Ποιο Τμήμα Φυσικής να επιλέξω;

στεφγκολ

Νεοφερμένος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
μην κάνετε σαν απόφοιτοι Ε.Μ.Π τώρα..όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω.. η μετεωρολογία είναι κλάδος της φυσικής , τα μαθηματικά είναι ένα εργαλείο όπως και στους υπόλοιπους κλάδους της φυσικής.Επίσης οι γνώσεις της φυσικής συνδέονται και ο μετεωρολόγος είναι καλό να ξέρει και παραπάνω γνώσεις φυσικής τις οποίες δίνουν τα φυσικά τμήματα..έκαστος στο είδος του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
μην κάνετε σαν απόφοιτοι Ε.Μ.Π τώρα..όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω.. η μετεωρολογία είναι κλάδος της φυσικής , τα μαθηματικά είναι ένα εργαλείο όπως και στους υπόλοιπους κλάδους της φυσικής.Επίσης οι γνώσεις της φυσικής συνδέονται και ο μετεωρολόγος είναι καλό να ξέρει και παραπάνω γνώσεις φυσικής τις οποίες δίνουν τα φυσικά τμήματα..έκαστος στο είδος του

δηλ., εγώ θα έχω πρόβλημα αν θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στην Μετεωρολογία, που δεν θα ξέρω τις παραπάνω σεβαστές γνώσεις όλης της φυσικής που ξέρει ένας φυσικός; :) δηλ., ο καθηγητής Πανεπιστημίου είχε κάποιο πρόβλημα στην ερευνητική καριέρα του https://forecast.uoa.gr/cv_kallos.php με το πτυχίο Μαθηματικού και τις στοιχειώδεις γνώσεις φυσικής;

η ερώτηση είναι έκφραση απορίας ...:) :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
δηλ., εγώ θα έχω πρόβλημα αν θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στην Μετεωρολογία, που δεν θα ξέρω τις παραπάνω σεβαστές γνώσεις όλης της φυσικής που ξέρει ένας φυσικός; :) δηλ., ο καθηγητής Πανεπιστημίου είχε κάποιο πρόβλημα στην ερευνητική καριέρα του https://forecast.uoa.gr/cv_kallos.php με το πτυχίο Μαθηματικού και τις στοιχειώδεις γνώσεις φυσικής;

η ερώτηση είναι έκφραση απορίας ...:) :hmm:
Ok!! Το γνωρίζαμε ήδη ότι μπορείς να ασχοληθείς με μετεωρολογία από το μαθηματικό.
Μπορείς, όμως, να μου εξηγήσεις γιατί νομίζεις ότι είναι καλύτερο κάποιος να πάει στο μαθηματικό και όχι στο φυσικό για να ασχοληθεί μετά με τη μετεωρολογία;
Νομίζεις ότι επειδή θα ξέρει περισσότερα μαθηματικά θα είναι σε πλεονεκτικότερη θέση;
Δε νομίζεις ότι στο φυσικό είναι καλύτερα, που φυσικά και τα κατάλληλα μαθηματικά θα γνωρίζει, αλλά και τη φυσική της ατμόσφαιρας πάρα πολύ καλύτερα και επιπλέον του ανοίγει και άλλους δρόμους στη φυσική περιβάλλοντος και εκτός από την πρόγνωση καιρού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Νομίζεις ότι επειδή θα ξέρει περισσότερα μαθηματικά θα είναι σε πλεονεκτικότερη θέση; Δε νομίζεις ότι στο φυσικό είναι καλύτερα, που φυσικά και τα κατάλληλα μαθηματικά θα γνωρίζει, αλλά και τη φυσική της ατμόσφαιρας πάρα πολύ καλύτερα και επιπλέον του ανοίγει και άλλους δρόμους στη φυσική περιβάλλοντος και εκτός από την πρόγνωση καιρού;

Συμφωνώ. :no1:
Τα μαθηματικά δεν φτάνουν από μόνα τους για να γίνεις Μετεωρολόγος. Το ξέραμε και αυτό. Εξάλλου όταν λέμε Μαθηματικά δεν ξέρω για ποιον κλάδο αναφέρεσαι. Τα Μαθηματικά δεν είναι ένα πράγμα. Κάθε θεωρία είναι και μια αυτόνομη ερευνητική περιοχή. Δεν θεώρησα ποτέ ότι από το Μαθηματικό θα μπορείς να γίνεις καλύτερος επιστήμονας Μετεωρολόγος. Θεωρώ ότι θα βγεις κάτι ημίμετρο προς κάτω...όπως και τόσοι Μαθηματικοί με διδακτορικά Μετεωρολογίας ή Περιβαλλοντικής Φυσικής είναι ημίμετρα μπροστά στους πτυχιούχους Φυσικούς Μετεωρολόγους...και αυτό είναι το λογικό. Ο καθείς στο είδος του. Στεγανοποίηση των επιστημών. Απλά, θεωρούσα και θεώρησα ότι μπορείς να γίνεις με βάση τα όσα άκουγα. Προσωπικά, με έκανες να αλλάξω τις μεταπτυχιακές βλέψεις μου για τον κλάδο αυτό της Μετεωρολογίας (όχι για πρόγνωση αλλά για έρευνα)....λόγω λογικής "άγνοιας" βασικής φυσικής.

Βασικά μου έκανε εντύπωση και μου κάνει εντύπωση, που ακούω πολλούς να θεωρούν ότι από το Μαθηματικό είναι αδιανόητο να ασχοληθείς με κάτι πέρα από τα Μαθηματικά...χωρίς να έχουν μιλήσει κάν με καθηγητές Πανεπιστημίου τόσο του Μαθηματικού όσο του Φυσικού και πόσο μάλλον με τον διδάσκοντα του μαθήματος. Εκεί περιελίσσεται η απορία μου...:)

Ζητώ συγγνώμη για την παραπληροφόρηση...

Έχεις δίκιο...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφγκολ

Νεοφερμένος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
σε ποιους μερικούς αναφέρεσαι? εγώ είπα απλά ότι είναι καλύτερα μετεωρολόγος να βγεις από το φυσικό λόγω των επιπλέον φυσικών γνώσεων, τίποτα παραπάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_1992

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Αυτοι οι διαλογοι με βοηθησαν αρκετα και μαλλον με βλεπω κατα το Φυσικο Αθηνων..:D
special thanks σε ολους :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
σε ποιους μερικούς αναφέρεσαι? εγώ είπα απλά ότι είναι καλύτερα μετεωρολόγος να βγεις από το φυσικό λόγω των επιπλέον φυσικών γνώσεων, τίποτα παραπάνω

δεν αναφέρθηκα σε σένα...;)
υπάρχουν και άλλοι εντός ή εκτός φόρουμ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Από Α λυκείου έχω στόχο τμήμα φυσικής.
Όμως τώρα είμαι σε δίλημα. Φυσικό Πάτρας ή Θεσσαλονίκης;
Κάθε άποψη και συμβουλή δεκτή! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Από Α λυκείου έχω στόχο τμήμα φυσικής.
Όμως τώρα είμαι σε δίλημα. Φυσικό Πάτρας ή Θεσσαλονίκης;
Κάθε άποψη και συμβουλή δεκτή! :redface:
Φαντάζομαι έχεις δει ήδη το πρόγραμμα σπουδών των δύο τμημάτων που αναφέρεις. Αν όχι δες εδώ:
https://www.physics.upatras.gr/main.php?categoryId=4&subCategoryId=4
https://www.physics.auth.gr/el/course/index

Προσωπικά νομίζω ότι και τα δύο τμήματα είναι περίπου στο ίδιο επίπεδο.
Θα μπορούσα να πω, όμως, για την Πάτρα ότι δεν μου αρέσει η δομή των κατευθύνσεών της. Έχει καλύτερη δομή στις κατευθύνσεις το ΑΠΘ.

Ξέρω ότι είναι πάρα πολύ νωρίς, αλλά ποιος κλάδος της φυσικής σου αρέσει περισσότερο; (για να μπορέσω ίσως να κάνω μία σύντομη κριτική συγκεκριμένων τομέων των δύο τμημάτων και να μη μιλώ γενικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Ευχαριστώ που απάντησες! :)
Θεωρητική φυσική, πυρηνική φυσική...
Γενικά οι περισσότεροι κλάδοι της φυσικής μου αρέσουν, με λιγότερο απ' όλους την αστρονομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Συνεπώς δε χρειάζεται να κάνω καμία κριτική, θα αναφέρω απλώς τα προφανή.
Το τμήμα της Πάτρας όπως βλέπεις έχει μία κατεύθυνση "Θεωρητική, υπολογιστική φυσική και αστροφυσική", αλλά εκεί μέσα έχει και θεωρητική φυσική και πυρηνική φυσική και αστροφυσική... Δε σου την προτείνω.
Το ΑΠΘ έχει και κατεύθυνση Πυρηνικής & Στοιχειωδών Σωματιδίων και Θεωρητικής Φυσικής που σου αρέσουν και γενικώς στις κατευθύνσεις είναι πιο διάκριτα τα αντικείμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
μην κάνετε σαν απόφοιτοι Ε.Μ.Π τώρα..όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω.. η μετεωρολογία είναι κλάδος της φυσικής , τα μαθηματικά είναι ένα εργαλείο όπως και στους υπόλοιπους κλάδους της φυσικής.Επίσης οι γνώσεις της φυσικής συνδέονται και ο μετεωρολόγος είναι καλό να ξέρει και παραπάνω γνώσεις φυσικής τις οποίες δίνουν τα φυσικά τμήματα..έκαστος στο είδος του


Να που έχετε όλοι λάθος :P
ένας έξυπνος απόφοιτος λυκείου, με βασικές προγραμματιστικές γνώσεις, μπορεί να εργαστεί μια χαρά στην ΕΜΥ
ούτως η άλλως, με έτοιμα υπολογιστικά πακέτα εργάζονται, και ας κουρεύονται ο Λορενζ και ο Πουανκαρέ :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Συνεπώς δε χρειάζεται να κάνω καμία κριτική, θα αναφέρω απλώς τα προφανή.
Το τμήμα της Πάτρας όπως βλέπεις έχει μία κατεύθυνση "Θεωρητική, υπολογιστική φυσική και αστροφυσική", αλλά εκεί μέσα έχει και θεωρητική φυσική και πυρηνική φυσική και αστροφυσική... Δε σου την προτείνω.
Το ΑΠΘ έχει και κατεύθυνση Πυρηνικής & Στοιχειωδών Σωματιδίων και Θεωρητικής Φυσικής που σου αρέσουν και γενικώς στις κατευθύνσεις είναι πιο διάκριτα τα αντικείμενα.

Γενικά ποιό τμήμα φυσικής θεωρείς (είτε εσύ, είτε καθηγητές σου) απ' τα δύο πιο "καλό";
Εννοώ ποιο απ' τα δύο θα πρότεινες σε κάποιον που τον ενδιαφέρουν ΟΛΟΙ οι τομείς της φυσικής;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Γενικά ποιό τμήμα φυσικής θεωρείς (είτε εσύ, είτε καθηγητές σου) απ' τα δύο πιο "καλό";
Εννοώ ποιο απ' τα δύο θα πρότεινες σε κάποιον που τον ενδιαφέρουν ΟΛΟΙ οι τομείς της φυσικής;:confused:
Το Φυσικό ΑΠΘ έχει περισσότερους τομείς και έχει και τα αντίστοιχα μεταπτυχιακά, οπότε εγώ στη θέση σου μεταξύ των δύο θα επέλεγα ΑΠΘ. Θυμάμαι να έχω δει forum και των δύο τμημάτων (το ΑΠΘ έχει σίγουρα πάντως), καλό θα ήταν να πήγαινες και να τους ρωτούσες, να σου πουν τα θετικά και τα αρνητικά του τμήματός τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bagos

Νεοφερμένος

Ο bagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Φυσικο Ηρακλείου , Φυσικό πάτρας , Φυσικό Ιωαννίνων
Φέτος έδωσα πανελλήνιες και σύμφωνα με τα μόρια και τισ προτιμήσεις μου περνάω στις 3 αυτές σχολές.
Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μου συγκρίνετε τα επίπεδα των τρίων αυτών τμημάτων,την ζωή στις 3 αυτές πόλεις και αν γίνετε
να μου αναφέρετε και κάποια αλλα στοιχεία τα οποία κατά την γνώμη σας ξεχωρίζουν ένα από αυτα τα 3 τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
έχω διαβάσει όλο το thread και έχω να πω το εξής.. παιδιά μην ακούτε κανέναν για το ποιας πόλης η σχολή είναι καλύτερη.. όποιο παιδί και αν έχω ρωτήσει μου λέει.."η δική μου σχολή είναι η καλύτερη και η πιο δύσκολη'' και δεν σας κρύβω πως το ίδιο έχω ακούσει από τον καθηγητή που μου κάνει μηχανική-ρευστομηχανικη, για την σχολή μας στην πατρα.. είτε είναι είτε δεν είναι η καλυτερη εγώ ξέρω πως την δήλωσα γιατί είναι κοντά στο σπίτι μου.. μόνο αυτό..αν θέλετε να κρίνετε ποια είναι η καλύτερη σχολή, να το κρίνετε από την απόσταση και από τις κατευθύνσεις που ακόμα και αυτές ει ναι παρόμοιες μεταξύ τους.. πάντως κλισέ τύπου ποιο φυσικό είναι το καλύτερο, είναι τελείως ανούσια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas211t

Νεοφερμένος

Ο kwstas211t αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
καλησπέρα ....βγήκαν τα αποτελεσματα των εξετάσεων και πέρασα Φυσικό Αθηνας ...ειμαι ενθουσιωδης κλπ:D(σε λογικά πλαισια) !!¨ο΄μως γενικά με αποθαρρύνουν άτομα ότι η σχολή είναι δύσκολη και μεγάλο ποσοστο την εγκαταλείπουν΄.Είναι τόσο παλούκι ;σε άλλα φόρουμ λένε ούτε απ'εξω μη περασεις ,:confused: κανείς απο φυσικό ή γνωμες αλλονω΄ν να μου πει καταστασ'η .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Προσωπική άποψη είναι ότι το τμήμα Φυσικής ΑΠΘ παρέχει το πληρέστερο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών από όλα τα τμήματα Φυσικής των Πανεπιστημίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
καλησπέρα ....βγήκαν τα αποτελεσματα των εξετάσεων και πέρασα Φυσικό Αθηνας ...ειμαι ενθουσιωδης κλπ:D(σε λογικά πλαισια) !!¨ο΄μως γενικά με αποθαρρύνουν άτομα ότι η σχολή είναι δύσκολη και μεγάλο ποσοστο την εγκαταλείπουν΄.Είναι τόσο παλούκι ;σε άλλα φόρουμ λένε ούτε απ'εξω μη περασεις ,:confused: κανείς απο φυσικό ή γνωμες αλλονω΄ν να μου πει καταστασ'η .
Καταρχάς συγχαρητήρια!
Κατά δεύτερον μην ακούς τον Civilara. Πέρασες σε ένα τμήμα με πλήρες και υψηλού επιπέδου πρόγραμμα σπουδών.

Ναι, το Φυσικό δεν βγαίνει εύκολα, πρέπει να στρωθείς στη μελέτη από το πρώτο εξάμηνο, αν θέλεις πτυχίο σύντομα.
Στατιστικά ο μέσος χρόνος αποφοίτησης των πτυχιούχων (όπως νομίζω τελευταία υπολογίστηκε) είναι τα 7.6 έτη.
Οι βαθμοί του πτυχίου τους πολύ χοντρικά κατανέμονται σε 50-50 στους 5-6.5 και 6.5-8.5, ενώ μόλις περίπου 1% παίρνει το πτυχίο με βαθμό μεγαλύτερο από 8.5 (άριστα).
Το πρόγραμμα σπουδών έχει αλλάξει από πέρυσι δραστικά (κυρίως σε δομή, αλλά όχι μόνο), οπότε και ελπίζεται ότι αυτό θα βοηθήσει τους φοιτητές στην καλύτερη απόδοσή τους.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτή η αλλαγή σε συνδυασμό με την έγκαιρη -πλέον- παράδοση των συγγραμμάτων, θα βελτιώσει πράγματι την απόδοση των φοιτητών, αλλά εν πάση περιπτώσει αυτό είναι κάτι που θα φανεί εν καιρώ. Όσον αφορά στον χρόνο αποφοίτησης, νομίζω πως ένας επιμελής φοιτητής είναι δυνατόν να βγάλει τη σχολή στο 5ο-6ο έτος. Τα 4 έτη είναι κάτι που πετυχαίνεται από πολύ μικρό ποσοστό και συνεπώς στατιστικά δεν πρέπει κανείς να περιμένει να τελειώσει τότε (αλλά δεν είναι αδύνατο).
Τώρα για τους βαθμούς, δεν μπορώ να πω κάτι. Χρειάζεται ιδιαίτερη ενασχόληση για υψηλές βαθμολογίες και αυτό είναι περισσότερο πιθανό να συμβεί αν σου αρέσει πολύ το αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marr12309

Νεοφερμένος

Η marr12309 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εγω προτεινω να κοιταξεις τα μαθηματα και τα μεταπτυχιακα καθε σχολης..επειδη το εχω ψαξει η αθηνα αν και δεν ξερω κατα ποσον ειναι καλο το πανεπιστημιο σε σχεση με των επαρχιων,εχει πολλα μαθηματα πολυ πιο ενδιαφεροντα απ'των αλλων και πολλα μεταπτυχιακα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top