Έχετε φοβίες;

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Να ηρεμήσεις τωρα καλοκαίρι έχουμε.Ξερεις κάτι παλιά έτσι ήμουν και εγώ όμως ξέρεις τι είπα;Υπάρχουν άνθρωποι με πολύ σοβαρά προβλήματα και εγώ κάθομαι και αγχώνομαι για τους βαθμούς που στο κάτω κάτω είναι ψεύτικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Με το δικό μου μήνυμα πρέπει να ταυτίστηκαν πολλά άτομα :P

Ναι, και εγώ έχω αγοραφοβία. Επίσης, αυτό δεν είναι σε μορφή φοβίας, αλλά νιώθω υπερβολικά άβολα σε κλειστούς χώρους...
Φοβάμαι το σκοτάδι
Τα ύψη όχι ιδιαίτερα..
Φοβάμαι ότι τα βράδια θα μπει κάποιος σπίτι μας και θα σκοτώσει την οικογένειά μου..Αυτό μάλλον θέλει ψυχολόγο :P αλλά το αισθάνομαι κάθε βράδυ..
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Ε, ας πω και εγώ :redface:
Δεν ξέρω αν είναι τόσο σοβαρό στην περίπτωσή μου ώστε να χαρακτηριστεί φοβία, αλλά δεν αντέχω καθόλου τις συναναστροφές με ανθρώπους που είτε δε γνωρίζω είτε μιλάμε μόνο για τα τυπικά (μανάβης, γείτονας, ξαδέρφια που έχεις να δεις από τότε που ήσουν πέντε και δεν τα πολυσυμπαθείς παρόλο που δεν σου έδωσαν δικαίωμα :P). Καθόλου όμως, με το ζόρι μπορώ και απαντάω (ή, αν δε μου έχουν απευθύνει το λόγο, δε μιλάω καν), και μάλιστα έχω την εντύπωση πως με περνάνε για καθυστερημένο :hmm:. Ωστόσο, με ανθρώπους που γνωριζόμαστε καλά, είτε υπάρχει κάποιος κοινός γνωστός που δεν αφήνει να υπάρξει κλίμα αμηχανίας, δεν αντιμετωπίζω προβλήματα. Και αποφεύγω τα πάρτι όπως ο διάολος το λιβάνι, έχω πάει ελάχιστες φορές και κόντευα να βγάλω σπυριά από την πολυκοσμία, τον περισσότερο χρόνο τον έβγαζα έξω, για να πάρω αέρα.
Βασικά, μάλλον κοινωνική αδεξιότητα ή αμηχανία είναι, παρά φοβία, τώρα που το σκέφτομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Φώτη,μα δεν έχω άγχος για τους βαθμούς :P Άγχος έχω για άλλα ζητήματα απλά τώρα προστέθηκαν και οι πανελλήνιες μέσα σε αυτά!Βασικά αν δεν έχεις αγχώδη δε μπορείς να καταλάβεις τι εννοώ,ουσιαστικά έχεις άγχος πολλές φορές μέσα στη μέρα και δεν ξέρεις γιατί!Αυτό λοιπόν είναι το πιο τραγικό από όλα,να είσαι συνεχώς σε υπερένταση,να έχεις τάσεις για εμετό,να τρέμουν τα χέρια σου,να νιώθεις ένα βάρος στο στήθος και ουσιαστικά να μη γνωρίζεις από τι προέρχεται!Το πιο άσχημο από όλα είναι η αποπροσωποποίηση!
Γιώργος Μάριος(έχεις δύο ονόματα?καλή φάση :D) πώς τα πας με την αγοραφοβία?Εγώ το παλεύω πάντως!Την φοβία πως θα μπει κάποιος το σπίτι το βράδυ και θα κάνει κακό στους γονείς μου την έχω και εγώ όταν κάθομαι μέχρι τις 4.00 και βλέπω θρίλερ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Φώτη,μα δεν έχω άγχος για τους βαθμούς :P Άγχος έχω για άλλα ζητήματα απλά τώρα προστέθηκαν και οι πανελλήνιες μέσα σε αυτά!Βασικά αν δεν έχεις αγχώδη δε μπορείς να καταλάβεις τι εννοώ,ουσιαστικά έχεις άγχος πολλές φορές μέσα στη μέρα και δεν ξέρεις γιατί!Αυτό λοιπόν είναι το πιο τραγικό από όλα,να είσαι συνεχώς σε υπερένταση,να έχεις τάσεις για εμετό,να τρέμουν τα χέρια σου,να νιώθεις ένα βάρος στο στήθος και ουσιαστικά να μη γνωρίζεις από τι προέρχεται!Το πιο άσχημο από όλα είναι η αποπροσωποποίηση!
Γιώργος Μάριος(έχεις δύο ονόματα?καλή φάση :D) πώς τα πας με την αγοραφοβία?Εγώ το παλεύω πάντως!Την φοβία πως θα μπει κάποιος το σπίτι το βράδυ και θα κάνει κακό στους γονείς μου την έχω και εγώ όταν κάθομαι μέχρι τις 4.00 και βλέπω θρίλερ :P
Να με λες Γιώργο όμως :P κανείς δε με λέει Μάριο :P
Δεν τα πάω καλά με την αγοραφοβία. Σε ένα πλήθος ανθρώπων έχω τάσεις λιποθυμίας. Συνήθως θέλω εμετό, ασπρίζω, ιδρώνω, ταχυκαρδία και μου πέφτει η πίεση...
Χαχαχ η διαφορά είναι ότι εγώ το παθαίνω από τις 12 και μετά και δεν βλέπω θρίλερ... :worry::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Χαχαχα έγινε Γιώργο :D Εγώ μέχρι πριν 2 χρόνια πάθαινα ακριβώς τα ίδια με εσένα,τώρα απλώς ιδρώνω ή με πιάνει λίγη ταχυπαλμία,αλλά όλα καλά μετά!όσον αναφορά την άλλη σου φοβία δεν νομίζω να είναι κάτι το τρομερό κει εγώ θυμάμαι τον εαυτό μου να έχει περίεργες φοβίες όμως τελικά τις ξεπέρασα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Συχνά (πολύ συχνά την τελευταία χρονιά μπορώ να πω) παθαίνω το εξής: Νιώθω σαν να έχω κάνει κάποια χοντρή μαλακία, και είτε πρόκειται να μαθευτεί, είτε έχει ήδη μαθευτεί και πρόκειται να αντιμετωπίσω τις συνέπειες, και με πιάνει κάτι σαν έντονη δυσφορία και ντροπή, ενώ στην πραγματικότητα δεν έχω κάνει απολύτως τίποτα. Δεν ξέρω πώς λέγεται. Το έχετε πάθει και εσείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
ΚΑκόμη,έχω χαιρεφοβία(καθόλου γνωστή φοβία,το γνωρίζω,με λίγα λόγια είναι η φοβία κατά την οποία φοβάσαι να χαρείς υπερβολικά για ένα γεγονός γιατί πιστεύεις οτι θα επακολουθήσει κάτι άσχημο και θα σε απογοητεύσει πολύ!!).

Τι λες τώραααα, έχει όνομα αυτό το πράγμα?! Και γω το παθαίνω τελευταία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Κι όμως ναι!Στα ελληνικά δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλά άρθρα αλλά στα αγγλικά υπάρχουν αρκετά ενδιαφέρον.!
https://www.epainassist.com/mental-...ia-or-fear-of-happiness-and-how-is-it-treated
https://www.healthline.com/health/cherophobia-causes-and-treatment
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
εχετε ακουσει τιποτα για γιατροφοβια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
εχετε ακουσει τιποτα για γιατροφοβια???

για σταυροφορολατρεία έχω ακούσει μερικά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,821 μηνύματα.
Εγώ έχω αγοραφοβία, η οποία μου βγήκε τώρα πρόσφατα και φοβάμαι πολύ τους ανθρώπους, δεν μπορώ να το εξηγήσω, αλλά είναι το πιο άσχημο πράγμα. Την Δευτέρα που μας έρχεται έχω κλείσει εισιτήριο για θεατρική παράσταση με κάποιες φίλες μου και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μην πάω, θέλω τόσο πολύ να πάω, διότι θα γνωρίσω και την αγαπημένη μου ηθοποιό, αλλά φοβάμαι όσο τίποτα. Φοβάμαι που θα είναι κλειστός χώρος, φοβάμαι μη κολλήσω πάλι τίποτα και επιδεινωθεί η υγεία μου, φοβάμαι τα πάντα γενικότερα... Ο ψυχολόγος δεν με βοήθησε, δεν ξέρω που να απευθυνθώ πραγματικά, κάθομαι και μιλάω μόνη μου στον Θεό μπας και με σώσει
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top