Τί πρέπει να σπουδάσεις για να γίνεις αστροναύτης;

MihLife12

Νεοφερμένος

Ο MihLife12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Του χρόνου θα είμαι Α' Λυκείου και θέλω να σπουδάσω αστροφυσική αλλά δεν ξέρω σε τι λύκειο να πάω ΕΠΑΛ η ΓΕΛ έχω ακούσει ότι στο ΕΠΑΛ μπορεις να αρχισεις να ασχολησε με τον επάγγελμα απο την Β΄ Λυκειου δηλαδη πας σε εργαστηρια και ασκησε ενω στα ΓΕΛ απλα ακολουθείς θετική κατεύθηνση και περιμένεις να τελιώσεις το λύκειο και μέτα να ασχοληθείς με την αστροφυσική οπότε εγώ πρωτιμό ΕΠΑΛ αλλά δεν ξέρω αν έχει αστροφυσική στο ΕΠΑΛ....ΜπορεΊ να μου εξηγήσει κάποιος αναλυτικά τι παίζει με τα ΓΕΛ και τα ΕΠΑΛ...??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstantinosg00

Νεοφερμένος

Ο Konstantinosg00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωγραφίας Χαροκοπείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Γενικο Λυκειο->Θετικη->Τμημα Φυσικης στο πανεπιστήμιο -> μεταπτυχιακό στην αστροφυσικη(προαιρετικά)
Έτσι πάει η δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Γενικο Λυκειο->Θετικη->Τμημα Φυσικης στο πανεπιστήμιο -> μεταπτυχιακό στην αστροφυσικη(προαιρετικά)
Έτσι πάει η δουλειά.

:confused:

Γενικο Λυκειο->Θετικη->Τμημα Φυσικης στο πανεπιστήμιο -> μεταπτυχιακό στην αστροφυσικη --> εξωτερικό για δουλειά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Eπαγγελματικά με την Αστροφυσική ασχολούνται και άλλες επιστήμες όπως Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί σε συνεργασία με Φυσικούς και Μαθηματικούς στην περιοχή της Επεξεργασίας Ψηφιακής Εικόνας, που σαν κλάδος θέλει απίστευτα καλή μαθηματική ωριμότητα διότι συνδέει τομείς της Μη/Παραμετρικής Στατιστικής, Γεωμετρίας Επιφανειών, Γραμμικής Άλγεβρας και Αριθμητικής Ανάλυσης από τα Μαθηματικά. Η περιοχή αυτή βρίσκει εφαρμογή στη χρήση και ανάλυση (στατιστικών) δεδομένων από τα Τηλεσκόπια. Η ίδια λογική και στην Μικροσκοπία και Τομογραφία στις Γεωεπιστήμες και στην Ιατρική.

Στην Ελλάδα, οι περισσότεροι ακούν για Αστροφυσική και το μυαλό τους πάει σε κάτι αχτένιστους τύπους που χαζεύουν ένα τηλεσκόπιο. Η αγραμματοσύνη καλά κρατεί. Η Αστροφυσική πλέον δεν ασχολείται μόνο με τη Φυσική των Άστρων (εξ' ου και το όνομά της) αλλά με αρκετούς άλλους τομείς που απαιτούνται για τη Φυσική παρατήρηση και μελέτη. Οι άλλοι τομείς αν και μπορεί να μην ανήκουν στη Φυσική, παρ' όλα αυτά προσφέρουν εργασιακές προοπτικές στον χώρο της Αστροφυσικής. Ενδιαφέρον τομέας είναι και η Ουράνιος Μηχανική σε συνδυασμό με την Αριθμητική Ανάλυση για υπολογιστικές μετρήσεις δυναμικών μεγεθών και τροχιών. Η αλληλεπίδραση στις Αστροεπιστήμες είναι σε τέτοιο βαθμό που η Φυσική σαν ξεκομμένη επιστήμη δύσκολα ξεχωρίζει. Φυσικοί και άλλοι επιστήμονες σε ρόλο Μαθηματικού ερευνητή ή Βιολόγου ερευνητή κλπ για την συλλογή, καταγραφή και ανάλυση Αστρονομικών δεδομένων (data science)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top