Κακές σχολές 1ου πεδίου

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ποιος σου τα λέει αυτά; :worry:

Το πανεπιστήμιο της Κρήτης φημίζεται για την έρευνα ως ένα από τα καλύτερα πανελλαδικώς. Άσε που είναι και αρκετά σύγχρονο.

Μου θυμίζεις τον tsako που έλεγε ότι θα προτιμηθεί ο HMMY Αθήνας από τον ΗΜΜΥ Θράκης. Έλεος.

Όποιο πανεπιστήμιο και να έχεις βγάλει, αν δεν ασχολείσαι προσωπικά, δεν αξίζεις μία.

Υγ. Στις πανελλήνιες, ξέρεις, συμβαίνουν και ατυχίες. Δε μπορείς να λες ότι αυτός που έβγαλε 14.500 διάβασε 50 ώρες όλη τη χρονιά. Και το 14,5 είναι ένας αξιοπρεπής βαθμός. Δεν είναι 05.
Με την ίδια λογική, εσύ διάβασες 70 ώρες όλη τη χρονιά, κι εγώ 85 ώρες.
Ισχύει κάτι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Ποιος σου τα λέει αυτά; :worry:

Το πανεπιστήμιο της Κρήτης φημίζεται για την έρευνα ως ένα από τα καλύτερα πανελλαδικώς. Άσε που είναι και αρκετά σύγχρονο.

Μου θυμίζεις τον tsako που έλεγε ότι θα προτιμηθεί ο HMMY Αθήνας από τον ΗΜΜΥ Θράκης. Έλεος.

Όποιο πανεπιστήμιο και να έχεις βγάλει, αν δεν ασχολείσαι προσωπικά, δεν αξίζεις μία.

Υγ. Στις πανελλήνιες, ξέρεις, συμβαίνουν και ατυχίες. Δε μπορείς να λες ότι αυτός που έβγαλε 14.500 διάβασε 50 ώρες όλη τη χρονιά. Και το 14,5 είναι ένας αξιοπρεπής βαθμός. Δεν είναι 05.
Με την ίδια λογική, εσύ διάβασες 70 ώρες όλη τη χρονιά, κι εγώ 85 ώρες.
Ισχύει κάτι τέτοιο;

εννοειται οτι υπαρχουν ατυχιεσ...απλα μην συγκρινουμε το φιλολογο τ εκπα με αυτον τησ κρητησ...η αγορα εργασιασ αν ποτε ξανακανει προσληψεισ ποιον θα επιλεξει πιστευεισ ειλικρινα!!!??το πανεπιστημιο τησ κρητησ το εχω ψαξει πολυ καλα φημιζεται για τ πολυ καλο επιπεδο των φυσικων επιστημων και ειδικα το φυσικο τμημα!!η φιλολογια τησ δεν ειναι και τοσο καλη!!!η κομοτηνη για παραδειγμα ειναι πολυ καλυτερη και ασ εχει πιο χαμηλη βαση απο την κρητη.δεν υποβιβαζω το τμημα απλα υπαρχει ανταγωνισμοσ οσεσ ατυχιεσ και αν υπαρχουν γιατι ατυχιεσ και εγω ειχα...ομωσ αν υπαρχει αξιοκρατια δεν γινεται ο 14500 να βρει δουλεια και ο 17.500 οχι...η ακομα χειροτερα να μπει σε σχολη το 1.800 και να μεινει εκτοσ αυτοσ που χανει την νομικη πχ για 100 μορια ...σε ολα ισορροπια,δεν ειναι ολα ισα και ομοια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Αυτός που έβγαλε 14.500 μπορεί να έγραψε Βιολογία και Ιστορία 5, και αρχαία 18. Το έχεις απίθανο; Για εμένα πιο πολύ αξίζει αυτός από τον άλλον που θα γράψει 14 αρχαία και 19.5 βιολογία, για να βγάλει τα μόρια. Δεν είναι όλα όπως τα φαντάζεσαι. Για εμένα δε λέει τίποτα ποια Φιλολογία έχει τελειώσει κάποιος. Αν είναι «εργατικός» και το αγαπάει, θα είναι και πολύ καλός. Τέλος. Αυτό είναι νόμος για οποιοδήποτε επάγγελμα.

Πες μου κιόλας ότι θεωρείς ανώτερο αυτόν που έβγαλε Νομική Αθήνας ή Θεσ/νίκης από αυτόν της Κομοτηνής, για 500-600 μόρια διαφορά;:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
εννοειται οτι υπαρχουν ατυχιεσ...απλα μην συγκρινουμε το φιλολογο τ εκπα με αυτον τησ κρητησ...η αγορα εργασιασ αν ποτε ξανακανει προσληψεισ ποιον θα επιλεξει πιστευεισ ειλικρινα!!!??το πανεπιστημιο τησ κρητησ το εχω ψαξει πολυ καλα φημιζεται για τ πολυ καλο επιπεδο των φυσικων επιστημων και ειδικα το φυσικο τμημα!!η φιλολογια τησ δεν ειναι και τοσο καλη!!!η κομοτηνη για παραδειγμα ειναι πολυ καλυτερη και ασ εχει πιο χαμηλη βαση απο την κρητη.δεν υποβιβαζω το τμημα απλα υπαρχει ανταγωνισμοσ οσεσ ατυχιεσ και αν υπαρχουν γιατι ατυχιεσ και εγω ειχα...ομωσ αν υπαρχει αξιοκρατια δεν γινεται ο 14500 να βρει δουλεια και ο 17.500 οχι...η ακομα χειροτερα να μπει σε σχολη το 1.800 και να μεινει εκτοσ αυτοσ που χανει την νομικη πχ για 100 μορια ...σε ολα ισορροπια,δεν ειναι ολα ισα και ομοια!!

Χριστίνα το τι έγραψες κάποτε στις πανελλήνιες δεν μπορεί να κρίνει τι σταδιοδρομία θα έχεις ως εργαζόμενος και αν θα βρεις δουλειά.Δηλαδή δεν νομίζω κάποιος αν πάει να βρει κάποια δουλειά, οποιαδήποτε κι αν είναι αυτή φιλόλογος, δάσκαλος, νοσοκόμος να τον ρωτήσουν με πόσο μπήκε στην σχολή του. Θα κοιτάξουν το τμήμα που τελείωσε και με πόσο βαθμό, την εργασιακή του εμπειρία, κάποια άλλα προσόντα αλλά όχι με τι βαθμό πέρασε στην σχολή του. Σχετικά με τις φιλολογίες κρήτης-κομοτηνής-αθήνας γιατί δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ αφού με ενδιέφεραν οι αντίστοιχες θεσ/νικης - ιωαννίνων; Μπορείς να μου πεις γιατί η φιλολογία κρήτης τη θεωρείς την ''κατώτερη'' από όλες;; Γιατί έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο τμήμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Πες μου κιόλας ότι θεωρείς ανώτερο αυτόν που έβγαλε Νομική Αθήνας ή Θεσ/νίκης από αυτόν της Κομοτηνής, για 500-600 μόρια διαφορά;:eek:
Μετράει. Όπως σε κάθε σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Πάντως η ξαδέρφη μου που τελείωσε στην Ιατρική της Κρήτης, στην αγορά εργασίας δεν της είπαν να πάει να φουντάρει επειδή τελείωσε στην Κρήτη.

Και γιατι Χριστίνα συγκρίνεις τις σχολές με βάση τον βαθμό του τελευταίου που μπήκε στην σχολή; Δηλαδή στις άλλες πόλεις εκτός Αθήνας και Θεσσαλονίκης δεν εισάγονται άτομα με υψηλές βαθμολογίες, εφόσον στην πόλη τους υπάρχει η σχολή που επιθυμούν. Εγω ξέρω φιλολόγους που έχουν τελειώσει στα Ιωάννινα και είναι πολυ καλύτεροι απο αυτούς που έχουν τελειώσει στην Αθήνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
δεν κοιταω την πολη απλα λεω τι επικρατει εκει εξω!!!νομικη και ιατρικη ακομα και σε χωριο τησ αιτωλοκαρνανιασ χωρισ παρεξηγηση να βγαλεισ παντα τοπ θα λενε οτι ειναι..βεβαια οποιοσ αγαπαει την δουλεια του διαπρεπει απλα λεω ασ πουμε οτι εσυ εβγαλες αθηνα φιλολογια και εγω κρητη..αγαπαμε το ιδιο τησ δουλειεσ μασ και ασκουμε καλα εξισου το επαγγελμα μασ...παμε σε ενα φροντ για δουλεια!!ποιον θα προσλαβουν για πεσ μου??????
και αυτοσ που εβγαλε 14.500 σπανια γραφει αρχαια 18...χαχα ανταξει μην το χεσουμε.δεν λεω οτι δεν συμβαινει αλλα οι μαθητεσ τ 14 σωζονται απο την βιολογια και τα λατινικα μην το ψαχνεισ...και μιλαω για την πλειοψηφια...ξερω ατομα που δεν ξερουν συνταξη και πανε φιλολογοι!!!περσι μια κοπελα πηγε στο μαθηματικο ιωαννινων με 6 μαθηματικα κατευθυνσησ και 18 αοδε..!!ενταξει μην το ψαχνεισ...δεν υποβιβαζω πολεισ ουτε την προσωπικη προσπαθεια του καθενοσ απλα ν υπαρχει αξιοκρατια θελω γιατι θα μαι μια απο τισ χιλιαδεσ που θα θελω να βρω δουλεια και να ασκησω το επαγγελμα μου στο μελλον!!!ανταγωνισμοασ και μονο υπαρχει εκει εξω...καποιοι ειμαστε καλυτεροι και καποιοι χειροτεροι...το θεμα ειναι να παρει ο καθενασ την θεση που του αξιζει...εβγαλα 17550 και το πιο πιθανο ειναι να μαι φπψ μπορει βεβαια και φιλολογια αθηνων θα δειξει...εμενα μου βαλαν 12 στη βιολογια και επεσα...θα ειμαι φπψ και θα ερθει αυτοσ π εβγαλε 14 η και 13 απο φιλολογια κρητησ ασ πουμε να μου παρει την θεση??πε02 και οι 2 θα μαστε!!γιατι λοιπον??αυτο δεν ειναι αδικια και για μενα αλλα και για πολλουσ αλλουσ εξισου??δεν ξερω εγω ετσι τα βλεπω τα πραγματα,,,ισωσ να μαι λαθοσ τι να πω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Στην φλολογία Κρήτης άτομα που να έχουν βγάλει 18000+ δεν υπάρχουν; Όλοι οι αριστούχοι συγκεντρώθηκαν στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Μετράει. Όπως σε κάθε σχολή.

Mιλάμε για ελάχιστη διαφορά μορίων, η οποία μπορεί να ευθύνεται ακόμη και στην ασυμφωνία των βαθμολογητών, ας πούμε.
Μην τρελαθούμε πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
δεν κοιταω την πολη απλα λεω τι επικρατει εκει εξω!!!νομικη και ιατρικη ακομα και σε χωριο τησ αιτωλοκαρνανιασ χωρισ παρεξηγηση να βγαλεισ παντα τοπ θα λενε οτι ειναι..βεβαια οποιοσ αγαπαει την δουλεια του διαπρεπει απλα λεω ασ πουμε οτι εσυ εβγαλες αθηνα φιλολογια και εγω κρητη..αγαπαμε το ιδιο τησ δουλειεσ μασ και ασκουμε καλα εξισου το επαγγελμα μασ...παμε σε ενα φροντ για δουλεια!!ποιον θα προσλαβουν για πεσ μου??????
και αυτοσ που εβγαλε 14.500 σπανια γραφει αρχαια 18...χαχα ανταξει μην το χεσουμε.δεν λεω οτι δεν συμβαινει αλλα οι μαθητεσ τ 14 σωζονται απο την βιολογια και τα λατινικα μην το ψαχνεισ...και μιλαω για την πλειοψηφια...ξερω ατομα που δεν ξερουν συνταξη και πανε φιλολογοι!!!περσι μια κοπελα πηγε στο μαθηματικο ιωαννινων με 6 μαθηματικα κατευθυνσησ και 18 αοδε..!!ενταξει μην το ψαχνεισ...δεν υποβιβαζω πολεισ ουτε την προσωπικη προσπαθεια του καθενοσ απλα ν υπαρχει αξιοκρατια θελω γιατι θα μαι μια απο τισ χιλιαδεσ που θα θελω να βρω δουλεια και να ασκησω το επαγγελμα μου στο μελλον!!!ανταγωνισμοασ και μονο υπαρχει εκει εξω...καποιοι ειμαστε καλυτεροι και καποιοι χειροτεροι...το θεμα ειναι να παρει ο καθενασ την θεση που του αξιζει...εβγαλα 17550 και το πιο πιθανο ειναι να μαι φπψ μπορει βεβαια και φιλολογια αθηνων θα δειξει...εμενα μου βαλαν 12 στη βιολογια και επεσα...θα ειμαι φπψ και θα ερθει αυτοσ π εβγαλε 14 η και 13 απο φιλολογια κρητησ ασ πουμε να μου παρει την θεση??πε02 και οι 2 θα μαστε!!γιατι λοιπον??αυτο δεν ειναι αδικια και για μενα αλλα και για πολλουσ αλλουσ εξισου??δεν ξερω εγω ετσι τα βλεπω τα πραγματα,,,ισωσ να μαι λαθοσ τι να πω!!!

Αυτά που λες πάντα θα συμβαίνουν και πάντα θα υπάρχει ανταγωνισμός. Σκέψου όμως και αυτό πέρυσι η φιλολογία αθήνας είχε βάση 17.240 κάπου τόσα μόρια και το 2005 15.210. Αυτά τα 2 άτομα που μπήκαν τελευταία έχουν 2000 μόρια διαφορά μεταξύ τους ωστόσο πέρασαν στην ίδια σχολή. Στην αγορά εργασίας δεν έχει καμία σημασία ο βαθμός των πανελληνίων που είχαν- ο οποίος μπορεί να καθοριστεί από τύχη, δύσκολα θέματα άγχος κτλ- αλλά αυτά τα 2 άτομα είναι απολύτως ίδια και έχουν τα ίδια δικαιώματα. Επίσης στις φιλολογίες ΟΛΗΣ της Ελλάδας συγκεντρώνονται άριστοι μαθητές, δεν πάνε όλοι Αθήνα- θεσ/νικη. Ακόμα, εκείνος που μπήκε με 15000 μόρια, μόρια που για να βγάλει κάποιος δεν ξύνεται όλη την χρονιά πίστεψε με, αγαπήσει το αντικείμενο της σχολής του, προσπαθήσει μπορεί και στην τελική να τα καταφέρει καλύτερα από ορισμένους που με την άριστη βαθμολογία των πανελληνίων επαναπαύονται και γύρω στο 3ο έτος θυμούνται τη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Χριστίνα το τι έγραψες κάποτε στις πανελλήνιες δεν μπορεί να κρίνει τι σταδιοδρομία θα έχεις ως εργαζόμενος και αν θα βρεις δουλειά.Δηλαδή δεν νομίζω κάποιος αν πάει να βρει κάποια δουλειά, οποιαδήποτε κι αν είναι αυτή φιλόλογος, δάσκαλος, νοσοκόμος να τον ρωτήσουν με πόσο μπήκε στην σχολή του. Θα κοιτάξουν το τμήμα που τελείωσε και με πόσο βαθμό, την εργασιακή του εμπειρία, κάποια άλλα προσόντα αλλά όχι με τι βαθμό πέρασε στην σχολή του. Σχετικά με τις φιλολογίες κρήτης-κομοτηνής-αθήνας γιατί δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ αφού με ενδιέφεραν οι αντίστοιχες θεσ/νικης - ιωαννίνων; Μπορείς να μου πεις γιατί η φιλολογία κρήτης τη θεωρείς την ''κατώτερη'' από όλες;; Γιατί έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο τμήμα...

κρινουν την σχολη που θα μπεισ ομωσ ...εγω απλα λεω δεν μπορει καποιοσ με λιγεσ γνωσεισ να εχει δουλεια!!!την κρητη την εφερα ωσ παραδειγμα επειδη εχω ακουσει οτι δεν την προτιμουν καθολου και εχω δει και το προγραμμα σπουδων οταν εκανα μηχανογραφικο και δεν μου κεντρισε προσωπικα το ενδιαφερον!!απλα προσπαθω να καταλαβω γιατι θεωρουν καποιοι ακομα και την χειροτερη φιλολογια καλυτερη απο τ ιστορικο και τ φπψ...!δηλαδη καποιοσ εχει τον τιτλο του φιλολογου ακομα και με πολλεσ λιγεσ γνωσεισ.ο 14.500 δεν πιστευω οτι θα ναι σωστοσ φιλολογοσ.δηλαδη καποιοσ με 12 εκθεση και 18 βιολογια ξερω εγω που θα τον κανουν να περασει στ σχολη αξιζει πιο πολυ απο καποιον με 18 εκθεση και 10 βολογια η κατι αλλο?αν θελουμε να εχουμε λιγοτερουσ φιλολογουσ ασ υπαρχει μια ισορροπια στ βαθμολογιεσ και τισ σχολεσ!!μετα μην λεμε οτι εχουμε γεμισει φιλολογουσ εφοσον περναει ακομα και το 14...μεγαλο ποσοστο των ατομων π μπηκαν με 14 σε σχολεσ η δεν τισ εχουν βγαλει η τισ εβγαλαν με τ ζορι με 5...υπαρχουν και εξαιρεσεισ βεβαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
θα ειμαι φπψ και θα ερθει αυτοσ π εβγαλε 14 η και 13 απο φιλολογια κρητησ ασ πουμε να μου παρει την θεση??πε02 και οι 2 θα μαστε!!γιατι λοιπον??αυτο δεν ειναι αδικια και για μενα αλλα και για πολλουσ αλλουσ εξισου??δεν ξερω εγω ετσι τα βλεπω τα πραγματα,,,ισωσ να μαι λαθοσ τι να πω!!!

Mόνο εγώ βλέπω την αντίφαση? :P


Και ξεκόλλα απ' τις πανελλήνιες και τα μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Αυτά που λες πάντα θα συμβαίνουν και πάντα θα υπάρχει ανταγωνισμός. Σκέψου όμως και αυτό πέρυσι η φιλολογία αθήνας είχε βάση 17.240 κάπου τόσα μόρια και το 2005 15.210. Αυτά τα 2 άτομα που μπήκαν τελευταία έχουν 2000 μόρια διαφορά μεταξύ τους ωστόσο πέρασαν στην ίδια σχολή. Στην αγορά εργασίας δεν έχει καμία σημασία ο βαθμός των πανελληνίων που είχαν- ο οποίος μπορεί να καθοριστεί από τύχη, δύσκολα θέματα άγχος κτλ- αλλά αυτά τα 2 άτομα είναι απολύτως ίδια και έχουν τα ίδια δικαιώματα

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, αγαπητή!

Πάντως στην περιοχή μου στην παραπαιδεία-μιας και έγινε λόγος για τα φροντιστήρια-τον πιο ικανό παίρνουν, όχι αυτόν που τελείωσε στην Φιλολογία Αθήνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Το πανεπιστήμιο που έχεις τελειώσει μετράει πάνω απο όλα στα φροντιστήρια(και όχι μόνο).Ούτε βαθμοί,ούτε τμήμα.Απο εκεί και πέρα μετράει αν τους κάνεις την δουλειά με λίγα χρήματα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Το πανεπιστήμιο που έχεις τελειώσει μετράει πάνω απο όλα στα φροντιστήρια(και όχι μόνο).Ούτε βαθμοί,ούτε τμήμα.Απο εκεί και πέρα μετράει αν τους κάνεις την δουλειά με λίγα χρήματα:P

Δυστυχώς αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Στο μέλλον θα καταλάβεις.
Δηλαδή, αν περάσω Κομοτηνή, ειλικρινά, πιστεύεις ότι θα έρχομαι δεύτερος στις προτιμήσεις των εργοδοτών;

Υγ. Και Κομοτηνή να περάσω, δε θα μπω από τους τελευταίους, οπότε, αν είναι έτσι το θέμα, να λέμε πόσα μόρια βγάλαμε στις Πανελλήνιες, και όχι σε ποια περιοχή σπουδάσαμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Πάντως η ξαδέρφη μου που τελείωσε στην Ιατρική της Κρήτης, στην αγορά εργασίας δεν της είπαν να πάει να φουντάρει επειδή τελείωσε στην Κρήτη.

Και γιατι Χριστίνα συγκρίνεις τις σχολές με βάση τον βαθμό του τελευταίου που μπήκε στην σχολή; Δηλαδή στις άλλες πόλεις εκτός Αθήνας και Θεσσαλονίκης δεν εισάγονται άτομα με υψηλές βαθμολογίες, εφόσον στην πόλη τους υπάρχει η σχολή που επιθυμούν. Εγω ξέρω φιλολόγους που έχουν τελειώσει στα Ιωάννινα και είναι πολυ καλύτεροι απο αυτούς που έχουν τελειώσει στην Αθήνα!

δεν μιλησα για ιατρικη πρωτον αλλο ιατρικη αλλο φιλολογια!!!σε καποια η κρητη ξαναλεω εχει καλα τμηματα οπωσ το φυσικο ...μπορει να ναι καλυτεροι αλλα εγω λεω ποιοσ θα προτιμηθει για δουλεια σε ενα φροντ ο φιλολογοσ τησ αθηνασ η τ ιωαννινων???και εγω προσπαθω να καταλαβω τι παιζεται εκει εξω!!!δεν υποτιμω...εγω λεω για τον 14 ...υπαρχουν ατομα π μπαινουν φιλολογια κρητησ μ 19000 αλλα τρ μιλαμε για αυτουσ που δεν γραφουν σχεδον τιποτα μπαινουν σε σχολεσ αι ασ μην αξιζουν και μετα μασ τρωνε και τισ θεσεισ...συγνωμη αλλα δεν νομιζω να μν εχετε ακουσει οτι υπαρχουν ατομα που εργαζονται σε δεη και αλλεσ δημοσιεσ υπηρεσιεσ με απολυτηριο δημοτικου α ρε βισμααααααααα!!!!και αυτοι παιρνουν 2000 ευρω η τουλαχιστονν επαιρναν και ο ερμοσ ο πτυχιουχοα αγωνιζεται σε ασεπ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Καταρχήν θέλω να αναφέρω οτι πολλοι άκυροι εδώ έχουν μαζευτεί. Δεν έχει σημασία αν τελείωσες Αθήνα ή Κρήτη. Τα μόρια δεν καθορίζουν την ποιότητα της σχολής! Επιπλέον, όποια σχολή και να τελειώσεις, δεν έχει σημασία. Αυτό που μετράει σε ενα φροντιστήριο είναι αν έχεις μεταδοτικότητα, αν έχεις καλές σημειώσεις και αν μπορείς να αντεπεξέλθεις στη δουλειά που αναλαμβάνεις. Και Harvard να έχεις τελειώσει, αν είσαι σκατοχαρακτήρας χωρίς μεταδοτικότητα και με χάλια σημειώσεις, θα προτιμήσουν έναν απόφοιτο Κρήτης/Ιωαννίνων ακόμα και Καλαμάτας που πολλοί την υποβαθμίζουν.

Σχετικά με το ΦΠΨ. Ούτε εγώ το συμπαθώ σαν τμήμα, πιστεύω κάνεις άσχετα πράγματα πέρα απο φιλολογικά. Δηλαδή στην 3η λυκείου ένας απόφοιτος ΦΠΨ κανονικά θα έπρεπε να διδάσκει ΜΟΝΟ το γνωστό απ' τα αρχαια (φιλοσοφικός λόγος). Αν μπείτε στο πρόγραμμα σπουδών λατινικά και αρχαία έχει πάρα πολύ λιγα. Κάτι χαζο-φιλοσοφίες έχει μόνο που σου είναι άχρηστες. Ωστόσο ο απόφοιτος ΦΠΨ έχει τα ίδια δικαιώματα με έναν απόφοιτο φιλολογίας και ιστορικού.
Τώρα αν έχει τις γνώσεις ενός απόφοιτου ιστορικού ή φιλολογίας δε ξέρω. Προφανώς όχι.
Το συγκεκριμένο θέμα το συζήτησα με καθηγητές στο φροντιστήριό μου. Ολοι μου είπαν το εξής: Και απ' τα 3 τμήματα της φιλοσοφικής, φιλόλογος βγαίνεις. Απο 'κει και πέρα εσύ θα πρέπει να ασχοληθείς με τα μαθήματα του λυκείου για να γίνεις καλός. Γιατί ακόμα και στη φιλολογία δεν κάνουν ούτε τα κείμενα των λατινικών που διδαχτήκαμε στην Β και Γ λυκείου, ούτε τα κείμενα της λογοτεχνίας ούτε την ιστορία της Γ λυκείου. Απο τα μαθήματα της Γ λυκείου μόνο το γνωστό κάνουν, το οποίο το διδάσκονται και στο ΦΠΨ με μεγαλύτερη ανάλυση.
Δε χρειάζεται τρελές πανεπιστημιακές γνώσεις για να διδάξει κανείς τα λατινικά και τη λογοτεχνία της Γ λυκείου. Ακόμα και οι καθηγητές απο βοηθήματα διαβάζουν και μας παραδίδουν.


Τέλος, ένας απόφοιτος ΦΠΨ έχει ένα χαρτί παιδαγωγικής κατάρτισης (ή κάπως έτσι λέγεται) το οποίο είναι απαραίτητο για να διοριστεί κανείς στο δημόσιο. Ο απόφοιτος φιλολογίας και ιστορικού δε το έχει, και για τον λόγο αυτό θα πρέπει να παρακολουθήσει επιπλέον κάτι ειδικά σεμινάρια για να το αποκτήσει :)

Συμπέρασμα; Και απ' τα 3 τμήματα της φιλοσοφικής, φιλόλογος βγαίνεις. Δεν καθορίζει η βάση την ποιότητα του τμήματος. Απο τον καθένα μας ξεχωριστά εξαρτάται αν θα γίνει ΚΑΛΟΣ φιλόλογος, απο το πόσο ασχοληθεί προσωπικά με τα μαθήματα της Γ λυκείου και πόσο θα τα μελετήσει.
Στο φροντιστήριο στο άγνωστο μου έκανε μια απόφοιτος ΦΠ Θεσσαλονίκης, και ήταν πολύ καλύτερη απο αυτή που είχαμε στο σχολείο και έλεγε συνεχώς οτι τελείωσε φιλολογία απθ στο κλασικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
χαχαχα αν πουμε σε εργοδοτη φιλολογια κομοτηνησ που ειναι καλη σχολη δεν την υποτιμω αλλωστε την δηλωσα νομιζετε οτι θα μασ προσλαβει αν εχει ερθει καποιοσ μ πτυχιο απο φιλολογια αθηνασ?αυτο προσπαθω να πω!!!τισ πανελληνιεσ τισ ανεφερω για να δειξω οτι ο καθε ενασ ακομα και μ 14 περναει φιλολογοσ!!!!!!!!!!καλα τελοσ παντων μπορει εγω να τα βλεπω λαθοσ τα πραγματα παιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top