Κόστος φοιτητικής ζωής

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγώ σπουδάζω στην Αθήνα και, παρόλο που θεωρείται ακριβή πόλη, τα μηνιαία έξοδά μου είναι ελάχιστα. Αυτό γιατί:

  • Μένω σε εστία, οπότε δεν έχω έξοδα σπιτιού (ενοίκια, λογαριασμοί ρεύματος, κ.λπ)
  • Τρώω στο εστιατόριο της σχολής σχεδόν καθημερινά
  • Δεν αγοράζω συχνά καινούργια ρούχα/παπούτσια, πόσο μάλλον μάρκες. Αυτό δεν σημαίνει ότι κυκλοφορώ σαν λέτσος.
  • Βγαίνω το πολύ δύο φορές το μήνα για καφέ/ποτό
  • Δεν πηγαίνω συχνά στον τόπο κατοικίας μου
  • Δεν καπνίζω και
  • Δεν πίνω καθημερινά καφέ, όπως οι περισσότεροι φοιτητές
Τα έξοδά μου ανά μήνα ανέρχονται σε ±50€. Σ' αυτά περιλαμβάνονται η μηνιαία κάρτα των ΜΜΜ, τα ψώνια από το super market, η διασκέδαση, κάνα βιβλίο που και που, τα ρούχα/παπούτσια που αγοράζω μία στο τόσο, και τυχόν έκτακτα έξοδα.

Γενικά, ξοδεύω λίγα λεφτά, όχι
απαραίτητα γιατί οι γονείς μου δεν μπορούν να μου δώσουν περισσότερα, αλλά γιατί από μικρός έμαθα να είμαι ολιγαρκής. Όποιος πραγματικά θέλει, μπορεί και με λίγα χρήματα να σπουδάσει και να χαρεί μια αξιοπρεπής φοιτητική ζωή.

Βασικα ζεις σπαρτιατικα. Η ζωη που κανεις ομως δεν αντιπροσωπευει ενα μεσο φοιτητη γιατι 1. τρως καθε μερα στη σχολη που ολοι μας ξερουμε πως ειναι το φαγητο της εκαστοτε σχολης και 2. βγαινεις ελαχιστα. Οποτε ναι μεν τη βγαζεις με 50€ το μηνα αλλα κανεις ζωη κομαντο. Το να τρως το σαπιο φαγητο της λεσχης καθε μερα και να καθεσαι μεσα καθε μερα δεν ειναι ακριβως αξιοπρεπης ζωη. Αν δεν μπορεις να διαθεσεις περισσοτερα το καταλαβαινω αλλα αν ημουν στη θεση σου, θα προτιμουσα να κανω μια δουλεια του ποδαριου να εχω αλλα 200€ το μηνα και τουλαχιστον να μπορω να παραγγειλω πεντε φορες ή να παω σουπερμαρκετ και να φτιαξω ενα φαγητο ανθρωπινο οπως το θελω εγω παρα να τρωω σα φανταρος...

Δεν είναι και ακατόρθωτο. Δεν λέω πως αν βγάζω τον μήνα με 35€, απολαμβάνω μια ξέγνοιαστη φοιτητική ζωή και δεν στερούμε τίποτα. Το θέμα είναι πως και να στερηθώ κάτι, δεν με πολυαπασχολεί που σημαίνει ότι τελικά δεν μου ήταν τόσο απαραίτητο. Επισημαίνω ότι ο τρόπος με τον οποίο περνώ την φοιτητική μου ζωή δεν είναι ο ιδανικός κι ούτε τον προτείνω σε κανέναν. Απλώς, λέω το πως περνώ εγώ τη φοιτητική μου ζωή.Δεν ξέρω αν το λες ειρωνικά ή όχι. Εν πάση περιπτώσει, το σκέφτομαι, από του χρόνου όμως.

Λες οτι η ζωη που κανεις ειναι αξιοπρεπης. Αυτο ερχεται σε αντιθεση με το οτι ο τροπος ζωης σου δεν ειναι ιδανικος και δεν τον προτεινεις σε κανεναν, αν ειναι αξιοπρεπης γιατι δεν τον προτεινεις; Δεν ειναι μονο το τι χρειαζομαστε για να ζησουμε, το κλειδι δεν ειναι η επιβιωση αλλα η ζωη. Το να δωσεις 30-40€ να βγεις 4-5 φορες για ποτο δεν ειναι θεμα βιολογικης αναγκης, ειναι θεμα κοινωνικης αναγκης. Για μενα ειναι λαθος το να ζεις τοσο σπαρτιατικα τα φοιτητικα χρονια και μαλιστα απο επιλογη. Η ζωη ειναι μικρη για να τη ζουμε μιζερα απο τετοια ηλικια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εφόσον τσιμπάει έτοιμα χρήματα έχει κάθε λόγο να ζει με όσο το δυνατό λιγότερα. Επί πληρωμή διακοπές δεν υπάρχουν. Δε σας καταλαβαίνω όσους είπατε να ζητούσε περισσότερα.

Τώρα η δουλειά είναι άλλο θέμα. Τα βάζεις κάτω και ζυγίζεις κατά πόσο θες να δώσεις κάποιες ώρες από τη μέρα σου για να είσαι πιο άνετα ή να ελαφρύνεις τους γονείς σου, ιδανικά θα μπορούσε κάποιος να είναι τελείως αυτόνομος αλλά αυτό σήμερα είνα αρκετά δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Βασικα ζεις σπαρτιατικα. Η ζωη που κανεις ομως δεν αντιπροσωπευει ενα μεσο φοιτητη γιατι 1. τρως καθε μερα στη σχολη που ολοι μας ξερουμε πως ειναι το φαγητο της εκαστοτε σχολης και 2. βγαινεις ελαχιστα. Οποτε ναι μεν τη βγαζεις με 50€ το μηνα αλλα κανεις ζωη κομαντο. Το να τρως το σαπιο φαγητο της λεσχης καθε μερα και να καθεσαι μεσα καθε μερα δεν ειναι ακριβως αξιοπρεπης ζωη. Αν δεν μπορεις να διαθεσεις περισσοτερα το καταλαβαινω αλλα αν ημουν στη θεση σου, θα προτιμουσα να κανω μια δουλεια του ποδαριου να εχω αλλα 200€ το μηνα και τουλαχιστον να μπορω να παραγγειλω πεντε φορες ή να παω σουπερμαρκετ και να φτιαξω ενα φαγητο ανθρωπινο οπως το θελω εγω παρα να τρωω σα φανταρος...



Λες οτι η ζωη που κανεις ειναι αξιοπρεπης. Αυτο ερχεται σε αντιθεση με το οτι ο τροπος ζωης σου δεν ειναι ιδανικος και δεν τον προτεινεις σε κανεναν, αν ειναι αξιοπρεπης γιατι δεν τον προτεινεις; Δεν ειναι μονο το τι χρειαζομαστε για να ζησουμε, το κλειδι δεν ειναι η επιβιωση αλλα η ζωη. Το να δωσεις 30-40€ να βγεις 4-5 φορες για ποτο δεν ειναι θεμα βιολογικης αναγκης, ειναι θεμα κοινωνικης αναγκης. Για μενα ειναι λαθος το να ζεις τοσο σπαρτιατικα τα φοιτητικα χρονια και μαλιστα απο επιλογη. Η ζωη ειναι μικρη για να τη ζουμε μιζερα απο τετοια ηλικια...

χαίρομαι που κάποιος τα είπε αυτά :P
εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τον Μιχάλη κάτι άλλο. μήπως αυτά τα λες για να πείσεις κυρίως τον εαυτό σου ότι πράγματι ζεις άνετα και αξιοπρεπώς; στο λέω εντελώς φιλικά. γιατί κι εμένα μου έκανε εντύπωση περισσότερο για τις εξόδους. το φαγητό από την σχολή εντάξει κουτσά στραβά παλεύεται (αν κι εγώ το αποφεύγω), αλλά το να περιορίζεσαι σε 2 εξόδους/ μήνα μου φαίνεται κάπως παράξενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ζωη που κανεις ομως δεν αντιπροσωπευει ενα μεσο φοιτητη γιατι 1. τρως καθε μερα στη σχολη που ολοι μας ξερουμε πως ειναι το φαγητο της εκαστοτε σχολης. Το να τρως το σαπιο φαγητο της λεσχης καθε μερα και να καθεσαι μεσα καθε μερα δεν ειναι ακριβως αξιοπρεπης ζωη.
Φυσικά και δεν αντιπροσωπεύει έναν μέσο φοιτητή. Εξάλλου, δεν είπα ούτε εννόησα κάτι τέτοιο. Επειδή τρώω στο εστιατόριο της Φιλοσοφικής σχεδόν κάθε μέρα, έχω να πω ότι σε καμία περίπτωση το φαγητό δεν είναι χάλια, με εξαίρεση κάποια ελάχιστα που δεν μου αρέσουν. Αν ήταν χάλια, πολύ απλά δεν θα έτρωγα από εκεί. Δεν έχω τρελαθεί ακόμη. Όσον αφορά στη φράση «αξιοπρεπής ζωή», μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Εννοώ και με 100€ να έβγαζε κάποιος τον μήνα με τις ίδιες παροχές, πάλι αξιοπρεπής θα τη θεωρούσα, προσωπικά. Επισημαίνω ότι ο όρος «αξιοπρεπής ζωής» είναι εν μέρει υποκειμενικός. Αν κάποιος ξοδεύει 500€ το μήνα με τις ίδιες παροχές με εμένα (δωρεάν στέγαση, φαγητό, κ.λπ), θεωρώ πως η ζωή του είναι παραπάνω από αξιοπρεπής, ενώ για κάποιον άλλο όχι. Με άλλα λόγια, αξιοπρεπής φοιτητική ζωή με λίγα χρήματα, όχι σώνει και καλά με 50€/μήνα.
Αν δεν μπορεις να διαθεσεις περισσοτερα το καταλαβαινω αλλα αν ημουν στη θεση σου, θα προτιμουσα να κανω μια δουλεια του ποδαριου να εχω αλλα 200€ το μηνα και τουλαχιστον να μπορω να παραγγειλω πεντε φορες ή να παω σουπερμαρκετ και να φτιαξω ενα φαγητο ανθρωπινο οπως το θελω εγω παρα να τρωω σα φανταρος...
Οι γονείς μου μού δίνουν παραπάνω χρήματα, απλώς τα βάζω στο ταμιευτήριο για άλλες ανάγκες, δευτερεύουσες (π.χ. εκμάθηση ξένης γλώσσας). Τις πρωτεύουσες ανάγκες θεωρώ πως τις καλύπτω ικανοποιητικά. Σκέφτομαι να δουλέψω, όπως προείπα, και για να έχω ένα χαρτζιλίκι για να ανεξαρτητοποιηθώ -κάπως- οικονομικά, και για να δω πως βγαίνει το ψωμί. Το δωμάτιο στο οποίο μένω δεν έχει τον κατάλληλο εξοπλισμό για να μαγειρέψω κι ούτε προς το παρόν χρειάζεται να τον αγοράσω. Οπότε, αν δούλευα, και λόγω κούρασης από τη δουλειά και τη σχολή, θα κατέφευγα σε delivery ή σε φαγώσιμα από super market, και λιγότερο συχνά στο εστιατόριο της Φιλοσοφικής.
Λες οτι η ζωη που κανεις ειναι αξιοπρεπης. Αυτο ερχεται σε αντιθεση με το οτι ο τροπος ζωης σου δεν ειναι ιδανικος και δεν τον προτεινεις σε κανεναν, αν ειναι αξιοπρεπης γιατι δεν τον προτεινεις; Δεν ειναι μονο το τι χρειαζομαστε για να ζησουμε, το κλειδι δεν ειναι η επιβιωση αλλα η ζωη. Το να δωσεις 30-40€ να βγεις 4-5 φορες για ποτο δεν ειναι θεμα βιολογικης αναγκης, ειναι θεμα κοινωνικης αναγκης. Για μενα ειναι λαθος το να ζεις τοσο σπαρτιατικα τα φοιτητικα χρονια και μαλιστα απο επιλογη. Η ζωη ειναι μικρη για να τη ζουμε μιζερα απο τετοια ηλικια...
Ίσως δεν ήμουν σαφής με τον όρο «αξιοπρεπής ζωή». Είναι υποκειμενικό αυτό το πράγμα. Σου εξηγώ από πάνω. Όσον αφορά στη έξοδο για καφέ/ποτό, βγαίνω δύο φορές το μήνα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν βγαίνω επιπλέον για καμιά βόλτα με φίλους. Συνεπώς δεν μπορώ να πω πως περνώ μίζερα. Για σένα μπορεί να είναι μίζερη αυτή η ζωή, για μένα όμως δεν είναι.
Τώρα η δουλειά είναι άλλο θέμα. Τα βάζεις κάτω και ζυγίζεις κατά πόσο θες να δώσεις κάποιες ώρες από τη μέρα σου για να είσαι πιο άνετα ή να ελαφρύνεις τους γονείς σου, ιδανικά θα μπορούσε κάποιος να είναι τελείως αυτόνομος αλλά αυτό σήμερα είνα αρκετά δύσκολο.
Όπως τα λες είναι. Συμφωνώ.
μήπως αυτά τα λες για να πείσεις κυρίως τον εαυτό σου ότι πράγματι ζεις άνετα και αξιοπρεπώς; γιατί κι εμένα μου έκανε εντύπωση περισσότερο για τις εξόδους. το να περιορίζεσαι σε 2 εξόδους/ μήνα μου φαίνεται κάπως παράξενο...
Όχι, δεν τα λέω για να πείσω τον εαυτό μου. Δεν θεωρώ ότι στερούμε τίποτα το σημαντικό. Δύο εξόδους το μήνα όταν πάω για καφέ/ποτό, όχι όταν βγω για βόλτα ή πάω σε σπίτι φίλου/ης. Εξάλλου, δεν είμαι ιδιαίτερα κοινωνικός. Περισσότερο θα έλεγα ότι είμαι σπιτόγατος. Πάντως, μερικά σαββατόβραδα προτιμώ να βλέπω καμιά ταινία μόνος μου με την ησυχία μου, παρά να βγαίνω έξω, σε μέρη με πολυκοσμία (π.χ. clubs), πόσο μάλλον με μεγάλη παρέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Αναφερθηκα στα προσωπικα εξοδα (οχι στεγη) αρα το μονο που εχει εξασφαλισμενο ειναι το φαι του. Αλλα και παλι ποιος τη βγαζει με 3 γευματα τη μερα? Μια τυροπιτα να συμπληρωνεις/μερα και τα εχεις χαλασει τα 35. Χωρις σουπερ μαρκετ, καφε, φωτοτυπιες, τα απαραιτητα δηλαδη.

Anyway, απλα ειπα πως ειναι δυσκολο αλλα αφου τα καταφερνει κανενα προβλημα

Υπάρχουν άνθρωποι που τη βγάζουν και με 1 γεύμα την μέρα. Είναι τρόπος ζωής. Το φαί της σχολής μια χαρά είναι αν δεν είσαι κακομαθημένος.

Για τα αστικά λεωφορεία απλώς βγάζεις κάρτα ανεργίας. Έχεις 50 ευρώ το μήνα να τα χαλάσεις για διασκέδαση. Αν βγαίνει 2 φορά την εβδομάδα σε καλύπτει το ποσό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Και ο Γκοτζιλα και η ομελετα του Στρατου μια χαρα ειναι αν δεν εισαι κακομαθημενος.

χαίρομαι που κάποιος τα είπε αυτά :P
εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τον Μιχάλη κάτι άλλο. μήπως αυτά τα λες για να πείσεις κυρίως τον εαυτό σου ότι πράγματι ζεις άνετα και αξιοπρεπώς; στο λέω εντελώς φιλικά. γιατί κι εμένα μου έκανε εντύπωση περισσότερο για τις εξόδους. το φαγητό από την σχολή εντάξει κουτσά στραβά παλεύεται (αν κι εγώ το αποφεύγω), αλλά το να περιορίζεσαι σε 2 εξόδους/ μήνα μου φαίνεται κάπως παράξενο...

Μα ακομα και σε σπιτια φιλων οταν πηγαινουμε, χαλαμε λεφτα. Δεν τη βγαζουμε ουτε τσαμπατζηδες ουτε με νερο. Μια θα παραγγειλουμε, μια θα παρουμε καμια 6αδα μπυρες πριν παμε κ.ο.κ.

Υπάρχουν άνθρωποι που τη βγάζουν και με 1 γεύμα την μέρα. Είναι τρόπος ζωής. Το φαί της σχολής μια χαρά είναι αν δεν είσαι κακομαθημένος.

Για τα αστικά λεωφορεία απλώς βγάζεις κάρτα ανεργίας. Έχεις 50 ευρώ το μήνα να τα χαλάσεις για διασκέδαση. Αν βγαίνει 2 φορά την εβδομάδα σε καλύπτει το ποσό.

Νομιζω πως πρεπει να εχεις εργαστει για να βγαλεις καρτα ανεργιας. Αλλιως εισαι 15€ μειον για καρτα ΟΑΣΑ. Βεβαια μπορεις να παρεις ποδηλατο και να μην ξοδευεις τιποτα, αλλωστε τι καλυτερο απο καθημερινη ποδηλαταδα στον τροπικο παραδεισο της Αθηνας που εχει 6 μηνες καλοκαιρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Εξάλλου, δεν είμαι ιδιαίτερα κοινωνικός. Περισσότερο θα έλεγα ότι είμαι σπιτόγατος. Πάντως, μερικά σαββατόβραδα προτιμώ να βλέπω καμιά ταινία μόνος μου με την ησυχία μου, παρά να βγαίνω έξω, σε μέρη με πολυκοσμία (π.χ. clubs), πόσο μάλλον με μεγάλη παρέα.
Ταυτίζομαι.
Πάνω-κάτω με ±50 ευρώ περνάω το μήνα όπως ο Μιχάλης. Όχι επειδή τα κάνω οικονομία αλλά επειδή τόσα μπορούν να μου στείλουν οι γονείς μου. Πολλές φορές μάλιστα δεν είχαν να μου στείλουν καν και ξόδευα χρήματα που είχα βγάλει μόνος μου. Για να είμαι ειλικρινής ούτε καταπιέζομαι ούτε θεωρώ πως ζω μια μη αξιοπρεπή ζωή. Ούτως ή άλλως ποτέ δεν υπήρξα σπάταλος. Ο καθένας έχεις τις ανάγκες του, προσωπικά το να βγω για καφέ ή ποτό το θεωρώ πραγματικά πεταμένα λεφτά, προτιμώ μια βόλτα στην παραλιακή. Ίσως υπερβολικό για κάποιους αλλά idc.
Δεν καπνίζω, δεν πίνω (πλέον), δεν βγαίνω καθόλου σε καφετέριες και κλαμπς, 3 φορές το χρόνο πηγαίνω στο πατρικό μου - και πολλές είναι- , δεν παίρνω ποτέ από ντελίβερι, τρωω στη λέσχη/μαγειρέυω μόνος μου. Οπότε τα 50ευρώ μου φτάνουν και μερικές φορές μου περισσεύουν για να τσιμπήσω κανα ξενόγλωσσο βιβλίο απ'τα πάμπλικ με 5-6 ευρώ.
Είναι καθαρά θέμα των προσωπικών αναγκών που έχει ο καθένας. Ας πούμε βλέπω στη σχολή μερικά παιδιά που περνούν μια βδομάδα με 50 ευρώ, άλλοι με 100 ( !!! ). Εμένα τα 10-15 ευρώ/βδομάδα μια χαρά μου είναι. ( εισιτήρια, ψώνια της εβδομάδας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο καθένας έχει διαφορετικό τρόπος ζωής. Και εγώ έχω φίλο που την έβγαζε με 50 ευρώ το μήνα γενικά (έμενε σε εστία). Καλές οι παραγγελίες, καλό και το να βγεις και να πιεις 3-4 ποτά σε μια μέρα που και που, αλλά αν είσαι άνθρωπος που έχεις μάθει σε έναν διαφορετικό τρόπο ζωής δε σημαίνει ότι στερείσαι πράγματα. Εμένα αυτός ο φίλος μου ζούσε με 50 ευρώ το μήνα αλλά όταν είχε συναυλίες συγκροτημάτων ακόμα και 30 ευρώ να έκαναν πήγαινε. Αυτή ήταν η διασκέδαση του, γούσταρε να πηγαίνει εκεί. Έβλεπε ταινίες με παιδιά στις εστίες. Δε γούσταρε να πηγαίνει έξω για ποτό. Τα 50 ευρώ μαζευόντουσαν μόνο από τους καφέδες και καμιά μπύρα.

Στην τελική αν δεν μπορεί να δώσει παραπάνω ο γονιός, τι να κάνει το παιδί; Το να βρει μια δουλειά του κώλου να βγάζει 200 ευρώ δεν είναι τόσο απλό πράγμα. Άλλοι ψάχνουν μια κανονική δουλειά και τους πληρώνουν 400 ευρώ το 8ωρο, οποιαδήποτε δουλειά και να ψάξει θα του τρώει πολύ χρόνο η οποία αναγκαστικά θα φεύγει από τη σχολή του.

Όσον αφορά το φαγητό της λέσχης, στην πόλη μου είναι πολύ καλό. Να φανταστείτε εγώ έχω περάσει σπίτι μου και μερικές φορές βαριέμαι να έρθω σπίτι και τρώω στην λέσχη κανονικά. Και η μαμά μου κάνει καταπληκτικό φαΐ.

Οπότε ναι, γίνεται να ζήσεις και με τόσα. Φυσικά, φοιτητής είσαι, αν μπορούν οι γονείς σου να σου δώσουν περισσότερα χρήματα εκμεταλλεύσου το. Δεν είναι καλό να αισθάνεσαι ότι στερείσαι πράγματα. Αν δεν αισθάνεσαι ότι στερείσαι τότε κλείνει η συζήτηση. Ο καθένας με ότι έχει ανάγκη και αισθάνεται καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μα ακομα και σε σπιτια φιλων οταν πηγαινουμε, χαλαμε λεφτα. Δεν τη βγαζουμε ουτε τσαμπατζηδες ουτε με νερο. Μια θα παραγγειλουμε, μια θα παρουμε καμια 6αδα μπυρες πριν παμε κ.ο.κ.

Αυτά τα χρήματα δεν είναι πολλά εκτός και αν μαζεύεστε και πίνετε μπύρες και τρώτε κλαμπ σάντουιτς κάθε μέρα. Το μεγάλο κόστος της διασκέδασης είναι αν γουστάρεις να βγαίνεις έξω σε κλαμπ και δίνεις 10 ευρώ την έξοδο ή και παραπάνω. Δυο ποτά να πάρεις σε κλαμπ πάει 16-20 ευρώ ανάλογα την πόλη. Εύκολα λοιπόν καταλαβαίνει κάποιος πως μια μερίδα φοιτητών ξοδεύουν 100 ευρώ την εβδομάδα. Τώρα στο σπίτι το να πάρεις να φας και να πάρεις καμιά μπύρα μπορεί να σου βγει 3-4 ευρώ, δεν είναι τίποτα μπροστά στο άλλο κόστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Αυτά τα χρήματα δεν είναι πολλά εκτός και αν μαζεύεστε και πίνετε μπύρες και τρώτε κλαμπ σάντουιτς κάθε μέρα. Το μεγάλο κόστος της διασκέδασης είναι αν γουστάρεις να βγαίνεις έξω σε κλαμπ και δίνεις 10 ευρώ την έξοδο ή και παραπάνω. Δυο ποτά να πάρεις σε κλαμπ πάει 16-20 ευρώ ανάλογα την πόλη. Εύκολα λοιπόν καταλαβαίνει κάποιος πως μια μερίδα φοιτητών ξοδεύουν 100 ευρώ την εβδομάδα. Τώρα στο σπίτι το να πάρεις να φας και να πάρεις καμιά μπύρα μπορεί να σου βγει 3-4 ευρώ, δεν είναι τίποτα μπροστά στο άλλο κόστος.

Φαι τρως καθε μερα και πιστεψε με δεν τη βγαζεις με 3 ευρω/μερα εκτος αν τρως κουλουρι και πινεις μπυρα. Για να φας νορμαλ και να πιεις θες τουλ 5-7 ευρω. Επισης σε κλαμπ βγαινεις μια στο τοσο κι αν μαζευτει παρεα βαζετε ολοι μαζι για μπουκαλι και σας βγαινει οικονομικα.

Το φαι ειναι το μεγαλυτερο προβλημα των περισσοτερων (οσων τουλαχιστον δεν τρωνε σε εστιες κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αυτά τα χρήματα δεν είναι πολλά εκτός και αν μαζεύεστε και πίνετε μπύρες και τρώτε κλαμπ σάντουιτς κάθε μέρα. Το μεγάλο κόστος της διασκέδασης είναι αν γουστάρεις να βγαίνεις έξω σε κλαμπ και δίνεις 10 ευρώ την έξοδο ή και παραπάνω. Δυο ποτά να πάρεις σε κλαμπ πάει 16-20 ευρώ ανάλογα την πόλη. Εύκολα λοιπόν καταλαβαίνει κάποιος πως μια μερίδα φοιτητών ξοδεύουν 100 ευρώ την εβδομάδα. Τώρα στο σπίτι το να πάρεις να φας και να πάρεις καμιά μπύρα μπορεί να σου βγει 3-4 ευρώ, δεν είναι τίποτα μπροστά στο άλλο κόστος.

Ναι ρε συ, αλλα αν τη βγαζεις με ενα 50αρικο το μηνα, τοτε ειναι πολλα. 5-6€ θα τα δωσεις ο,τι και να παρεις, του πουστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Εγώ συνήθως ξοδεύω ~20€ την εβδομάδα και προσπαθώ μέσα σε αυτά να συμπεριλαμβάνονται τα πάγια έξοδα του μήνα (νερό, ΔΕΗ, κοινόχρηστα, κλπ). Αν δεν μπορώ να κάνω οικονομία δεν θα σκάσω κιόλας, γιατί ευτυχώς τόσα χρόνια στο σχολείο έχω μαζέψει "απόθεμα" 400-500€, που λειτουργούν σαν λύση εκτάκτου ανάγκης :P Ακόμη και τις φορές που είμαι περισσότερο σπάταλος, πράγμα που είναι πολύ πιο σύνηθες φέτος, απ' ό,τι πέρυσι, προσπαθώ τουλάχιστον τα γενικά έξοδα του μήνα (ενοίκιο, πάγια έξοδα, προσωπικά έξοδα, μετακίνηση) να μην υπερβαίνουν το ποσό των 300-350€.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιωάννης1234

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Οι φοιτητές έχουν χρηματικές απολαβές; πχ επιδόματα, έρευνα κτλ. Επιπλέον, το εξάμηνο πότε αρχίζει και πότε τελειώνει; Τέλος, πόσες ώρες την εβδομάδα απασχολείται ο φοιτητής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ψάξε επίδομα ενοικίου. Επίσης παίζουν ανταποδοτικές υποτροφίες (δηλαδή δουλειά στο πανεπ πρακτικά). Αυτά βέβαια με οικονομικά κριτήρια δίνονται. Έρευνα πληρωμένη σε προπτυχιακό πολύ δύσκολα (Βέβαια έχω έναν γνωστό που το έκανε σε πτυχιακή εργασία, αλλά οφείλεται κυρίως και στην τιμιοτητα του καθηγητή. Και ερευνητικό μπατζετ να χει οι περισσότεροι δεν θα δωσουν τίποτα σε φοιτητές που κάνουν εργασία).


Το εξάμηνο - μαθήματα- παίζει από Οκτ-Ιανουριο κ Μάρτιο-Ιούνιο.


Οι ώρες απασχόλησης εξαρτώνται σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ βαθμό από τη σχολή και την θέλησή σου ν' ασχοληθείς. Οπότε πάρε μια ευρεία απάντηση: 0-80 ώρες/βδομάδα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

S4vv4s

Νεοφερμένος

Ο S4vv4s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αν βγαλεις νοικια και παγια εξοδα με 100-150 το μηνα ζεις πολυυυυυυυυ ανετα.Εγω με τοσα μαγειρευα,εβγαινα αρκετα συχνα (ενταξει δεν κατεβαζαμε 3 μπουκαλια ουισκι στην καθισια αλλα 2-3 μπυριτσες την βδομαδα τις επινα),εκανα και τα ψωνια απο ρουχα/παπουτσια τοσο οσο βεβαια αλλα δεν στερηθηκα και πολλα...Προγραμματισμο θελει.πχ εμεις ,μαζευομασταν παρα πολυ συχνα σιγουρα 2-3/εβδομαδα σε ενα σπιτι εφερνε ο καθενας απο ενα υλικο και τρωγαμε σαν βασιλιαδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top