γαμήσια...

σίγουρα η γλώσσα δε σε βοηθάει. πιστεύω όμως ότι το πρόβλημα εντοπίζεται και λίγο βαθύτερα, μιας και δεν είναι απλώς ότι δεν σε καλημερίζουν ή δεν είναι καλοί στο small talk (να μιλήσω εγώ που δε καλημερίζω ποτέ κανέναν; χαχαχα) αλλά δραστηριοποιούνται πίσω από τη πλάτη σας και κρατούν κατά βάση μια στάση προσποιητή, φορούν ένα προσωπείο και απομονώνουν τους international. Ίσως στο background να "τρέχουν" σοβινισμός και ελιτισμός; δε ξέρω.

Σαν φοιτητής, αν είσαι απ' τους καλούς, ίσως σε βλέπουν ανταγωνιστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει τι σε προβληματίζει ακριβώς, γιατί θίγεις δύο διαφορετικά ζητήματα: αφενός το θέμα των ομαδικών εργασιών και αφετέρου τη γενικότερη συμπεριφορά τους απέναντί σου. Από όσα γράφεις, οι (Γερμανοί) συμφοιτητές σου δεν είναι άτομα τα οποία δείχνεις να εκτιμάς και ιδιαίτερα από τα σχόλια που έκανες για αυτούς:

Από τα λίγα γερμανικά που μιλάω, καθώς δεν γουστάρω να συμμετέχω σε συζητήσεις κουτσομπολιού, καταλαβαίνω ότι μιλάνε αναμεταξύ τους για το τι κάθε ο καθένας, με ποιον καθηγητή, τι εργασία κλπ. Φυσικά θα λένε και για μένα. Δεν έχω θέμα γι' αυτό. Απλά από τη φύση μου, δεν γουστάρω να κάνω πηγαδάκι.

Γενικά οι περισσότεροι απλά αντιγράφουν κάποια ερευνητική φυλλάδα στον πίνακα [...]

Όσες φορές από τον πρώτο καιρό προσπάθησα από την πλευρά μου να σπάσω τον πάγο με κάποιο καφέ κλπ, πάντα δεν έχουν χρόνο, αλλά ευγενικά, βέβαια το ποδοσφαιράκι στο κινητό καλά κρατεί.

επομένως γιατί στεναχωριέσαι που δεν κάνετε παρέα; Από τη στιγμή που έχεις βρει έναν κύκλο ανθρώπων εκτός μεταπτυχιακού, με τους οποίους ταιριάζεις, τι σε μέλλει; Δεν γίνεται να ταιριάζουμε όλοι με όλους, και όταν μπαίνει το εμπόδιο της γλωσσικής επικοινωνίας όλα γίνονται πιο δύσκολα.

Αν το θέμα σου είναι οι ομαδικές εργασίες, εγώ θα σου πρότεινα το μειονέκτημα να το κάνεις πλεονέκτημα. Προφανώς ένα άτομο μόνο του δεν μπορεί να αναλάβει τη δουλειά δύο, επομένως συζήτα με τον εκάστοτε καθηγητή κάποιες εναλλακτικές, είτε στην έκταση της εργασίας ή στη διάρκεια της παρουσίασης, για λόγους ισότητας.

Πάντως νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσεις από τον εντοπισμό του προβλήματος, δηλαδή να βρεις τι ακριβώς είναι αυτό που σε ενοχλεί, για να δεις πώς θα το λύσεις. Μια γενική συμβουλή: με όσο λιγότερα λόγια μπορούμε να διατυπώσουμε ένα πρόβλημα, τόσο περισσότερο το έχουμε καταλάβει και τόσο πιο κοντά βρισκόμαστε στη λύση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top