Χρειάζεται φροντιστήριο η Βιολογία Προσανατολισμού;

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Τελικά θα κάνω ιδιαίτερα και στη βιολογία. Μπορεί να είναι πολύ δύσκολα τα οικονομικά, αλλα πιστεύω οτι θα με βοηθήσει. Δεν μπορούσα να το ρισκάρω και να διαβάσω "ξεκρέμαστος"...

Τι να πεις τωρα δηλαδη γι' αυτους τους ανθρωπους!?
Τους "βγαζεις το καπελο" δηλαδη!:)
Ειναι η δωρεαν παιδεια που μας υποσχονται οι "απο πανω".....
Μπραβο τους (στους γονεις σου):no1:
Και καλη επιτυχια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Σας ευχαριστω ολους σας! Και φυσικα τους γονεις μου (το εχω κανει ηδη βεβαια) που χωρις να τους πιεσω πολυ εκαναν αυτο το πραγμα για μενα.

Τωρα εχω αλλον ενα λογο να πετυχω... να μην πανε στραφι τα λεφτα τους,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Η βιολογία είναι το μόνο μάθημα που με ανησυχεί ακόμα σχετικά με το αν θα κάνω ιδιαιτερα ή θα το παλέψω μόνος.:P
Eσείς τι λέτε βγαίνει με συστηματική δουλεια;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amarienne

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Κύμη (Εύβοια). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μιλάμε για την Βιολογια Κατεύθυνσης ή Παιδείας; Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι η βιολογία κατεύθυνσης δύσκολα βγαίνει χωρίς ιδιαίτερα. Δεν είναι μόνο να μάθεις το βιβλίο απ' έξω. Οι ασκήσεις μερικών κεφαλαίων είναι αρκετά πολύπλοκες, ή τουλάχιστον πρέπει να την πατήσεις δυο τρείς φορές για να τις μάθεις. Και ακόμα και τότε υπάρχουν πολλές παγίδες που πρέπει να μάθεις να τις βλέπεις. Φέτος εγώ είχα έναν καταπληκτικό βιολόγο στο φροντιστήριο και έμαθα πάρα πολλά, κυρίως για αυτές τις παγίδες που είπα.Βέβαια το ότι έκανα πατάτα στο 4ο θέμα ήταν αποκλειστικά δικό μου λάθος απροσεξίας. :redface:

Τώρα για την Βιολογία Παιδείας, θα έλεγα οτι μπορεί να βγει χωρίς ιδιαίτερα. Πρέπει όμως ο ίδιος ο μαθητής να βάλει πρόγραμμα διαβάσματος για το μάθημα από το καλοκαίρι, να αγοράσει βοηθήματα (Σαββάλας ftw), να λύσει δυο και τρείς φορές ασκήσεις. Συστηματικότατο διάβασμα!
Στο λέω γιατί η κολλητή μου δεν έκανε φροντιστήριο Βιολογια Π. φέτος (έιναι θεωρητική) αλλά άφησε όλο το βιβλίο για διάβασμα το τελευταίο μήνα. Λογικό ήταν λοιπόν να χάσει τζάμπα μόρια απο όλες τις ερωτήσεις. :/:

So, αυτή είναι η δική μου άποψη. Ελπίζω να βοήθησα. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να κάνεις φροντιστήριο σε όλα τα πανελαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, αν για οικονομικούς και μόνο λόγους δε μπορείς να κάνεις σε όλα πρέπει να αποφασίσεις σε ποιο μάθημα θα αφιερωθείς με προσωπικό διάβασμα. Γνώμη μου είναι ότι αν πρέπει να αφήσεις αναγκαστικά ένα μάθημα χωρίς φροντιστήριο αυτό θα πρέπει να είναι η έκθεση. Ο λόγος που το λέω αυτό είναι ότι η έκθεση είναι το μάθημα με τις περισσότερες αναβαθμολογήσεις συνεπώς μπορεί κάποιος να δώσει πάρα πολλα λεφτά και στο τέλος να μην έχει το αποτέλεσμα που περιμένει και του ταιριάζει (αυτό συμβαίνει σε πολύ μικρότερο βαθμό στο μάθημα της βιολογίας, συνεπώς τα λεφτά που θα δώσειςκατά πάσα πιθανότητα θα έχουν απόδοση στην βαθμολογία σου)
Αντιθέτως η βιολογία ακόμα και χωρίς να έχεις καλές βάσεις με τον σωστό καθηγητή μπορείς να πιάσεις εικοσάρια (αυτό το βλέπεις και από τα ποσοστά των αριστούχων μαθητών).

Αν εννοείς την βιολογία κατεύθυνσης τότε σου προτείνω να μη το αφήσεις γιατί είναι μάθημα κατεύθυνσης συνεπώς και βαρύτητας. Αν αναφέρεσαι για την βιολογία γενικής θεωρώ πως καλό είναι να κάνεις εκεί φροντιστήριο (για να έχεις σίγουρα έναν καλό βαθμό) και να προετοιμαστείς μόνος σου στην έκθεση που έτσι και αλλιώς ο βαθμός είναι αμφίρροπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Θα δώσω στατιστική και ΑΟΘ άρα μιλάω για την βιολογία κατεύθυνσης:P
Θέλω όσο το δυνατόν λιγότερες ώρες μαθήματος ώστε να χω χρόνο για προσωπική δουλειά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

y33p33

Νεοφερμένος

Η y33p33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Κι εγω θα σου προτεινω να κανεις φροντιστηριο/ιδιαιτερο για βιολογια. Το βιβλιο ειναι αρκετα κακογραμμενο, με ασαφειες, η θεωρια σκορπισμενη στο κειμενο και στις εικονες χωρις σωστη λογικη αλληλουχια (βλ. μεταγραφη). Ενας καθηγητης οπωσδηποτε θα σε βοηθησει στις ασκησεις και κυριως στο να κατανοησεις τις πολλες, πολλες (σε ανατριχιαστικο βαθμο :P) λεπτομερεις καθε κεφαλαιου. Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να σε βοηθησει ο καθηγητης στο σχολειο σου σε αυτο -εμενα παντως οχι :P.
Για εξτρα διαβασμα στο σπιτι ειτε επιλεξεις φροντιστηριο ειτε το παλεψεις μονος σου, κυριως το δευτερο, αν θες μπορω να σου προτεινω καποια βοηθηματα που δουλεψα μεσα στη χρονια τα οποια μπορει να σου φανουν χρησιμα.
Best of luck!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
γεια σας!:) φετος , σχολικη χρονια 2016-2017 θα παω β λυκειου . Θα ηθελα να ρωτησω παιδια κυριως που εξεταστηκαν φετος γιατι ηταν πρωτη φορα με το νεο συστημα, φυσικα συμβουλες παιδιων που θα δωσουν επισης φετος (θα φοιτησουν δηλαδη στην γ λυκ) και οποιδηποτε αλλου που εχει γνωση επι του θεματος ειναι ευπροδεχτος/η . Λοιπον σκέφτομαι οτι θα μ'ενδιεφερε η ιατρικη η οποια ανηκει στο τριτο πεδιο. Τα μαθηματα λοιπον για αυτο το πεδιο ειναι χημεια-φυσικη-βιολογια-εκθεση δηλαδη μαθηματικα δεν θα εξεταστω στις πανελληνιες. Αυτο που με προβληματιζει ειναι αν χρειαζεται φροντ στην β λυκ στην βιολογια,
το μαθημα στην β ειναι γενικης παιδειας αποτι ειδα και δεν φαινεται ιδιαιτερα δυσκολο( διαβαζω ως προυποθεση οτι διαβαζω πολυ) . Τι λετε ? Πρεπει να κανω φροντιστηριακα μαθηματα βιολογιας στην β λυκειου για την προετοιμασια μυο για την γ ? Χρειαζεται η βιολογια της β καθολου για αυτην της γ? Επισης το οτι τα μαθηματικα δεν εξεταζονται πανελλαδικα στο 3 πεδιο δεν εχει επιπτωσεις στην φυσικη? Δηλαδη δεν θα με δυσκολεψει περαιτερω αν δεν κανω μαθηματικα κατευθυνσης:hmm:?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Hercret

Νεοφερμένος

Ο Hercret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
γεια σας! φετος , σχολικη χορναι 2016-2017 θα παω β λυκειου . Θα ηθελα να ρωτησω παιδια κυριως που εξεταστηκαν φετος γιατι ηταν πρωτη φορα με το νεο συστημα, φυσικα συμβουλες παιδιων που θα δωσουν επισης φετος (θα φοιτησουν δηλαδη στην γ λυκ) και οποιδηποτε αλλου που εχει γνωση επι του θεματος ειναι ευπροδεχτος/η . Λοιπον σκέφτομαι οτι θα μ'ενδιεφερε η ιατρικη η οποια ανηκει στο τριτο πεδιο. Τα μαθηματα λοιπον για αυτο το πεδιο ειναι χημεια-φυσικη-βιολογια-εκθεση δηλαδη μαθηματικα δεν θα εξεταστω στις πανελληνιες. Αυτο που με προβληματιζει ειναι αν χρειαζεται φροντ στην β λυκ στην βιολογια,
το μαθημα στην β ειναι γενικης παιδειας αποτι ειδα και δεν φαινεται ιδιαιτερα δυσκολο( διαβαζω ως προυποθεση οτι διαβαζω πολυ) . Τι λετε ? Πρεπει να κανω φροντιστηριακα μαθηματα βιολογιας στην β λυκειου για την προετοιμασια μυο για την γ ? Χρειαζεται η βιολογια της β καθολου για αυτην της γ? Επισης το οτι τα μαθηματικα δεν εξεταζονται πανελλαδικα στο 3 πεδιο δεν εχει επιπτωσεις στην φυσικη? Δηλαδη δεν θα με δυσκολεψει περαιτερω αν δεν κανω μαθηματικα κατευθυνσης?

Σαν μαθητής που έδωσε φέτος πανελλήνιες κάνοντας φροντιστήριο μόνο για την Γ' λυκείου πιστεύω οτι δεν χρειάζεσαι κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία για το μάθημα της βιολογίας από τώρα. Αρκεί και με το παραπάνω νομίζω η προετοιμασία που θα κάνεις στην Γ λυκείου. Όσον αφορά τα μαθηματικά, για την φυσική της Γ' δεν θα χρειαστείς κάτι ιδιαιτέρα εξειδικευμένο. Αν ξέρεις τα βασικά τότε πιστεύω θα είσαι καλυμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
και η βιολογια της β σχετιζεται καθολου με της γ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hercret

Νεοφερμένος

Ο Hercret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
και η βιολογια της β σχετιζεται καθολου με της γ?

Όχι και τόσο. Βέβαια θα χρειαστείς κάποια πράγματα από την Β' λυκείου όπως π.χ τον κύκλο ζωής του κυττάρου αλλά λογικά θα σας τα ξανά πουν και στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παν16

Νεοφερμένος

Η Παν16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
και η βιολογια της β σχετιζεται καθολου με της γ?

Η βιολογια της γ σχετιζεται με της β.Ομως και εγω σου λεω πως δεν χρειαζεται να κανεις ιδιαιτερα/φροντ απο φετος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
σέυχαριστω οποτε θα την διαβαζω απο μονη μου ωστε να μπω ομαλα στην γ και θα δωσω εμφαση σε φυσικη χημεια και μαθηματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hercret

Νεοφερμένος

Ο Hercret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
σέυχαριστω οποτε θα την διαβαζω απο μονη μου ωστε να μπω ομαλα στην γ και θα δωσω εμφαση σε φυσικη χημεια και μαθηματικα

Σου εύχομαι να πετύχεις τον στόχο σου!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ θα προσπαθησω για το καλυτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariatztztz

Νεοφερμένος

Η mariatztztz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ειναι ελαχιστα τα πραγματα που θα χρειαστεις στη γ λυκειου απο την υλη της β στη βιολογια.. ακομη και το τελευταιο κεφαλαιο που σχετιζεται με τη μειωση και τη μιτωση θα το διδαχθεις πολυ αναλυτικοτερα, οποτε δε χρειαζεται να αγχωνεσαι απο τωρα! Επισης οσον αφορα τα μαθηματικα, στη φυσικη μπορει να διευκολυνουν σε καποιες ασκησεις πχ τα ολοκληρωματα, που ανηκουν στην υλη της γ, αλλα καθε ασκηση λυνεται και χωρις αυτα.. δε χρειαζεται να εχεις κανει ουτε μια ωρα μαθηματικα και μπορεις να λυσεις τις ασκησεις..Θα δεις ειναι πιο ευκολα στην πραξη...Καλη συνεχεια σου ευχομαι και μακαρι προσηλωμενος να πετυχεις τον στοχο σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια μαρια οσο να ναι μου φευγει λιγο ενα αγχος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariatztztz

Νεοφερμένος

Η mariatztztz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Με συγχωρείς για το προσηλωμένος ..από βιασύνη! Μακάρι να τα πας τέλεια σοφία...Και με όσο το δυνατόν λιγότερο άγχος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
ναι το καταλαβα οτι ηταν κατα λαθος , ευχαριστω πολυ θα προσπαθησω οσο πιο πολυ μπορω και να περιορισω το αγχος επισης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top