Πληροφορίες για το Τμήμα Επιστήμης Τροφίμων και Διατροφής στη Λήμνο

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Εμείς είμαστε ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ Τροφίμων ενώ αυτοί ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΙ. Και νομίζω πως αν δεν υπήρχε διαφορά, δεν θα έπρεπε να υπάρχει διαφορά ούτε στις λέξεις.

Και τι ακριβώς σε κάνει εσένα επιστήμονα και τον φοιτητή του τμήματος τεχνολογίας τροφίμων των τει όχι??Για εξήγησε μας ακριβώς???

Αν και δεν θέλω να σε σοκάρω θα το πω....Επιστήμονας δεν είναι κάποιος που έχει απλά ένα πτυχίο.............Έχεις μπερδέψει τις έννοιες.....

Και επειδή εδώ μέσα διαβάζουν υποψήφιοι φοιτητές να πούμε ότι τα τμήματα τεχνολογίας τροφίμων ΑΕΙ(πανεπιστήμια τει) έχουν ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα όπως και τα τμήματα διατροφής διαιτολογίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Skotadismenos

Νεοφερμένος

Ο Στέλμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
θα σου εξηγησω ακριβως... Η επιστήμη τροφίμων μελετάει την επίδραση που έχουν τα τρόφιμα στον άνθρωπο. Η τεχνολογία τροφίμων μελετάει την επίδραση που έχουν τα διάφορα υλικά (κυρίως συσκευασίας φαντάζομαι) πάνω στα τρόφιμα. Αυτη είναι η διαφορά η οποία βρίσκεται όπως τόνισα και πριν ΣΤΟΝ ΤΙΤΛΟ!
Δεν εννοούσα σε καμία περίπτωση ότι εγω ειμαι Ο επιστήμονας και οι τεχνολόγοι οι ποταποί εργάτες. Μην παρερμηνεύεις τα λόγια μου ψάχνοντας μια αφορμή να μου επιτεθείς...

Και ας αφήσουμε το τμήμα απέξω... θέλεις να μου πεις ότι οι Τεχνολόγοι Τροφίμων του Γεωπονικού Πανεπιστημίου έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους τεχνολόγους του ΑΤΕΙ? Τότε γιατί να μην υπάρχει μόνο το ένα από τα 2? Πολύ βολικό το ότι επέλεξες να μην μου απαντήσεις στο ερώτημα που έθεσα σχετικά με τους Πολιτικούς Δομικών Έργων και τους Πολιτικούς Μηχανισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
θέλεις να μου πεις ότι οι Τεχνολόγοι Τροφίμων του Γεωπονικού Πανεπιστημίου έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους τεχνολόγους του ΑΤΕΙ?
ναι ως προς την τεχνολογία τροφίμων.

Τότε γιατί να μην υπάρχει μόνο το ένα από τα 2?
όλα τα χρόνια υπήρχε μόνο στο τει αλλά για τους γνωστούς πολιτικούς λόγους άνοιξαν και άλλα τμήματα....

Πολύ βολικό το ότι επέλεξες να μην μου απαντήσεις στο ερώτημα που έθεσα σχετικά με τους Πολιτικούς Δομικών Έργων και τους Πολιτικούς Μηχανισμούς.
Το άφησα ασχολίαστο γιατί θεωρώ άστοχο το σχόλιο σου....αλλά αφού θέλεις θα σου απαντήσω.
Η μία σχολή είναι 5ετή και η άλλη είναι τετραετή
Κάπου υπάρχει μια διαφορά γιαυτό και ποτέ οι απόφοιτοι των τμημάτων δομικών έργων δεν ζήτησαν τα ίδια ακριβώς επαγγελματικά δικαιώματα αλλά αυτά που τους ανήκουν...Μέχρις στιγμής δεν έχουν εκδοθεί όταν γίνει αυτό θα τα σχολιάσουμε.

Στο θέμα μας τώρα τα τμήματα τει τεχνολογίας τροφίμων έχουν απεριόριστα επαγγελματικά δικαιώματα..
Είναι τετραετή όπως και το δικό σου...οπότε δεν μιλάμε για διαφορά σε έτη φοίτησης..

Αλήθεια εσύ γιατί δεν μας απαντάς το τι είναι αυτό που σε διαχωρίζει από τα τμήματα των τει τεχνολογίας τροφίμων που έχουν τουλάχιστον 30 χρόνια ζωής πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα πλήρη εργαστηριακό εξοπλισμό και εγκαταστάσεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skotadismenos

Νεοφερμένος

Ο Στέλμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Η επιστήμη τροφίμων μελετάει την επίδραση που έχουν τα τρόφιμα στον άνθρωπο. Η τεχνολογία τροφίμων μελετάει την επίδραση που έχουν τα διάφορα υλικά (κυρίως συσκευασίας φαντάζομαι) πάνω στα τρόφιμα. Αυτη είναι η διαφορά η οποία βρίσκεται όπως τόνισα και πριν ΣΤΟΝ ΤΙΤΛΟ!

Μα νομίζω αυτό αποτελεί την απάντηση μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros_ppx

Νεοφερμένος

Ο alexandros_ppx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Τι εννοείς ολγα δεν συγκρίνεται ενα αει με ένα τει? Διακρίνω ένα θεματάκι... Διαιτολόγος τυπικά από το τμήμα δεν βγαίνεις. Βγαίνεις κάτι απροσδιόριστο. Με μεταπτυχιακό και τεφα να τελειώσεις, μπορείς να γίνεις ''κλινικός διαιτολόγος''. Δεν δίνει αυτό αξία στο τμήμα.
Δεν αμφιβάλω καθόλου για την ποιότητα του τμήματος σου, αλλά η εμμονή σου με την ανωτερότητα του, ''καθώς είναι αει'', μου έφερε στο νου κάτι παππούδια. Δεν είναι χαροκόπειο το τμήμα κορίτσι μου, ούτε καν τει, καθώς αν το πάρεις απο θέμα μορίων εισαγωγής απεχει 8000 και 4000 μόρια αντιστοίχως, και για επαγγελματικα δικαιώματα δεν θα αναφερθώ καν.
Δεν είναι δόκιμο να αναφέρεις την απόσταση σαν το μεγαλύτερο μειονέκτημα, γιατί υπάρχουν και παιδιά που θα το βάλουν ψηλά στο μηχανογραφικό. Είναι καλό να έχουμε συνείδηση αυτών που λέμε δημόσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Για το τμημα δε γνωριζω κατι(νομιζω ανοιξε το 2009; ),αλλα η Λημνος ειναι πανεμορφη(η Μυρινα δηλαδη:P). Το τμημα βρισκεται στο Μουδρο ή ειναι εντος της Μυρινας;Δε θυμαμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Skotadismenos

Νεοφερμένος

Ο Στέλμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αλέξανδρε δεν συμφωνώ μαζί σου σ'αυτό που λες ότι βγαίνεις κάτι απροσδιόριστο. Διαιτολόγος σίγουρα δεν βγαίνεις, για αυτό θέλεις μεταπτυχιακό, κάτι όμως για το οποίο σίγουρα έχεις καλύτερο υπόβαθρο από κάποιον που βγήκε απο ΤΕΦΑΑ. Αν και δεν έχω κοιτάξει τα ΤΕΦΑΑ μου φαίνεται κάπως περίεργο να διδάσκονται βασικές αρχές διατροφής και μεταβολισμού.
Αυτό που ξέρεις σίγουρα να κάνεις καλά είναι μικροβιακές και βιοχημικές αναλύσεις στα τρόφιμα αν βγεις από το τμήμα της Λήμνου. Οπότε νομίζω μόλις προσδιόρισα αυτό που θεωρείς απροσδιόριστο.
Τα μόρια δεν έχουν να κάνουν. Καθορίζονται κάθε φορά από τους υποψήφιους οι οποίοι δεν γνωρίζουν την ποιότητα ενός τμήματος όταν το δηλώνουν. Οι περισσότεροι κοιτάνε μόνο το που είναι το τμήμα ώστε να μην ταλαιπωρηθούν με το πήγαινε-έλα όπως και να μην ταλαιπωρήσουν τους γονείς τους οικονομικά. Κάτι που βεβαίως θεωρώ απόλυτα λογικό.
Θεωρώ πάντως σωστό ότι πρέπει να έχουμε συνείδηση αυτών που λέμε δημόσια και ίσως η Όλγα να μην κατάφερε να εκφραστεί σωστά με αποτέλεσμα να γίνει προσβλητική.
Και Νίκο ναι το τμήμα είναι εντός Μύρινας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summertime1996

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Δεν το λέω επειδή είμαι από εκεί,αλλά έχω ακούσει ότι όντως αυτό το τμήμα έχει δυνατές επαγγελματικές προοπτικές.Για παραπάνω θα ρωτήσω ένα γνωστό μου που πέρασε φέτος και θα σου πω.Για το κόστος και τις συνθήκες ζωής μπορώ να σε διαφωτίσω περισσότερο πάντως.Πάρε και 2 εικόνες από τα κτίρια.Το πρώτο βλέπει κατευθείαν στη θάλασσα και είναι δίπλα στην καλύτερη καφετέρια του νησιού:).
Με τον Καραγκιοζη διπλα μια χαρα θα περασουν ! :P:P:P:P

Για το τμημα δε γνωριζω κατι(νομιζω ανοιξε το 2009; ),αλλα η Λημνος ειναι πανεμορφη(η Μυρινα δηλαδη:P). Το τμημα βρισκεται στο Μουδρο ή ειναι εντος της Μυρινας;Δε θυμαμαι.
Βρισκεται στο κεντρο της Μυρινας !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
καλησπερα παιδια εχει περασει κανεις σε αυτο το τμημα φετος η θα μαι μονος?? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν από αυτό το τμήμα έχεις δικαίωμα να ασκήσεις το επάγγελμα του διαιτολόγου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top