Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;

Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 79)
  • Αγγλικά

  • Γαλλικά

  • Γερμανικά

  • Ισπανικά

  • Άλλη (παρακαλώ διευκρινίστε)

  • Ιταλικά

  • Ρώσικα

  • Κινέζικα

  • Αραβικά

  • Σουηδικά

  • Νορβηγικά

  • Καμία


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,252 μηνύματα.
Ξερω γαλλικα και αγγλικα,θα ηθελα να μαθω γερμανικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,825 μηνύματα.
Αυτή την στιγμη δε θα μαθαινα καμια επιπλέον ξένη γλώσσα. Μου αρκούν αυτές που ξέρω... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imagine01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Imagine01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Εγώ ξέρω αγγλικά, σουηδικά, γαλλικά, κάτι λίγα τούρκικα *που έμαθα από τις σειρές*:whistle: και θα ήθελα πολύ να μάθω Ισπανικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Εγώ ξέρω αγγλικά, σουηδικά, γαλλικά, κάτι λίγα τούρκικα *που έμαθα από τις σειρές*:whistle: και θα ήθελα πολύ να μάθω Ισπανικά. :P
Χαχαχ μπραβο ξερεις αρκετες γλωσσες παντως :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imagine01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Imagine01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Χαχαχ μπραβο ξερεις αρκετες γλωσσες παντως :D

Χαχα ευχαριστώ :P , ναι γενικά μου αρέσει πολύ να μαθαίνω καινούργιες γλώσσες.:D Νιώθω ότι όσες περισσότερες γλώσσες γνωρίζω, τόσο καλύτερα βλέπω τον κόσμο και εξερευνώ την ζωή από πολλές διαφορετικές οπτικές γωνίες. :D :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Χαχα ευχαριστώ :P , ναι γενικά μου αρέσει πολύ να μαθαίνω καινούργιες γλώσσες.:D Νιώθω ότι όσες περισσότερες γλώσσες γνωρίζω, τόσο καλύτερα βλέπω τον κόσμο και εξερευνώ την ζωή από πολλές διαφορετικές οπτικές γωνίες. :D :)
Αυτο που λες σαφως και ισχυει :D Ανακαλυπτεις νεες κουλτουρες και "βλεπεις" τις διαφορες με τις δικιες σου
Σου αρεσει σαν χομπυ η το σκεφτεσαι για κατι παραπανω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imagine01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Imagine01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Αυτο που λες σαφως και ισχυει :D Ανακαλυπτεις νεες κουλτουρες και "βλεπεις" τις διαφορες με τις δικιες σου
Σου αρεσει σαν χομπυ η το σκεφτεσαι για κατι παραπανω;

Ως χόμπι φυσικά :P Δεν σκέφτομαι να γίνω καθηγήτρια να μαθαίνω ξένες γλώσσες:worry:.. Στόχος μου είναι να ασχοληθώ με ένα θετικό επάγγελμα :whistle: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ως χόμπι φυσικά :P Δεν σκέφτομαι να γίνω καθηγήτρια να μαθαίνω ξένες γλώσσες:worry:.. Στόχος μου είναι να ασχοληθώ με ένα θετικό επάγγελμα :whistle: :P
Χμμ μια χαρα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ιρλανδικά! Δεν ξέρω αν το έχω ξαναπεί, αλλά κάποτε είχα ξεκινήσει και μου είχαν φανεί... δυσκολούτσικα :P

Ως φοιτήτρια σκοπεύω να δώσω άλλη μια ευκαιρία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Ιρλανδικά! Δεν ξέρω αν το έχω ξαναπεί, αλλά κάποτε είχα ξεκινήσει και μου είχαν φανεί... δυσκολούτσικα :P

Ως φοιτήτρια σκοπεύω να δώσω άλλη μια ευκαιρία!

Χωρίς να τα έχω προσπαθήσει, έχω την εντύπωση ότι η ανάγνωση είναι πολύ δύσκολη, λόγω της κάκιστης αντιστοίχισης γραμμάτων-φθόγγων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Χωρίς να τα έχω προσπαθήσει, έχω την εντύπωση ότι η ανάγνωση είναι πολύ δύσκολη, λόγω της κάκιστης αντιστοίχισης γραμμάτων-φθόγγων.

Είναι και ο τονισμός ένα μεγάλο θέμα, πχ η λέξη mná (γυναίκες) δεν προφέρεται "μνά" αλλά διαφορετικά, λόγω του τόνου. Και στα πολωνικά που είχα δοκιμάσει δυσκολευόμουν αρκετά με τον τονισμό στα σύμφωνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Είναι και ο τονισμός ένα μεγάλο θέμα, πχ η λέξη mná (γυναίκες) δεν προφέρεται "μνά" αλλά διαφορετικά, λόγω του τόνου. Και στα πολωνικά που είχα δοκιμάσει δυσκολευόμουν αρκετά με τον τονισμό στα σύμφωνα.

Όταν είχα δοκιμάσει πολωνικά και τσέχικα δεν είχα δυσκολευτεί καθόλου με αυτό, με είχε δυσκολέψει όμως η προφορά του sz και του cz, και του ř. Μου είχαν σπάσει τα νεύρα για τη ακρίβεια :P Υπέροχες όμως οι σλαβικές γλώσσες κατά τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,825 μηνύματα.
Εγώ ξέρω αγγλικά, σουηδικά, γαλλικά, κάτι λίγα τούρκικα *που έμαθα από τις σειρές*:whistle: και θα ήθελα πολύ να μάθω Ισπανικά. :P

Ευτυχώς που τα γαλλικά, σουηδικά και ισπανικά έχουν μονο δυο γένη (αρσενικό και θηλυκό), αλλιως θα ηταν αρκετά δυσκολότερες γλώσσες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Όταν είχα δοκιμάσει πολωνικά και τσέχικα δεν είχα δυσκολευτεί καθόλου με αυτό, με είχε δυσκολέψει όμως η προφορά του sz και του cz, και του ř. Μου είχαν σπάσει τα νεύρα για τη ακρίβεια :P Υπέροχες όμως οι σλαβικές γλώσσες κατά τη γνώμη μου.

Τσέχικα δεν έχω δοκιμάσει αν και θα ήθελα πολύ! Και εμένα μου αρέσουν οι σλαβικές γλώσσες αρκετά.

Στο cz είχα δυσκολευτεί πολύ, το θυμάμαι ακόμη κι ας έχουν περάσει χρόοονια. Αλλά τουλάχιστον, απο όλο αυτό μου έμειναν οι βάσεις και θεωρώ πως μπορώ να συνεχίσω με τη γλώσσα ανά πάσα στιγμή. :D αν και περισσότερο πλέον ψήνομαι για Ιρλανδικά, όπως είπα και παραπάνω. Άλλη μια γλώσσα που θα ήθελα να συνεχίσω είναι τα Γαλλικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,825 μηνύματα.
Τα ιρλανδικά ουσιαστικά ποσα γένη έχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,825 μηνύματα.
Απο όσο θυμάμαι δύο, αρσενικό και θηλυκό!

Το ελπίζω. Τα ισλανδικά έχουν τρια γένη και πολύ πιο δύσκολα απο τα γαλλικά, ισπανικά και ιταλικά... Τα ολλανδικά έχουν δυο γένη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Το ελπίζω. Τα ισλανδικά έχουν τρια γένη και πολύ πιο δύσκολα απο τα γαλλικά, ισπανικά και ιταλικά... Τα ολλανδικά έχουν δυο γένη...

Ισλανδικά δεν ξέρω καθόλου, όμως τα ιταλικά δεν είναι γενικά δύσκολη γλώσσα (εξαιρέσει κάποιων γραμματικών ιδιομορφιών). Ισπανικά γνωρίζω ελάχιστα, γαλλικά έχω κάνει μαθήματα μέχρι το Β1 αλλά σταμάτησα, ωστόσο καταλαβαίνω ακόμη τη γλώσσα. Στα γαλλικά είχα συναντήσει κάποιες δυσκολίες στη γραμματική, αλλά δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος να μιλήσει για τη γλώσσα, μιας και δεν τα τελείωσα ποτέ (αν και θέλω πολύ να συνεχίσω). Τα ολλανδικά με ιντριγκάρουν ιδιαιτέρως, έχω ακούσει πως είναι σα μίξη αγγλικών-γερμανικών, αλλά δε ξέρω κατά πόσο ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,825 μηνύματα.
Τα αγγλικά έχουν ενα γενος, τα γερμανικά τρια και τα ολλανδικά δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top