Ποιο Τμήμα Φυσικής να επιλέξω;

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Κατά δεύτερον μην ακούς τον Civilara.

Δεν χρειάζεται να είσαι τόσο επιθετικός. Συζήτηση κάνουμε και ο καθένας λέει την γνώμη του. Χαλάρωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
η εξωτερικη αξιολογηση για το φυσικο κρητης παντως ειναι πολυ καλη(μαλιστα το πρωτο ή εστω απο τα πρωτα τμηματα εν ελλαδι που προχωρησε σε αξιολογηση)

www.hqaa.gr/eks%5C001_UNI_CRETE_200811_GR.pdf
ενω και ο μεσος ορος των δημοσιευσεων των καθηγητων ειναι κατα πολυ μεγαλυτερος των αλλων τμηματων(με δευτερο αρκετα πισω ομως αυτο των ιωαννινων)

τελος βασει της αξιοπιστης καταταξης https://www.leidenranking.com/ranking/2014
για το 2014 το πανεπιστημιο της κρητης ειναι πολυ ψηλα στις φυσικες επιστημες με δευτερο αυτο των ιωαννινων (τριτο το ΑΠΘ)

και μαλιστα πεμπτο στην Ευρωπη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
να πω εδω τωρα που τα εψαχνα πως το φυσικο αθηνων τον τελευταιο χρονο εχει βελτιωσει σημαντικα το λογο "δημοσιευσεις ανα καθηγητη σε περιοδικα με κριτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Aυτο κομνηνε μπορει να ναι και μεγαλο αρνητικο για το τμημα. Παντως παιδια προσεχτε οσοι πατε φυσικο γτ ειναι μεγαλο αγγουρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Όπου ακούτε για πολλές δημοσιεύσεις, καλό ερευνητικό προφίλ ...να είστε λίγο καχύποπτοι κατά πόσο οι καθηγητές επιτελούν τα διδακτικά καθήκοντά τους όπως πρέπει. Τι να το κάνω ο άλλος να κάνει πολλές πρωτοποριακές δημοσιεύσεις, να είναι καλός επιστήμονας, να τρέχει σε όλα τα διεθνή συνέδρια κλπ και στο μάθημα που κάνει να είναι μονίμως υποτονικός και απών, δηλαδή, να στέλνει βοηθούς αντ' αυτού. Ή να εξετάζει άκυρα θέματα με αυτά που υποτίθεται ότι διδάσκει αφού δεν έχει το χρόνο να ασχοληθεί με το μάθημα που διδάσκει και να δει τι δίδαξε ένα εξάμηνο στους φοιτητές τους, αν ήταν δίπλα τους σε απορίες και πως πρέπει να τους εξετάσει.

Να μας λείπει το βύσσινο. Η έρευνα μας μάρανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
καλα μην υπερβαλλουμε κιολας...υπαρχουν και καθηγητες που τα συνδυαζουν ολα,αμα θες ολα γινονται

εξαλλου αλιμονο αν δεν εχει δημοσιευσεις και ερευνα ενα τμημα!δεικτης ποιοτητας,υπευθυνοτητας ενος τμηματος ειναι και μαλιστα σοβαρος
το αν οι καθηγητες ειναι τυπικοι και στις διδακτικες υποχρεωσεις ή οχι ειναι κατι που ο ενδιαφερομενος θα πρεπει να αναζητησει,να ρωτησει,να διαβασεις αξιολογησεις(ευτυχως πια υπαρχουν και αυτες)

εξαλλου καλλιστα με μια αλλη λογικη μπορει να υπαρχουν καθηγητες χωρις σοβαρο ερευνητικο εργο που να στελνουν βοηθους στα αμφιθεατρα
edit alladin παλουκι ναι... 6.5 χρονια μεσος χρονος αποφοιτησης απο το ιωαννινων με μεσο ορο πτυχιου το 6.3

ποιο ειναιτ ο οριο; τα 6 χρονια ; ηθελα να ξερα ποσοι θα το βγαζουν τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Ας μην τρομοκρατούμε τα παιδιά που θέλουν να σπουδάσουν φυσική. Ο μέσος χρόνος αποφοίτησης δεν έχει να κάνει με τη δυσκολία μιας σχολής, αλλά (κυρίως) με το ενδιαφέρον του μέσου φοιτητή για την επιστήμη του και τη δουλειά που κάνει κατά τη διάρκεια του έτους (Εκτός αν υπάρχουν άλλου είδους ζητήματα, όπως οι οικονομικές δυσκολίες, η εργασία, προβλήματα υγείας κ.λ.π.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον schooliki δεν ξέρω που οφείλεται αυτή παραφιλολογία,έχω έναν φίλο στο Φυσικό Αθηνών,ο οποίος δεν ήταν ποτέ ο μαθηταράς,το παιδί στο Α έτος διάβαζε περίπου 1.30 με 2 ώρες την μέρα και οι βαθμοί του είναι εξαιρετικοί.
Αν δεν είναι οι φοιτητές των εν λόγω τμημάτων διατεθειμένοι να επενδύουν τόσο χρόνο(που δεν είναι και πολύς) στις σπουδές τους αντί να πίνουν 4 καφέδες καθημερινά,τότε ναι οι σπουδές μαθηματικών και φυσικής είναι παλούκια,7 χρόνια για το τίποτα και λοιπές μαλακίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ενταξει μην φτανουμε και στο αλλο ακρο...
προσωπικα εχω διαβασει τα χειροτερα γι αυτο το θεμα απο αποφοιτους του φυσικου αθηνων

στο φυσικο αθηνων που λες ο μεσος χρονος αποφοιτησης ειναι τα 7.6 ετη

τελος παντων αμα διαβαζει κανεις και σοβαρα ειναι οκ


αυτα περι μιαμισης ωρας και δυο...αν δεν τα δω με τα ματια μου δεν τα πιστευω...εχω ακουσει απο συμφοιτητη παλιο που με ελεγε οτι διαβαζε μαθημα αρκετα δυσκολο της σχολης ενα δεκαωρο και το περασε με βαθμο..ωσπου συγκατοικοςσε ανυποπτο χρονο με ενημερωσε πως διαβασε 14 μερες απο δεκα ωρες...οχι λιγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον schooliki δεν ξέρω που οφείλεται αυτή παραφιλολογία,έχω έναν φίλο στο Φυσικό Αθηνών,ο οποίος δεν ήταν ποτέ ο μαθηταράς,το παιδί στο Α έτος διάβαζε περίπου 1.30 με 2 ώρες την μέρα και οι βαθμοί του είναι εξαιρετικοί.
Αν δεν είναι οι φοιτητές των εν λόγω τμημάτων διατεθειμένοι να επενδύουν τόσο χρόνο(που δεν είναι και πολύς) στις σπουδές τους αντί να πίνουν 4 καφέδες καθημερινά,τότε ναι οι σπουδές μαθηματικών και φυσικής είναι παλούκια,7 χρόνια για το τίποτα και λοιπές μαλακίες.

Κώστα δεν ξέρω αλλά είναι λιγάκι σχετικό το 1.30-2 ώρες ημερησίως. Είναι θέμα ανθρώπου και μαθημάτων. Επίσης πρέπει να λάβουμε υπόψιν το παρελθόν του κάθε φοιτητή ξεχωριστά. Στα Μαθηματικά και στη Φυσική αν έχει κάποιος κενά, θα κουραστεί. Δεν λέμε παραφιλολογίες αλλά επειδή η πραγματικότητα άλλα λέει: οι περισσότεροι την αποφεύγουν όσο μπορούν. Δεν είμαι μοναδική αιτία η χαμηλή ζήτηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Ξεθάβω ενα παλιό θέμα.Διόρθωση ένα αρκετά παλιό θέμα.Παρά τις φιλικές και άκρως χρήσιμες συμβουλές του Dias(δες εδώ) εγώ έχω διαλέξει από καιρό να σπουδάσω φυσική(όπως θα έλεγε και ο nPb,και όχι φυσικό).Αυτό που με προβληματίζει όμως,αν και δεν θα έπρεπε γιατί είναι ακόμη νωρίς,είναι η πόλη.Θεσσαλονίκη ή Αθήνα;Κρήτη, Πάτρα ή Ιωάννινα; βρίσκομαι σε ένα αδιέξοδο.Παίζουν όλες οι πόλεις δεν αποκλείονται κάποιες λόγω απόστασης ή φοιτητικής ζωής(αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα,αλλά είναι άλλη κουβέντα).Με ενδιαφέρει κυρίως η θεωρητική φυσική και μετά να ασχοληθώ με την έρευνα,αλλά δεν θέλω να το προδικάσω από τώρα.Τέλος πάντων ακούω γνώμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kerasi

Νεοφερμένος

Ο kerasi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να αποφύγεις το τμήμα φυσικής ανεξαρτήτως πόλης και να σκεφτείς αλλες επιλογές, εκτος αν δε μπορείς να ασχοληθείς με οτιδήποτε αλλο στη ζωή σου και δε σ' ενδιαφέρει κανένα αλλο θέμα εκτος απ' τη φυσική. Eιδικά ο κλάδος που αναφέρεις είναι υπερκορεσμένος στο εξωτερικό και με φοβερό ανταγωνισμό. Για Ελλάδα δε σχολιάζω καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ivilinia_new

Νεοφερμένος

Η ivilinia_new αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Και γω ενδιαφερομαι για τη θεωρητικη φυσικη και για μετεπειτα ερευνα, ολα τα κανεις αν τα θες απο οπου θες. Εγραψα φετος 18000 και ειμαι σιγουρη απο την ερευνα που εκανα οτι θα πρεπει να προτιμησεις το φυσικο της κρητης! αυτο εκανα και γω, και οταν μπω θα σου πω πως τα βρηκα και απο κοντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καλά περάστε κανένα μάθημα στην 1η εξεταστική και έχετε χρόνια να δείτε αν σας παίρνει ή το έχετε ή θέλετε να πάτε ή μπορείτε για έρευνα. Μην προτρέχετε. Βήμα-βήμα. Σήμερα είστε απλή σειρά επιτυχόντα στην λίστα. Η έρευνα δεν είναι τόσο απλή όσο φαντασιώνεστε...Good luck στην Οδύσσεια της Φυσικής. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kerasi

Νεοφερμένος

Ο kerasi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Και γω ενδιαφερομαι για τη θεωρητικη φυσικη και για μετεπειτα ερευνα, ολα τα κανεις αν τα θες απο οπου θες. Εγραψα φετος 18000 και ειμαι σιγουρη απο την ερευνα που εκανα οτι θα πρεπει να προτιμησεις το φυσικο της κρητης! αυτο εκανα και γω, και οταν μπω θα σου πω πως τα βρηκα και απο κοντα!

Θα μπορούσες να πεις γιατι επέλεξες την Κρήτη έναντι των αλλων πόλεων; Απ' οτι καταλαβαίνω βαθμολογικά μπορούσες να πας και αλλου. Εκτος αν είσαι απο Κρήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
...Good luck στην Οδύσσεια της Φυσικής. :)
Κι όμως, όπως λέει και ο ποιητής, το ταξίδι έχει αξία και όχι τόσο η ίδια η Ιθάκη...

Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον θυμωμένο Ποσειδώνα μη φοβάσαι,
τέτοια στον δρόμο σου ποτέ σου δεν θα βρεις,
αν μέν’ η σκέψις σου υψηλή, αν εκλεκτή
συγκίνησις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος.
Πολλά τα καλοκαιρινά πρωιά να είναι
που με τι ευχαρίστησι, με τι χαρά
θα μπαίνεις σε λιμένας πρωτοειδωμένους·
να σταματήσεις σ’ εμπορεία Φοινικικά,
και τες καλές πραγμάτειες ν’ αποκτήσεις,
σεντέφια και κοράλλια, κεχριμπάρια κ’ έβενους,
και ηδονικά μυρωδικά κάθε λογής,
όσο μπορείς πιο άφθονα ηδονικά μυρωδικά·
σε πόλεις Aιγυπτιακές πολλές να πας,
να μάθεις και να μάθεις απ’ τους σπουδασμένους.
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν’ ο προορισμός σου.
Aλλά μη βιάζεις το ταξείδι διόλου.
Καλλίτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει·
και γέρος πια ν’ αράξεις στο νησί,
πλούσιος με όσα κέρδισες στον δρόμο,
μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη.
Η Ιθάκη σ’ έδωσε τ’ ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.
Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια.
Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν.


(Κ. Καβάφης)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να αποφύγεις το τμήμα φυσικής ανεξαρτήτως πόλης και να σκεφτείς αλλες επιλογές, εκτος αν δε μπορείς να ασχοληθείς με οτιδήποτε αλλο στη ζωή σου και δε σ' ενδιαφέρει κανένα αλλο θέμα εκτος απ' τη φυσική. Eιδικά ο κλάδος που αναφέρεις είναι υπερκορεσμένος στο εξωτερικό και με φοβερό ανταγωνισμό. Για Ελλάδα δε σχολιάζω καν.

Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Καλά περάστε κανένα μάθημα στην 1η εξεταστική και έχετε χρόνια να δείτε αν σας παίρνει ή το έχετε ή θέλετε να πάτε ή μπορείτε για έρευνα. Μην προτρέχετε. Βήμα-βήμα. Σήμερα είστε απλή σειρά επιτυχόντα στην λίστα. Η έρευνα δεν είναι τόσο απλή όσο φαντασιώνεστε...Good luck στην Οδύσσεια της Φυσικής. :)
Είπα υπό τις κατάλληλες προϋποθέσεις;) Όσον αφορά την Οδύσσεια που ανέφερες δεν με αποθαρρύνει,ίσα ίσα αυτό με εξιτάρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Είπα υπό τις κατάλληλες προϋποθέσεις;) Όσον αφορά την Οδύσσεια που ανέφερες δεν με αποθαρρύνει,ίσα ίσα αυτό με εξιτάρει.

Κυρίως απάντησα στην ivilinia_new. Θα τα δεις στην πράξη. Θεωρείς ότι ο kerasi έχει άδικο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Κυρίως απάντησα στην ivilinia_new. Θα τα δεις στην πράξη. Θεωρείς ότι ο kerasi έχει άδικο; :P

Δίκαιο έχει αλλά έχω βαρεθεί να ακούω κριτικές για το φυσικό.Πως να το κάνουμε εμένα αυτό μου αρέσει έστω και αν είναι κορεσμένο το επάγγελμα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δίκαιο έχει αλλά έχω βαρεθεί να ακούω κριτικές για το φυσικό.Πως να το κάνουμε εμένα αυτό μου αρέσει έστω και αν είναι κορεσμένο το επάγγελμα.;)

Συμφωνώ αλλά εδώ υπάρχουν συνομήλικοί σου ή/και μικρότεροι που ρωτάνε «τι βγαίνεις από το Φυσικό;». :P Η Φυσική όπως και τα Μαθηματικά, η Χημεία και άλλες επιστήμες που δεν ανήκουν στο club του Πολυτεχνείου, σε οδηγούν στο πουθενά μέσω της αδράνειας. Οι εναλλακτικές επιλογές είναι για όσους ψάχνονται και προσπαθούν. Η Φυσική έχει επιλογές και όχι αφοριστικές λογικές σύμφωνα με τον kerasi. Όμως στην Ελλάδα, μην ξεχνάμε ότι μεγάλο μέρος πτυχιούχων τόσα χρόνια λόγω του δημοσίου και των φροντιστηρίων είχε κάπως επαναπαυτεί. Έβγαινε πολύ καλό εισόδημα ειδικά στις εποχές πριν την κρίση. Θεωρούνται επαγγελματικές επιλογές χαμηλών ευθυνών. Αντιθέτως αν κυνηγήσει π.χ. κάποιος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ή Βιολόγος καριέρα έξω από την εκπαίδευση, θα έχει πολλές ευθύνες και αρκετό έλεγχο έργου. :)

kerasi θα ήθελα να ακούσω τη γνώση σου, για ποιο λόγο αποτρέπεις κάποιον από τις σπουδές Φυσικής. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top