Βιολογικό ΑΠΘ

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Ε άλλο να έχεις όμως σχεδόν εξολοκλήρου θεωρία...

Δεν ξερω τι ειναι πιο ζορι, να χεις μονο θεωρια,ή να χεις θεωρια+ασκησεις...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εφόσον μένει το παιδί Αλεξανδρούπολη στην θέση του θα σπούδαζα στην πόλη μου..... εξάλου η γενετική της Θράκης δεν είναι καθόλου κακή σχολή


Αν ήταν να διαλέξω ανεξαρτητα από το παράγοντα θέση σχολής θα διάλεγα βιολογικό ή ιατρική.


Το πρόβλημα είναι ότι 18 χρονών το μόνο που διδάσκονται τα παιδιά είναι γενετική δεν ξέρουν και πολλούς άλλους κλάδους βιολογίας οι οποίοι θαρρώ είναι πιο ενδιαφέροντες.
Επίσης τα παιδιά δε γνωρίζουν ότι σημαίνει πολύ διάβασμα, πολύ κούραση και πολλές φορές χωρίς τις αναμενόμενες οικονομικές απολαβές (τις περισσότερες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Ναι το ξέρω και από τις συζητήσεις που έχουμε κάνει, μιας και εγώ παλιότερα βρισκόμουν στο ίδιο δίλημμα, αλλά έχω περισσότερο καιρό από εκείνον για να το σκεφτώ... Βλέπω όμως, πως κάθε σχόλιο που περιέχει φράσεις όπως: "εξάλου η γενετική της Θράκης δεν είναι καθόλου κακή σχολή" συνοδεύεται πάντοτε από αρνητικές ψήφους... Τέλος, συμφωνώ στο ότι η Βιολογία σαν επιστήμη είναι πολυδιάστατη και υπάρχουν και άλλοι ενδιαφέροντες κλάδοι... Αυτό όμως που μπερδεύει τα πράγματα είναι και το μέρος της σχολής μιας και τα οικονομικά δυσχεραίνουν την επιλογή ακόμα περισσότερο... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dark_Shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χορτιάτη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ναι το ξέρω και από τις συζητήσεις που έχουμε κάνει, μιας και εγώ παλιότερα βρισκόμουν στο ίδιο δίλημμα, αλλά έχω περισσότερο καιρό από εκείνον για να το σκεφτώ... Βλέπω όμως, πως κάθε σχόλιο που περιέχει φράσεις όπως: "εξάλου η γενετική της Θράκης δεν είναι καθόλου κακή σχολή" συνοδεύεται πάντοτε από αρνητικές ψήφους... Τέλος, συμφωνώ στο ότι η Βιολογία σαν επιστήμη είναι πολυδιάστατη και υπάρχουν και άλλοι ενδιαφέροντες κλάδοι... Αυτό όμως που μπερδεύει τα πράγματα είναι και το μέρος της σχολής μιας και τα οικονομικά δυσχεραίνουν την επιλογή ακόμα περισσότερο... :/

Σπουδάζοντας στην πόλη σου 4 χρόνια εξοικονομείς ένα τεράστιο ποσό από τους γονείς σου που μπορείς να το διαθέσεις μετά για μετεκπαιδεύσεις, μεταπτυχιακά κοκ.

εφόσον έχεις την τύχη να έχεις μια τέτοια σχολή κοντά στο σπίτι σου νομίζω πω η καλύτερη επιλογή είναι να πας εκεί


Όσο αφορά την αποκατάσταση εκτός από έρευνα μπορεις να δουλέψεις σε εργαστήρια (ως βιολόγος) , στην συμβουλευτική γενετική , ως καθηγητής βιολογιας στην δευτεροβάθμια ή σε φροντιστήρια με ότι αυτό συνεπάγεται.

Ένα μεγάλο μέρος των αποφοιτων στρέφεται στην έρευνα και πάει εξωτερικό (, ένα άλλο μεγάλο μέρος δινει κατατακτήριες για ιατρική (ελληνικό σύνδρομο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
καλα αυτα ειναι γενικολογα...μεγαλο μερος και ενα αλλο μεγαλο μερος=κανενα μερος

στατιστικα,συγκεκριμενα θελουμε...αλλιως δεν εχει νοημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος (Μάιος 2010):
https://www.adip.gr/eks/EER Biology AUTH Final.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis92

Νεοφερμένος

Ο apostolis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Απο προσωπική εμπειρία μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι τουλάχιστον στο έτος μου στο Βιολογικό ΑΠΘ οι μισοί φοιτητές βρέθηκαν απο σπόντα στη σχολή,και η πρώτη τους επιλογή ήταν η Ιατρική. Το ίδιο ισχύει και για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παράρτημα Διπλώματος (Πτυχίο Βιολογίας)
https://194.26.23.24/img/dynamic/c1388/type.FileContent.file/Europass_ds_Example_GR_el_el_GR.pdf

Παράρτημα Διπλώματος (ΜΔΕ Οικολογική Ποιότητα & Διαχείριση Υδάτων σε Επίπεδο Λεκάνης Απορροής)
https://www.bio.auth.gr/sites/default/files/MPS_BIO_ell.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Λοιπόν.

Όπως λέει και ο OP, θέλω πληροφορίες γι αυτή τη σχολή, υπεύθυνα όμως.
+μια σύγκριση με άλλα βιολογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katsaridi

Νεοφερμένος

Η Katsaridi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου δώσει τα φώτα του για τη σχολή; για το βαθμό δυσκολίας των μαθημάτων, τον τρόπο εξέτασης, τα εργαστήρια, το πρόγραμμα κλπ...ευχαριστώ εκ των προτέρων! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν επέλεξα το κατάλληλο thread για να διατυπώσω τις απορίες μου, but here I go:


1) Πέρσι γράφτηκα στο βιολογικό αλλά ξαναέδωσα πανελλήνιες χωρίς να κάνω αναστολή σπουδών. Αν δεν περάσω εκεί που θέλω φέτος και συνεχίσω εκεί, θα υπάρξει κάποια επίπτωση; (πέρα από το ότι θα πρέπει να βγάλω την σχολή σε 5 χρόνια λόγω του ν+2)

2) Αν συνεχίσω εκεί, με τα μαθήματα τι θα γίνει; Θα πρέπει στο επόμενο εξάμηνο να δηλώσω τα μαθήματα των 2 εξαμήνων που έχασα + του 3ου; Ή γίνεται κάπως να ξεκινήσω από το 0;

3) Είδα ότι όσοι έχουν πτυχίο βιολογίας μπορούν να εξειδικευτούν στην "εργαστηριακή γενετική". Είναι καλή ιδέα; Έχει μέλλον στην Ελλάδα;
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
2) Αν συνεχίσω εκεί, με τα μαθήματα τι θα γίνει; Θα πρέπει στο επόμενο εξάμηνο να δηλώσω τα μαθήματα των 2 εξαμήνων που έχασα + του 3ου; Ή γίνεται κάπως να ξεκινήσω από το 0;
Ίσως αν ξαναπεράσεις σε αυτή μέσω των πανελλαδικών και αρχικά διαγραφείς και έπειτα επανεγγραφείς να ξεκινάς από το μηδέν και να έχεις μπροστά σου ολόκληρη την εξαετία.

Φυσικά αυτό που ανέφερα είναι απλά μία υπόθεση, γνωρίζει κανείς αν στην πραγματικότητα ισχύει;
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν επέλεξα το κατάλληλο thread για να διατυπώσω τις απορίες μου, but here I go:


1) Πέρσι γράφτηκα στο βιολογικό αλλά ξαναέδωσα πανελλήνιες χωρίς να κάνω αναστολή σπουδών. Αν δεν περάσω εκεί που θέλω φέτος και συνεχίσω εκεί, θα υπάρξει κάποια επίπτωση; (πέρα από το ότι θα πρέπει να βγάλω την σχολή σε 5 χρόνια λόγω του ν+2)

2) Αν συνεχίσω εκεί, με τα μαθήματα τι θα γίνει; Θα πρέπει στο επόμενο εξάμηνο να δηλώσω τα μαθήματα των 2 εξαμήνων που έχασα + του 3ου; Ή γίνεται κάπως να ξεκινήσω από το 0;

3) Είδα ότι όσοι έχουν πτυχίο βιολογίας μπορούν να εξειδικευτούν στην "εργαστηριακή γενετική". Είναι καλή ιδέα; Έχει μέλλον στην Ελλάδα;

Νομίζω επιτρέπεται 2 φορές να μην δηλώσεις μαθήματα στη σχολή και μπορείς να συνεχίσεις. Εάν επιθυμείς μπορείς να ξεκινήσεις μόνο με τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου όντας 3ο εξάμηνο και δεν θα αλλάξει κάτι. Η μόνη διαφορά είναι όταν θα έρθει η ώρα να επιλέξεις κατεύθυνση, διπλωματική, πρακτική, αν τα κάνεις 1 χρόνο αργότερα απότι προβλέπεται, απλά θα στείλεις ένα email ή θα πάρεις τηλέφωνο τη γραμματεία για να σου επιτρέψουν να τα δηλώσεις γιατί αλλιώς δεν σου το επιτρέπει το σύστημα. Για τον τομέα εργαστηριακής γενετικής δεν γνωρίζω ιδιαίτερα κατά πόσο υπάρχει ανάπτυξη ή κορεσμός.
 

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Μια ερώτηση (σχετική και άσχετη ταυτόχρονα με το τμήμα) βιολογικό περνάω μόνο Κρήτη και Πάτρα μαλλον.. Ωστόσο θέλω Θεσσαλονίκης... Ως τρίτεκνη οικογένεια μπορώ να πάρω μεταγραφή Θεσσαλονίκη ακόμα και χωρίς να έχω κάποιο συγγενή εκεί;;; ευχαριστώ εκ των προταίρων!!:)
Μπορείς με την συλλογή μοριων..ανάλογα με το εισόδημα και την τρτεκνια (και ανάλογα ποσά αδέρφια λιγότερο από 25 ετών έχεις)παίρνεις μόρια..αν μαζεύεις 5-6 είσαι πολύ καλά για να μπεις
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Μπορείς με την συλλογή μοριων..ανάλογα με το εισόδημα και την τρτεκνια (και ανάλογα ποσά αδέρφια λιγότερο από 25 ετών έχεις)παίρνεις μόρια..αν μαζεύεις 5-6 είσαι πολύ καλά για να μπεις

Δεν ξέρω αν το πήρες χαμπάρι, αλλά απάντησες σε μια ερώτηση που έγινε το 2009, οπότε μάλλον ο θεματοθετης τώρα πρέπει να κοντεύει να βγει σε σύνταξη... 😋 😬
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το πήρες χαμπάρι, αλλά απάντησες σε μια ερώτηση που έγινε το 2009, οπότε μάλλον ο θεματοθετης τώρα πρέπει να κοντεύει να βγει σε σύνταξη... 😋 😬
Θα χει πλάκα να μπει κ να πει ευχαριστώ για την ενημερωση
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top