Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης (ΜΙΘΕ) ΕΚΠΑ

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Καλησπέρα,Μαρία ενδιαφέρομαι και εγω για αυτή τη σχολή και απο οτι εχω ακουσει ειναι αρκετα ενδιαφέρουσα αλλα δεν εχω καταλαβει κάτι τι μπορώ να βγώ απο αυτο το τμημα του ΕΚΠΑ?Μπορώ να διοριστώ στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση(πχ ως φιλολογος,μαθηματικος,οικονομολογος,κοινωνιολογος)??:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Μπορεις στη δευτεροβαθμια ναι. Ειναι στο ΑΣΕΠ (μπορεις να το βρεις και στο Ιντερνετ). Στο Λυκειο, σαν καθηγητης της Αρχες Φιλοσοφιας (διδασκεται στη Β΄Λυκειου) και μετα κάτι επιλογής που έχει μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Καλησπέρα,Μαρία ενδιαφέρομαι και εγω για αυτή τη σχολή και απο οτι εχω ακουσει ειναι αρκετα ενδιαφέρουσα αλλα δεν εχω καταλαβει κάτι τι μπορώ να βγώ απο αυτο το τμημα του ΕΚΠΑ?Μπορώ να διοριστώ στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση(πχ ως φιλολογος,μαθηματικος,οικονομολογος,κοινωνιολογος)??:)
Θεωρητικά μόνο. Τα μαθήματα τα οποία αναφέρει η Μαρία διδάσκονται από φιλολόγους, οικονομολόγους κ.λπ., για ευνόητους λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Ναι θεωρητικά κατ'επέκταση. Αλλά διδάσκεσαι στο τμήμα εκτός από Ιστορίες, φιλοσοφίες κλπ ..αλλά και οικονομικά,φυσικές κλπ .. ένα παιδί της τεχνολογικής κατεύθυνσης μπορεί να διδαχθεί και αυτά, αντίστοιχα και της θεωρητικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζετα Τσιφ

Νεοφερμένος

Η Ζετα Τσιφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,


είμαι φοιτήτρια στο ΦΠ (Φιλοσοφική Παιδαγωγική) Θεσσαλονίκης. Μετά από κάποια χρόνια κατάλαβα ότι δεν είναι αυτό που θέλω και ψάχνοντας να βρω κάτι που ενδιαφέρει "έπεσα" πάνω στο site της σχολής.. Συγκλονίστηκα με το πρόγραμμα σπουδών ( αν και όχι τόσο με τα θετικά :redface: ) ! Βλέπω πολύ αναρωτιούνται τι θα βγουν από τη σχολή..Πολύ σημαντική ερώτηση.. Η δική μου ερώτηση είναι όχι το τι θα βγω από τη σχολή αλλά αν είναι εφικτό να παραμείνω στη σχολή.. Καταλαβαίνετε; Δε θέλω να γίνει εκπαιδευτικός στη 2α εκπαίδευση..
Θα ήθελα ακαδημαϊκή καριέρα.. Θα μπορούσε κάποιος που έχει φοιτήσει στη σχολή να μου πει μήπως έχει σκεφτεί κάτι αντίστοιχο και αν το έχει ψάξει?? :)

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,


είμαι φοιτήτρια στο ΦΠ (Φιλοσοφική Παιδαγωγική) Θεσσαλονίκης. Μετά από κάποια χρόνια κατάλαβα ότι δεν είναι αυτό που θέλω και ψάχνοντας να βρω κάτι που ενδιαφέρει "έπεσα" πάνω στο site της σχολής.. Συγκλονίστηκα με το πρόγραμμα σπουδών ( αν και όχι τόσο με τα θετικά :redface: ) ! Βλέπω πολύ αναρωτιούνται τι θα βγουν από τη σχολή..Πολύ σημαντική ερώτηση.. Η δική μου ερώτηση είναι όχι το τι θα βγω από τη σχολή αλλά αν είναι εφικτό να παραμείνω στη σχολή.. Καταλαβαίνετε; Δε θέλω να γίνει εκπαιδευτικός στη 2α εκπαίδευση..
Θα ήθελα ακαδημαϊκή καριέρα.. Θα μπορούσε κάποιος που έχει φοιτήσει στη σχολή να μου πει μήπως έχει σκεφτεί κάτι αντίστοιχο και αν το έχει ψάξει?? :)

Ευχαριστώ!

Γεια σου Ζετα!

Ειμαι αποφοιτη του τμηματος απο το 2012. Η σχολη ειναι συγκλονιστική απο θέμα μόρφωσης και καθηγητών. Εχει ενταχθει στον ΑΣΕΠ αλλα πλεον έτσι όπως εγινε η Ελλαδα μας, δύσκολα "μπαινει" κάποιος. Εγω θα ήθελα φετος τον Μαιο του 2014 να κάνω μεταπτυχιακο στη σχολη μου (ειναι ΚΑΙ δωρεαν) και επίσης ισως να κανω και το διδακτορικο μου εκει. Αλλα το σκέφτομαι ακόμη.. γιατι μου αρεσουν πολυ τα οικονομικα και η διοικηση επιχειρησεων.
Οσον αφορα τα θετικα μαθηματα, μη ανησυχείς! Αν παρακολουθείς και έχεις σημειώσεις, θα τα καταφέρεις.

Αυτά από εμένα. Ό,τι άλλο χρειαστείς, μου λες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζετα Τσιφ

Νεοφερμένος

Η Ζετα Τσιφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ!! :)
Υπάρχει περίπτωση τελειώνοντας αυτή τη σχολή, μετά από μεταπτυχιακό διδακτορικό να διδάξει κανείς στο συγκεκριμένο τμήμα;;! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ!! :)
Υπάρχει περίπτωση τελειώνοντας αυτή τη σχολή, μετά από μεταπτυχιακό διδακτορικό να διδάξει κανείς στο συγκεκριμένο τμήμα;;! :redface:

Σε κάθε Τμήμα, οι πτυχιούχοι του..με τις κατάλληλες σπουδές (μεταπτυχιακό και διδακτορικό), δημοσιεύσεις, καλές γνωριμίες (ενδεχόμενα και κομματικές) μπορούν να αποτελέσουν μέλη ΔΕΠ. Βέβαια η επικουρική διδασκαλία συνήθως ενθαρρύνεται από τις μεταπτυχιακές σπουδές. Ένας μεταπτυχιακός φοιτητής (και άνω), μπορεί να συνεργάζεται στη διδασκαλία μαζί τον καθηγητή κάποιου προπτυχιακού μαθήματος: στην παράδοση φροντιστηριακών ασκήσεων ή στο εργαστήριο Η/Υ του μαθήματος (αν έχει). Συνήθως ο καθηγητής αυτός είναι ακαδημαϊκός σύμβουλος ή και επιβλέπων του μεταπτυχιακού φοιτητή στην μεταπτυχιακή διπλωματική εργασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Σε κάθε Τμήμα, οι πτυχιούχοι του..με τις κατάλληλες σπουδές (μεταπτυχιακό και διδακτορικό), δημοσιεύσεις, καλές γνωριμίες (ενδεχόμενα και κομματικές) μπορούν να αποτελέσουν μέλη ΔΕΠ. Βέβαια η επικουρική διδασκαλία συνήθως ενθαρρύνεται από τις μεταπτυχιακές σπουδές. Ένας μεταπτυχιακός φοιτητής (και άνω), μπορεί να συνεργάζεται στη διδασκαλία μαζί τον καθηγητή κάποιου προπτυχιακού μαθήματος: στην παράδοση φροντιστηριακών ασκήσεων ή στο εργαστήριο Η/Υ του μαθήματος (αν έχει). Συνήθως ο καθηγητής αυτός είναι ακαδημαϊκός σύμβουλος ή και επιβλέπων του μεταπτυχιακού φοιτητή στην μεταπτυχιακή διπλωματική εργασία.

Μεταπτυχιακος να συμμετεχει;Μπα,δεν θα το λεγα.Λαντζα γραφειου μπορει να βγαζει,μαθημα οχι.
Πλεον ειναι τοσοι πολλοι οι μεταπτυχιακοι και οι λεκτορες που τα φροντιστηριακα μαθηματα τα αναλαμβανουν λεκτορες για να χουν κατι να κανουν.
Τωρα αν ειναι πολυ μικρη η σχολη ισως και να συμβαινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Υπάρχει και η "τεχνική" του φορτωμένου προγράμματος σπουδών με μαθήματα επαναλήψεις άλλων μαθημάτων ή αλληλεπικάλυψης ύλης ή κατακερματισμένης ύλης σε 2-3 εξάμηνα..ώστε να έχουν θέσεις εργασίας για Λέκτορες ΠΔ ή και για μόνιμους Λέκτορες 20ετίας στην ίδια βαθμίδα. Το αποτέλεσμα είναι να υπάρχουν φοιτητές που να γοητεύονται ότι το πρόγραμμα σπουδών τους έχει 160 μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Υπαρχουν σχολες με 160 μαθηματα;

Η αλληλοεπικαλυψη σε πολλα μαθηματα ειναι αναγκαια δεδομενου οτι μεσες ακρες τα βασικα ΠΡΕΠΕΙ να τα μαθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Υπαρχουν σχολες με 160 μαθηματα;

Η αλληλοεπικαλυψη σε πολλα μαθηματα ειναι αναγκαια δεδομενου οτι μεσες ακρες τα βασικα ΠΡΕΠΕΙ να τα μαθεις.

Εντάξει..τρόπος του λέγειν. Καταλαβαίνεις με τι ύφος το λέω. Συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζετα Τσιφ

Νεοφερμένος

Η Ζετα Τσιφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολυ!!! Καλή σου ημέρα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πρωταγόρας

Νεοφερμένος

Ο Πρωταγόρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Φέτος πέρασα στο Τμήμα... 1η επιλογή, αργότερα... όταν με το καλό τελειώσω την Σχολή μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό στα Οικονομικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Καλησπέρα! Φέτος πέρασα στο Τμήμα... 1η επιλογή, αργότερα... όταν με το καλό τελειώσω την Σχολή μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό στα Οικονομικά?
Φυσιολογικά ναι, μιας και διδάσκεσαι κάποια μαθήματα οικονομικής και μαθηματικών - στατιστικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος (2010):
https://www.adip.gr/eks/MITHE Report Final (2).pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theodocis

Νεοφερμένος

Ο theodocis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σου maria90 θα μπορουσες να μου δωσεις μια συμβουλη ως αποφοιτη της σχολης αυτης ;;; δινω φετος πανελληνιες , και σκεφτομαι αυτη τη μ.ι.θε. ειναι η 2η επιλογη μου , εχγω λατρευω αρχαια , ιστορια , αλλα μου αρεσουν πολυ και τα θετικα μαθηματα (αλλωστε ηταν να παω θετικη αλλα τλκ με κερδισε η θεωρητικη ) τι να κανω ;; 1α φιλοσοφικη και μετα μιθε ή το αντιστροφο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Σχολή που πιθανότατα με τον νέο Καλλικράτη στην παιδεία θα πάψει να υφίσταται είναι το μιθε η θα συγχωνευτεί.Σίγουρα καλύτερη επιλογή ένα τμήμα φιλοσοφικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Da_nae

Νεοφερμένος

Η Da_nae αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι ακόμη στη δευτέρα λυκείου και το Μ.Ι.Θ.Ε με ενδιαφέρει πολύ σαν σχολή. Προβληματίζομαι όμως αρκετά, κυρίως λόγω της έλλειψης επαγγελματικής αποκατάστασης. Η προτεραιότητά μου βέβαια συνεχίζει να είναι η γνώση κι η επιμόρφωση. Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι το εξής : Υπάρχει διέξοδος προς τη Φυσική και τον ερευνητικό τομέα μετά το Μ.Ι.Θ.Ε; Φυσικά αναφέρομαι για το εξωτερικό.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι ακόμη στη δευτέρα λυκείου και το Μ.Ι.Θ.Ε με ενδιαφέρει πολύ σαν σχολή. Προβληματίζομαι όμως αρκετά, κυρίως λόγω της έλλειψης επαγγελματικής αποκατάστασης. Η προτεραιότητά μου βέβαια συνεχίζει να είναι η γνώση κι η επιμόρφωση. Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι το εξής : Υπάρχει διέξοδος προς τη Φυσική και τον ερευνητικό τομέα μετά το Μ.Ι.Θ.Ε; Φυσικά αναφέρομαι για το εξωτερικό.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κοπελα μου απεφυγε το μιθε παση θυσια, τα επαγγελματικα δικαιωματα απ το νομο ειναι μηδαμινα και το προγραμμα σπουδων ανερματιστο. Η μονη διεξοδος προς τη φυσικη αφορα τα σχετικα με την ιστορια της επιστημης, την επιστημολογια κλπ και οχι την τεχνικη πλευρα της φυσικης. Δηλ εχει καποια τετοια λιγα μαθηματα. Προσεχε να μην επιλεξεις μονο συναισθηματικα δηλ ποιο μαθημα σ αρεσει ή τι θα θελες να διαβαζεις κ να ασχολεισαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top