Καλές σχολές 1ου πεδίου

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Γεια σου :)
Λοιπον οταν ημουνα στην ηλικία σου ,αποτελουσε την πρωτη και μοναδικη μου επιλογη:redface: .Μου αρεσαν (και μου αρεσουν ) τα αρχαια ,λατρευω τη λογοτεχνια:inlove: και γενικα ολο το προγραμμα σπουδων το θεωρω πολυ ενδιαφερον.Μαθαινεις,γνωριζεις πραγματα "΄πλουτιζεις ".
Αργοτερα συνειδητοποίησα οτι ολος αυτος ο ρομαντισμος στα 17 μου ισως να ηταν λαθος επιλογη (ειδικα επειδη ειχα την ευκαιρια να εισαχθω και σε αλλες πιο ¨"μουρατες ΄" και σιγουρες απο επαγγελματικη αποκατασταση σχολές. )
Εγω δεν το εχω μετανιωσει αλλα ηδη ξερω οτι το πιο πιθανον ειναι να στραφω σε αλλον κλαδο αργοτερα.Γενικα δεν εχω ιδεα τι μου γινεται αλλα ποιος ξερει ακριιβως στα 19 ;:worry:
Ασεπ εχει να γινει απο το 2008 και φετος απο τους 20.000 κατι που εκαναν αιτηση για να γινουν αναπληρωτες μονο 800 προσληφθηκαν.ΦΙλολογοι βγαινουν απο 22 σχολες στην Ελλαδα αρα η ανεργια ειναι αναποφευκτη.
Λοιπον αν δεν εχεις ΤΡΕΛΟ ΠΑΘΟΣ ,ορεξη για δουλεια και -κακα τα ψεματα - ταλεντο και οικονομικη δυνατοτητα για ακαδημαικη καριερα ..μην την επιλεξεις.
Αν απο τωρα δεν ξερεις αν την αγαπας (γιατι τα μαθηματα που θα κανεις σου ηδη ειναι λιγο πολυ γνωστα ) δεν αξιζει να μπεις σε μια σχολη και να σου βγει η ψυχη να την βγαλεις για να κανεις κατι αλλο ( ο,χι δεν ειναι ευκολη σχολη -_- ) .
Εφοσον λοιπον εσυ το σκεφτεσαι πιο ορθα το θεμα ,ξαναδωσε.
Βεβαια νομικη και ψυχολογια εχουνε επισης πολυ δυσκολο μελλον στην Ελλαδα.Ειδικα η ψυχολογια.Ομως ειναι δυο σχολες που ανοιγουν δρομο για το εξωτερικο-κατι που η φιλολογια δεν κανει - και που αν γινεις πολυ καλος μπορεις να καταφερεις κατι και στην ελλαδα.
Εγω θα σου προτεινα να δωσεις και βιολογια ετσι ωστε σε περιπτωση που δεν τα καταφερεις ( το απευχομαι :( ) να εισχαθεις στην εργοθεραπεια που ειναι συναφες αντικειμενο με την ψυχολογια και εχει πολυ καλη αποκατασταση και απολαβες :).Σκεψου και την ειδικη αγωγη που επισης ειναι καλα στην Ελλαδα.
Γενικα προσπαθησε για ο,τι καλυτερο και ψαξε να βρεις τι σου ΑΡΕΣΕΙ.Αν δεν σαρεσει κατι πολυ δεν θα προχωρησεις .
Ελπιζω να βοηθησα :) Καλη σου επιτυχια σε ο,τι και αν επιλεξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
για το φπψ ποια ειναι η γνωμη σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Την θεωρώ μια καλή σχολή απλά δεν είναι αυτό που μου αρέσει και με αγχώνει το γεγονός ότι πολλοί λένε ότι υπάρχει τρελός ανταγωνισμός. Δεν θέλω να περιμένω 10 χρόνια για να διοριστώ..Αν είχες την επιλογή να διαλέξεις τώρα μεταξύ της φιλολογίας , ψυχολογίας ή νομικής.. τι θα επέλεγες?? Βρίσκομαι σε αδιέξοδο. Επίσης για την νομική το πτυχίο από ότι ξέρω δεν μπορείς να ασκήσεις εύκολα επάγγελμα στο εξωτερικό ( υπάρχει διαφορετικό δίκαιο) . Η ψυχολογία μου φαίνεται ενδιαφέρουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Το πτυχιο φιλολογιας ειναι ενα σοβαρο πτυχιο με το οποιο μπορεις να κανεις αρκετα εκτος απο εκπαιδευση.Δες πχ επιμελεια κειμενων και διορθωση βιβλιοθηκες και αν εισαι σε τμημα αρχαιολογιας και μουσεια η ως ξεναγος.Μπορεις επισης να στραφεις σε σπουδες μμε δημοσιων σχεσεων η να ασχοληθεις με την ερευνα αν εισαι καλος.Η εκπαιδευση και ο διορισμος ειναι ονειρο απατηλο προς το παρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Την θεωρώ μια καλή σχολή απλά δεν είναι αυτό που μου αρέσει και με αγχώνει το γεγονός ότι πολλοί λένε ότι υπάρχει τρελός ανταγωνισμός. Δεν θέλω να περιμένω 10 χρόνια για να διοριστώ..Αν είχες την επιλογή να διαλέξεις τώρα μεταξύ της φιλολογίας , ψυχολογίας ή νομικής.. τι θα επέλεγες?? Βρίσκομαι σε αδιέξοδο. Επίσης για την νομική το πτυχίο από ότι ξέρω δεν μπορείς να ασκήσεις εύκολα επάγγελμα στο εξωτερικό ( υπάρχει διαφορετικό δίκαιο) . Η ψυχολογία μου φαίνεται ενδιαφέρουσα.

Ειναι καλη σχολη,στο απθ το τμημα φιλολογιας στον τομεα νεοελληνικων σπουδων κατεχει την αξιοζηλευτη θεση να βρισκεται αναμεσα στα 100 καλυτερα πανεπιστημια του κοσμο( QS World University Rankings).
Και προσφερει γνωσεις ,μια ευρυτερη καλλιεργεια .
Ω,εγω μεχρι και φετος ειχα την δυνατοτητα να εισαχθω σε καποιο τμημα ψυχολογιας μεσω το 10% ( 4% επειδη αποφοιτησα το 2014).
Αλλα..δεν το εκανα.Μαρεσει η σχολη.Και εφοσον εχω επενδυσει ηδη δυο χρονια σε αυτην και εχω ξοδεψει χρονο και ενεργεια δεν θελω απο τωρα να εγγαταλειψω το ονειρω μου να εισαχθω σε ταξη:redface:.
Μπορω τελειωνοντας βλεποντας ποια ειναι ακριβως η κατασταση (μπορει -ποτε δεν ξερεις-να γινει κανενας Ασεπ ) αντι για μεταπτυχιακο (2 χρονια) να κανω δευτερο πτυχιο (3 χρονια ) στο εξωτερικο.Θα δουμε :)
Παντως για να απαντησω στην ερωτηση σου θα διαλεγα (και ισως διαλεξω ) την ψυχολογια γιατι ταιριαζει περισσοτερο στην ψυχοσυνθεση μου και γιατι εξ αρχης αποτελουσε μεγαλη μου αγαπη μαζι με τη λογοτεχνια.
Και μαρεσει και το επαγγελμα:D
Νομικη ,πρωτα απο ολα ,ΔΕΝ θα ημουν καλη .Αλλα και δεν με φανταζομαι σε αυτο,να ασχολουμαι με διαζυγια κτλ σε ολη μου τη ζωη.Γραφεια,δικαστηρια.Εγω θελω ανθρωπους,νεα παιδια ,ζωηραδα :redface:Ποτε δεν το σκεφτηκα σαν επιλογη.Φυσικα την θεωρω σπουδαια επιστημη(ισως την σπουδαιοτερη απο τις ανθρωπιστηκες ) και υψηστο το εργο που επωμιζονται οι δικηγοροι ..την απονομη δικαιοσυνης.Αλλα δεν μου ταιριαζει,δεν κανω γι αυτο.
Α για τη νομικη που ρωτας αν ασχοληθεις με το ευρωπαικο δικαιο γινεται να βγεις στο εξωτερικο.Και η ψυχολογια ειναι ιδια επιστημη παντου αρα σαφως αποτελει πολυ καλη επιλογη.
Παντως νομιζω οτι το βλεπεις τελειως λαθος το θεμα.Αποκλειεται να μην εχεις ιδεα τι θες να κανεις σε αυτη τη ζωή .Εστω και λιγο.Πως σε φανταζεσαι; Ψαξτο περισσοτερο.Σε φανταζεσαι στο επαγγελμα του ψυχολογου΄; .4-6 χρονια ειναι οι σπουδες μετα για το υπολοιπο τη ζωη σου δουλευεις.Μην κοιτας μονο τα αντικειμενα αλλα και τα επαγγελματα ετσι θα διευκολυνθεις πιστευω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Αυτά τα τρία που με ενδιαφέρουν. Πιστεύω η ψυχολογία θα μου άρεσε ως επάγγελμα.Η φιλολογία μου φαίνεται ενδιαφέρουσα και μια πολύ καλή σχολή αλλά ξέρω αν θέλω να γίνω καθηγήτρια. Η νομική είναι πολύ καλή απλά, δεν ξέρω αν θα μου ταίριαζε.. αλλά πιστεύω είναι ένα πτυχίο που σου ανοίγει δρόμους πχ. και για την δημοσιογραφία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύετε ότι η σχολή της φιλολογίας έχει μέλλον ? Εσείς που την σπουδάζετε πώς βλέπετε την κατάσταση? Εισάγομαι σε αυτήν αλλά σκέφτομαι σοβαρά να ξαναδώσω πανελλήνιες. Από την θεωρητική ποιες σχολές θεωρείτε ότι έχουν μέλλον? :hmm: :/:

Να ξαναδώσεις, καλύτερα να χάσεις έναν χρόνο παρά τέσσερις. Η μόνη σχολή της θεωρητικής που έχει μέλλον είναι η νομική, όλα τα άλλα είναι άστα βράστα. Καλύτερα δώσε τεχνολογική/θετική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Παρατηρήσεις για επαγγέλματα, εξωτερικό και επαγγελματική αποκατάσταση

Οσον αφορά την Νομική: Γνωρίζετε φυσικά πως το συστημα δικαιου αλλάζει απο χώρα σε χώρα. Το γεγονος αυτό δυσκολευει την δυνατότητα να φυγει καποιος στο εξωτερικό εκτος και αν εχει τα χρήματα για μετεκπαίδευση. Συν των αλλων οι αποφοιτοι Νομικης στο εξωτερικό αντιμετωπίζουν τις ιδιες δυσκολίες με αυτες των Ελλήνων με υψηλα ποσοστα ανεργίας απο μια επιστημη που αλλοτε εβγαζε πλούσιους και επιτυχημενους πολίτες με το τσουβάλι. Συνεπώς ακομα και να μην υπήρχε το τεχνικό προβλημα του διαφορετικού δικαιου ο ανταγωνισμος θα ηταν δυο φορες πιο σκληρος στο εξωτερικό απο τη στιγμή που ντοπιοι δεν βρισκουν δουλεια. Και το λεω αυτό γιατι οταν ενας Ελληνας μιλαει για εξωτερικό μιλάει για Αγγλια, Γερμανια, Γαλλια, ΗΠΑ χωρες δηλαδη με πολυ ανωτερα πανεπιστημια απο τα δικα μας και συνεπώς καλύτερο επιπεδο αποφοιτων. Καποιοι ανέφεραν το οτι το Ευρωπαικό και Διεθνές Δικαιο ανοιγουν ευκαιρίες στο εξωτερικό. Φυσικά υπαρχουν καποιες απειροελαχιστες θέσεις σε Ε.Ε και Διεθνεις Οργανισμούς για Νομικους που εχουν εντρυφήσει στα δικαια αυτά αλλα οσον αφορά την εμπορική πτυχή του ζητήματος, το Διεθνές και Ευρωπαικό Δίκαιο σπάνια αφορά υποθέσεις δικηγορικών γραφείων συνεπώς μονο μεγαλοεταιρίες χρειάζονται καποιον ειδικό. Στο εσωτερικό γνωρίζετε πως τα πράγματα ειναι δύσκολα και πολλοι αποφοιτοι μενουν ανεργοι. Αυτο φυσικά δεν σημαινει πως αν σας αρεσει η ιδεα της δικηγοριας, της συμβολαιογραφιας κλπ θα πρέπει να στραφείτε αλλου απλώς να γνωρίζετε πώς αν πατε στην Νομική ενω δεν σας ενθουσιαζει με την ιδέα οτι θα βρείτε δουλεια και λεφτα τα πραγματα θα ειναι τρεις φορες δυσκολα δεδομενου οτι ανθρωποι με παθος μενουν στα αζητητα.

Οσον αφορά τη Ψυχολογία: Πολλοί υποψηφιοι φοιτητες δεν ενημερώνονται για την κατασταση που επικρατει στο εξωτερικό επαρκώς και βγαζουν βιαστικά συμπεράσματα. Το καθεστώς για τους επαγγελματίες ψυχολόγους σε χώρες οπως η Αγγλία και η ΗΠΑ είναι αυστηροτατο. Για να δουλεψεις ως πραγματικός ψυχολογος με ασθενείς σε κλινικές, ιδιωτικό γραφειο κλπ χρειάζεσαι τουλαχιστον ενα μεταπτυχιακό συν καποια χρονια εργασιακης εμπειρίας με επίβλεψη ή αλλιως ενα διδακτορικό. Αυτο σημαίνει πως οι θέσεις για τους Ψυχολογους (εφόσον θελουν να χρησιμοποιήσουν τις γνωσεις τους) στο εξωτερικό περιορίζονται στις επιχειρήσεις οπου και εκεί είναι πλεον δυσκολο να πληρώνεσαι καλά χωρίς μετεκπαιδευση και εμπειρια στη διαχειρηση ανθρωπινων πόρων ή στην οργανωτική και βιομηχναική ψυχολογία. Στο εσωτερικό όπως γνωρίζετε τα πραγματα είναι δυσκολα και οι ψυχολογοι προσπαθουν να κανουν την κατασταση κάπως καλυτερη πιέζοντας για ψυχολογους στα σχολεία. Συνεπώς εαν δεν αγαπάς την ιδεα και το αντικειμενο της ψυχολογίας μην διανοηθείς καν να το δηλώσεις για λογους αποκατάστασης. Θα χρειαστεί ίσως και μια δεκαετία εκπαιδευσης και εργασιακης εμπειρίας πρίν και αν καταφέρεις να βγάλεις κάποια καλα χρήματα.

Συμπερασμα: Όποιος θελει εύκολη δουλειά ας μην κοιτάξει καν πρωτο πεδίο. Τα μονα τμήματα που ενδείκνυνται για εξωτερικό είναι αυτα των Πολιτικών Επιστημών, Κοινωνιολογίας κλπ τα οποία επίσης αντιμετωπίζουν πρόβληματα ανεργίας εκτός αν συνδυαστύν με σπουδές Λογιστικής κλπ.

Βεβαίως εγω ενθαρρύνω καποιον που διάβασε ολο το μήνυμα και δεν απογοητευτηκε στιγμή να επιδιώξει τις κλίσεις και τα ενδιαφέροντα του. Άν τώρα τα ενδιαφέροντα σου συμπίπτουν με μια σχολή όπως η Νομική τότε τα πράγματα θα ειναι ευκολότερα για εσένα. Αν όχι και ενδιαφέρεσαι να δηλώσεις Νομικές Ψυχολογίες κλπ με γνώμονα την εύκολη αποκατάσταση καθώς πιστεύεις οτι τα ενδιαφέροντα σου δεν εχουν καποια σημασία, πάρε Βιολογία ή ΑΟΘ + Μαθηματικά όσο προλαβαίνεις και δήλωσε ΛΟΧΡΗ, Εργοθεραπεία, Φυσικοθεραπεία ή δώσε με Τεχνολογική.

ΥΓ: Είναι πολύ σωστο να αμφισβητούμε τα λεγομενα αγνώστων στο διαδίκτυο. Σας προτρέπτω λοιπον να ψάξετε την κατασταση της σχολής που σας ενδιαφέρει στις μηχανές αναζήτησεις. Ψάξτε λοιπον law graduates unemployed, is law worth it, how to become a psychologist in Europe / in the US ωστέ να σχηματίσετε γνώμη μόνοι σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Συμπέρασμα Kleistheni: αφήστε τη νομική, σπουδάστε πολιτικές επιστήμες και πηγαίντε στο εξωτερικό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Συμπέρασμα Kleistheni: αφήστε τη νομική, σπουδάστε πολιτικές επιστήμες και πηγαίντε στο εξωτερικό. :P

Φυσικά και δεν θελω να μεταφέρω κατι τετοιο :P
Απλά λεω, όπως ανεφερα παραπάνω, πως αν σε ενδιαφέρει η επαγγελματικη αποκατάσταση και μόνο το να πας στην Νομική είναι χαζο, πηγαινε καλυτερα στα αλλα πεδια. Αυτό διοτί οι απόφοιτοι αντιμετωπίζουν προβλήματα ανεργίας σε ολο τον δυτικό κοσμο καθως και τεχνικους περιορισμους λόγω διαφορετικών δικαιων. Και ποιοι θα μεινουν στην απ εξω λοιπον οι φοιτητές που μπήκαν χωρίς να ενδιαφέρονται ή αυτοί που ενδιαφερονται για το αντικειμενο τους. Συνεπως πήγαινε Εργοθεραπια π.χ που ενδιαφερεσαι δεν ενδιαφερεσαι και δουλιτσα και μισθο εχεις.

Είδα μαλιστα οτι σπουδάζεις Νομική. Τι πιστευεις λοιπόν εσύ για αυτά που λέω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AHMAD

Νεοφερμένος

Ο AHMAD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παληκάρια δύσκολα τα πράγματα και στην Νομική όπως και σε όλες τις θεωρητικές σχολές (μιλάω ως νομικός που ψάχνεται για άλλα ) ......... μοναδική θεωρητική σχολή που να αξίζει κατ΄ εμέ είναι οι ξένες φιλολογίες αλλά προσοχή σχολή που αξίζει και όχι κάτι βαλκανικά κλπ. με χαμηλότατο επίπεδο σπουδών ..... βέβαια πάντα υπάρχει η πιθανότητα ένας απόφοιτος θεωρητικής να πετύχει ως ετεροαπασχολούμενος (π.χ. τουρισμό, μ.μ.ε.) ...... όλα είναι θέμα πιθανοτήτων ........ "στατιστικά" σε άλλη κατεύθυνση έχεις περισσότερες "θεωρητικά" πιθανότητες να βρεις εργασία στο αντικείμενο που σπούδασες υπό την αίρεση βεβαίως ότι σου αρέσει αυτό που κάνεις και είσαι καλός σε αυτό .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Παληκάρια δύσκολα τα πράγματα και στην Νομική όπως και σε όλες τις θεωρητικές σχολές (μιλάω ως νομικός που ψάχνεται για άλλα ) ......... μοναδική θεωρητική σχολή που να αξίζει κατ΄ εμέ είναι οι ξένες φιλολογίες αλλά προσοχή σχολή που αξίζει και όχι κάτι βαλκανικά κλπ. με χαμηλότατο επίπεδο σπουδών ..... βέβαια πάντα υπάρχει η πιθανότητα ένας απόφοιτος θεωρητικής να πετύχει ως ετεροαπασχολούμενος (π.χ. τουρισμό, μ.μ.ε.) ...... όλα είναι θέμα πιθανοτήτων ........ "στατιστικά" σε άλλη κατεύθυνση έχεις περισσότερες "θεωρητικά" πιθανότητες να βρεις εργασία στο αντικείμενο που σπούδασες υπό την αίρεση βεβαίως ότι σου αρέσει αυτό που κάνεις και είσαι καλός σε αυτό .

Δε μπορώ να καταλάβω ως νομικός δε μπορείς να γίνεις δικηγόρος ως ελεύθερος επαγγελματίας ;

γιατί οι περισσότερο ψάχντε να διοριστείτε κάπου;

Η νομική έχει επαγγελατική αποκατάσταση αρκεί να το κυνηγήσεις.

Το ίδιο και άλλες σχολές. Πρόσφατα μιλού με έναν φυσικοθεραπευτή και μου λέει πόσο κρίση έχει το επάγγελμα τους και δε μπορεί να βρει πουθενά δουλειά.............. (να ανοίξει γραφείο δικό του ούτε που το σκέφτεται).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
AHMAD, αν ως νομικός ψάχνεσαι για άλλα, τότε μάλλον έκανες λάθος επιλογή εξαρχής.

Kleisthenis, δεν υπάρχει σχολή στις μέρες μας με επαγγελματική αποκατάσταση και ονειρικές προοπτικές. Θα συμφωνήσω στο ότι οι σχολές του 1ου πεδίου είναι οι χειρότερες από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης, όμως και στις σχολές των άλλων πεδίων τα πράγματα δεν είναι τόσο καλά και απαιτούνται κόποι και θυσίες, για να πετύχεις. Επιπροσθέτως, κανείς δεν είπε ότι η νομική και η ψυχολογία έχουν αποκατάσταση. Είναι όμως από τις λίγες σχολές της θεωρητικής κατεύθυνσης, από τις οποίες αντίστοιχα αυτός που έχει στόχους και προσπαθεί γι' αυτούς , θα ανταμειφθεί. Αυτό δεν ισχύει με σχολές όπως η φιλολογία, που λίγο-πολύ οι απόφοιτοί της βράζουν στο ίδιο καζάνι, είτε είναι καλοί φιλόλογοι είτε οι χείριστοι, με πολύ λίγες εξαιρέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AHMAD

Νεοφερμένος

Ο AHMAD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
παιδιά καλά τα όνειρα αλλά ρωτήστε και για τις εργασιακές συνθήκες κάποιον μεγαλύτερο που ασκεί κάποιο επάγγελμα ......... όταν ως ασκών ελεύθερο επάγγελμα (π.χ. τεχνικό γραφείο, δικηγορικό γραφείο, φυσικοθεραπευτήριο κλπ) είσαι μέσα κάθε μήνα λόγω ενοικίου, ασφαλιστικών φορέων, παγίων εξόδων κλπ ένα χιλιάρικο τουλάχιστον και ο γονιός δεν παίρνει από την εργασία του ούτε ένα χιλιάρικο ώστε να σε βοηθήσει (ακόμα και αν δουλεύουν και οι δύο), αλλά και οι πελάτες σου δεν έχουν μαντήλι να κλάψουν ώστε να πληρωθείς για την εργασία που τους παρέχεις ......... τότε όλα αυτά που μου λέτε είναι ανοησίες ......... καλή σειρά το "the good wife" αλλά δεν είναι η πραγματικότητα


Γενική παρατήρηση πως το 90 % όσων εκφράζουν άποψη εδώ μέσα για ζητήματα επαγγελματικής αποκατάστασης δεν εργάζονται και συνεπώς δεν έχουν αντίληψη της εργασιακής πραγματικότητας του τομέας τους.

Συμπληρωματικά να προσθέσω πως κατά την άποψη μου η καλύτερη επιλογή σχολής είναι αυτή η σχολή που θα σου επιτρέψει να μάθεις κάτι ώστε να παράγεις ένα προιόν ή μία υπηρεσία που θα την πουλήσεις στην παγκόσμια οικονομία βοηθώντας και την χώρα σου.

Αυτό μπορεί να είναι από το πιο ταπεινό τει μέχρι και το πιο μεγάλο ΕΜΠ π.χ. απλοικά μιλώντας ο πληροφορικάριος να πουλήσει λογισμικό έξω, ο μηχανολόγος να πουλήσει μηχανές έξω, ο επιστήμων τροφίμων να πουλήσει τρόφιμα έξω, ο ιατρός να παρέχει ιατρικές υπηρεσίες σε ξένους, ο νομικός να παρέχει υπηρεσίες διεθνούς δικαίου σε ξένους, ο λογιστής λογιστικές υπηρεσίες. ο καλλιτέχνης προιόντα τέχνης πχ. μουσική, ταινίες, πίνακες κλπ., ο τει ενδυμάτων ενδύματα, μέχρι και ο γιδοβοσκός μπορεί να πουλήσει κρέας έξω ......

Αυτό βέβαια προυποθέτει ότι η σχολή θα σου μάθει κάτι χρήσιμο και εσύ θα κατανοήσεις ότι πρέπει να πουλήσεις κάτι που θα έχει αξία σκεπτόμενος παγκόσμια.

Συνεπώς δεν υπάρχουν καλές και κακές σχολές .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Την θεωρώ μια καλή σχολή απλά δεν είναι αυτό που μου αρέσει και με αγχώνει το γεγονός ότι πολλοί λένε ότι υπάρχει τρελός ανταγωνισμός. Δεν θέλω να περιμένω 10 χρόνια για να διοριστώ..Αν είχες την επιλογή να διαλέξεις τώρα μεταξύ της φιλολογίας , ψυχολογίας ή νομικής.. τι θα επέλεγες?? Βρίσκομαι σε αδιέξοδο. Επίσης για την νομική το πτυχίο από ότι ξέρω δεν μπορείς να ασκήσεις εύκολα επάγγελμα στο εξωτερικό ( υπάρχει διαφορετικό δίκαιο) . Η ψυχολογία μου φαίνεται ενδιαφέρουσα.
10 χρόνια;; Δεν υπάρχει τέτοιο σενάριο. Με τα υπάρχοντα νούμερα ούτε σε 30 χρόνια δεν θα διοριστούν οι τωρινοί απόφοιτοι. Πες όχι στη φιλολογία και την ψυχολογία. Σκεφτείτε την ιδέα σπουδών στο εξωτερικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Και ποια σχολή πιστεύεις ότι αξίζει? ( απο τις θεωρητικες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Η ειδική αγωγή είναι πολύ στα high της. Tώρα έχεις πολλές πιθανότητες να μπεις φιλολογία;; Αν ναι, γνώμη μου είναι να πας να δεις άμα σου αρέσει και απλά να κάνεις 10% παράλληλα. Να ξαναμπεις από την αρχή στο λούκι των πανελληνίων δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
παιδιά καλά τα όνειρα αλλά ρωτήστε και για τις εργασιακές συνθήκες κάποιον μεγαλύτερο που ασκεί κάποιο επάγγελμα ......... όταν ως ασκών ελεύθερο επάγγελμα (π.χ. τεχνικό γραφείο, δικηγορικό γραφείο, φυσικοθεραπευτήριο κλπ) είσαι μέσα κάθε μήνα λόγω ενοικίου, ασφαλιστικών φορέων, παγίων εξόδων κλπ ένα χιλιάρικο τουλάχιστον και ο γονιός δεν παίρνει από την εργασία του ούτε ένα χιλιάρικο ώστε να σε βοηθήσει (ακόμα και αν δουλεύουν και οι δύο), αλλά και οι πελάτες σου δεν έχουν μαντήλι να κλάψουν ώστε να πληρωθείς για την εργασία που τους παρέχεις ......... τότε όλα αυτά που μου λέτε είναι ανοησίες ......... καλή σειρά το "the good wife" αλλά δεν είναι η πραγματικότητα


Γενική παρατήρηση πως το 90 % όσων εκφράζουν άποψη εδώ μέσα για ζητήματα επαγγελματικής αποκατάστασης δεν εργάζονται και συνεπώς δεν έχουν αντίληψη της εργασιακής πραγματικότητας του τομέας τους.


Η εναλλακτική λύση ποια είναι; Να περιμένεις τα προγράμματα του ΕΣΠΑ για να δουλεύεις 8αωρα για 400 ευρώ και να αλλάζεις κάθε 6 μήνες δουλειές χωρίς προοπτικές εξέλιξης. Δυο λύσεις υπάρχουν ή μένεις Ελλάδα και ξεκινάς κάτι δικό σου ή φεύγεις για εξωτερικό.

Τα πράγματα για τους ελεύθερους επαγγελματίας συμφωνώ ότι δεν είναι εύκολα και το λέω από προσωπική εμπειρία. Οι περισσότεροι μόνο στην ιδέα τι έχουν να αντιμετωπίσουν δεν μπαίνουν καν στην διαδικασία να αρχίσουν. Αν οι δουλειές δεν πάνε καλά τα χρέη προς το κράτος αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο και το αποκορύφωμα είναι ότι μπορείς να μπεις στη λίστα με τους μεγαλοφειλέτες του Δημοσίου και να σε σχολιάζει ο κάθε άσχετος που δεν έχει πληρώσει ποτέ του εφορία. Προσωπικά ο φόρος εισοδήματος μου ήρθε 5000 € ενώ ένας ιδιωτικός υπάλληλος φίλος μου με παραπλήσια εισοδήματα του ήρθε επιστροφή.

Κατά τη γνώμη μου οι δικηγόροι αν ξέρουν τη δουλειά μπορούν να βγάλουν καλά εισοδήματα και αν αναλογιστεί ότι στις υπηρεσίες του δεν μπαίνει καθόλου ΦΠΑ είναι σε καλύτερα μοίρα από τους υπόλοιπους. Όποιος έχει συγγενή δικηγόρο και του μάθει τα κόλπα επιβιώνει ικανοποιητικά. Δυστυχώς αυτά τα κόλπα δεν στα μαθαίνουν στις σχολές προφανώς για να μοιράζεται η πίτα σε λιγότερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AHMAD

Νεοφερμένος

Ο AHMAD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Φίλε Ανδρέα οι απόψεις μας ταυτίζονται . Έχω ωστόσο τις εξής παρατηρήσεις : 1) Οι δικηγόροι πληρώνουν κανονικά ΦΠΑ 24 % για κάθε ενέργεια που κάνουν. 2) Τριπλή τούμπα ανάποδα στον αέρα να κάνεις όταν θα έχεις φορολογική επιβάρυνση 60 και 70 % υπέρ του κράτους , τότε δεν αξίζει να δουλεύεις ότι κόλπα και να κάνεις . 3) Υπάρχουν και αυτοί που δεν έχουν συγγενείς δικηγόρους να τους μάθουν τα κόλπα, αλλά είναι εξαιρετικά νομικά μυαλά . Όταν τους μπαίνει φόρος εισοδήματος και προκαταβολή 5 και 6 χιλιάρικα από που θα τα πληρώσουν ?


Την εναλλακτική λύση για εμένα την προτείνω, μένεις και ξεκινάς κάτι δικό σου αφού το έχεις σκεφτεί καλά και σκεπτόμενος αλλοδαπούς αγοραστές. εγώ προσωπικά ψάχνομαι για την πρωτογενή παραγωγή (χωρίς να θεωρώ ότι είναι ντροπή επειδή είμαι "δικηγόρος") παράλληλα ή και τον τουρισμό.

Φυσικά το εξωτερικό είναι μια λύση όταν οι σπουδές σου το επιτρέπουν π.χ. Πολυτεχνείο .

Γενικά μιλώντας και για να γίνουμε σοφότεροι κάπου διάβασα ότι ένας ρωμαίος ποιητής είπε ότι "οι άνθρωποι νομίζουν πάντα ότι το γρασίδι είναι πιο πράσινο στην άλλη πλευρά του κήπου" , ήτοι ότι οι άλλοι ζουν πάντα καλύτερα. Στην περίπτωση μας οι δικηγόροι νομίζουν ότι οι μηχανικοί βγάζουν πολλά, οι μηχανικοί ότι οι δικηγόροι βγάζουν πολλά , όλοι νομίζουν ότι οι γιατροί βγάζουν πολλά και πάει λέγοντας . Επειδή έχω συμμαθητές από όλες τις επαγγελματικές τάξεις και εδώ και στο εξωτερικό έχω πιο σφαιρική άποψη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Και ποια σχολή πιστεύεις ότι αξίζει? ( απο τις θεωρητικες)

Συμφωνώ απόλυτα με τον Νίκο.Η ειδικη αγωγη αυτη τη στιγμη εχει σιγουρη αποκατασταση.Θα εχεις ενα σιγουρο μισθο το μήνα.Οχι τρελα λεφτα άλλα θα ειναι εκει ΚΑΘΕ μηνα και σιγουρα.
Ακομα τα παραϊατρικα πανε πολυ καλα (εργοθεραπεια και φυσικοθεραπεια).Γενικα ψαξτο παραπανω .Προσωπικα θεωρω οτι απο το τριπτυχο Νομικη-ψυχολογια-φιλολογια καλυτερα τα πραγματα στην Ελλαδα ειναι για τους δικηγορους.Τουλαχιστον τα σταστιστικα ετσι λενε.Ναι ειναι και εκει ΠΟΛΥ δυσκολα αλλα οχι και τοσο δυσκολα οσο ειναι για φιλολογους -ψυχολογία.Εξαλλου στην τελικη ξεσκιζεσαι και αν εισαι καλος δινει και για καποιο σωμα.
Γενίκα για μενα εχεις δυο επιλογες.
1)αρχιζεις διαβασμα αμεσως για να ξαναδωσεις (γνωμη μου επειδη τιποτα δεν ειναι σιγουρο δωσε και βιολογια για να εχεις περισσοτερες επιλογες ανοιχτες αν χτυπα ξυλο δεν γραψεις τοσο καλα.)
2)Μενεις φιλολογια και βλεπεις αν σαρεσει και κανεις ενα 10 %.
Γενικα νομιζω πρεπει να το δεις περισσοτερο αν θες να εχεις και κατι σιγουρο στην Ελλαδα.Βεβαια δεν ειναι και ευκολο να φυγεις οσο και να το λεμε.μπορει πχ να εχεις μια σχεση τοτε και να μην θελεις να φυγεις.
Οπως βλεπεις στην Ελλαδα το να βγεις απο αυτες τις σχολες και το να περιμενεις να εχεις δουλεια αμεσα ειναι απιαστο ονειρο:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top