Έχετε φοβίες;

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Γεια σας ,μόλις έκλεισα τα 18 και σιγά σιγά οδεύω προς τα 19 .Δεν ξέρω τι με έχει πιάσει τελευταία αλλά ανησυχώ για την ζωή μου(δεν με απειλεί κανείς) , με την έννοια της δίνω ποιο μεγάλη σημασία π.χ. όταν περνάω το δρόμο κοιτάω πιο πολλές φορες αν περναει αμάξι ,σκέφτομαι κάτι πιο πολύ προτού πάρω μια απόφαση ,έχω περιορίσει τις βραδυνές μου εξόδους ακόμη και πολλές απογευματινές μην μου τυχει κατι κακο και πολλά άλλα . Θέλω να ρωτήσω είναι της εφηβείας , αν ναι έχετε αντιμετωπίσει ανάλογες περιστάσεις ή έχω πάθει καμιά φοβία ? Το τελευταίο το λέω γιατί βλέπω κάθε μερα δραματικά γεγονότα να γίνονται στην κοινωνία μας , την αύξηση των κλοπών ,διαρρήξεων κτλ . Δεν ξέρω τόσα χρόνια δεν με απασχολούσε τίποτα από τα παραπάνω που σας λέω .

Κάθε άποψη δεκτή και σεβαστή.

Γειά σου και καλωσόρισες στο forum!!!

Λοιπόν... Αυτό που περνάς είναι μάλλον ένα στάδιο. Είσαι κατ'αρχάς σε μια ηλικία που αυτονομείσαι όλο και περισσότερο από την οικογένεια, γίνεσαι "ενήλικας". Αυτό, όπως είναι φυσικό, σου προκαλεί κάποιο άγχος, καθώς συνεπάγεται και ένα σύνολο τελείως νέων υποχερώσεων. Μόνο που στην κοινωνία που ζούμε το άγχος που προανέφερα - και το οποίο είναι απόλυτα φυσικό - επαυξάνεται από τους κινδύνους που μας περιβάλλουν... Ισως γι'αυτό να έχεις φοβηθεί και να "αντιδράς" με αυτόν τον τρόπο (με το να κλείνεσαι σπίτι, να αποφεύγεις τις εξόδους κλπ).

Αν το άγχος αυτό, όμως, σου προκαλεί δυσφορία, τότε καλύτερα να το συζητήσεις με τους γονείς σου. Αυτοί που σε ξέρουν περισσότερο και έχουν μεγαλύτερη πείρα της ενήλικης ζωής θα σε συμβουλεύσουν κατάλληλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
προσεχε την παραγωγη φοβου! Δν εχεις κατι, θα σου περασει, αλλα μην επηρεαζεσαι τοσο απο τα γεγονοτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phanis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
τι λεει ο τυπος ρε?!?
θα τρελαθουμε τελειως εδω μεσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
τι λεει ο τυπος ρε?!?
θα τρελαθουμε τελειως εδω μεσα...
Λέει κάτι που τον απασχολεί. Το πρώτο βήμα για να αντιμετωπίσει κάποιος τις φοβίες του είναι να αποδεχθεί πως τις έχει. Δεν καταλαβαίνω προς τι η αντίδρασή σου. Ο καθένας μας έχει περάσει ή θα (ξανα)περάσει από κάποια φάση στη ζωή του. Το παλικάρι είχε το θάρρος να μοιραστεί μαζί μας το "πρόβλημα" του. Από τις απαντήσεις των υπολοίπων μάλλον πρέπει να καταλάβεις πως έκανε καλά και δεν κώλωσε να μιλήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Σε καλωσορίζω και γω και έχω να δηλώσω το εξής: συμπάσχω!Ίσως όχι σε τέτοιο βαθμό αλλά φοβάμαι αρκετά.Πολλές φορές ξεκινάω για μια έξοδο και σκέφτομαι ότι μπορεί να με ληστέψουν,να με χτυπήσει αυτοκίνητο και χίλια άλλα τέτοια.Το βράδυ πολλές φορές ακούω περίεργους θορύβους και νομίζω πως κάποιος προσπαθεί να μπει στο σπίτι....Γενικά έχω αποκτήσει αρκετές φοβίες...Δεν ξέρω πού ακριβώς αποδίδεται αυτό απλά προσπαθώ να το ξεπεράσω και να μην το σκέφτομαι τόσο γιατί όπως σου είπαν και παραπάνω όσο τα σκεφτόμαστε αυτά τόσο χρόνο χάνουμε από την πολύτιμη ζωή μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Το βράδυ πολλές φορές ακούω περίεργους θορύβους και νομίζω πως κάποιος προσπαθεί να μπει στο σπίτι...
κ εγω το παθαινα αυτο...γυρω στα 15 αν θυμαμαι καλα,καθε φορα που ημουν μονη στο σπιτι και ακουγα εναν περιεργο θορυβο μεταμορφωνομουν σε νιτζα.
τωρα εχω παθει το αλλο,δεν βγαινω ποτε απο το σπιτι μου χωρις κινητο,οχι για να μην χασω την επικοινωνια με τους φιλους μου αλλα σκεφτομαι αν παθω τπτ κακο να εχω να παρω καποιον τηλ...(αν ειμαι σε θεση να το κανω δηλ):hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

partblah1990

Νεοφερμένος

Ο partblah1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Παιδιά σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας , και κυριως γιατι με βοηθησατε να βρω απο που πηγαζει το προβλημα μου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

remon qill

Νεοφερμένος

Ο remon qill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
κατι ασχετο αλα εχει κανεισ κοινονικη φοβια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Εγώ όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Εσύ έχεις για τους βαθμούς.:bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Εγώ έχω κοινωνική/ο φοβία/άγχος. Με άλλα λόγια:
1. Κοντά σε πολλούς ανθρώπους παθαίνω κρίσεις πανικού και δεν αναπνέω καλά
2. Δεν αντέχω κανένα είδος επικοινωνίας με πολλούς ανθρώπους μαζί. Είτε θα μιλάω face to face με έναν άνθρωπο μόνο (ή στη χειρότερη 2), είτε δεν θα μιλάω καθόλου
3. Μιλάω άνετα μόνο και μόνο δίπλα σε φίλους μου
4. Προσποιούμαι ότι στέλνω μήνυμα ή ότι μιλάω στο τηλέφωνο σαν αντίδραση όταν είμαι κοντά σε αγνώστους. Το κάνω κυρίως για να μην μου μιλήσουν και νιώθω περισσότερη ασφάλεια
5. Όταν είμαι κοντά σε πολλούς ανθρώπους, το μόνο πράγμα που έχω στο μυαλό μου είναι: ''Με κοιτάνε; Τι λένε; Σίγουρα με σχολιάζουν! Να τους μιλήσω; Μπα, σιγά μη με θέλουν; Γιατί να με θέλουν, κοίτα πώς είμαι!'' κλπ κλπ.

Παρακαλώ όχι hate γιατί όλο αυτό δεν το ελέγχω. Ξέρω πόσο κακό είναι αλλά απλώς δεν το ελέγχω... δεν μπορώ να αναγκάσω τον εγκέφαλο μου να αντιδράσει αλλιώς :P

Επίσης έχω τηλεφωνοφοβία ή όπως λέγεται. ΦΟΒΑΜΑΙ πάρα πολύ να παίρνω τηλέφωνο ή να απαντάω στο τηλέφωνο. Πανικοβάλλομαι και ξεχνάω τα πάντα.
Όπως επίσης από κοντά είμαι πολύ awkward. Το μισώ να συναντώ απροειδοποίητα ανθρώπους γιατί νιώθω πως πρέπει να περάσω από μια ''δοκιμασία''. Δηλαδή νιώθω πως πρέπει να βρω ακριβώς τι θα μου πει, και πώς θα απαντήσω και πώς θα πω ''γεία'' και πώς θα φύγω κλπ κλπ κλπ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Johny δεν μπορούσες αν δεν έλεγες πάλι την βλακεία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Johny δεν μπορούσες αν δεν έλεγες πάλι την βλακεία σου.

Ποια βλακεία; Αν είμαι μόνο εγώ που το έχω καταλάβει και ας είμαι λίγο καιρό στο forum, τότε πάσο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Φοβία; Ανοίξτε ένα λεξικό και δίπλα σε αυτή τη λέξη θα βρείτε φωτογραφία μου :P

Εντάξ! Είμαι υπερβολική... Αλλά πέρα απ' τη πλάκα έχω φοβίες, όπως όλος ο κόσμος νομίζω... Π.χ. Έχω κλειστοφοβία, υψοφοβία (αν και αυτό αρχίζω να το ξεπερνώ) και πρόσφατα παρατήρησα και κάτι ακόμη που δεν ξέρω αν θεωρείται φοβία ή βλακεία μου :P Έχω πιάσει τον εαυτό μου να παθαίνει κάτι όταν βρίσκομαι σε μέρος με αρκετό κόσμο ή καμιά φορά και με λίγο κόσμο... Κάτι σαν να μικραίνει ο τόπος βρε παιδί μου, λες και με πιάνει ασφυξία και απλά θέλω να φύγω ΤΩΡΑΑΑ! Δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς τώρα, αλλά οκ..
Και μιας και το ανέφερα, εσείς το έχετε πάθει ποτέ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Μπράβο που το κατάλαβες Χαχαχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Γιατι να μην το καταλάβει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Φίλε μου δεν το ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Καλησπέρα!Και εγώ έχω του κόσμου τις φοβίες και είμαι μόλις 17.Αρχικά να πω οτι έχω αγχώδη διαταραχή και παθαίνω κρίσεις πανικού με το παραμικρό!Επιπλέον,κι εγώ έχω κοινωνική φοβία και αγοραφοβία,βέβαια τα τελευταία χρόνια έχουν ελαττωθεί ευτυχώς,αλλά με συντροφεύουν κάθε φορά που βγαίνω έξω.(Πάρτε παράδειγμα:πάω να παραγγείλω κάτι να φάω από κάποιο μαγαζί και αρχίζω και ιδρώνω,κομπλάρω κτλ,πάω να μιλήσω με κάποιον και φοβάμαι μήπως με βρει βαρετή,είμαι κοντά σε κάποια παρέα και όταν την ακούω να γελάει νιώθω οτι με κοροϊδεύει κτλ)Επίσης, έχω νοσοφοβία και πολλές φορές νομίζω οτι είμαι άρρωστη ενώ στην πραγματικότητα δεν έχω τίποτα!Ακόμη,έχω χαιρεφοβία(καθόλου γνωστή φοβία,το γνωρίζω,με λίγα λόγια είναι η φοβία κατά την οποία φοβάσαι να χαρείς υπερβολικά για ένα γεγονός γιατί πιστεύεις οτι θα επακολουθήσει κάτι άσχημο και θα σε απογοητεύσει πολύ!!).Επιπρόσθετα,επειδή πριν 2 χρόνια πληγώθηκα πολύ από πολλά θέματα(και όχι μόνο από ερωτικού περιεχομένου για όσους νομίζουν :P) φοβάμαι μήπως πληγωθώ πάλι για αυτό είμαι πολύ επιφυλακτική με τις κινήσεις μου.Τέλος,τώρα με τις πανελλήνιες,το άγχος μου έχει φτάσει στα ύψη,και είμαι συνέχεια σε υπερένταση..Να φανταστείτε ξυπνάω και νιώθω οτι θέλω να πεθάνω..Τέλος πάντων,κάθε εμπόδιο για καλό λένε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Ηρέμησε κορίτσι μου μια χαρά μαθήτρια είσαι.Αν είναι δυνατόν θα πεθάνεις για τις πανελλήνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Φώτη :P Μακάρι να με έπιανε αυτό το αίσθημα μόνο για τις πανελλήνιες :P Πάντοτε ένιωθα έτσι το πρωί απλά τώρα με τα θερινά έχω περισσότερο άγχος από οτι πριν,με όλα τα ψυχοσωματικά που αυτό έχει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top