Τμήματα Ιστορίας-Αρχαιολογίας

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Η καθηγήτρια είναι φοβερή και πολύ συνεργάσιμη. Μπορεί να σου λύσει όλες σου τις απορίες και είναι αναλυτικότατη.
Μπορείς βέβαια να πάρεις ιταλικά στα οποία, αν δεν κάνω λάθος, ξεκινάτε από την αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Η καθηγήτρια είναι φοβερή και πολύ συνεργάσιμη. Μπορεί να σου λύσει όλες σου τις απορίες και είναι αναλυτικότατη.
Μπορείς βέβαια να πάρεις ιταλικά στα οποία, αν δεν κάνω λάθος, ξεκινάτε από την αρχή.
ααα ωραια....
σε ευχαριστω για τις πληροφοριες....αν δεν περασω φιλολογια στην κρητη, τοτε σιγουρα θα ειμαι στο ιστορικοο...:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Αλήθεια γιατί σκέφτεσαι να επιλέξεις το ιστορικό τμήμα;Σε ενδιαφέρει η ιστορία ώς αντικείμενο η απλά το βάζεις δεύτερη επιλογή άν δεν πιάσεις την φιλολογία επειδή έχεις απο εκεί δικαιώματα φιλόλογου;Ρητορική ερώτηση δεν χρειάζεται να απαντήσεις.Δεν φταις εσύ βέβαια για αυτή την νοοτροπία αλλά αυτοί οι ανευθυνουπεύθυνοι που έχουν φτιάξει σχολές τύπου φιλολογία Α,φιλολογία Β και φιλολογία Γ με αποτέλεσμα να μπερδεύουν τα παιδάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Αλήθεια γιατί σκέφτεσαι να επιλέξεις το ιστορικό τμήμα;Σε ενδιαφέρει η ιστορία ώς αντικείμενο η απλά το βάζεις δεύτερη επιλογή άν δεν πιάσεις την φιλολογία επειδή έχεις απο εκεί δικαιώματα φιλόλογου;Ρητορική ερώτηση δεν χρειάζεται να απαντήσεις.Δεν φταις εσύ βέβαια για αυτή την νοοτροπία αλλά αυτοί οι ανευθυνουπεύθυνοι που έχουν φτιάξει σχολές τύπου φιλολογία Α,φιλολογία Β και φιλολογία Γ με αποτέλεσμα να μπερδεύουν τα παιδάκια.

Να σου πω τον λογο...με ενδιαφερει γενικοτερα η ιστορια , η ερευνα και θα ηθελα να ασχοληθω με την ιστορια της τεχνης...μακαρι να μπορουσα τελειωνοντας τη φιλολογια να κανω ενα μεταπτυχιακο στην ιστορια της τεχνης...επισης, επειδη θελω να ασχοληθω με την ερευνα και οχι με τη διδασκαλια, πιστευω οτι το καταλληλο τμημα ειναι το ιστορικο αρχαιολογικο..

αλλος ενας λογος ειναι οτι δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα τα αρχαια και νομιζω οτι θα τα βρω σκουρα...μακαρι να διδασκονται διαφορετικα τα αρχαια στο πανεπιστημιο και να τα αγαπησω

διορθωσε με...σπουδαζεις φιλολογια και σιγουρα εχεις καλυτερη οπτικη απο εμενα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Είμαι στο τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας.Το τμήμα είναι ενδιαφέρον αλλά πρέπει να ξέρεις ότι είναι εξαιρετικό δύσκολο να γίνεις ιστορικός η αρχαιολόγος.Για αυτό και η συντριπτική πλειοψηφία καταλήγει στην εκπαίδευση.Αν εσένα βέβαια σου αρέσει και είσαι αποφασισμένος τότε η γνώμη των άλλων περιττεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Είμαι στο τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας.Το τμήμα είναι ενδιαφέρον αλλά πρέπει να ξέρεις ότι είναι εξαιρετικό δύσκολο να γίνεις ιστορικός η αρχαιολόγος.Για αυτό και η συντριπτική πλειοψηφία καταλήγει στην εκπαίδευση.Αν εσένα βέβαια σου αρέσει και είσαι αποφασισμένος τότε η γνώμη των άλλων περιττεύει.

Απλως εγω εχω δυο επιλογες στο μυαλο...ή να περασω ιστορικο αρχαιολογικο και να ασχοληθω με την ιστορια της τεχνης ή να ακολουθησω τη φιλολογια και να ειδικευτω στη βυζαντινη και νεοελληνικη φιλολογια...
Οι πρωτες μου επιλογες ειναι το ιστορικο αρχαιολογικο αθηνας και θεσσαλονικης...ελπιζω με 16.840 να καταφερω να μπω σε καποιο απο τα δυο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω άλλωστε φαντάζομαι θα ξέρεις και εσύ τις δυσκολίες που έχει επαγγελματικά το τμήμα.Οι θέσεις είναι ελάχιστες για τους ιστορικούς της τέχνης είναι σχεδόν ανύπαρκτος επαγγελματικά κλάδος.Οι πινακοθήκες στην Αθήνα είναι 3-4 και δουλεύουν γνωστοί μεταξύ γνωστών με διδακτορικά διπλώματα.Μπορείς όμως να κάνεις ακαδημαική καριέρα αρκετά πιο εύκολα άν σε ενδιαφέρει εκεί οι θέσεις είναι αρκετές διότι πάρα πολλά τμήματα στην Ελλάδα και όχι μόνο αει κάνουν ιστορία της τέχνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
To ιστορικο αρχαιολογικο της κρητης δεν εχει κατευθυνση ιστορια της τεχνης; τωρα το ειδα και παρεξενευτηκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.

ωππ ναι...λαθος μου

Να κανω μια ερωτηση;; ο τομεας αρχαιας και μεσαιωνικης ιστοριας σχετιζεται με το βυζαντιο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Εκτιμώ πως ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
ωππ ναι...λαθος μου

Να κανω μια ερωτηση;; ο τομεας αρχαιας και μεσαιωνικης ιστοριας σχετιζεται με το βυζαντιο;;

Ναί η ελληνική μεσαιωνική ιστορία είναι η ιστορία του Βυζαντινού κράτους.Υπάρχει βέβαια και η δυτική μεσαιωνική ιστορία.Πάντως ο τομέας ιστορίας της τέχνης στην Κρήτη ίσως είναι ο καλύτερος στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Ναί η ελληνική μεσαιωνική ιστορία είναι η ιστορία του Βυζαντινού κράτους.Υπάρχει βέβαια και η δυτική μεσαιωνική ιστορία.Πάντως ο τομέας ιστορίας της τέχνης στην Κρήτη ίσως είναι ο καλύτερος στην Ελλάδα.

εγω ενδιαφερομαι κυριως για τον τομεα της αρχαιας και μεσαιωνικης ιστοριας και κανω μια συγκριση του ιστορικου αρχαιολογικου της κρητης με αυτο των ιωαννινων..
δεν βρισκω ,ομως, φοβερες διαφορες και δεν μπορω να αποφασισω τι να βαλω πιο μπροστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ενδιαφέρον έχει και τι μεταπτυχιακά προσφέρουν τα τμήματα καθώς διαφέρουν απο πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο να ξέρεις.Πχ στο Αριστοτέλειο υπάρχει μεταπτυχιακό μεσαιωνικής ιστορίας(βυζάντιο και δύση) ενώ στην Αθήνα υπάρχει ξεχωριστό βυζαντινής ιστορίας και ευρωπαικής ιστορίας(μεσαιωνική και νεότερη).Στα Ιωάννινα πρέπει να έχει μόνο ένα μεταπτυχιακό ενώ στην Κρήτη σε όλους τους τομείς όπως και στην Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Ενδιαφέρον έχει και τι μεταπτυχιακά προσφέρουν τα τμήματα καθώς διαφέρουν απο πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο να ξέρεις.Πχ στο Αριστοτέλειο υπάρχει μεταπτυχιακό μεσαιωνικής ιστορίας(βυζάντιο και δύση) ενώ στην Αθήνα υπάρχει ξεχωριστό βυζαντινής ιστορίας και ευρωπαικής ιστορίας(μεσαιωνική και νεότερη).Στα Ιωάννινα πρέπει να έχει μόνο ένα μεταπτυχιακό ενώ στην Κρήτη σε όλους τους τομείς όπως και στην Αθήνα.

οντως.https://www.hist-arch.uoi.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=89&Itemid=501&lang=el

Και ομως τα μαθηματα στο ιστορικο των ιωαννινων παρουσιαζουν αρκετο ενδιαφερον, οπως αλλωστε και στην κρητη..
Εσυ γνωριζοντας οτι, σε περιπτωση που βρεθω στο ιστορικο αρχαιολογικο θελω να ασχοληθω με την μεσαιωνικη ιστορια, που θα μου προτεινες να παω ; κρητη ή γιαννενα;;
https://www.history-archaeology.uoc....osodhgosspoudwnistarxdigital_edited-final.pdf
https://www.hist-arch.uoi.gr/images/pdf/odigos_spoudon_new_2013_2014.pdf
Εδω ειναι οι οδηγοι σπουδων...αν εχεις χρονο, ριξε μια ματια

Ευχαριστω για το ενδιαφερον!! ειμαι αρκετα μπερδεμενος αυτη την περιοδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες απο τα δύο τμήματα για να σου πώ με σιγουριά ποιό είναι καλύτερο.Πάντως στα Γιάννενα η φιλοσοφική έχει καλό όνομα.Ωραία είναι παντού αρκεί να σου αρέσουν τα μαθήματα.Οι αρχαιολογίες σε ενδιαφέρουν καθόλου;Θα αντιμετωπίσεις μαθήματα πολύ απαιτητικά και άν δεν σου αρέσουν καθόλου θα δυσκολευτείς,άσε που θέλουν παρακολούθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες απο τα δύο τμήματα για να σου πώ με σιγουριά ποιό είναι καλύτερο.Πάντως στα Γιάννενα η φιλοσοφική έχει καλό όνομα.Ωραία είναι παντού αρκεί να σου αρέσουν τα μαθήματα.Οι αρχαιολογίες σε ενδιαφέρουν καθόλου;Θα αντιμετωπίσεις μαθήματα πολύ απαιτητικά και άν δεν σου αρέσουν καθόλου θα δυσκολευτείς,άσε που θέλουν παρακολούθηση.

Βεβαιως και με ενδιαφερουν...εχω ορεξη να διαβασω και γνωριζω ποσο απαιτητικα ειναι τα τμηματα...σε οποια σχολη και να βρισκομαι , θα προσπαθησω να παρακολουθω καθε μαθημα:)

17
3. ΚΑΤ’ ΕΠΙΛΟΓΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ (Επ. Υπ.) (33 δ.μ.)*
Α ́ ομάδα:
μαθήματα Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης
12
Β ́ ομάδα:
μαθήματα Κλασικής Φιλολογίας (Αρχαία ή Λατινικά)
,
Μεσαιωνική Φιλολογία
6
Γ ́ ομάδα:
M
αθήματα των Τομέων Αρχαίας και Μεσαιωνικής Ιστορίας,
Νεότερης Ιστορίας και Λαογραφίας (Ιστορία, Επιγραφική, Λαογραφία)
15
Σύνολο δ.μ
33
Ξένη Γλώσσα: Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά
12
ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ




Aυτα αναφερονται στο προγραμμα σπουδων του ιστορικου αρχαιολογικου ιωαννινων..
αυτο σημαινει οτι οπωσδηποτε πρεπει να επιλεξω μια ξενη γλωσσα ή εχω τη δυνατοτητα εως το τελος των σπουδων να μην επιλεξω ξενες γλωσσες;


ας με διαφωτισει καποιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Βεβαιως και με ενδιαφερουν...εχω ορεξη να διαβασω και γνωριζω ποσο απαιτητικα ειναι τα τμηματα...σε οποια σχολη και να βρισκομαι , θα προσπαθησω να παρακολουθω καθε μαθημα:)

17
3. ΚΑΤ’ ΕΠΙΛΟΓΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ (Επ. Υπ.) (33 δ.μ.)*
Α ́ ομάδα:
μαθήματα Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης
12
Β ́ ομάδα:
μαθήματα Κλασικής Φιλολογίας (Αρχαία ή Λατινικά)
,
Μεσαιωνική Φιλολογία
6
Γ ́ ομάδα:
M
αθήματα των Τομέων Αρχαίας και Μεσαιωνικής Ιστορίας,
Νεότερης Ιστορίας και Λαογραφίας (Ιστορία, Επιγραφική, Λαογραφία)
15
Σύνολο δ.μ
33
Ξένη Γλώσσα: Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά
12
ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ




Aυτα αναφερονται στο προγραμμα σπουδων του ιστορικου αρχαιολογικου ιωαννινων..
αυτο σημαινει οτι οπωσδηποτε πρεπει να επιλεξω μια ξενη γλωσσα ή εχω τη δυνατοτητα εως το τελος των σπουδων να μην επιλεξω ξενες γλωσσες;


ας με διαφωτισει καποιος
;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Ιστορια Χωρών Χερσονήσου του Αίμου Τουρκολογία
μηπως ξερει κανεις τιποτα για αυτο το μεταπτυχιακο του απθ;; γνωση τουρκικων κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι θα χρειάζεται από πριν γνώση τουρκικών. Ίσως παράλληλα με το μεταπτυχιακό να μαθαίνεις και τη γλώσσα. Δε σου το λέω με σιγουριά πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top