Χημικό/Δυσκολία

eLina17

Νεοφερμένος

Η Ελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Μ'αρεσει η Χημεια πολυ,,,και το σκεφτομαι να περασω στο Χημικο Ηρακλειου αν τα καταφερω ! Εχετε ακουσει τπτ ?? Δυσκολο απ'οτι λενε... Ξερετε κατι... Πειτεεεε καλεεε.... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Δεν εχει τοσο πολυ σημασια το αν ειναι δυσκολη σαν σχολη ή οχι..σημασια εχει να σ'αρεσει η χημεια και να μπορεσεις να ακολουθησεις αυτο το επαγγελμα..οσο δυσκολη και να ναι η σχολη(που δεν ειναι αλλα μη ξεχνας πως αυτο ειναι υποκειμενικο)αν σ'αρεσει το αντικειμενο,θα τα καταφερεις..αυτη ειναι η αποψη μου..Καλη επιτυχια λοιπον:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αν σου αρεσει οπως λες,τοτε μην ανυσηχεις! θα τα κατεφερεις!
Αντικειμενικα παντως (σε παγκοσμιο επιπεδο) οι θετικες επιστημες θεωρουνται οι πιο δυσκολες επιστημες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Mια γνωστή μου στο χημικό της πάτρας έδωσε 43 μαθήματα :wow:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Μ'αρεσει η Χημεια πολυ,,,και το σκεφτομαι να περασω στο Χημικο Ηρακλειου αν τα καταφερω ! Εχετε ακουσει τπτ ?? Δυσκολο απ'οτι λενε... Ξερετε κατι... Πειτεεεε καλεεε.... :hmm:
Μια χαρά είναι! Τελείωσα πριν 7 χρόνια βέβαια.... αλλά έχω επαφές ακόμα με το τμήμα.
Φυσικά και θα χρειαστεί πολύ διάβασμα για αρκετά μαθήματα, αλλά αυτό συμβαίνει (και καλώς) σε όλα τα πανεπιστημιακά τμήματα.

Επίσης στο τμήμα Χημείας του ΠΚ γίνεται καλή δουλειά και στις μεταπτυχιακές σπουδές...... α.... και έχει και πολύ ωραίες εγκαταστάσεις!

Μπορείς να μπεις για περαιτέρω πληροφορίες στο site του τμήματος:https://www.chemistry.uoc.gr

Το καλό που βρίσκω εγώ είναι ότι έχεις βάλει από νωρίς στόχους! Μην αφήσεις τίποτα να σε κάνει να παρεκκλίνεις! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taisa

Νεοφερμένος

Η taisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
η χημεία ειναι μια παρα πολύ ωραια σπουδη!! αλλα βρίσκεις δουλειά στην Ελλάδα ως χημικός? εαν ναι, που????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ως καθηγητης (β' βαθμιας εκπαιδευσης η και πανεπιστημιου κανοντας διδακτορικο), σε εργοστασια επεξεργασιας τροφιμων/ποτων, σε φαρμακοβιομηχανιες, σε διαφορα εργαστηρια, στο Χημειο του Κρατους κλπ, κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Mια γνωστή μου στο χημικό της πάτρας έδωσε 43 μαθήματα :wow:

Ε δεν είναι και τόσα πολλά. Εμείς 39 έχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sulfur

Νεοφερμένος

Η Sulfur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Κι εγω χημικο θελω να περασω.:jumpy:...Μην πτοεισαι αν το θες πραγματικα θα τα καταφερεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Του Ηρακλείου μου έχει πει ο αδερφός μου(έχει τελειώσει το Χημικό Αθηνών) οτι είναι πιο εύκολο απο των Αθηνών ενώ είναι εξίσου καλό Πανεπιστήμιο.
Είναι σχολή που θέλει γερό διάβασμα πάντως.Η χημεία είναι φοβερή επιστήμη!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Του Ηρακλείου μου έχει πει ο αδερφός μου(έχει τελειώσει το Χημικό Αθηνών) οτι είναι πιο εύκολο απο των Αθηνών ενώ είναι εξίσου καλό Πανεπιστήμιο.
Είναι σχολή που θέλει γερό διάβασμα πάντως.Η χημεία είναι φοβερή επιστήμη!!!:D
Το κλασσικό....:D Πάντα το πανεπιστήμιο που τελειώνει κάποιος είναι πιο δύσκολο από τα υπόλοιπα....

Και μη με ρωτήσετε..... το Χημικό Ηρακλείου που τελείωσα.... ε, είναι το πιο δύσκολο!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Του Ηρακλείου μου έχει πει ο αδερφός μου(έχει τελειώσει το Χημικό Αθηνών) οτι είναι πιο εύκολο απο των Αθηνών ενώ είναι εξίσου καλό Πανεπιστήμιο.
Είναι σχολή που θέλει γερό διάβασμα πάντως.Η χημεία είναι φοβερή επιστήμη!!!:D

Μήπως των Αθηνών είναι το ΜΙΤ?
Αφού ο αδερφός σου τελείωσε της Αθήνας τι μπορεί να ξέρει από πρώτο χέρι γιά το Χημικό Ηρακλείου?
Έχει πράγματι καταντήσει αστείο.Το δικό μου καλύτερο από του άλλου!
Εν τω μεταξύ εγώ κάπου διάβασα ότι το Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας(ΙΤΕ) τού Ηρακλείου είναι από τα πιό γνωστά στην Ευρώπη τουλάχιστον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Καταλαβαίνω πως ακούγεται εγωϊστικό αυτο που είπε ο αδερφός μου ,αλλά απ' ό,τι ξέρω των Αθηνών έχει δυο-τρεις παραπάνω φυσικές οι οποίες είναι παλούκια.Δεν είπα οτι το ΕΚΠΑ είναι ΜΙΤ ή ανώτερο του Ηρακλείου!Απλώς έχει δυο τρία μαθήματα παραπάνω που το καθιστούν ολίγον πιο δύσκολο απο του Ηρακλείου.Παρεπιμπτόντως το Ηράκλειο σαν πανεπιστημούπολη είναι από τις καλύτερες όσον αφορά το επίπεδο σπουδών.Γι'αυτό κιόλας πολλοί απο το ΜΙΤ κάνουν μεταπτυχιακό στο Ηράκλειο(νομίζω στο ΙΤΕ).;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναύτης.

Νεοφερμένος

Ο Ναύτης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καταλαβαίνω πως ακούγεται εγωϊστικό αυτο που είπε ο αδερφός μου ,αλλά απ' ό,τι ξέρω των Αθηνών έχει δυο-τρεις παραπάνω φυσικές οι οποίες είναι παλούκια.Δεν είπα οτι το ΕΚΠΑ είναι ΜΙΤ ή ανώτερο του Ηρακλείου!Απλώς έχει δυο τρία μαθήματα παραπάνω που το καθιστούν ολίγον πιο δύσκολο απο του Ηρακλείου.Παρεπιμπτόντως το Ηράκλειο σαν πανεπιστημούπολη είναι από τις καλύτερες όσον αφορά το επίπεδο σπουδών.Γι'αυτό κιόλας πολλοί απο το ΜΙΤ κάνουν μεταπτυχιακό στο Ηράκλειο(νομίζω στο ΙΤΕ).;)
Ακριβώς όπως το είπες.Σφαγή γινόταν στις εξετάσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eLina17

Νεοφερμένος

Η Ελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Εχω μεγαλη περιεργεια να δω τη βαση αυτης της σχολη !!!! Πως τα βλεπετε τα πραγματα ? Εχει κανεις αποψη ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Izzy93

Νεοφερμένος

Η Ιζαμπέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γενικά στο Χημικό διδάσκεται κανείς αποκλειστικά χημεία ή υπάρχουν και άλλα μαθήματα;Όταν τελειώνεις μπορείς να διδάξεις μόνο ως καθηγητής ή και να δουλέψεις στην έρευνα;Είμαι στο ψάξιμο για τις σχολές και θα το εκτιμούσα αν κάποιος που σπουδάζει σε αυτή τη σχολή μπορεί να με κατευθύνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γενικά στο Χημικό διδάσκεται κανείς αποκλειστικά χημεία ή υπάρχουν και άλλα μαθήματα;Όταν τελειώνεις μπορείς να διδάξεις μόνο ως καθηγητής ή και να δουλέψεις στην έρευνα;Είμαι στο ψάξιμο για τις σχολές και θα το εκτιμούσα αν κάποιος που σπουδάζει σε αυτή τη σχολή μπορεί να με κατευθύνει.

Διδάσκεσαι Χημεια (Οργανικη-ανοργανη-αναλυτικη-περιβαλλοντος-τροφιμων-βιοχημεια,ο,τι χωρα ο νους σου),φυσική,μαθηματικά,Βιολογια,ξένες γλώσσες,τα πολύ βασικά σε υπολογιστες(το Ηρακλειο πλεον δινει και ενα ειδος χαρτιου για ΑΣΕΠ)μαθηματα που ανοιγουν απο αλλα τμήματα(εγω πχ και ψυχολογία)Ειναι τρομερα ενδιαφερουσα.Για ο,τι απορία μη διστασεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Secret Life

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Τι προτιματε (και εννοω ως προς το ενδιαφερον για τα μαθηματα και οχι μονο προς τον βαθμο δυσκολιας της σχολης), Χημικό ή Χημικο μηχανικό;

Επισης, ακουσα οτι στην σχολη δεν εχει ασκησεις οπως στο λυκειο, αλλα εχει πειραματα και θεωριες.. Ισχυει αυτο; εχει πολυ θεωρια πανω στην χημεια ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Οι Χημικοί Μηχανικοί είναι περισσότερο προσανατολισμένοι σε Φυσική Πολυτεχνείου, μερικό Προγραμματισμό και Μαθηματικά Πολυτεχνείου. Ασχολούνται δηλαδή με τη Μηχανική και Μηχανολογία της Χημικής Επιστήμης. Αυτό σημαίνει ότι έχουν αρκετή επαφή και με ενότητες Χημείας (καθαρά για τις εφαρμογές στη Βιομηχανία) όχι όμως στο βαθμό που έχουν οι Χημικοί. Ενδεχόμενα, ανάλογα το πρόγραμμα σπουδών, ασχολούνται και με εφαρμογές όπως Βιοτεχνολογία ή Βιο-υλικά. Οι Χημικοί είναι καθ' αποκλειστικότητα προσανατολισμένοι στη Χημεία, Βιολογία με κάποιες συνδέσεις με μερική Φυσική και λίγα Μαθηματικά (ανάλογα το πρόγραμμα σπουδών). Η Χημεία αγγίζει άλλα πεδία μελέτης.

Σημασία έχει, τι αρέσει σε σένα ακριβώς. Η Χημεία είναι μια Θετική Επιστήμη και η Χημική Μηχανική είναι επιστήμη που ανήκει στο Πολυτεχνείο. Υπάρχει διαφορετική προσέγγιση, προσανατολισμός και φιλοσοφία σπουδών για την κάθε επιστήμη.

Η Χημεία, η Φυσική, τα Μαθηματικά, η Βιολογία, ...είναι τελείως διαφορετικά στο Πανεπιστήμιο από ότι στο σχολείο. Καμία ταύτιση ή δομή ύλης, πλαίσιο μελέτης κλπ. Ότι και να σου πούμε / πουν αν δεν τα διαβάσεις λίγο μόνη σου, να δεις τι αντέχεις κλπ, δεν θα καταλάβεις και πολλά. Απέχει πολύ η άποψη σε ένα φόρουμ ή του κοινωνικού περίγυρού σου με την πραγματικότητα. Εδώ σου δίνουμε μια γενική εικόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Secret Life

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση :)

Επειδη το θεμα που εθεσα εχει να κανει πανω κατω με συγκριση των δυο σχολων, θα συνεχισω στο thread "Χημικος Vs Χημικος Μηχανικος"https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=81119
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top