Με δυσκολεύουν πολύ τα Μαθηματικά!

dgsvids

Νεοφερμένος

Ο dgsvids αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,ειμαι μαθητης Α λυκειου και αντιμετωπιζω προβληματα στην αλγεβρα..Οπως ολοι γνωριζετε τα μαθηματικα ειναι μια αλυσιδα της οποιας ο κρικος για μενα εχει σπασει εδω και χρονια.
Το ερωτημα μου ειναι , στην Β λυκειου αν επιλεξω θεωρητικη κατευθυνση θα απαλλαχτω τελειως απ τα μαθηματικα η εχει πάλι?
Υπαρχει περιπτωση αν ειμαι καλος στα αλλα μαθηματα να το καλυψω αυτο το κενο και να περασω τη ταξη,ακομα κι αν δε γραψω τιποτα στα μαθηματικα στις εξετασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,ειμαι μαθητης Α λυκειου και αντιμετωπιζω προβληματα στην αλγεβρα..Οπως ολοι γνωριζετε τα μαθηματικα ειναι μια αλυσιδα της οποιας ο κρικος για μενα εχει σπασει εδω και χρονια.
Το ερωτημα μου ειναι , στην Β λυκειου αν επιλεξω θεωρητικη κατευθυνση θα απαλλαχτω τελειως απ τα μαθηματικα η εχει πάλι?
Υπαρχει περιπτωση αν ειμαι καλος στα αλλα μαθηματα να το καλυψω αυτο το κενο και να περασω τη ταξη,ακομα κι αν δε γραψω τιποτα στα μαθηματικα στις εξετασεις?

Kαλησπέρα.Απαλλάσσεσαι απο τις Πανελλάδικες τελείως (Μαθηματικα Γενικης τα δινεις ενδοσχολικά αλλα δε μετρανε στις Πανελληνιες)αν παρεις θεωρητικη και εξεταστείς Πανελλαδικα στο μαθημα της Βιολογιας.Ομως τοτε δεν μπορεις να ανοιξεις 5ο πεδίο,γιατι θελει μαθηματικά γενικής.Σε αυτο το πεδιο εντασσονται απο οσο ξερω και οι στρατιωτικές-αστυνομικες μαζι με τις οικονομικες.Τα Μαθηματικα Γενικης παιδείας τσεκαρε τα πριν αποφασισεις για το ποιο θα δωσεις απο Γενικης Πανελλαδικα.(στη Γ λυκειου)Αν πας Β θετικη θα εχεις Αλγεβρα και Γεωμετρια(γεωμετρια το ιδιο βιβλιο) στα Γενικης σου,αλλα πανελλαδικα δεν τα δινεις.Σε ολα τα μαθηματα ομως,για να τα περασεις πρεπει να συμπληρωνεις 38/80,οπου 80 το συνολο των τριων τριμηνων και των εξετασεων.Νομιζω πως αυτα ισχυαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο κινέζικα μωρέ, απλά τα πήρες με κακό μάτι.
Ναι μεν είναι αλυσίδα, αλλά και τα αρχαία αλυσίδα είναι κατά μία έννοια.


Ναι, αν πας θεωρητική θα έχεις αρχαία, λατινικά και φιλοσοφία ενώ τα μαθηματικά θα διδάσκονται στα μαθήματα γενικής παιδείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgsvids

Νεοφερμένος

Ο dgsvids αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Α,οποτε δεν θα τα γλυτωσω.. :-)
Συμφωνω οτι και τα αρχαια ειναι αλυσιδα αλλα κατα εναν περιεργο τροπο τα κατανοω!
Σκεφτηκα μηπως αρχισω φροντηστηριο αλλα πρωτον δε νομιζω να τα προλαβω ολα και δευτερον τι να καλυψω???Πρεπει να κανω ξανα υλη απ τη πρωτη γυμνασιου!!Δεν ημουνα ποτε καλος στα μαθηματικα και δεν προσεχα ΚΑΘΟΛΟΥ! Οταν ο καθηγητης μιλουσε επαιζα SOS με τον διπλανο μου η εφτιαχνα σαιτες!!Συν το οτι την 3η γυμνασιου την τελειωσα το 1997!! Οποτε οπως καταλαβαινετε,πραγματα που υποτιθεται τα εχω διδαχτει , εγω τα ακουω σχεδον για πρωτη φορα..πχ σημερα ειχαμε ταυτοτητες α2+2αβ+β2 και κατι τετοια κι εγω κοιτουσα σαν χανος.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εννοείς ότι τα παιδιά έχουν βάσεις, ε και στα αρχαία το ίδιο δεν είναι;
Εννοώ πως όταν ένα παιδί χρειάζεται 1 ώρα για αρχαία,εσύ ίσως χρειαστείς 2 για να τα φρεσκάρεις.

Ό,τι βοήθεια θέλεις πάντως εδώ είμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgsvids

Νεοφερμένος

Ο dgsvids αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Σιγουρα αλλα αυτες οι 2 ωρες θα ναι ουσιαστικες και θα τα κατανοησω..Βεβαια ομολογω πως τα αρχαια μου αρεσουν ,γιαυτο κι ολας συμβαινει αυτο..
Ευχαριστω παντως ,οκ αν τα δω πολυ σκουρα θα καλεσω βοηθεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
φιλε μου στα μαθηματικα για να εισαι καλος πρεπει να τα κατανοησεις
δες την αποδειξη αυτης στης ταυτοτητας και θα καταλαβεις
καλη τυχη και μην πας θεωρητικη εαν δεν ενδιφερεσαι για τα θεωρητικα μαθηματα(μονο και μονο για να γλιτωσεις τα μαθηματικα)
παρε κανα βιβλιο μαθηματικων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthie95

Νεοφερμένος

Η Anthie95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Και για μενα κινέζικα είναι, αλλά ρε συ, τώρα που ο George ο Παπανδρέου έφερε τους Κινέζους κατα Greece πλαυρά μπορεί και να τα χρειασούμε :) ;) χεχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zara678

Νεοφερμένος

Η zara678 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
And Chinese is for me, but Hey, now that George Papandreou brought the Chinese against Greece plafra can and to chreiasoume
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
And Chinese is for me, but Hey, now that George Papandreou brought the Chinese against Greece plafra can and to chreiasoume

τρομερή μετάφραση! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,ειμαι μαθητης Α λυκειου και αντιμετωπιζω προβληματα στην αλγεβρα..Οπως ολοι γνωριζετε τα μαθηματικα ειναι μια αλυσιδα της οποιας ο κρικος για μενα εχει σπασει εδω και χρονια.
Το ερωτημα μου ειναι , στην Β λυκειου αν επιλεξω θεωρητικη κατευθυνση θα απαλλαχτω τελειως απ τα μαθηματικα η εχει πάλι?
Υπαρχει περιπτωση αν ειμαι καλος στα αλλα μαθηματα να το καλυψω αυτο το κενο και να περασω τη ταξη,ακομα κι αν δε γραψω τιποτα στα μαθηματικα στις εξετασεις?

Δεν έχεις κενά.... (δεν είναι τίποτα τρομερό που διδάσκονται τα παιδιά στο γυμνάσιο ώστε να μη μπορείς να τα καλύψεις άμεσα). Δεν χρειάζεται να πας φροντιστήριο πάρε βοήθηματα μικρότερων τάξεων και διάβαζε τα μόνος σου οποτε έχεις χρόνο.

Θεωρητική δε σε συμβολεύω να πας ας έχεις σκοπό να συνεχίσεις και στο πανεπιστήμιο μετά Πιστεύω ότι η θετική είναι πιο κατάλληλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
ΚΙΝΕΖΙΚΑΑΑ ! Ευτυχώς θα πάω θεωρητική και θα απαλλαχτώ....!:)

Βέβαια θα έχω στη γενική αλλά δεν θα είναι τόσο αναγκαία..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Danae_PR

Νεοφερμένος

Η Danae_PR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πράγματι τα μαθηματικά άπαξ δε τα πάρεις με καλό μάτι από την αρχή..δύσκολα μετά τα βγάζεις πέρα...
η Θεωρητική έχει ζόρι αλλά είναι κατάλληλη σε τέτοια περίπτωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
νομίζω ότι δεν διαβάζετε προσεχτικά την θεωρία πριν πάτε στην άσκηση..όπως και δεν σκέφτεστε λίγο συνδυαστικά σαν να φτιάχνετε κάποιο παζλ..

μην καταδικάζετε κάτι πριν καν το γνωρίσετε, στερώντας από τον εαυτό σας να γνωρίσει το μεγαλύτερο επίτευγμα του ανθρώπινο μυαλού στην προσπάθεια να κατανοήσει την φύση του: τα μαθηματικά..

μέχρι και ο Πλάτωνας θεωρεί ότι είναι το βασικό θεμέλιο για να φτιαχτεί η προσωπικότητα ενός ανθρώπου (σε καμία περίπτωση δεν λέω να γίνετε μαθηματικοί...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ξερεις Νικο δεν εχουν ολοι εμφυτη την μαθηματικη σκεψη.Ουτε βεβαια μπορουν να καταλαβουν ολοι γιατι δυο αντιθετοαντιστροφες συνθηκες ειναι ισοδυναμες.Ετσι απλα τα παρατανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Καταλαβαίνω πως το λες. Ούτε και εγώ ήμουν "μυαλό" στο σχολείο. Απλά νομίζω ότι η θεωρία δεν διαβάζεται σωστά ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joann

Νεοφερμένος

Η joann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
σε καταλαβαινω απολυτα .... καλυτερα να το παλεψεις οσο ειναι νωρις ομως
γιατι εγω περασα απο θεωρητικη δημοσια διοικηση στην οπια τα πιο πολλα μαθηματα ειναι μαθηματικα και τα εχω παιξει τελειως!!:verymad: πολυ φοβαμαι οτι δεν θα αποφοιτησω ποτε .. :( :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
έλα μωρέ joann! βρες κανένα βιβλίο στα "μέτρα" σου στα αγγλικά πάνω σε μαθηματικά για σπουδαστές μη μαθηματικούς και (α). διάβασε καλά την θεωρία, (β). λύσε ασκήσεις μπόλικες μέχρι να φεύγει το χέρι σου

στα αγγλικά υπάρχει πολύ υλικό πάνω σε μαθηματικά διαφόρων βαθμίδων!
αλλά όπως είπα, θεωρία και ασκήσεις έπειτα

εξάλλου εσείς joann δεν κάνετε επίπεδο δυσκολίας μαθηματικών, ενός Πολυτεχνικού ή Φυσικομαθηματικού Τμήματος...οπότε θεωρούνται εύκολα, απλά το πρόβλημα είναι ότι είσαι από θεωρητική κατεύθυνση, το οποίο παλεύεται άνετα, αν έχεις θέληση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joann

Νεοφερμένος

Η joann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
έλα μωρέ joann! βρες κανένα βιβλίο στα "μέτρα" σου στα αγγλικά πάνω σε μαθηματικά για σπουδαστές μη μαθηματικούς και (α). διάβασε καλά την θεωρία, (β). λύσε ασκήσεις μπόλικες μέχρι να φεύγει το χέρι σου

στα αγγλικά υπάρχει πολύ υλικό πάνω σε μαθηματικά διαφόρων βαθμίδων!
αλλά όπως είπα, θεωρία και ασκήσεις έπειτα

εξάλλου εσείς joann δεν κάνετε επίπεδο δυσκολίας μαθηματικών, ενός Πολυτεχνικού ή Φυσικομαθηματικού Τμήματος...οπότε θεωρούνται εύκολα, απλά το πρόβλημα είναι ότι είσαι από θεωρητική κατεύθυνση, το οποίο παλεύεται άνετα, αν έχεις θέληση

ευχαριστω πολυ .. αυτο θα κανω .. θα αρχισω μαλλον με τα μαθηματικα τησ 1ης λυκειου της αδερφης μου και θα αγορασω κανα βιβλιο κιολας... χαχαχαχα ... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top