[23/5/2012] Φυσική Γενικής Παιδείας

Πως θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 7)
  • [B]Άριστα[/B] 18-20

    Ψήφοι: 3 42.9%
  • [B]Πολύ καλά[/B] 15-18

    Ψήφοι: 2 28.6%
  • [B]Καλά[/B] 12-15

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • [B]Μέτρια[/B] 10-12

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • [B]Όχι καλά[/B] 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • [B]Καθόλου καλά[/B] 0-5

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Εμένα ο καθηγητής μου είπε πως μπορεί να λάβουν σωστό και το "α: Το α και το β" γιατί στο βιβλίο λέει πως ο Μπορ πιθανών και στα στοιχεία με ένα ηλεκτρόνιο στην εξωτερική στιβάδα, αν και δεν τη θεωρεί σωστή απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ondine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ondine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Εμένα ο καθηγητής μου είπε πως μπορεί να λάβουν σωστό και το "α: Το α και το β" γιατί στο βιβλίο λέει πως ο Μπορ πιθανών και στα στοιχεία με ένα ηλεκτρόνιο στην εξωτερική στιβάδα, αν και δεν τη θεωρεί σωστή απάντηση.

Και εγω στ α και β εβαλα.. ΓΜΤ:@ εχασα ενα πολλαπλης ετσιιιι... Μπερδευτικα επειδη λεει οτι η κβοντομηχανικη ερμηνευει τα στοιχεια που εχουν ΑΠΟ 2 και πανω.. Αυτο το απο δεν θυμομουν και νομιζα πως ηταν μετα το 2... :(
Παντως απογοητευτικα πολυ με τον εαυτο μ :redface: Μπορουσα να τα εχω παει και καλυτερα.. Το Δ3 το ειχα λυσει χτες με την καθηγητρια μ και σημερα κολλησα.. Ειμαι απαραδεκτη.. Παντως σε καμια περιπτωση δεν μετανιωνω που το διαλεξα ως μαθημα επιλογης.. Απλα επρεπε να ειμαι λιγο πιο προσεκτικη :/: Στο Γ3 ποσο βρηκατε?? Γιατι εγω και μια φιλη μ βρηκαμε 75% ενω οι λυσεις δινουν 25%.. Παρολαυτα το δικο μας μου φαινεται πιο σωστο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

floydiantree

Νεοφερμένος

Η floydiantree αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.

PSholic_xD

Νεοφερμένος

Ο PSholic_xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Και εγω στ α και β εβαλα.. ΓΜΤ:@ εχασα ενα πολλαπλης ετσιιιι... Μπερδευτικα επειδη λεει οτι η κβοντομηχανικη ερμηνευει τα στοιχεια που εχουν ΑΠΟ 2 και πανω.. Αυτο το απο δεν θυμομουν και νομιζα πως ηταν μετα το 2... :(
Παντως απογοητευτικα πολυ με τον εαυτο μ :redface: Μπορουσα να τα εχω παει και καλυτερα.. Το Δ3 το ειχα λυσει χτες με την καθηγητρια μ και σημερα κολλησα.. Ειμαι απαραδεκτη.. Παντως σε καμια περιπτωση δεν μετανιωνω που το διαλεξα ως μαθημα επιλογης.. Απλα επρεπε να ειμαι λιγο πιο προσεκτικη :/: Στο Γ3 ποσο βρηκατε?? Γιατι εγω και μια φιλη μ βρηκαμε 75% ενω οι λυσεις δινουν 25%.. Παρολαυτα το δικο μας μου φαινεται πιο σωστο..

25% είναι η απάντηση.75% είναι η ενέργεια που κρατάει σαν κινητική το ηλεκτρόνιο/βλήμα!

Όσο για το μάθημα,σα μάθημα επιλογής,το θεωρώ άνετα την καλύτερη επιλογή ενός μαθητή που είναι εξοικειωμένος με έννοιες της Φυσικής όπως,Αρχή διατήρησης της Ορμής/Ενέργειας,Θεώρημα μεταβολής κινητικής ενέργειας,φορτίο κλπ.Δηλαδή βασικές έννοιες.Ακόμα και σε χρονιές όπως οι φετινή που τα θέματα είναι λίγο πιο τζιμπημένα,μπορεί ένας μαθητής να πιάσει εύκολα μεγάλη βαθμολογία.Μη τη φοβάστε τη Φυσική Γενικής.

Επίσης,θεωρώ οτι οι επίσημες απαντήσεις έχουν το ίδιο λάθος που θεωρώ οτι έκανα και εγώ στο Δ4!
Η απάντηση θα έπρεπε να είναι:

Ke=Εφ-Ειον
και το Ke αυτό να το διαιρούσαμε με την ενέργεια ιονισμού.Και στο τέλος να προσθέταμε το αποτέλεσμα με το φωτόνιο του ιονισμού από το φωτόνιο.
Κάνοντας N=Εφ/Ειον,ουσιαστικά δηλώνεις οτι 1 φωτόνιο ιονίζει 2000 άτομα H2,κάτι που δεν γίνεται ουσιαστικά!Δεν ξέρω...μακάρι δηλαδή να μου το πάρουν σωστό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Στο Γ3 ποσο βρηκατε?? Γιατι εγω και μια φιλη μ βρηκαμε 75% ενω οι λυσεις δινουν 25%.. Παρολαυτα το δικο μας μου φαινεται πιο σωστο..
25%. Αυτό το έβλεπες και πριν φτιάξεις το ποσοστό γιατί -λογικά θα βρήκες πως- η ενέργεια του φωτονίου ήταν Εφωτ = eV / 4 δηλαδή το 1 /4 της Κινητικής. Άρα έβγαινε και με απλή λογική το 25%


Όσο για το μάθημα,σα μάθημα επιλογής,το θεωρώ άνετα την καλύτερη επιλογή ενός μαθητή που είναι εξοικειωμένος με έννοιες της Φυσικής όπως,Αρχή διατήρησης της Ορμής/Ενέργειας,Θεώρημα μεταβολής κινητικής ενέργειας,φορτίο κλπ.Δηλαδή βασικές έννοιες.
Εμένα η φυσική γενικής μου άρεσε και χωρίς να είμαι εξοικειωμένη με αυτές τις έννοιες. :P Βασικά μέχρι και στην α λυκείου είχα τρομερό πρόβλημα με τη φυσική αλλά μετά τα βρήκαμε κάπως. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Εμένα ο καθηγητής μου είπε πως μπορεί να λάβουν σωστό και το "α: Το α και το β" γιατί στο βιβλίο λέει πως ο Μπορ πιθανών και στα στοιχεία με ένα ηλεκτρόνιο στην εξωτερική στιβάδα, αν και δεν τη θεωρεί σωστή απάντηση.
Ήταν ιόντα, το πρότυπο του μπορ ισχύει για το υδρογόνο και τα υδρογονοειδή, δηλ. τα ιόντα που έχουν 1 μόνο ηλεκτρόνιο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,050 μηνύματα.
Κάνοντας N=Εφ/Ειον,ουσιαστικά δηλώνεις οτι 1 φωτόνιο ιονίζει 2000 άτομα H2,κάτι που δεν γίνεται ουσιαστικά!
Δεν βλέπω πρόβλημα. Η διατύπωση της ερώτησης δεν είναι "πόσα άτομα μπορεί να ιονίσει το φωτόνιο" οπότε η απάντηση θα ήταν ένα (1), αλλά "το μέγιστο πλήθος των ατόμων υδρογόνου που μπορούν να ιονιστούν", άρα η απάντηση N=Εφ/Ειον είναι η (μόνη) σωστή, καθώς η ερώτηση δεν αποκλείει τους ιονισμούς από "καραμπόλες" των ηλεκτρονίων.
(Αυτά στα πλαίσια του σχολικού βιβλίου, καθώς στην πραγματικότητα το ένα φωτόνιο θα μπορούσε να προκαλέσει και περισσότερους από έναν ιονισμούς με διαφορετικό μηχανισμό).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Βρε παιδιά να κάνω μία ερώτηση; Η διαδικασία αυτή, του πολλαπλού ιοντισμού, αναφέρεται πουθενά στο βιβλίο και δεν το 'χω προσέξει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Βρε παιδιά να κάνω μία ερώτηση; Η διαδικασία αυτή, του πολλαπλού ιοντισμού, αναφέρεται πουθενά στο βιβλίο και δεν το 'χω προσέξει;

Τσου... Κοίτα, νομίζω πως όντως είναι καλυμμένοι, γιατί αν διαβάσεις την εκφώνηση μιλάει για υποθετικούς ιονισμούς...

Ο,τι και να λέμε τώρα, τίποτα δεν αλλάζει. Τα θέματα ήταν για τον προύτσο. Η διαφορά στη δυσκολία μεταξύ φυσικής και μαθηματικών φέτος είναι εμφανής..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ondine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ondine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
25%. Αυτό το έβλεπες και πριν φτιάξεις το ποσοστό γιατί -λογικά θα βρήκες πως- η ενέργεια του φωτονίου ήταν Εφωτ = eV / 4 δηλαδή το 1 /4 της Κινητικής. Άρα έβγαινε και με απλή λογική το 25%
Εγω το σκεφτηκα αλλιως.. Αφου το λmin τετραπασιαζεται τοτε η Κτελ θα υποτετραπλασιαζοταν αφου ειναι αντ. αναλογα και ετσι αυτο που παιρνει το φωτονιο (αν θυμαμαι καλα) ειναι το 75%.. Δλδ χανει το μεγαλυτερο μερος η κινητικη ενεργεια και οχι το μικροτερο.. Οποτε το φωτονιο παιρνει το μεγαλυτερο δλδ 75 %.. Σας μπερδεψα??:P Τεσπα ειμαι θεωρητικη.. Ισως και να τ χανω καπου εκει:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Εγώ πάντως έγραψα το εξής:

Από K=ev μετατρέπεται μπλα μπλα ενεργεια ίση με E=hf

Από 100 ...................... α100%

και βγήκε 25%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ondine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ondine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Εγώ πάντως έγραψα το εξής:

Από K=ev μετατρέπεται μπλα μπλα ενεργεια ίση με E=hf

Από 100 ...................... α100%

και βγήκε 25%.

Η βλακεια μ παντως ξερεις ποια ειναι?? Οτι ενω το εβγαλα 25% θεωρησα οτι παιρνει το μεγαλυτερο μερος και εβαλα στην τελικη απαντηση 75%.Βεβαια μεχρι εκει το εχω παει σωστα οποτε κατι θα παρω :hmm:
Αυτη η θεωρητικη μ σκεψη με εκαψεεεε:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Το πολύ πολύ να σου κόψει 2 μόρια. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troularas

Νεοφερμένος

Ο Troularas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εύκολα ήταν μωρέεεε δεν θα έλεγα οτι με δυσκόλεψε τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassandra13

Νεοφερμένος

Η Kassandra13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ρε παιδια τα θεματα ηταν πολυ δυσκολα! μη λεμε και ο,τι θελουμε.
εμεις στο σχολειο μου διναμε 5 ατομα. τους 2 που βρηκα μετα μου ειπαν ο ενας γυρω στο 14 και ο αλλος στο 16. εγω εκανα ενα χαζο στα πολλαπλης (ακομα δεν το πιστευω οτι εκανα τετοια πατατα :P) και τα υπολοιπα τ εχω σωστα.
πιστευω ομως μεγαλη αδικια σε συγκριση με τα θεματα των μαθηματικων :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Kassandra13 σε ποιο πολλαπλής έκανες λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassandra13

Νεοφερμένος

Η Kassandra13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Kassandra13 σε ποιο πολλαπλής έκανες λάθος;

ωχ νωρις το ειδα :P anyway, στο 1ο εκανα τη πατατα. ακομα το κλαιω. ηταν απο αυτα για τα οποια "γελαγαμε" με τον φυσικο μου :redface:
δεν ξερω γιατι μου εκατσε ετσι :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top