Θεωρητική Φυσική

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
παντως και στα ελληνικα πανεπιστημια συμβαινει αυτο που λες ,απλα εδω συμβαινει με το σταγονομετρο.

δηλαδη αν ενδιαφερεσαι και το δειχνεις και γενικα το κηνυγας πολυ τοτε πιστευω μπορεις να βρεις ακρη και στη ελλαδα,απλα δεν ξερω αν θα μπορεις να ζησεις με τα χρηματα που θα σου δινουν εδω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πάντως να ξέρεις ότι αν είσαι καλός σε βάζουν και κάνεις πράγματα και στο πανεπιστήμιο, δηλαδή μπαίνεις με τη μια στην έρευνα.

...το έχεις ψάξει να δεις πόσο εφικτό είναι; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Καλησπέρα σας . Από παλιά έχω μια έφεση και μια ιδιαίτερη αγάπη για τη φυσική και τους νόμους της που με οδήγησε σε συνεχή απασχόληση από μικρή ηλικία με το θέμα .Οι γονείς μου είναι Φυσικοί και ίσως να ήταν παράγοντας και αυτοί .Εδώ και καιρό έχω καταλήξει ότι θέλω να ακολουθήσω το όνειρο μου και να γίνω ένας Θεωρητικός φυσικός σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού .Οι γονείς μου με στηρίζουν , αλλά εγώ έχω τεράστιο άγχος .
Θα ήθελα τις γνώμες όσο ν'αφορά ειδικά κατά πόσο θα βρω δουλειά στο μέλλον .Έχετε κάποιον γνωστό που να είναι Θεωρητικός ;

Πραγματικά χαίρομαι που υπάρχουν παιδιά με τέτοιο μεράκι, ώρες ώρες νομίζω ότι ζούμε σε κοινωνία κάφρων.
Φίλε, ειλικρινά άμα το αγαπάς το αντικείμενο όπως λές και αν υπάρχει και η ανάλογη οικονομική δυνατότητα σου προτείνω να πας στο εξωτερικό. Ασ'την την "βρωμοελλάδα", γιατί αυτή την ωραία φλόγα που έχεις μέσα σου στο τέλος θα στην σβήσει και θα σε κάνει να συμβιβαστείς με την μετριότητα..Επειδή έχω ζήσει και ζώ το ελληνικό πανεπιστήμιο και επειδή ξέρω την κατάσταση που επικρατεί στα τμήματα Θετικών Επιστημών αλλά και γενικότερα σου προτείνω να πάς έξω χωρίς δεύτερη σκέψη (στη Γερμανία π.χ είναι καλά). Στην Ελλάδα οι μαθητές μπαίνουν με το τσουβάλι σε τμήματα Φυσικής και θεωρούν ότι είναι υποχρεωμένο το πανεπιστήμιο κάποια στιγμή να τους δώσει πτυχίο. Επίπεδο χαμηλό, φοιτητές αδιάφοροι (σε γενικές γραμμές μιλάω), κλίμα ζοφερό και πολύ κουτοπονηριά φίλε μου...Δύσκολο να εξελιχθείς σαν επιστήμονας εδώ, ειδικά με τις σημερινές συνθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
.Επειδή έχω ζήσει και ζώ το ελληνικό πανεπιστήμιο και επειδή ξέρω την κατάσταση που επικρατεί στα τμήματα Θετικών Επιστημών αλλά και γενικότερα σου προτείνω να πάς έξω χωρίς δεύτερη σκέψη (στη Γερμανία π.χ είναι καλά)
επειδη εχω παει Γερμανια (τμημα φυσικης στη Βοννη) δε μπορω να συμφωνησω (τουλαχιστον για το επιπεδο της εκπαιδευσης)

(λιγο καλυτερα ισως αλλα τιποτα το ιδιαιτερο)

Εδώ και καιρό έχω καταλήξει ότι θέλω να ακολουθήσω το όνειρο μου και να γίνω ένας Θεωρητικός φυσικός σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού .Οι γονείς μου με στηρίζουν , αλλά εγώ έχω τεράστιο άγχος .
Θα ήθελα τις γνώμες όσο ν'αφορά ειδικά κατά πόσο θα βρω δουλειά στο μέλλον .Έχετε κάποιον γνωστό που να είναι Θεωρητικός ;
πολυ παραξενο το ονειρο σου (θεοτρελο) αλλα αν ειναι στ' αληθεια δικο σου κυνηγα το!

σκεφτεσαι καθολου ονομαστα πανεπιστημια στα οποια υπαρχουν τουλαχιστον καποιοι Θ.Φ. για να χεις και παρεα? (Cambridge, Harvard ?)

(Θ.Φ. μπορεις να γινεις σε μια σπηλια με χαρτι , μολυβι κι ενα κερακι! αυτο δε σ' αρεσει? )

δουλειά στο μέλλον
εννοεις δουλεια που να χει και χρημα????? ή μιλας γενικοτερα? Θες δηλαδη να συνδυασεις την ερευνα με το χρημα, ετσι??? [επικινδυνος συνδυασμος!! να προσεχεις!]

πολυ δυσκολο ακουγεται... δε μπορω να σε βοηθησω... καποιοι το καταφερνουν παντως! (γινεται δηλαδη!)

(ποιος θα σε πληρωνει για να σκεφτεσαι απο τη στιγμη που αυτα που σκεφτεσαι δεν εχουν καμια χρησιμοτητα? Για παραδειγμα εναν ποιητη ποιος θα τον πληρωνε για να γραφει ποιηματα?

ειδικα στην Ελλαδα πολυ δυσκολο. Αλλα και γενικοτερα οι Θ.Φ. δεν εχουν περαση [και πιο πολυ σημερα, οσο για το αυριο αστο καλυτερα].
Ενας Θ.Φ. εργαζεται για την (στην) ανθρωποτητα, οχι για την (στην) "κοινωνια")


Για να γίνεις καθηγητής σε σχολείο δίνεις εξετάσεις ασεπ χειρότερες απο πανελλήνιες.
:D πραγματι.... τραγωδια (μοιαζει με τις εξετασεις στο πανεπιστημιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
...το έχεις ψάξει να δεις πόσο εφικτό είναι; :)
Πιο ψαγμένη δε θα μπορούσα να'μαι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Για κάνε μια ανάλυση. Βασικά τελειώνω το Πανεπιστήμιο και δεν έμαθα κάτι σχετικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Για κάνε μια ανάλυση. Βασικά τελειώνω το Πανεπιστήμιο και δεν έμαθα κάτι σχετικό...
Το έχω κοιτάξει, και ναι it is possible. Ξέρω και παιδί που κατά τη διάρκεια των σπουδών του έξω έκανε διάφορες δουλειές για το πανεπιστήμιο στο οποίο σπούδαζε (σχετικές με το αντικείμενο σπουδών του εννοείται), και όταν τελείωσε με όλα τα πτυχία, μέχρι και το διδακτορικό, του πρότειναν θέση εκεί. Και δεν εννοώ θέση διδάσκοντα/λέκτορα ή όπως το λένε τέλος πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

orestis000

Νεοφερμένος

Ο orestis000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
λοιπόν εγώ εδώ και μερικούς μήνες έχω αρχίσει να ασχολούμαι με το θέμα και μπορώ να πω ότι είναι το μόνο επάγγελμα που πραγματικά μου αρέσει το έχω σκεφτεί αλλά ο καθηγητής μου είπα πως αποκλείεται να βρω δουλειά και θα δουλεύω στο Χαρδαβέλλα(:)) το επάγγελμα αυτό έχει κάποιο μέλλον; δεν με ενδιαφέρει να μείνω Ελλάδα.....
Υ.Γ. μία ιστορία που άκουσα και μου έκοψε τα φτερά ήταν για έναν που είχε σπουδάσει γενετιστής στο Λονδίνο και ήρθε στην Ελλάδα και έκανε αίτηση σε ένα πανεπιστήμιο για έρευνα και ο καθηγητής του είπα "Έχεις καλές σπουδές αλλά έρχονται 5 την ημέρα σαν και εσένα...." στο εξωτερικό ποια είναι η κατάσταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Άκρα ανταγωνισμός στο εξωτερικό και θα πρέπει να είσαι άριστος των αρίστων για να σε θέλουν. Δεν θα σε ψάξουν. Εσύ θα τους βρεις ειδικά σε έναν τόσο μη εμπορικό κλάδο της επιστήμης όπως η θεωρητική (ή μαθηματική) φυσική. Σκέψου ότι θα είσαι ένας αλλοδαπός επιστήμονας και τίποτε άλλο. Σαν εσένα θα είναι από όλο τον κόσμο εξίσου άριστοι και με προσδοκίες. Βέβαια, στο εξωτερικό, δεν υπάρχει η Ελληνική γραφειοκρατία, ο νεποτισμός, η οικογενειοκρατία, η κουμπαριά, το κομματικό τσιφλίκι, το αραλίκι, το βύσμα και η μίζα,...κτλ. Θα σε αξιολογήσουν σαν μηχάνημα παραγωγής έργου που θα σου αναθέσουν να κάνεις. Αν επιπλέον προέρχεσαι από φημισμένο Πανεπιστήμιο, θα έχουν απαιτήσεις πολλές γιατί απλά θα θεωρείσαι γερό χαρτί. Όπως θα σε προσλάβουν αν σε προσλάβουν, θα σε ελέγχουν συνέχεια για την απόδοση, έτσι και θα σε απολύσουν ξαφνικά αν δεν τους κάνεις κάποια στιγμή λόγω ηλικίας ...κτλ. Έξω δεν είναι όλα ρόδινα, ειδικά τώρα που υπάρχει γενικευμένη οικονομικοκοινωνική κρίση. Στην Μ.Βρετανία ήδη προχωρούν σε συρρίκωνση δημόσιων οργανισμών π.χ. κατάργηση του Εθνικού Κέντρου Ερευνών,...κτλ. Στις ΗΠΑ, σκάνε φούσκες-εταιρίες στο χρηματιστήριο (χρεωκοπούν) με αποτέλεσμα την ανεργία πολλών ανθρώπων...κτλ. Παντού είναι πολύ δύσκολα. Αισιοδοξία να υπάρχει και να είσαι προσγειωμένος, δηλ., να έχεις επίγνωση τι μπορείς, τι θέλεις, αν θα υπάρξει όφελος. Υπάρχει υπερπροσφορά και ελάχιστη ζήτηση σε όλους τους κλάδους...από την στιγμή που οι Πανεπιστημιακές σπουδές έγιναν μαζικές. Τα μεταπτυχιακά-διδακτορικά προγράμματα φυτρώνουν σαν τα μανιτάρια ακολουθώντας κίνηση Brown, δηλ., ακανόνιστη, τυχαία...χωρίς προγραμματισμό. Ενώ φυτρώνουν μεταπτυχιακά-διδακτορικά, οι επιχειρήσεις μένουν στάσιμες, τα Πανεπιστήμια μένουν στάσιμα...ή κλείνουν. Η αγορά εργασίας είναι σε άλλο μήκος κύματος παγκοσμίως..

Υ.Σ.: Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε αποθαρρύνω. Απλά εκφράζω μια άποψη με όσα διαβάζω και ακούω σαν πολίτης.

φιλικά,
nPb
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Άκρα ανταγωνισμός στο εξωτερικό και θα πρέπει να είσαι άριστος των αρίστων για να σε θέλουν. Δεν θα σε ψάξουν. Εσύ θα τους βρεις. Σκέψου ότι θα είσαι ένας αλλοδαπός επιστήμονας και τίποτε άλλο. Σαν εσένα θα είναι από όλο τον κόσμο εξίσου άριστοι και με προσδοκίες. Βέβαια, στο εξωτερικό, δεν υπάρχει η Ελληνική γραφειοκρατία, ο νεποτισμός, η οικογενειοκρατία, η κουμπαριά, το κομματικό τσιφλίκι, το αραλίκι, το βύσμα και η μίζα,...κτλ. Θα σε αξιολογήσουν σαν μηχάνημα παραγωγής έργου που θα σου αναθέσουν να κάνεις. Αν επιπλέον προέρχεσαι από φημισμένο Πανεπιστήμιο, θα έχουν απαιτήσεις πολλές γιατί απλά θα θεωρείσαι γερό χαρτί. Όπως θα σε προσλάβουν αν σε προσλάβουν, θα σε ελέγχουν συνέχεια για την απόδοση, έτσι και θα σε απολύσουν ξαφνικά αν δεν τους κάνεις κάποια στιγμή λόγω ηλικίας ...κτλ. Έξω δεν είναι όλα ρόδινα, ειδικά τώρα που υπάρχει γενικευμένη οικονομικοκοινωνική κρίση. Στην Μ.Βρετανία ήδη προχωρούν σε συρρίκωνση δημόσιων οργανισμών π.χ. κατάργηση του Εθνικού Κέντρου Ερευνών,...κτλ. Στις ΗΠΑ, σκάνε φούσκες-εταιρίες στο χρηματιστήριο (χρεωκοπούν) με αποτέλεσμα την ανεργία πολλών ανθρώπων...κτλ. Παντού είναι πολύ δύσκολα. Αισιοδοξία να υπάρχει και να είσαι προσγειωμένος, δηλ., να έχεις επίγνωση τι μπορείς, τι θέλεις, αν θα υπάρξει όφελος. Υπάρχει υπερπροσφορά και ελάχιστη ζήτηση σε όλους τους κλάδους...από την στιγμή που οι Πανεπιστημιακές σπουδές έγιναν μαζικές. Τα μεταπτυχιακά-διδακτορικά προγράμματα φυτρώνουν σαν τα μανιτάρια ακολουθώντας κίνηση Brown, δηλ., ακανόνιστη, τυχαία...χωρίς προγραμματισμό. Ενώ φυτρώνουν μεταπτυχιακά-διδακτορικά, οι επιχειρήσεις μένουν στάσιμες, τα Πανεπιστήμια μένουν στάσιμα...ή κλείνουν. Η αγορά εργασίας είναι σε άλλο μήκος κύματος παγκοσμίως..

Υ.Σ.: Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε αποθαρρύνω. Απλά εκφράζω μια άποψη με όσα διαβάζω και ακούω σαν πολίτης.

φιλικά,
nPb

συμφωνώ με αυτό που λες για το εξωτερικό γιατί πολλοί πιστεύουν ότι μόλις περάσουν τα σύνορα θα τουες κυνηγάνε για να τους δώσουν τη δουλεία και με τα πολλά λεφτά.
Εντάξει πάντως δεν χρειάζεται να ήμαστε και τόσο προσγειωμένοι,ας κάνουμε και μερικά όνειρα,εξάλλου "αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Εντάξει πάντως δεν χρειάζεται να ήμαστε και τόσο προσγειωμένοι,ας κάνουμε και μερικά όνειρα,εξάλλου "αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει".

αυτό να το πεις όταν δεν θα έχεις πόρο επιβίωσης δηλ., γονείς, δουλειά λόγω αποτυχίας του ονείρου, δουλειά με βιώσιμο μισθό, κτλ...;)

αλλά καλύτερα μικρά και σταθερά βήματα μέχρι εκεί που πιάνει ο ίσκιος μας...γιατί αν περπατάς απότομα κινδυνεύεις να παραπατήσεις...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
αυτό να το πεις όταν δεν θα έχεις πόρο επιβίωσης δηλ., γονείς, δουλειά λόγω αποτυχίας του ονείρου, δουλειά με βιώσιμο μισθό, κτλ...;)

αλλά καλύτερα μικρά και σταθερά βήματα μέχρι εκεί που πιάνει ο ίσκιος μας...γιατί αν περπατάς απότομα κινδυνεύεις να παραπατήσεις...:whistle:

ναι ρε φίλε συμφωνώ πάνω κάτω με αυτά που λες αλλά δεν είναι και κακό να κάνεις όνειρα. (προσωπικά δεν έχω κανένα όνειρο :D,περί επαγγελματικής αποκατάστασης εννοείται,γιατί κατά τα άλλα με το όνειρο ζω για αυτό και πολλοί με χαρακτηρίζουν ουτοπιστή ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Όνειρα όλοι οι άνθρωποι κάνουμε. Γι' αυτό και ζούμε. Απλά τα όνειρα λένε όταν κατακτήσεις τον πρώτο μικρό στόχο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Όνειρα όλοι οι άνθρωποι κάνουμε. Γι' αυτό και ζούμε. Απλά τα όνειρα λένε όταν κατακτήσεις τον πρώτο μικρό στόχο. ;)
δεν μπορώ να πω ότι δεν ισχύει
κάτσε γιατί ξεφύγαμε λιγάκι

και εγώ ενδιαφέρομαι για τη θεωρητική φυσική, σε αυτό φυσικά συμβάλει και η αγάπη μου για τα μαθηματικά.(αν και τώρα δεν μου βγαίνει ένα όριο αλλά τέλοσπάντων,θα βγει που θα πάει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orestis000

Νεοφερμένος

Ο orestis000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
δύσκολα τα πράγματα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lamprost

Νεοφερμένος

Ο Lamprost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Η ενασχόληση με τη Θεωρητική φυσική είναι ότι πιο δημιουργικό μπορεί να κάνει κάποιος που αγαπά αυτή την επιστήμη.
Στην Ελλάδα θα είναι πολύ εύκολο να βρεις μεταπτυχιακό+διδακτορικό, γιατί οι περισσότεροι φυσικοι θέλουν να κάνουν κάτι πιο εφαρμοσμένο(για να βρουν ευκολότερα δουλειά)π.χ. εγώ έκανα μεταπτυχιακο στην πληροφορική.Αυτό όμως δεν σημαίνει κάτι!

Αν θα έχεις τις ικανότητες να ασχοληθείς και επαγγελματικά με τη θεωρητική φυσική, θα το καταλάβεις πριν καν ξεκινήσεις
μεταπτυχιακο/διδακτορικο....θα καταφέρεις να πάρεις την super υποτροφία για κάποιο διάσημο πανεπιστήμιο της Αμερικής;
Αν τώρα είσαι τόσο ικανός ώστε να το πετύχεις αυτό, μετά από πολλά χρόνια έρευνας ίσως σου δωθεί και η ευκαιρία να διδάξεις σε κάποιο πανεπιστήμιο. Για να φτάσεις σε αυτό το επίπεδο όμως θα πρέπει να αφοσιωθείς ολοκληρωτικά στην επιστήμη θυσιάζοντας την προσωπική σου ζωη...

Είναι δύσκολα τα πράγματα λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orestis000

Νεοφερμένος

Ο orestis000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
με λίγα λόγια και Θ.Φ. να σπουδάσω θα καταλήξω να κάνω φροντιστήρια(και δεν μπορώ να τα παιδιά)....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Συμφωνώ με όσα είπε ο nPb για την αγορά εργασίας στο εξωτερικό. Θα σε πάρουν αν αξίζεις, αλλά θα πρέπει συνεχώς να αποδεικνύεις οτι αξίζεις, θα ελέγχεσαι γι'αυτο (προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με αυτή τη νοοτροπία) και αν μια μέρα δουν πως δεν αποδίδεις, θα σε απολύσουν. Το θέμα δεν είναι μόνο τα ακαδημαικά προσόντα - τα οποία αν διαβάσεις, θα τα έχεις - αλλά και η δύναμη του χαρακτήρα, η θέληση, η ικανότητα λήψης πρωτοβουλιών. Το άγχος για συνεχή απόδοση είναι μεγάλο και πρέπει να είσαι σίγουρος πως μπορείς να το διαχειριστείς. Τα πράγματα στην αγορά εργασίας πλέον είναι σκληρά παντού.
Αξίζει όμως να το προσπαθήσει κανείς, αν το θέλει πραγματικά. Αξίζει να παλέψει κανείς για το όνειρό του, από το να κάθεται μια ζωή έχοντας ακολουθήσει τη "σίγουρη λύση" χωρίς όμως να αγαπά αυτό που κάνει και έχοντας πάντα το παράπονο του ονείρου που άφησε να πάει χαμένο. Στην εποχή μας, εξ'άλλου, κανένας κλάδος δεν προσφέρει τη "σίγουρη λύση" επαγγελματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Συμφωνώ με όσα είπε ο nPb για την αγορά εργασίας στο εξωτερικό. Θα σε πάρουν αν αξίζεις, αλλά θα πρέπει συνεχώς να αποδεικνύεις οτι αξίζεις, θα ελέγχεσαι γι'αυτο (προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με αυτή τη νοοτροπία) και αν μια μέρα δουν πως δεν αποδίδεις, θα σε απολύσουν. ...

Επίσης στο εξωτερικό θα σε απολύσουν αν,


  1. Αν προέρχεσαι από καλό Πανεπιστήμιο το οποίο παράγει αρίστους θεωρητικούς φυσικούς οπότε θα σε έχουν στην υπερένταση και θα σε ελέγχουν με δύσκολα ερευνητικά προγράμματα, δημοσιεύσεις,..κτλ όπου με ένα λαθάκι θα σε στείλουν σπίτι σου.
  2. Στο καλό Πανεπιστήμιο θα έχεις συμφοιτητή και τον γιο του τάδε προέδρου κάποιας χώρας ή κάποιου πολιτικού-λαμόγιου-λεφτά, όπου λόγο αυτών των προϋποθέσεων, εσύ ο ανώνυμος θα επιφορτιστείς δύσκολες σπουδές αλλά και δύσκολη καριέρα (αδικία της ζωής) σε σχέση με εκείνον.
  3. Ακόμη και αν είσαι καλός στην θέση που θα σου δώσουν σχετικά με θέματα έρευνας θεωρητικής φυσικής κάποια μέρα έτσι ξαφνικά, θα σε απολύσουν. Ακόμη και αν δεν έχουν παράπονο από σένα. Έτσι οι νόμοι αγοράς εργασίας στο εξωτερικό. Δεν υπάρχει μονιμότητα και ισοβιότητα.

Οπότε να έχεις υπόψιν, ότι ένας άριστος θεωρητικός φυσικός στο εξωτερικό, με ειδίκευση σε υπολογιστικά και σε εφαρμοσμένα μαθηματικά μπορεί να φτιάχνει μαθηματικά μοντέλα προσομοίωσης διαφόρων προβλημάτων της τεχνολογίας, των υπηρεσιών ή και της βιομηχανίας, όπως π.χ. αριθμητικά μοντέλα καιρού, μελέτη ρυπογόνων ουσιών από μια ηλεκτροπαραγωγική μονάδα όπως ΔΕΗ, θέματα υπολογιστικής αστρονομίας σε κάποιο αστεροσκοπείο, θέματα καταλυτικού μετατροπέα σε κάποια αυτοκινητοβιομηχανία,...κτλ. Και όλα αυτά, γιατί ένας θεωρητικός φυσικός έχει πολύ καλές γνώσεις φυσικής αλλά και με ειδική επιμόρφωση επιλεγμένες γνώσεις σε εφαρμοσμένα μαθηματικά, μαθηματικό φορμαλισμό της φυσικής, υπολογιστικά μαθηματικά και προγραμματισμό, τα οποία είναι απαραίτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Επίσης στο εξωτερικό θα σε απολύσουν αν,


  1. Αν προέρχεσαι από καλό Πανεπιστήμιο το οποίο παράγει αρίστους θεωρητικούς φυσικούς οπότε θα σε έχουν στην υπερένταση και θα σε ελέγχουν με δύσκολα ερευνητικά προγράμματα, δημοσιεύσεις,..κτλ όπου με ένα λαθάκι θα σε στείλουν σπίτι σου.
  2. Στο καλό Πανεπιστήμιο θα έχεις συμφοιτητή και τον γιο του τάδε προέδρου κάποιας χώρας ή κάποιου πολιτικού-λαμόγιου-λεφτά, όπου λόγο αυτών των προϋποθέσεων, εσύ ο ανώνυμος θα επιφορτιστείς δύσκολες σπουδές αλλά και δύσκολη καριέρα (αδικία της ζωής) σε σχέση με εκείνον.
  3. Ακόμη και αν είσαι καλός στην θέση που θα σου δώσουν σχετικά με θέματα έρευνας θεωρητικής φυσικής κάποια μέρα έτσι ξαφνικά, θα σε απολύσουν. Ακόμη και αν δεν έχουν παράπονο από σένα. Έτσι οι νόμοι αγοράς εργασίας στο εξωτερικό. Δεν υπάρχει μονιμότητα και ισοβιότητα.

Οπότε να έχεις υπόψιν, ότι ένας άριστος θεωρητικός φυσικός στο εξωτερικό, με ειδίκευση σε υπολογιστικά και σε εφαρμοσμένα μαθηματικά μπορεί να φτιάχνει μαθηματικά μοντέλα προσομοίωσης διαφόρων προβλημάτων της τεχνολογίας, των υπηρεσιών ή και της βιομηχανίας, όπως π.χ. αριθμητικά μοντέλα καιρού, μελέτη ρυπογόνων ουσιών από μια ηλεκτροπαραγωγική μονάδα όπως ΔΕΗ, θέματα υπολογιστικής αστρονομίας σε κάποιο αστεροσκοπείο, θέματα καταλυτικού μετατροπέα σε κάποια αυτοκινητοβιομηχανία,...κτλ. Και όλα αυτά, γιατί ένας θεωρητικός φυσικός έχει πολύ καλές γνώσεις φυσικής αλλά και με ειδική επιμόρφωση επιλεγμένες γνώσεις σε εφαρμοσμένα μαθηματικά, μαθηματικό φορμαλισμό της φυσικής, υπολογιστικά μαθηματικά και προγραμματισμό, τα οποία είναι απαραίτητα.

Παρακολουθώ το θέμα και τα περισσότερα που λέτε δεν ισχύουν...

Θεωρητικός Φυσικός ξέρετε τι σημαίνει? Δεν ασχολείται μόνο με τα παραπάνω, ασχολείται κυρίως με θέματα όπως Κβαντική Φυσική, Κοσμολογία, Σωματιδιακή Φυσική κλπ.

Επίσης τι βλακείες διαβάζω παραπάνω? Ποιός σας είπε ότι γίνεται διάκριση ανθρώπων ανάλογα με την οικονομική τάξη?Ότι οι θεωρητικοί φυσικοί που δεν είναι οικονομικά άνετοι δέχονται όλες τις σκληρές σπουδές??
Η γνώση είναι γνώση. Η εκπαίδευση είναι ίδια για όλους.Και για τέτοιες θέσεις υπάρχει αξιοκρατία και αυστηρότητα στην επιλογή.

Και μιλώ έτσι γιατί έχω κάνει έρευνα στην Θεωρητική Φυσική στο εξωτερικό και ξέρω πώς δουλεύουν..

Με λέτε τέτοια ρε παιδιά..Θα σας ακούσει κανείς και θα πετάει πέτρες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top