Φυσικό Κρήτης

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν η φήμη του Φυσικού Κρήτης το κάνει να είναι πιο "δυνατό" Τμήμα σε σχέση με τα υπόλοιπα. Θέλω να πω, για ποιο λόγο (σοβαρό) το Τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ ή Ιωαννίνων να υστερεί;
Υποθέτω ότι όποιος υπερασπίζεται και διαφημίζει διαρκώς ένα συγκεκριμένο τμήμα, βγάζοντας άχρηστα όλα τα υπόλοιπα του ίδιου αντικειμένου, προφανώς έχει σπουδάσει σε όλα, οπότε έχει και την απόλυτα αντικειμενική γνώμη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ωπα για μενα το ειπες αυτο; αν ναι δεν εβγαλα αχρηστο κανενα τμημα φυσικης,αλλωστε δεν σπουδασα φυσικη
εχω κατα καιρους μιλησει και για το βιολογικο στην κρητη και για ΗΜΜΥ και για ναυπηγους για αρκετες ενδιαφερουσες σχολες

απλα παραθετω δεδομενα και στατιστικες και φυσικα την γνωμη μου,μαλιστα ηδη εχω αναφερει πως αυτο δεν σημαινει πως δεν γινεται καλη δουλεια στα αλλα τμηματα
εν τελει το τμημα φυσικης της κρητης ειναι κορυφαιο και αυτο δεν εχει να κανει με υποκειμενικες αποψεις του καθενος(στο νημα του φυσικου κρητης παρεμπιπτοντως ειμαστε),εγω θα ελεγα πως πρεπει να προβαλλεται το καλο,να αποτελει προτυπο για την τριτοβαθμια εκπαιδευση μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
εν τελει το τμημα φυσικης της κρητης ειναι κορυφαιο και αυτο δεν εχει να κανει με υποκειμενικες αποψεις του καθενος (στο νημα του φυσικου κρητης παρεμπιπτοντως ειμαστε)
1) Ναι, στο νήμα του Φυσικού Κρήτης είμαστε τώρα, αλλά το 1 στα 2 μηνύματα που γράφεις σε όλο το φόρουμ δεν είναι παρά ύμνοι υπέρ του συγκεκριμένου τμήματος. Προφανώς και οι απόψεις σου είναι εντελώς υποκειμενικές, υπάρχουν στοιχεία και επιχειρήματα υπέρ των άλλων ελληνικών τμημάτων Φυσικής, αλλά δεν θα μπω στο παιχνίδι αυτό.
2) Λυπάμαι, αλλά μου έρχεται στο μυαλό η εποχή που ήμασταν 5 χρονών και μαλώναμε για το ποιου ο μπαμπάς είναι πιο δυνατός ή αργότερα για το ποιος την έχει πιο μεγάλη.
3) Δεν θα συνεχίσω με το συγκεκριμένο θέμα. Καλό σου βράδυ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ε τωρα υπερβολες ,τελος παντων ισως φταιω και γω που ασχολουμαι με τις διαφορες σχολες..τις προαλλες με ρωτουσε καποιος αν σπουδαζω ΝΜΜ :D καποιος ετερος πως σε καθε μηνυμα εκθειαζω την ΗΜΜΥ

εχω γραψει αρκετα μηνυματα δεν αντιλεγω για την κρητη ισως απο ενθουσιασμο,απο ενδιαφερον,(καποια στιγμη μαλιστα με περασαν απ το μυαλο και οι κατατακτηριες στην φυσικη)αλλα μην υπερβαλλουμε..οπως ειπα ηδη δεν σπουδαζω φυσικη,(εσυ παλι σπουδαζεις )δεν εχω λογο δηλαδη να προβαλλω ή τι.

δηλαδη πρεπει καποιος να σπουδασει στο ΜΙΤ και στο φυσικο στην κρητη για να μιλησει γι αυτα; τελος παντων

δεν βρισκω κακο να γραφονται ενδιαφερουσες ειδησεις για τμηματα οπως το φυσικο κρητης ,οπως και να εκφραζει καποιος την αποψη του εχει δεν εχει δικιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
.
2015 Lindau Nobel Laureate Meeting

Το Τμήμα Φυσικής με ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνει ότι οι διδακτορικές φοιτήτριες του Τμήματος, Γεωργία (Τζίνα) Πανοπούλου και η Έλενα Παπαδομανωλάκη, οι οποίες εκπονούν τη διατριβή τους με τους καθηγητές Κ. Τάσση και Ε. Ηλιόπουλο αντίστοιχα, επιλέχθηκαν να συμμετάσχουν στην 65η Lindau Nobel Laureate Meeting. Συνολικά 672 νεαροί επιστήμονες από 88 χώρες και 70 κάτοχοι βραβείων Νόμπελ θα συμμετάσχουν στη συνάντηση αυτή από τις 28 Ιουνίου έως τις 3 Ιουλίου 2015. Από την Ελλάδα επιλέχθηκαν 6 νεαροί επιστήμονες, εκ των οποίων οι 4 προέρχονται από το Πανεπιστήμιο Κρήτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top