[31/5/2013] Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 25 78.1%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 2 6.3%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 2 6.3%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 1 3.1%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 2 6.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

george398

Νεοφερμένος

Ο george398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν μπορείς να γράψεις κάτι τέτοιο, πιο σωστό θα ήταν ας πούμε να γράψεις υποθέτουμε από τον ταδε λόγο αλλά νταξ δε νιμίζω να πειράζει.

Κάτι άλλο, εγώ μπροστά από τον πίνακα στις λίστες έβαλα 1,2,3 και ονόμαζα τα VC,Q, AP κλπ με τους αντίστοιχους αριθμούς για να διευκρινίζω τι βρίσκω. Δεν πιστεύω να πειράζει έτσι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Κάτι άλλο, εγώ μπροστά από τον πίνακα στις λίστες έβαλα 1,2,3 και ονόμαζα τα VC,Q, AP κλπ με τους αντίστοιχους αριθμούς για να διευκρινίζω τι βρίσκω. Δεν πιστεύω να πειράζει έτσι??

Κατά 99% όχι. Αρκεί ο πίνακας με την επιπλέον στήλη να είναι στο γραπτό σου και όχι πάνω στα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irene_atg

Νεοφερμένος

Η Irene_atg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα! Souritiri και Geokam χρειάζομαι τα φώτα σας!
Μαθητής μου έκανε το εξής στο Δ2: Αντί να θεωρήσει σταθερό το MC, θεώρησε σταθερό το MP.
Οπότε βρήκε πόσοι εργάτες χρειάζονται για να παράγουν 330 μονάδες (ΜP= ΔQ/ΔL => 10=(400-330)/(40-L) => L=33)
και υπολόγισε το VC χρησιμοποιώντας το μισθό w.
VC=W*L=360*33=11880.
Έκανε το ίδιο και για τις 430 μονάδες και βρήκε το VC=16560 κλπ.
Θα μπορούσε μια τέτοια απάντηση να θεωρηθεί σωστή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Καλησπέρα! Souritiri και Geokam χρειάζομαι τα φώτα σας!
Μαθητής μου έκανε το εξής στο Δ2: Αντί να θεωρήσει σταθερό το MC, θεώρησε σταθερό το MP.
Οπότε βρήκε πόσοι εργάτες χρειάζονται για να παράγουν 330 μονάδες (ΜP= ΔQ/ΔL => 10=(400-330)/(40-L) => L=33)
και υπολόγισε το VC χρησιμοποιώντας το μισθό w.
VC=W*L=360*33=11880.
Έκανε το ίδιο και για τις 430 μονάδες και βρήκε το VC=16560 κλπ.
Θα μπορούσε μια τέτοια απάντηση να θεωρηθεί σωστή?

Δεν υπάρχει κανένα λάθος σε αυτό που έκανε ο μαθητής σου. Είναι τυχερός που δεν του βγήκαν δεκαδικά τα L, εκεί ίσως υπήρχε ένα θεματάκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mesogia asa 3

Νεοφερμένος

Ο mesogia asa 3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Στα παιδια που λενε για αστυνομια στην σελιδα 4.Ρε παιδια και εγω θελω για αστυνομια αλλα αυτο που λετε για την ζητηση ειναι λαθος. Κατω απο 500 δεν παιρνουν. Επισης το 2011 και το 2012 ελεγν οτι η αστυνομια ειχε πολλους υποψηφιους και τις 2 χρονιες ειχε 2000 κατι υποψηφιους απο ολη την ελλαδα. Φετος θα εχει λιγοτερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rafalia

Νεοφερμένος

Η rafalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
εγω απο τις λυσεις που ειδα βρηκα δυο λαθοι μου. 1ον στο Γ1 δεν βρηκα στην ΣΔ στο Α και Δ. αλλα εξηγησα γιατι θα μειωθει. θεωριτικα. 2ον. δεν θυμηθηκα τα παραδειγματα στο Β.(αυτοκινητοβιομηχανια κτλ). αρα 3 μοναδες εχασα εδω. στο 1ο λαθος θα μου κοψουν πιστευετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιαννης Κοβ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιαννης Κοβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
ουτε εγω βρηκα τις ΣΔ.. απλα ειπα οτι μειωνεται και μετα εγραψα τα θεωρητικα οτι ακολουθει τη πορεια της μεγαλυτερης ποσοστιαιας μεταβολης, δηλαδη της ζητουμενηες ποσοτητας...
ελπιζω να μην κοψουν πανω απο 2 μορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafalia

Νεοφερμένος

Η rafalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
αυτο σκεφτομαι κια εγω ρε γαμωτο. αλλιως θα πεσω κατω απο 19. σου ειπαν στο φροντιστηριο τιποτα για αυτο; εμενα οτι μπορει να μην κοψουν και τιποτα..μακαρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george398

Νεοφερμένος

Ο george398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Κατά 99% όχι. Αρκεί ο πίνακας με την επιπλέον στήλη να είναι στο γραπτό σου και όχι πάνω στα θέματα.

Γιατί όχι 100%?? Ο πίνακας φυσικά ήταν στο τετράδιο αντιγραμμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SM XANIA

Νεοφερμένος

Ο SM XANIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Κυριοι Sourotiri και Geokam εχς απορια...αν στο γ1 εκανα σωστη αιτιολογηση αλλα επαιρνα λαθος τον τυπο ποσο θα χασω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Κυριοι Sourotiri και Geokam εχς απορια...αν στο γ1 εκανα σωστη αιτιολογηση αλλα επαιρνα λαθος τον τυπο ποσο θα χασω?
Λογικά θα χάσεις τουλάχιστον τις 7 από τις 14. Από εκεί και ύστερα είναι θέμα υποκειμενικής κρίσης αλλά χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, μην περιμένεις πολλά

ουτε εγω βρηκα τις ΣΔ.. απλα ειπα οτι μειωνεται και μετα εγραψα τα θεωρητικα οτι ακολουθει τη πορεια της μεγαλυτερης ποσοστιαιας μεταβολης, δηλαδη της ζητουμενηες ποσοτητας...
ελπιζω να μην κοψουν πανω απο 2 μορια
Η ερώτηση είναι πώς και όχι πόσο. Για να αποφανθείτε ότι μειώθηκε πρέπει να τις υπολογίσετε. Εκείνο που ίσως δε χρειαζόταν ήταν ο υπολογισμός της μεταβολής της.

χαχαχαχ αν ειναι δυνατον ακομα μου εχει μεινει:redface:

κατι ακυρο για το αοδε...στο τυπο της παραγωγικοτητας εβαλα παραχθεντα αγαθα προς ΑΝΘΡΩΠΟΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ αντι για αριθμο εργαζομενων..
θα μου κοψουν;:hmm:
Μμμ! Κοίταξε, μου έτυχαν περιπτώσεις σαν αυτή ή που έγραφαν γενικά χρησιμοποιηθέντα παραγωγικά μέσα. Προσωπικά δεν αφαιρούσα μονάδα αλλά κάποιος άλλος θα μπορούσε να το κάνει. Μετράει και η γενική εικόνα του γραπτού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Μμμ! Κοίταξε, μου έτυχαν περιπτώσεις σαν αυτή ή που έγραφαν γενικά χρησιμοποιηθέντα παραγωγικά μέσα. Προσωπικά δεν αφαιρούσα μονάδα αλλά κάποιος άλλος θα μπορούσε να το κάνει. Μετράει και η γενική εικόνα του γραπτού

χμμ,οκεη! τα αλλα τα εγραψα αυτολεξει αλλα στην προετοιμασια του μηνυματος ξεχασα τη παρενθεση που γραφει αξιες,αναγκες,μορφωση κ.τ.λ .. θα μ κοψει ε;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
χμμ,οκεη! τα αλλα τα εγραψα αυτολεξει αλλα στην προετοιμασια του μηνυματος ξεχασα τη παρενθεση που γραφει αξιες,αναγκες,μορφωση κ.τ.λ .. θα μ κοψει ε;:(
Ίσως καμια μονάδα, όχι παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SM XANIA

Νεοφερμένος

Ο SM XANIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δηλαδή μου λέτε ότι μπορεί να χάσω και τα 14 μόρια από το Γ1 ????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Ίσως καμια μονάδα, όχι παραπάνω.

τελεια,θα υπολογιζω 19,5 μαζι με τη παραγωγικοτητα αν μου κοψουν 2 μοναδες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Δηλαδή μου λέτε ότι μπορεί να χάσω και τα 14 μόρια από το Γ1
Πες μου λίγο : όταν λες ότι χρησιμοποίησες λάθος τύπο τι εννοείς; Πάντως δεν εννοούσα ότι ενδέχεται να χάσεις και όλες τις μονάδες.
Η αιτιολόγηση γίνεται επί συγκεκριμένων δεδομένων και δε ζητείται γενικά η θεωρία. Γι αυτό ίσως δεν πάρεις ολόκληρες τις υπόλοιπες μονάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SM XANIA

Νεοφερμένος

Ο SM XANIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Όταν πήρα λάθος τύπο εννοώ ότι στο πρώτο ερώτημα χρησιμοποίησα τον τύπο της ελαστικότητας όχι της τοξοειδούς όμως αλλά της γραμμικής !οπότε έχω βγάλει και λάθος αριθμούς! βέβαια αιτιολόγησα σωστά ανάμεσα σε ποιους συνδυασμούς μπορώ να υπολογίσω την τοξοειδή ελαστικότητα, μονο τον τύπο χρησιμοποίησα λάθος..κ στο β 'ερώτημα του Γ1 μπορεί να έχω λάθος νούμερα αλλά το δικαιολόγησα σωστά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Αν ειναι οπως το περιγραφεις, τοτε ισως εχεις σωσει αρκετες μοναδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SM XANIA

Νεοφερμένος

Ο SM XANIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Μακάρι για να καλύψω λίγο Μαθηματικά Γενικής :) Εχαριστω για το χρόνο σας!!!! Και ναι είναι ακριβώς όπως σας τα περι'εργαψα !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iamtacoc

Νεοφερμένος

Ο Τάσος Ρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Τι Γ θέμα ήταν αυτό; -.-

Ψήφισα 12-15, νομίζω έγραψα πάνω απο 15 αλλά πραγματικά ΔΕΝ ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top