[The Game] e-steki Debate!!!

Ποιά ομάδα υποστήριξε με καλύτερακαι αρτιότερα επιχειρήματα την θέση της?
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 22)

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ΤΕΛΙΚΟ ΠΟΣΤ - ΕΠΙΛΟΓΟΣ
Για την Ομάδα Β - Υπέρ

Valder - Great Chaos - Lorien - Papas

Η ιστορία των βρώμικων πολέμων μεταξύ βιομηχανικών συμφερόντων, με όλες τις σκοτεινές πτυχές της, είναι τεκμηριωμένη και καταγεγραμμένη, έτσι ώστε σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως "θεωρία συνωμοσίας", παρά μόνο απ' όσους δεν είχαν μέχρι σήμερα ασχοληθεί με το θέμα. Σε όσες χώρες εφαρμόστηκε η συνολική απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους, δεν παρατηρήθηκε μείωση των ποσοστών καρκίνων ή καρδιοπαθειών, παρά τη δραστική μείωση του παθητικού αλλά και του ενεργητικού καπνίσματος. Αντιθέτως, οι νέες επιδημίες του δυτικού πολιτισμού συνεχίζουν ν' αυξάνονται. Εντούτοις, όπου επικράτησε ο σκληροπυρηνικός και ανελαστικός τρόπος με τον οποίο οι αντικαπνιστές προσεγγίζουν το ζήτημα, όπως φάνηκε και στην παρούσα συζήτηση, κατέληξε σε κοινωνικό στιγματισμό και σε άσκηση διακρίσεων εναντίον των καπνιστών. Η δαιμονοποίηση του καπνίσματος, όπως και η ταύτιση των καπνιστών με τους χρήστες κοκαΐνης ή χασίς, στην ουσία στρέφει περισσότερους νέους προς το κάπνισμα, αφού προσφέρει τον απαραίτητο μύθο, ο οποίος ικανοποιεί την επαναστατική διάθεση ενός εφήβου, καθώς και την ανάγκη του να ξεχωρίσει. Αδιαλλαξία, δαιμονοποίηση, γενικεύσεις… φόβος! Αυτή είναι η αρχή κάθε κακού στην Ιστορία με γνωστό τέλος. Ένα τέλος το οποίο θα βρεί τα δικαιώματα των καπνιστών «κρεμασμένα» και όχι με την έννοια του κρεμάσματος στο γάμο… Μιλώντας για γάμους, ήδη φανταζόμαστε τους νεόνυμφους αντικαπνιστές να απορούν γιατί οι καπνιστές καλεσμένοι έφυγαν άρων άρων απʼ το τραπέζι για τα σπίτια τους. Χαλασμένη γαμήλια τούρτα άραγε ή χαλασμένο τηλέφωνο στον σημερινό διάλογο και μελλοντική περιθωριοποίηση των καπνιστών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το θέμα ξεκλειδώνει :D
μπορείτε πλέον να σχολιάσετε, μπορείτε να ψηφίσετε, μπορείτε να το κάνετε "καφενείο" υπερασπιζόμενοι κάποια ομάδα

όλα αυτά μπορείτε να τα κάνετε αν ΔΕΝ είσαστε μέλος κάποιας απ τις δύο ομάδες :P


καλή διασκέδαση!!!!
η ψηφοφορία θα κλείσει την Δευτέρα οπότε θα κριθεί κι ο νικητής :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Προβληματίστηκα :hmm:

Η ομάδα των αντικαπνιστών είχε θεωρητικά πιο εύκολο έργο κατ'εμέ και, ενώ βρίσκω όλα της τα επιχείρηματα ορθά, νιώθω σαν να πάτησε λίγο την πεπατημένη και δεν μου έκανε το "κλικ" που ήθελα.

Η ομάδα των υπέρμαχων πάλι αν και υπερασπίστηκε το μέρος της μου φάνηκε λίγο "φοβισμένη"... αν και το πρώτο ποστ του valder μου άρεσε αρκετά έτσι όπως το έθεσε.

Βέβαια στη 2ολογία το γυρίσανε καλά οι άλλοι τούμπα...

χμμμ :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Κι εμένα μ'άρεσε το ποστ του Valder.Όχι πως τα άλλα δεν ήταν καλά.:)Ακόμα δεν ξέρω τι να ψηφίσω γιατί και οι δύο πλευρές παρέθεσαν αρκετά επιχειρήματα για να τεκμηριώσουν τη θέση τους και τα πήγαν πολύ καλά.Θα ξαναδιαβάσω τα ποστ και θα αποφασίσω σε λίγο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Και εγώ έχω προβληματιστεί λίγο. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
γκάιζ γκάιζ... ζωντανέψτε το λίγο! βγάλτε με ασπροπρόσωπη ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Φυσικά και έχεις προβληματιστεί φίλε Φαντασμένε από τα δίκαια επιχειρήματά μας...:hehe::hehe::teasing:

Ρε, δεν είπαμε "αν δεν είστε μέλη των ομάδων";

Παρενόχληση, παρενόχληση του αντιπάλου, στην πυρά το Χάος:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Φυσικά και έχεις προβληματιστεί φίλε Φαντασμένε από τα δίκαια επιχειρήματά μας...:hehe::hehe::teasing:

Ρε, δεν είπαμε "αν δεν είστε μέλη των ομάδων";

Παρενόχληση, παρενόχληση του αντιπάλου, στην πυρά το Χάος:clapup:

Εσυ εισαι μελος της ομαδας μας:P

Δεν μπορεις να μιλας,lol:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
EΔΩ σταματάμε να μιλάμε.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
:( ουααααααααααααααααααααααααααααααααααα
ξυπνήστε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε


δεν έπρεπε να το κλειδώσω το θέμα, το ομολογώ :P



είναι και κακή μέρα... παρασκευή και σαββατοκύριακο όλοι θα λείπουν :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
εγώ τείνω προς την ομάδα ΚΑΤΑ
αλλά ίσως και να επηρεάζομαι από το γεγονός ότι είμαι κατά του καπνίσματος:hmm:
θα πρέπει να ξαναδιαβάσω τα ποστς για να αποφασίσω, αν και μόνο και μόνο η απαράδεκτη υπογραφή του fantasmenos είναι ικανή να ψηφίσω την αντίπαλη ομάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Να θυμάστε όλοι, ότι το παιχνίδι δεν είναι να ψηφίσουμε ποια άποψη υποστηρίζουμε, αλλά ποια ομάδα υποστήριξε με μεγαλύτερη επάρκεια τις θέσεις της πλευράς της. Ας συνυπολογίσουμε ότι οι ομάδες δημιουργήθηκαν από τη ΣΕ και ότι η πλευρά που υποστηρίξαμε μας "ανατέθηκε" χωρίς να το ζητήσουμε. Είναι κακό ένας δικηγόρος ν' αθωώνει έναν κακούργο. Ωστόσο, αν είχα πρόβλημα, σ' αυτόν τον δικηγόρο θ' απευθυνόμουν, αν καταλαβαίνετε την αναλογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Να θυμάστε όλοι, ότι το παιχνίδι δεν είναι να ψηφίσουμε ποια άποψη υποστηρίζουμε, αλλά ποια ομάδα υποστήριξε με μεγαλύτερη επάρκεια τις θέσεις της πλευράς της. Ας συνυπολογίσουμε ότι οι ομάδες δημιουργήθηκαν από τη ΣΕ και ότι η πλευρά που υποστηρίξαμε μας "ανατέθηκε" χωρίς να το ζητήσουμε. Είναι κακό ένας δικηγόρος ν' αθωώνει έναν κακούργο. Ωστόσο, αν είχα πρόβλημα, σ' αυτόν τον δικηγόρο θ' απευθυνόμουν, αν καταλαβαίνετε την αναλογία.

Κι όταν όμως ένας δικηγόρος αθωώνει έναν κακούργο δεν γίνεται καλύτερος από κάποιον άλλο που αθώωσε τον ''σωστό".

Τέλος από εμένα. Ό,τι είχαμε να πούμε το είπαμε στον αγωνιστικό χώρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ο Chaos θελει να πει οτι θα προτιμησει ενα δικηγορο που θα μπορεσει να αθωωσει καποιον που εχει πολλα εναντιον του και επομενως ειναι σχεδον χαμενη δικη, αφου κατι τετοιο ανδεικνυει την ικανοτητα του;)

Και συμπτωματικά βλεπω τη σειρα Shark αυτες τις μερες :P

(παντως βλεπω ολοι τηρησαμε το να μην μιλησουμε εμεις στο τοπικ lol :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Σε όσες χώρες εφαρμόστηκε η συνολική απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους, δεν παρατηρήθηκε μείωση των ποσοστών καρκίνων ή καρδιοπαθειών, παρά τη δραστική μείωση του παθητικού αλλά και του ενεργητικού καπνίσματος. Αντιθέτως, οι νέες επιδημίες του δυτικού πολιτισμού συνεχίζουν ν' αυξάνονται.
Από περιέργεια και μόνο, υπάρχουν στοιχεία στα οποία βασίζεται αυτό; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Από περιέργεια και μόνο, υπάρχουν στοιχεία στα οποία βασίζεται αυτό; :)

αλερτ αλερτ
χρήστης (όχι ουσιών :P) ζήτησε επαλήθευση στοιχείων :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ως καπνίστρια τα επιχειρήματα των "αντικαπνιστών" μου φάνηκαν πολύ επιθετικά και απόλυτα, χωρίς να είναι τεκμηριωμένα σε αρκετές περιπτώσεις, ενώ η ομάδα β στάθηκε περισσότερο διαλλακτική κι αυτό μέτρησε υπέρ τους. Έξοχος ο Valder με το πρώτο ποστ του και το πρωτότυπο επιχείρημα περί καπνίσματος στο σπίτι μπροστά στα παιδιά.

Και τώρα που τελείωσε ο αγώνας, θα μας πείτε ποιοί καπνίζετε και ποιοί όχι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τα επιχειρήματα των αντικαπνιστών μου φάνηκαν σωστά αντικειμενικά.
Τα επιχειρήματα των καπνιστών μου φάνηκαν ΜΕΡΙΚΩΣ ορθά, αλλά όχι προς το σύνολο (π.χ. το να φεύγουν από μία συνεστίαση καπνιστές γιατί θέλουν να καπνίσουν και δεν τους αφήνουν, δε μου λέει κάτι...υπάρχουν κι άλλες λύσεις, οι οποίες δεν αναφέρονται σκοπίμως, γιατί δεν εξυπηρετούν τους σκοπούς του debate:P).
Άρα, καλύφθηκα επαρκώς από την ομάδα Α.
η Α είναι οι αντικαπνιστές ε?
να το τσεκάρω...
ναι. οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Και τώρα που τελείωσε ο αγώνας, θα μας πείτε ποιοί καπνίζετε και ποιοί όχι; :P

Aπλό. Οι "αντικαπνιστές" καπνίζουν και οι "καπνιστές" όχι...:P

Δεν είμαι σίγουρη για όλους.
Εγώ ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Aπλό. Οι "αντικαπνιστές" καπνίζουν και οι "καπνιστές" όχι...:P

Δεν είμαι σίγουρη για όλους.
Εγώ ναι...

Nope...Δεν ισχύει..για όλους τουλάχιστον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top