Νομική vs Πολιτικές Επιστήμες vs Δημόσια Διοίκηση

Αριστοτέλης_13

Νεοφερμένος

Ο Αριστοτέλης_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Είμαι αριστούχος απόφοιτος του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης και σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες είτε για α) Νομική έιτε για β) Πολιτικό Νομικής (Πολιτικής Επιστήμης & Δημόσιας Διοίκησης).

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με το τί θα ήταν καλύτερο να κάνω, λαμβάνοντας υπόψη οτι τα μαθήματα του δeεύτερου είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντά μου, αλλά και το ότι οι διέξοδοι σχετικά με το πτυχίο της Νομικής ίσως είναι περισσότερες.

Ευχαριστώ για το χρόνο και το ενδιαφέρον σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Είμαι αριστούχος απόφοιτος του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης και σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες είτε για α) Νομική έιτε για β) Πολιτικό Νομικής (Πολιτικής Επιστήμης & Δημόσιας Διοίκησης).

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με το τί θα ήταν καλύτερο να κάνω, λαμβάνοντας υπόψη οτι τα μαθήματα του δeεύτερου είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντά μου, αλλά και το ότι οι διέξοδοι σχετικά με το πτυχίο της Νομικής ίσως είναι περισσότερες.

Ευχαριστώ για το χρόνο και το ενδιαφέρον σας.


Γεια σου και συγχαρητήρια α) για το πρώτο πτυχίο και β) για την όρεξή σου να συνεχίσεις τις σπουδές! :)
Κοίτα, σίγουρα η νομική έχει ευρύτερο πεδίο και προσφέρει περισσότερες εναλλακτικές.
Ωστόσο εαν σου αρέσει περισσότερο το πολιτικών επιστημών, θα σου πρότεινα να το ακολουθήσεις. Εάν προτιμάς τα μαθήματα του πολιτικού που έχουν σχέση με συνταγματολογία, πολιτειολογία κλπ ενδέχεται να σου φανούν βαρετά κάποια αμιγώς νομικά μαθήματα, στυλ αστικό, ποινικό κλπ.
Σκέψου το! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αριστοτέλης_13

Νεοφερμένος

Ο Αριστοτέλης_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση και εύχομαι τα καλύτερα και για σένα. Το έχω σκεφτεί αυτό που λές και όντως με προβληματίζει. Απ' την άλλη τα "+" της Νομικής είναι α)οτι θα μπορούσε να μου εξασφαλίσει την ιδιότητα του νομισκού συμβούλου σε παιδαγωγικό φορέα και β) οτι σε αντιθεση με το Πολιτικό εντάσσεσαι (με ομολογουμένως δυσκολότερες εξετάσεις) στο 2ο έτος.
Σωστά έχεις καταλάβει οτι παλεύει μέσα μου το συναισθηματικό με τη χρηστικότητα ενός 2ου πτυχίου!
Όπως και να έχει σε ευχαριστώ για την απάντηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση και εύχομαι τα καλύτερα και για σένα. Το έχω σκεφτεί αυτό που λές και όντως με προβληματίζει. Απ' την άλλη τα "+" της Νομικής είναι α)οτι θα μπορούσε να μου εξασφαλίσει την ιδιότητα του νομισκού συμβούλου σε παιδαγωγικό φορέα και β) οτι σε αντιθεση με το Πολιτικό εντάσσεσαι (με ομολογουμένως δυσκολότερες εξετάσεις) στο 2ο έτος.
Σωστά έχεις καταλάβει οτι παλεύει μέσα μου το συναισθηματικό με τη χρηστικότητα ενός 2ου πτυχίου!
Όπως και να έχει σε ευχαριστώ για την απάντηση :)

Εγώ θα σου προτεινα να προσπαθησεις για νομική:)
Θεωρω οτι εχει περισσοτερες ενναλακτικες ,και εφοσον μπαινεις στη διαδικασια για 2 πτυχιο κανε κατι που θα σε βοηθησει επαγγελμαστικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αριστοτέλης_13

Νεοφερμένος

Ο Αριστοτέλης_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ θα σου προτεινα να προσπαθησεις για νομική:)
Θεωρω οτι εχει περισσοτερες ενναλακτικες ,και εφοσον μπαινεις στη διαδικασια για 2 πτυχιο κανε κατι που θα σε βοηθησει επαγγελμαστικα.
Αν μου το επιτρέψουν και οι επαγγελματικές συνθήκες, πράγμα που ελπίζω, θα το κυνηγήσω! Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the-stockbroker

Νεοφερμένος

Ο the-stockbroker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά , φέτος δίνω πανελλήνιες και στοχεύω για Πολιτικές Επιστήμες ή Νομική. Έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου ότι η δικηγορία δεν θέλω να είναι το μέλλον μου. Ασχολούμαι με την πολιτική και μ ' αρέσει κι όλας . Εσείς θα μου προτείνατε να πάω για την Νομική ή να προχωρήσω για τις Πολιτικές επιστήμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,987 μηνύματα.
Πολίτες επιστήμες εννοείται τι να την κανείς την νομική σε αυτές τις εποχές .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Δεν υπαρχει πτυχιο πολιτικης επιστημης στην Ελλαδα.Σιγουρη ανεργια.Σαφως νομικη κατι χρησιμο ακομα και αν κανεις κατι αλλο μετεπειτα δεν το συζηταμε.Δεν υπαρχει καμια συγκριση αναμεσα στις δυο σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top