Φροντιστήριο στο ΕΠΑ.Λ.

Ifigeneia :)

Νεοφερμένος

Η Ifigeneia :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Είμαι τρίτη λυκείου και θα ήθελα να ρωτήσω αν εσείς έχετε κάνει φροντιστήρια, για να ετοιμαστείτε καλύτερα για τις πανελλαδικές εξετάσεις :)
Και αν έχετε κάνει σε ποια μαθήματα και πότε ξεκινήσατε ? Ιδιαίτερα ή σε τμήμα ?
Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ποια ομάδα, όμως; Δεν μας λες.

Αν θα δώσεις στην Ομάδα Α, δεν νομίζω πως χρειάζεται να μπεις σε κόπο κι έξοδα. Παρόλα αυτά, αν θέλεις και κάτι έξτρα, θα μπορούσες να πηγαίνεις στην ενισχυτική διδασκαλία -αν δεν την έχουν καταργήσει, δεν ξέρω. Αν προσέχεις στις παραδόσεις (τόσο στις κανονικές παραδόσεις, όσο και στης ενισχυτικής), διαβάζεις και λύνεις τις απορίες σου, είσαι υπερκαλυμμένη.

Καλή σου επιτυχία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ifigeneia :)

Νεοφερμένος

Η Ifigeneia :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ομάδα Α είμαι..

Ναι αλλά οι αστυνομικές και στρατιωτικές σχολές που έχει είναι πολύ υψηλά ! Όσο για το σχολείο στις παραδόσεις δεν επικρατεί και πολύ καλό κλίμα έτσι ώστε να μπορεί να σε καλύψει για Πανελλαδικές ! Πρέπει να γράψεις άριστα στα μαθήματα γενικής και αυτό κατά τη γνώμη μου είναι πολύ δύσκολο να επιτευχθεί μόνο από τις παραδόσεις στο σχολείο... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σ' τα είπα αυτά, γιατί κι εγώ είμαι από ΕΠΑΛ κι έδωσα με την Ομάδα Α, οπότε έχω διαμορφώσει γνώμη.

Πρέπει να εννοείς ότι δεν επικρατεί ησυχία στην αίθουσα κατά την παράδοση, οπότε, ναι, δεν είναι κι ό,τι καλύτερο αυτό. Όμως, μπορείς να πιάσεις τους φασαριόζηδες και να τους πεις ότι καλώς δεν προσέχουν στο μάθημα, αλλά εσείς έχετε έναν σκοπό και θα πρέπει να το σεβαστούν. Στο κάτω - κάτω, αν δεν βάζουν μυαλό, ας συνεννοηθείτε όλοι μαζί (αυτοί που προσέχετε) και εισηγηθείτε στον/ην διευθυντή/τρια να πετιούνται έξω απ' την αίθουσα χωρίς απουσίες. Κάτι να γίνει ρε παιδί μου.

Πάντως, εμμένω στην αρχική μου άποψη. Κι ειδικά αν έχετε καλούς καθηγητές. Ζήτα κι επιπλέον ασκήσεις και διαγωνίσματα (που να καλύπτουν όλες τις κλίμακες δυσκολίας) ξέρω 'γω, για εξάσκηση και ν' αποκτήσεις σιγουριά κι αυτοπεποίθηση. Αν δουλέψεις σκληρά και δεν επαναπαυτείς, δεν νομίζω πως χρειάζεται να αγχώνεσαι, το 'χεις.

Κι έχε υπόψιν σου πως, σαφώς, πρέπει να τα πας καλά στην έκθεση και στα μαθηματικά, αλλά εκεί που θα πρέπει να φορτσάρεις είναι τα μαθήματα ειδικότητας, που έχουν τον μεγαλύτερο συντελεστή.

Παρόλα αυτά, αν θες, πήγαινε σε φροντιστήριο. Αν σε κάνει να νιώσεις σιγουριά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Σε ποια μαθήματα θέλεις να κάνεις φροντιστήριο; Σε τι τομέα είσαι;
Ναι θα συμφωνήσω πως γενικά ούτε στο ενιαίο ούτε στο επαλ χρειάζονται τόσο τα φροντιστήρια αφού με λίγη προσοχή και διάβασμα είσαι σχετικά εντάξει. Αλλά αυτό εξαρτάται από πολλά (καθηγητή, τρόπος μαθήματος, μεταδοτικότητα, ηλικία του μαθητή, συνθήκες μέσα στην τάξη, απεργίες κλπ) Μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι μαθητές πάνε στο φροντιστήριο ακριβώς επειδή δεν γίνεται η δουλειά στο σχολείο. Αν γινόταν δεν θα πήγαινε κανένας. Στην ομάδα Α τα πράγματα μπορεί να φαίνονται εύκολα με τα 4 μαθήματα αλλά παίζει το γεγονός ότι οι θέσεις είναι λιγότερες και ο ανταγωνισμός μεγαλύτερος. Οπότε πας σίγουρα για να γράψεις καλά άρα το φροντιστήριο ίσως χρειάζεται αν δεν αισθάνεσαι σιγουριά. Μόνο πρόσεξε γιατί στα μαθήματα ειδικότητας παίρνουν πολλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ifigeneia :)

Νεοφερμένος

Η Ifigeneia :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Στην έκθεση και στα μαθηματικά..

<<Το σχετικά εντάξει>>, δεν μπορεί να σε καλύψει για τις αστυνομικές και στρατιωτικές σχολές.. Γιατί πολύ απλά για να περάσεις στις συγκεκριμένες σχολές πρέπει να γράψεις άριστα στα μαθήματα γενικής.. Επιπλέον πιστεύω ότι στο φροντιστήριο γίνεται καλύτερη δουλεία απ'ότι στο σχολείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
για να περάσεις στις συγκεκριμένες σχολές πρέπει να γράψεις άριστα στα μαθήματα γενικής..

Τα μαθήματα ειδικότητας έχουν πολύ μεγαλύτερο συντελεστή από τα γενικά μαθήματα. Ασχέτως από την προτίμηση σχολών που θα έχεις. Οπότε κατά την άποψη μου μην τα υποτιμήσεις δίνοντας περισσότερη σημασία στα άλλα. Οι περισσότεροι μαθητές των ΕΠΑΛ την πατάνε επειδή νομίζουν ότι ξέρουν καλά τα μαθήματα ειδικότητας αλλά η πραγματικότητα δείχνει ότι έχουν πολλές θεωρητικές ελλείψεις (όχι πάντα αλλά τις περισσότερες φορές) και στο τέλος τι να λέει να έχεις γράψει μαθηματικά 20 και γλώσσα 18 αν έγραψες στα άλλα 12 και 13 πάει το έχασες το τρένο...
Πολλοί έχουν για εύκολη την ομάδα Α. Αν και η αλήθεια είναι πως εξασφαλίζει μία σχετική ευκολία από άποψη αριθμού μαθημάτων, και μία πιο αναίμακτη είσοδο σε ένα ΤΕΙ πιστεύω πως δεν είναι έτσι. Στην ομάδα Α δίνουν πολλοί συνειδητοποιημένοι παλαιοί απόφοιτοι με εμπειρία στο διάβασμα που ανεβάζουν τον πήχη αρκετά, ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος λόγω αριθμού θέσεων και το παραμικρό λάθος ίσως σου κοστίσει την είσοδο σε μία σχολή. Αν είναι να κάνεις φροντιστήριο κάνε σε όλα μαζί στο ίδιο φροντιστήριο για να μην χάσεις τις ισορροπίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top