Erasmus

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Τεσπα εγω ολη μ τη ζωη την <3 ακουγα οποτε και αυτη τη φορα δε θα κανω εξαιρεση .:thumbup::thumbup:

ok, εσύ ξέρεις. πέρα απο την καρδιά άκου και λίγο το πορτοφόλι σου για να μην βρεθείς προ τετελεσμένων καταστάσεων και μετά δεν ξέρεις τι να κάνεις :)

Να συμπληρώσω ότι η Ισπανία δεν είναι τόσο φθηνή όσο λέτε, σύμφωνα με τη δικιά μου εράσμους-εμπειρία. Είναι πάνω-κάτω στα ίδια επίπεδα με εδώ. Αν και εξαρτάται και από το σε ποια πόλη θα πας.

εξαρτάται την πόλη όπως είπες κι εσύ. ε σε Μαδρίτη και Βαρκελώνη τα ίδια και χειρότερα θα είναι, σε λιγότερο γνωστές πόλεις οι τιμές δεν θα έχουν μεγάλεις αποκλίσεις προς τα πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά, ερωτησούλα :) Εσείς πώς ακριβώς ψάξατε για φορείς; Ήτανε κάποιο site του erasmus? Κάτι άλλο;

Σπουδάζω ιατρική και ο τρόπος που ψάχνουν οι περισσότεροι συμφοιτητές μου αλλά και όσοι έκαναν στο παρελθόν erasmus+ είναι κάπως άτυπος. Αυτόν τον τρόπο ακολουθώ κι εγώ. Ψάχνουμε δηλαδή στα site των ιατρικών του εξωτερικού και στα νοσοκομεία, βρίσκουμε e-mail υπευθύνων ή γραμματειών (εν τω μεταξύ, τις περισσότερες φορές δεν υπάρχουν τα e-mail...) και στέλνουμε ένα κάπως επίσημο τυποποιημένο e-mail, στο οποίο γράφουμε όλα τα απαραίτητα, ελπίζοντας να δώσουν σημασία, και να απαντήσουν. Ωστόσο, τις περισσότερες φορές δεν απαντάνε.

Έχετε να δώσετε συμβουλές, εσείς που που κάνατε erasmus, κι εσάς που σας δέχτηκαν; :P Πώς το προσεγγίσατε το θέμα;

Να πω ότι ψάχνομαι για erasmus+

:superman:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Παιδιά, ερωτησούλα :) Εσείς πώς ακριβώς ψάξατε για φορείς; Ήτανε κάποιο site του erasmus? Κάτι άλλο;

Σπουδάζω ιατρική και ο τρόπος που ψάχνουν οι περισσότεροι συμφοιτητές μου αλλά και όσοι έκαναν στο παρελθόν erasmus+ είναι κάπως άτυπος. Αυτόν τον τρόπο ακολουθώ κι εγώ. Ψάχνουμε δηλαδή στα site των ιατρικών του εξωτερικού και στα νοσοκομεία, βρίσκουμε e-mail υπευθύνων ή γραμματειών (εν τω μεταξύ, τις περισσότερες φορές δεν υπάρχουν τα e-mail...) και στέλνουμε ένα κάπως επίσημο τυποποιημένο e-mail, στο οποίο γράφουμε όλα τα απαραίτητα, ελπίζοντας να δώσουν σημασία, και να απαντήσουν. Ωστόσο, τις περισσότερες φορές δεν απαντάνε.

Έχετε να δώσετε συμβουλές, εσείς που που κάνατε erasmus, κι εσάς που σας δέχτηκαν; :P Πώς το προσεγγίσατε το θέμα;

:superman:
εμας ειναι ολα γραμμμενα και ανεβασμενα στο ικλασσ, δηλαδη με ποια πανεπιστημια συνεργαζεται το δικο μας , ποιες χωρες , ποσα λεφτα θα παιρνουμε ,τι δικαιολογητικα χρειαζονται , μεχρι ποτε οι αιτησεις , τα παντα με λιγα λογια , παραξενο μ φαινεται που ειστε τοσο ανοργανωτοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εμας ειναι ολα γραμμμενα και ανεβασμενα στο ικλασσ, δηλαδη με ποια πανεπιστημια συνεργαζεται το δικο μας , ποιες χωρες , ποσα λεφτα θα παιρνουμε ,τι δικαιολογητικα χρειαζονται , μεχρι ποτε οι αιτησεις , τα παντα με λιγα λογια , παραξενο μ φαινεται που ειστε τοσο ανοργανωτοι
Αλήθεια;
Σε μας, οι ίδιοι υπεύθυνοι του erasmus στο τμήμα μου, μας προτρέπουν να ψάξουμε με τον τρόπο που ανέφερα. Μιλάω πάντα για erasmus πρακτική, όχι για σπουδές, αν παίζει κάποιο ρόλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
εμας ειναι ολα γραμμμενα και ανεβασμενα στο ικλασσ, δηλαδη με ποια πανεπιστημια συνεργαζεται το δικο μας , ποιες χωρες , ποσα λεφτα θα παιρνουμε ,τι δικαιολογητικα χρειαζονται , μεχρι ποτε οι αιτησεις , τα παντα με λιγα λογια , παραξενο μ φαινεται που ειστε τοσο ανοργανωτοι
Δεν είναι ανοργάνωτοι, απλά αναφέρεται σε πρακτική, ενώ εσύ αναφέρεσαι σε σπουδες. Στις σπουδές σου τα κανονίζει όλα το πανεπιστήμιο, στην πρακτική τα ψάχνεις και τα κανονίζεις όλα μόνος σου, οπότε είναι αρκετά ζόρικα.

Αλήθεια;
Σε μας, οι ίδιοι υπεύθυνοι του erasmus στο τμήμα μου, μας προτρέπουν να ψάξουμε με τον τρόπο που ανέφερα. Μιλάω πάντα για erasmus πρακτική, όχι για σπουδές, αν παίζει κάποιο ρόλο.
Ναι παίζει πολύ ρόλο, όπως ανέφερα κ παραπάνω. Στην πρακτική πρέπει να τα ψάξεις όλα μόνος σου.
Για να βρεις φορέα για πρακτική ψάξει στο erasmusintern.org που είναι γι' αυτό το λόγο και μπορεις να ψάξεις ανά χώρα κ ανα ειδικότητα. Και μετά μπορείς να πάρει και ένα τηλ στο eurodesk στην Αθήνα (δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσουν εκεί αλλά η σελίδα που σου είπα είναι γι' αυτό το σκοπό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι ανοργάνωτοι, απλά αναφέρεται σε πρακτική, ενώ εσύ αναφέρεσαι σε σπουδες. Στις σπουδές σου τα κανονίζει όλα το πανεπιστήμιο, στην πρακτική τα ψάχνεις και τα κανονίζεις όλα μόνος σου, οπότε είναι αρκετά ζόρικα.


Ναι παίζει πολύ ρόλο, όπως ανέφερα κ παραπάνω. Στην πρακτική πρέπει να τα ψάξεις όλα μόνος σου.
Για να βρεις φορέα για πρακτική ψάξει στο erasmusintern.org που είναι γι' αυτό το λόγο και μπορεις να ψάξεις ανά χώρα κ ανα ειδικότητα. Και μετά μπορείς να πάρει και ένα τηλ στο eurodesk στην Αθήνα (δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσουν εκεί αλλά η σελίδα που σου είπα είναι γι' αυτό το σκοπό).

Σ' ευχαριστώ πολύ!
Πολύ παλούκι ρε συ!
Απλά στην ιατρική δυσκολεύει ακόμα περισσότερο επειδή ενδιαφέρομαι για συγκεκριμένη ειδικότητα, οπότε ακόμα και στο erasmusintern, οι πιθανότητες είναι αρκετά μικρές, παρά το γεγονός ότι έχω στο μυαλό αρκετές χώρες, με γνώμονα το οικονομικό.
Θα δω και το eurodesk...
Για να δούμε!
Σ' ευχαριστώ και πάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ok, εσύ ξέρεις. πέρα απο την καρδιά άκου και λίγο το πορτοφόλι σου για να μην βρεθείς προ τετελεσμένων καταστάσεων και μετά δεν ξέρεις τι να κάνεις :)

΄Οσοι ετοιμάζεστε για erasmus να λάβετε σοβαρά υπόψη σας το παραπάνω. Είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί να τσοντάρετε κι από την τσέπη σας! Ακόμα κι αν είστε πεπεισμένοι ότι μπορείτε να τα καταφέρετε μόνο με τη χρηματοδότηση, καλό είναι πριν φύγετε, να έχετε εξοικονομήσει ένα ποσό σε περίπτωση που δεν σας βγει όπως το υπολογίζατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ!
Πολύ παλούκι ρε συ!
Απλά στην ιατρική δυσκολεύει ακόμα περισσότερο επειδή ενδιαφέρομαι για συγκεκριμένη ειδικότητα, οπότε ακόμα και στο erasmusintern, οι πιθανότητες είναι αρκετά μικρές, παρά το γεγονός ότι έχω στο μυαλό αρκετές χώρες, με γνώμονα το οικονομικό.
Θα δω και το eurodesk...
Για να δούμε!
Σ' ευχαριστώ και πάλι!
Για το οικονομικό, πολλοί οργανισμοί πληρώνουν και έξτρα από τη χρηματοδότηση του erasmus. Ειδικά για ιατρική σίγουρα θα βρεις. Τσέκαρε Βρετανία, Βέλγιο και το τρίγωνο των γερμανόφωνων χωρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για το οικονομικό, πολλοί οργανισμοί πληρώνουν και έξτρα από τη χρηματοδότηση του erasmus. Ειδικά για ιατρική σίγουρα θα βρεις. Τσέκαρε Βρετανία, Βέλγιο και το τρίγωνο των γερμανόφωνων χωρών.

Αυτό να σου πω την αλήθεια πρώτη φορά το ακούω. Ποιος ο λόγος να γίνεται τέτοια χρηματοδότηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Το erasmus σου δίνει ένα μικροποσό, από εκεί και πέρα δεν απαγορεύει κανείς στον οργανισμό που σε απασχολεί να σε πληρώνει κιόλας. (Το αν θα σου παρεχει ο οργανισμός αμοιβή ή διαμονή πρέπει να το συνεννοηθείς μαζί του). Αν δεις και στο erasmusintern.org κάποιες εταιρίες λένε ότι προσφέρουν αμοιβή ή διαμονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ξέρω ότι επιτρέπεται η πρακτική μέσω ερασμους και σε αποφοίτους μέχρι 1 χρόνο μετά από τη λήψη του πτυχίου τους. Εμένα που ορκίζομαι το Μάρτιο και οι αιτήσεις γίνονται ένα μήνα πριν με πιάνει αυτό? Κάπου είχα ακούσει ότι πρέπει να θεωρείσαι φοιτητής τη χρονική στιγμή της έγκρισης της αίτησης σου οπότε πρακτικά δε γίνεται να κάνω αίτηση? Στις ενημερώσεις του πανεπιστημίου δε βρίσκω κάποια διευκρίνηση ως προς αυτό. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Ξέρω ότι επιτρέπεται η πρακτική μέσω ερασμους και σε αποφοίτους μέχρι 1 χρόνο μετά από τη λήψη του πτυχίου τους. Εμένα που ορκίζομαι το Μάρτιο και οι αιτήσεις γίνονται ένα μήνα πριν με πιάνει αυτό? Κάπου είχα ακούσει ότι πρέπει να θεωρείσαι φοιτητής τη χρονική στιγμή της έγκρισης της αίτησης σου οπότε πρακτικά δε γίνεται να κάνω αίτηση? Στις ενημερώσεις του πανεπιστημίου δε βρίσκω κάποια διευκρίνηση ως προς αυτό. :hmm:

Λογικά ναι, αν και ο υπεύθυνος του τμήματος σου για το erasmus ειναι ο πιο καταλληλος να σου απαντήσει σ' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
κανεις αλλος που φευγει αμεσα και δεν εχει μυαλο να συγκεντρωθει στην εξεταστικη? :hehe: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρει κανείς αν άνοιξαν οι αιτήσεις για το erasmus+?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν άνοιξαν οι αιτήσεις για το erasmus+?

Σε καθε πανεπιστημιο οι αιτησεις ανοιγουν σε διαφορετικες ημερομηνιες. Να τσεκαρεις την ιστοσελιδα του πανεπιστημιου σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LyDiAphilosoply

Νεοφερμένος

Η LyDiAphilosoply αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπερα, θα ηθελα κι εγω να παω εξωτερικο μεσω του προγραμματος erasmus αλλα το τμημα μου συνεργαζεται με πολυ μικρο αριθμο πανεπιστημιων τα οποια χρειαζονται γλωσσες τις οποιες δεν γνωριζω π.χ. σλοβενικα! υπαρχει δυνατοτητα να επιλεξω καποιο αλλο πανεπιστημιο της επιλογης μου χωρων που συμμετεχουν στο erasmus και να ζητησω απο τους αρμοδιους για το erasmus καθηγητες να με βοηθησουν να παω στο συγκεκριμενο πανεπιστημιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
καλησπερα, θα ηθελα κι εγω να παω εξωτερικο μεσω του προγραμματος erasmus αλλα το τμημα μου συνεργαζεται με πολυ μικρο αριθμο πανεπιστημιων τα οποια χρειαζονται γλωσσες τις οποιες δεν γνωριζω π.χ. σλοβενικα! υπαρχει δυνατοτητα να επιλεξω καποιο αλλο πανεπιστημιο της επιλογης μου χωρων που συμμετεχουν στο erasmus και να ζητησω απο τους αρμοδιους για το erasmus καθηγητες να με βοηθησουν να παω στο συγκεκριμενο πανεπιστημιο?

Τα μόνα πανεπιστήμια που μπορείς να επιλέξεις είναι αυτά που έχουν συνάψει συμφωνία με το τμήμα σου. Δηλαδή αν η σχολή σου συνεργάζεται με τα πανεπιστήμια Α, Β, Γ κι εσύ θες το Δ, αυτό δεν γίνεται. Πρέπει να διαλέξεις από αυτά που σου έχουν πει. Επίσης, όταν είναι να πας σε χώρες που η επίσημη γλώσσα δεν είναι τα αγγλικά, συνήθως το προσφερόμενο πρόγραμμα πρέπει να είναι αγγλόφωνο. Οπότε τσέκαρέ το αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θες να κανεις ερασμους σπουδες, τοτε επιλεγεις μονο απο τη λιστα των διμερων συμφωνιων.
Αν θες να κανεις ερασμους πρακτικη, τοτε εισαι πιο ανετη ως προς τις επιλογες ουσιαστικα επιλεγεις απο ολα τα πανεπιστημια, εκτος απ αυτα που αναφερουν ρητα οτι μπορεις να κανεις πρακτικη μεσω διμερων συμφωνιων. Αλλα, ακομα και σε αυτην την περιπτωση, μπορεις να κανεις πχ σε καποιο νοσοκομειο, μουσειο, γενικα κατι σε μη πανεπιστημιο, αρκει τα χαρτια να μην πηγαινουν απο το international office. Το εχω ψαξει προσφατα. Σε μπερδεψα, το ξερω. Άμα δεν καταλαβες κατι, πες μου και θα στο εξηγησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Βασικά λένε ότι μπορείς να εκφράσεις την επιθυμία σου στους καθηγητές να κανεις Ερασμους σε συγκεκριμένη χώρα,με την οποία ίσως δεν υπάρχει συμφωνία, και ααααν ενδιαφερθούν, ίσως κάνουν τα απαραίτητα για να υπογράψουν συμφωνία με νέο πανεπιστήμιο αλλά υποθετικά μιλώντας πάντα... Και αν γίνει κάτι τέτοιο, λογικά θα παίρνει ένα χρόνο σίγουρα,δηλαδη αν προστεθεί όντως το πανεπιστήμιο, αυτό θα γίνει σε ένα χρόνο τουλάχιστον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LyDiAphilosoply

Νεοφερμένος

Η LyDiAphilosoply αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Οκ σας ευχαριστώ όλους πολύ νομίζω ότι κατάλαβα τι περίπου παιζει σχετικά με την επιλογή του πανεπιστημίου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top