Ακμή και χάπια

despol23

Νεοφερμένος

Η despol23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγω είμαι στον 9ο μήνα της θεραπείας, ναι ξέρω κάνω πολύ καιρό αλλά επειδή είχα έντονο πρόβλημα έκανα με πολύ μικρές δόσεις και ο γιατρός είπε να συνεχίσουμε δυο μήνες ακόμα για να την γλιτώσω και να μην ξεκονησω από τον Οκτώβρη ξανά τα ίδια. Αποτέλεσμα άρχισα να βλέπω τον Απρίλιο Μάιο και είχα αρχίσει Οκτώβρη. Πλέον δεν έχω ίχνος ακμής, εδώ κ 2 μήνες έχω βγάλει 2-3 σπυράκια και αυτό ήταν όλο. Ωστόσο έχουν μείνει κοκκινίλες και μικρά μικρά σημάδια, όμως με αντηλιακό με χρωμα κ αυτά δεν είναι τόσο έντονα. Κ εμένα μου είχε απαγορέψει το αλκοόλ και την έντονη γυμναστική. Εντάξει δεν μου απαγόρεψε το περπάτημα στο διάδρομο η να παίξω λίγο βόλεϊ ωστόσο δεν Πρπεει να είναι έντονη η άσκηση γιατί υπάρχει κίνδυνος ραβδομυολησης. Από παρενέργειες, τα κλασσικά ξηροδερμία, στο πρόσωπο, τα χείλη μου είναι τόσους μήνες πάντα άγρια και είμαι με ένα liposan στο Χάρι, η μύτη ξηρή, με αποτέλεσμα να ματώνει ορισμένες φορές, τα χέρια μου ειδικά το χειμώνα είχαν έντονο πρόβλημα γινόντουσαν ξηρά, και είχα πόνους στην πλάτη ακόμα κ τώρα Μα δόση 20mg πονάω. Επίσης, αν κ σπάνιο σύμφωνα με τον γιατρό μου, είχα την μοναδικότητα να εμφάνιση φλεγμονή γύρω από τα νύχια, πράγμα που γέμιζε πύον και πονούσε υπερβολικά πολύ. Ωστόσο, ο γιατρός μου έγραψε μια κρέμα και το ξεπεράσαμε και αυτό.
Ξέρω ότι είναι δύσκολο να παίρνεις αυτού του είδους τα χάπια. Εκτός από τα προβλήματα που δημιουργε στο δεκτά, σε ρίχνει και ψυχολογικά. Όμως οποίος τα παίρνει καλο είναι να κάνει υπομονή και να έχει εμπιστοσύνη στο γιατρό του. Παίρνοντας αυτά τα χάπια αποτέλεσμα θα δεις. Μπορεί να χρειαστείς κ δεύτερο κ τρίτο κύκλο θεραπείας όμως θα δεις. Άλλοι βλέπουνε πάνω σε δυο μήνες και άλλοι βλέπουν (όπως εγώ) στους 6 μήνες. Χρειάζεται απλά υπομονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Παρα πολύ ωραία η περιγράφη σου! Εγω νομίζω αυτό που με ενοχλησε περισσότερο ήταν το πως με έκανε να νιώθω ψυχολογικά για αυτό και δε νομίζω να το πάρω ξανά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εστεμπαν9999

Νεοφερμένος

Ο Εστεμπαν9999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
azithromycin η καποια τετρακυκλινη πηρες (ειναι αντιβιωτικα και για αυτο ειχες προβλημα στο πεπτικο). Εισαι μονο 18 ουτως η αλλως wtf... Να τελειωσω με το σχολιασμο: ΔΕΝ αυξανουμε ουτε μειωνουμε δοσεις επειδη ετσι μας κατεβηκε. 20 mg ισοτρετινοινης επαιρνα εγω ως θεραπεια. 20 mg ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ.
Οπως εχω πει προηγουμενως, προτου βαλετε τα χερια σας σε αυτα τα υπουλα χαπια πρωτα αλλαζουμε διατροφη (περισσοτερα λαχανικα, λιγοτερα τηγανιτα και γλυκα) και βαζουμε ασκηση στη ζωη (2-3 φορες την εβδομαδα). Το κανεις αυτο για 2-3 μηνες ωστε να συνηθισει στο νεο τροπο ζωης το σωμα και θα δεις πως αντιδρα η ακμη (θα εξομαλυνθει). Μετα παρε ο,τι χαπι θες και σου δωσουν. Εγω ισοτρετινοινη πηρα στα 19 για 4 μηνες και μετα μου ξαναηρθε η ακμη αλλα σε πολυ ηπια μορφη οποτε δε χρησιμοποιω πλεον τποτα. Καταλαβαινω απολυτως πως ειναι να ζεις με ακμη και ποσο εκνευριστικο ειναι αλλα εγω πλεον δεν μπορω να φανταστω τον εαυτο μου χωρις μια ηπια ακμη.
Για να κλεινω λοιπον κανε μερικες αλλαγες στη ζωη σου τωρα που ειναι και καλοκαιρι κιολας και δε γινεται να παρεις ισοτρετινοινη. Να βγαινεις στον ηλιο να σε χτυπαει για max 30 λεπτα τη μερα (χωρις αντιηλιακο η με αντιηλιακο με μικρο δεικτη προστασιας) και μετα παντα αντιηλιακο 30 η 50. Η ακμη πηγαζει και απο το αγχος μας για αυτο σου ειπα να κανεις λιγο ασκηση. Ειδικα αν πας θαλασσα (σε καθαρη θαλασσα) μεσα στο νερο να τριβεις απαλα το σωμα σου (σα να βαζεις αντιηλιακο ενα πραγμα τοσο απαλα). Δε θα αλλαζεις δοσεις εσυ χωρις να ξερεις. Εγω με τη θεραπεια μου ηξερα και επαιξα αλλα οχι αυξανοντας τη δοση και μαλιστα τοσο πολυ. Αν εχεις αποριες πες μου
Το ξέρω ήταν επιπόλαιο και λάθος αυτό που έκανα με την αύξηση της δόσης αλλά ούτως ή άλλως ο γιατρός μου την αύξησε μόνος του μετα από 15 μέρες, εγώ ως αθλητής από μικρός μέχρι να ξεκινήσω τα χάπια γυμναστική έκανα 2 φορές την μέρα και στην διατροφή μου δεν υπήρχαν σοκολάτες και λιπαρά, από τότε που ξεκίνησα τα χάπια απλά σταμάτησα την γυμναστική πράγμα που μου είπε ο γιατρός, το πρόβλημα μου είναι ότι ακόμη και αν έχω κάνει όλων των ειδών τις θεραπείες η ακμή δεν περνάει, το καλοκαίρι πάντα λίγο αλλά με το ξεκίνημα του φθινόπωρου ξαναεμφανιζετε

Εγω είμαι στον 9ο μήνα της θεραπείας, ναι ξέρω κάνω πολύ καιρό αλλά επειδή είχα έντονο πρόβλημα έκανα με πολύ μικρές δόσεις και ο γιατρός είπε να συνεχίσουμε δυο μήνες ακόμα για να την γλιτώσω και να μην ξεκονησω από τον Οκτώβρη ξανά τα ίδια. Αποτέλεσμα άρχισα να βλέπω τον Απρίλιο Μάιο και είχα αρχίσει Οκτώβρη. Πλέον δεν έχω ίχνος ακμής, εδώ κ 2 μήνες έχω βγάλει 2-3 σπυράκια και αυτό ήταν όλο. Ωστόσο έχουν μείνει κοκκινίλες και μικρά μικρά σημάδια, όμως με αντηλιακό με χρωμα κ αυτά δεν είναι τόσο έντονα. Κ εμένα μου είχε απαγορέψει το αλκοόλ και την έντονη γυμναστική. Εντάξει δεν μου απαγόρεψε το περπάτημα στο διάδρομο η να παίξω λίγο βόλεϊ ωστόσο δεν Πρπεει να είναι έντονη η άσκηση γιατί υπάρχει κίνδυνος ραβδομυολησης. Από παρενέργειες, τα κλασσικά ξηροδερμία, στο πρόσωπο, τα χείλη μου είναι τόσους μήνες πάντα άγρια και είμαι με ένα liposan στο Χάρι, η μύτη ξηρή, με αποτέλεσμα να ματώνει ορισμένες φορές, τα χέρια μου ειδικά το χειμώνα είχαν έντονο πρόβλημα γινόντουσαν ξηρά, και είχα πόνους στην πλάτη ακόμα κ τώρα Μα δόση 20mg πονάω. Επίσης, αν κ σπάνιο σύμφωνα με τον γιατρό μου, είχα την μοναδικότητα να εμφάνιση φλεγμονή γύρω από τα νύχια, πράγμα που γέμιζε πύον και πονούσε υπερβολικά πολύ. Ωστόσο, ο γιατρός μου έγραψε μια κρέμα και το ξεπεράσαμε και αυτό.
Ξέρω ότι είναι δύσκολο να παίρνεις αυτού του είδους τα χάπια. Εκτός από τα προβλήματα που δημιουργε στο δεκτά, σε ρίχνει και ψυχολογικά. Όμως οποίος τα παίρνει καλο είναι να κάνει υπομονή και να έχει εμπιστοσύνη στο γιατρό του. Παίρνοντας αυτά τα χάπια αποτέλεσμα θα δεις. Μπορεί να χρειαστείς κ δεύτερο κ τρίτο κύκλο θεραπείας όμως θα δεις. Άλλοι βλέπουνε πάνω σε δυο μήνες και άλλοι βλέπουν (όπως εγώ) στους 6 μήνες. Χρειάζεται απλά υπομονή.
9 μήνες? Εγώ ξέρω ότι δεν κάνει να τα περνεις αυτά τα χάπια πάνω από 6 μήνες, δηλαδή άμα δεν μου περάσουν θα πάρω και άλλους μήνες και στην χειρότερη περίπτωση δεύτερο κύκλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

despol23

Νεοφερμένος

Η despol23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ο καθένας είναι διαφορετικός. Εγώ είχα δύσκολη ακμή κ ξεπέρασα τον μέσο όρο χρήσης των χαπιών. Ο κάθε γιατρός κάνει τα δικά του σχήματα. Εχε εμπιστοσύνη στον δερματολόγο σου και κάνε υπομονή. Σε 6 μήνες θα βλέπεις φωτογραφίες σου και δεν θα πιστεύεις ότι έχει αλλάξει τόσο πολύ το πρόσωπο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinaanap

Νεοφερμένος

Η marinaanap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδάκια δώστε τα φώτα σας ! Είμαι κοπέλα 19 ετών και ηξεκίνησα τα reducar..Τα παίρνω 2 βδομάδες νταξει είναι πολύ νωρίς . Απλά γνωρίζεις κάποιος αν υπάρχει διαφορά στα reducar και στα acnotren ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top