[28/5/2010] Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον Κατεύθυνσης

Πώς τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 132)
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 54 40.9%
  • Καλά

    Ψήφοι: 25 18.9%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 18 13.6%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 3 2.3%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 30 22.7%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
παιδια δεν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα όμως θα ήθελα να απαντήσω
τα θέματα ήταν μέτρια
1ο θέμα
πολύ καλό , ευτυχώς δεν είχε θεωρία γιατί με τη θεωρία εχουν γίνει πολλά ευτράπελα

2ο
γελοίο

3ο
κατά τη γνώμη μου απαγορεύεται η χρήση πίνακα αν και είναι αλγόριθμος θε έπρεπε στην εκφώνηση να έλεγε δεδομένων των πινάκων ταδε και τάδε Ν μεγέθους ο κάθε ένας έτσι ώστε να χρησημοποιήσουμε την εντολή
Δεδομένα// , ,Ν//
όμως αντί για αυτο μας έλεγε :<<ναζητάει το πλήθος των αγωνιζόμενων τα ονόματά τους και τις επιδόσεις τους>> και μας το έλεγε στο 2ο ερώτημα
άρα θα έπρεπε να γράψουμε
Εμφάνισε''δώσε το πλήθος των αγωνιζομένων''
διάβασε πλήθος
κτλ.κτλ.
επομένως πίνακας αποκλείεται (βέβαια εγώ έγραψα και τις δύο λύσεις)
επειδή όμως είμαι προφορικά εξεταζόμενος σας λέω ότι με ρώτησαν γιατί προτίμησα να τους πώ τη λύση χωρίς πίνακα , επομένως μπορεί να πάρουν σωστή και τη λύση με πίνακα αν και πολοί καθηγητές λένε ότι είναι λάθος..(βέβαια κάποιος είπε πριν ότι η λύση χωρίς πίνακα είναι επίφοβη και θα συμφωνίσω γιατί δε ξέρω αν εξεταζόμουν γραπτώς αν οι καθηγητές καταλάβεναν τη λύση μ)
4ο θέμα
εντάξι ήταν κάπος αλλά η λύση με 4 φυσαλίδες ήταν χαζος κατά τη γνώμη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
παιδια δεν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα όμως θα ήθελα να απαντήσω
τα θέματα ήταν μέτρια
1ο θέμα
πολύ καλό , ευτυχώς δεν είχε θεωρία γιατί με τη θεωρία εχουν γίνει πολλά ευτράπελα

2ο
γελοίο

3ο
κατά τη γνώμη μου απαγορεύεται η χρήση πίνακα αν και είναι αλγόριθμος θε έπρεπε στην εκφώνηση να έλεγε δεδομένων των πινάκων ταδε και τάδε Ν μεγέθους ο κάθε ένας έτσι ώστε να χρησημοποιήσουμε την εντολή
Δεδομένα// , ,Ν//
όμως αντί για αυτο μας έλεγε :<<ναζητάει το πλήθος των αγωνιζόμενων τα ονόματά τους και τις επιδόσεις τους>> και μας το έλεγε στο 2ο ερώτημα
άρα θα έπρεπε να γράψουμε
Εμφάνισε''δώσε το πλήθος των αγωνιζομένων''
διάβασε πλήθος
κτλ.κτλ.
επομένως πίνακας αποκλείεται (βέβαια εγώ έγραψα και τις δύο λύσεις)
επειδή όμως είμαι προφορικά εξεταζόμενος σας λέω ότι με ρώτησαν γιατί προτίμησα να τους πώ τη λύση χωρίς πίνακα , επομένως μπορεί να πάρουν σωστή και τη λύση με πίνακα αν και πολοί καθηγητές λένε ότι είναι λάθος..(βέβαια κάποιος είπε πριν ότι η λύση χωρίς πίνακα είναι επίφοβη και θα συμφωνίσω γιατί δε ξέρω αν εξεταζόμουν γραπτώς αν οι καθηγητές καταλάβεναν τη λύση μ)
4ο θέμα
εντάξι ήταν κάπος αλλά η λύση με 4 φυσαλίδες ήταν χαζος κατά τη γνώμη μου...


Μια απορια εχω μονο εγω... Γιατι εξεταζεσαι προφορικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Μια απορια εχω μονο εγω... Γιατι εξεταζεσαι προφορικα?

Στην πιο απλη περιπτωση λογω δυσλεξιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Στην πιο απλη περιπτωση λογω δυσλεξιας.
ακριβώς λόγω δυσλεξίας.
και πιστέψτε μαι αν δείτε το γραπτό που έδωσα στο μάθημα θα μου ζητήσετε σίγουρα διευκρυνήσεις για το τι γράφω...
το προφορικά εξεταζόμενος δεν είναι ισοδύναμο του κακού ή μέτριου μαθητη, και άν δεν σας πείθω δείτε μυνηματά μου πριν από ένα χρόνο στο site...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Δεν μιλησα πουθενα για κακο-μετριο μαθητη... Απλα μου εκανε εντυπωση η "ανεση" με το πληκτρολογιο και προφανως τα ορθογραφικα (που ειναι λιγα) εκτος και αν τα διορθωνεις.. Δηλαδη οι δυσλεξικοι που δεν γραφουν "κανονικα" δεν εχουν προβληματα με τους υπολογιστες? Αν ειναι ετσι μια χαρα.. Θα παραδιδουν εργασιες στο πανεπιστημιο μεσω e-mail. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teacher

Νεοφερμένος

Ο teacher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
3ο
κατά τη γνώμη μου απαγορεύεται η χρήση πίνακα αν και είναι αλγόριθμος θε έπρεπε στην εκφώνηση να έλεγε δεδομένων των πινάκων ταδε και τάδε Ν μεγέθους ο κάθε ένας έτσι ώστε να χρησημοποιήσουμε την εντολή
Δεδομένα// , ,Ν//
όμως αντί για αυτο μας έλεγε :<<ναζητάει το πλήθος των αγωνιζόμενων τα ονόματά τους και τις επιδόσεις τους>> και μας το έλεγε στο 2ο ερώτημα
άρα θα έπρεπε να γράψουμε
Εμφάνισε''δώσε το πλήθος των αγωνιζομένων''
διάβασε πλήθος
κτλ.κτλ.
επομένως πίνακας αποκλείεται (βέβαια εγώ έγραψα και τις δύο λύσεις)

Επειδή σε βλέπω πολύ σίγουρο και κατηγορηματικό για τον αποκλεισμό πίνακα, απάντησε μου σε παρακαλώ αν θέλεις στο εξής:

Αν διατηρήσω το θέμα Γ ΑΚΡΙΒΩΣ όπως είναι και προσθέσω το εξής ερώτημα (Γ6):

Γ6: Να βρεθεί και να εκτυπωθεί πόσοι από τους αθλητές έχουν πηδήξει πάνω από το Μέσο Όρο αλμάτων όλων των αθλητών.

Πως θα το έλυνες; Μέ, ή χωρίς πίνακες;


Σαν συνέπεια αυτού που θα υποχρεωθείς να μου απαντήσεις, θεωρείς ότι λύνεται ή είναι άκυρο σαν θέμα; (κοινώς, είναι το πρόβλημα το οποίο θέτω αδόμητο ή/και άλυτο;) )

Και το επόμενο ερώτημα: Μπορεί να θεωρηθεί ότι δεν υπάρχει αλγόριθμος για κάτι που όμως λύνεται αλγοριθμικά στην καθημερινή ζωή, απλά και μόνο γιατί το λέει μια Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΤΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ; :mad:

Αυτά το ερωτηματα βέβαια μπορεί να μου το απαντήσει όποιος θέλει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Επειδή σε βλέπω πολύ σίγουρο και κατηγορηματικό για τον αποκλεισμό πίνακα, απάντησε μου σε παρακαλώ αν θέλεις στο εξής:

Αν διατηρήσω το θέμα Γ ΑΚΡΙΒΩΣ όπως είναι και προσθέσω το εξής ερώτημα (Γ6):

Γ6: Να βρεθεί και να εκτυπωθεί πόσοι από τους αθλητές έχουν πηδήξει πάνω από το Μέσο Όρο αλμάτων όλων των αθλητών.

Πως θα το έλυνες; Μέ, ή χωρίς πίνακες;


Σαν συνέπεια αυτού που θα υποχρεωθείς να μου απαντήσεις, θεωρείς ότι λύνεται ή είναι άκυρο σαν θέμα; (κοινώς, είναι το πρόβλημα το οποίο θέτω αδόμητο ή/και άλυτο;) )

Και το επόμενο ερώτημα: Μπορεί να θεωρηθεί ότι δεν υπάρχει αλγόριθμος για κάτι που όμως λύνεται αλγοριθμικά στην καθημερινή ζωή, απλά και μόνο γιατί το λέει μια Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΤΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ; :mad:

Αυτά το ερωτηματα βέβαια μπορεί να μου το απαντήσει όποιος θέλει :P
θα σου απαντήσω πολύ απλά δεν το έδωσαν επομένως δεν έχει νόημα να μιλάμε για αυτό . Και δεν είμαι κατηγορηματικός (σου είπα ότι έδωσα δύο λύσεις 1με και 1 χωρίς πίνακα) αλλά προτίμησα να δείξω την απάντηση χωρίς πίνακα και σου εξήγησα τους λόγους
ακόμα οι πίνακες δεν είναι η μοναδική δομή δεδομένων αλλά δεν παύουν να είναι στατικές και αυτό δεν το λέει καμία επιτροπή αυτό αλλά η πραγματικότητα...και υπό πραγματικές συνθήκες αυτό το πρόβλημα ή θα λυνόταν χωρίς πίνακα ή με άλλη δομή δεδομένων...
παρόλα αυτά τη λύση με πινακα την θεωρώ πρακτικά λάθος..

όσο για τη δυσλεξεία μπορεί να έχω τώρα λίγα ορθογραφικά αλλά δεν ήταν πάντα έτσι τα πράγματα!!! να φανταστείς ότι πρόσφατα κατάφερα να κάνω 4 ορθογραφικά σε τρισύλλαβη λέξη!!!

άσε που η δυσλεξεία δε επιρεάζει πολύ τη χρείση του ηλεκτρονικού υπολογιστή το μεγαλύτερόμου πρόβλημα μου σε σχέση με το κείμενο ήταν οι μουτζούρες και η μορφή των γραμμάτων να φανταστείς ότι φέτος στο φροντιστήριο στην έκθεση μία φορά είχα γράψει σκοπός άλλά το πρώτο <<ο>> έμιαζε με <<α>> και το <<π>> έμοιαζε με <<τ>> πάω να διαβάσω την έκθεσή μου (την οποία είχε ελέγξει πρώτα ο καθηγητής) φωναχτά, φτανω να διαβάσω τη λεξη αυτή και κολλάω μετά από λίγα λεπτά που είχα καταποιεί τη γλώσσα μου μου λέει σκοπός βαγγέλη...

αν και χωρις να μπορώ τώρα να επεκταθώ, η δυσλεξεία έχει κατηγορείες και διαβαθμήσεις .. στην ουσία όλοι έχουμε κάτι λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teacher

Νεοφερμένος

Ο teacher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
θα σου απαντήσω πολύ απλά δεν το έδωσαν επομένως δεν έχει νόημα να μιλάμε για αυτό .
Τί είδους απάντηση είναι αυτή!!! Φυσικά και δεν έχει κάποιο πρακτικό νόημα, δεν είμαι εδώ για να σε εξετάσω και να σου βάλω βαθμό. Κουβέντα κάνουμε για το καλό της της γνώσης. Δεν σε βάζω κανένα μαχαίρι στο λαιμό. Απλά είδα ότι έχεις άποψη σχετικά με το θέμα Γ και μπήκες εδώ μέσα για να τη μοιραστείς με όλους και να εξηγήσεις γιατί θεωρείς λάθος τη λύση με τους πίνακες. Φαντάστηκα ότι δεν θα σου κάνει κόπο να χάσεις 2 λεπτά από το χρόνο σου και να απαντήσεις στα ερωτήματά μου, όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά για να τσιγκλίσω λίγο και τους υπόλοιπους να σκεφτούν κάποια πράγματα σχετικά με τα προβλήματα που δημιουργήθηκαν με το θέμα Γ.

Και δεν είμαι κατηγορηματικός

Ε πως δεν είσαι. Μπορεί να έδωσες δύο λύσεις αλλά μας λες ότι θεωρείς πως αυτή με τους πίνακες είναι λάθος και η άλλη σωστή. Περισσότερο κατηγορηματικός δεν θα μπορούσες να είσαι :P

ακόμα οι πίνακες δεν είναι η μοναδική δομή δεδομένων αλλά δεν παύουν να είναι στατικές και αυτό δεν το λέει καμία επιτροπή αυτό αλλά η πραγματικότητα...και υπό πραγματικές συνθήκες αυτό το πρόβλημα ή θα λυνόταν χωρίς πίνακα ή με άλλη δομή δεδομένων...
Δηλαδή σαν να μου λες ότι επειδή εγώ δεν ξέρω άλλες δομές στην ΑΕΠΠ, ΔΕΝ μπορώ να το λύσω, αλλά στον πραγματικό κόσμο που θα είχα και άλλες δομές διαθέσιμες θα μπορούσα!

Ε λοιπόν κι εγώ σου απαντώ ότι στον πραγματικό κόσμο, θα γνώριζες ΑΚΡΙΒΩΣ πόσους αθλητές έχεις ή στην χειρότερη ένα όριο τους (π.χ. 100 η 1000) και θα μπορούσες άνετα να χρησιμοποιήσεις πίνακα. ;)

παρόλα αυτά τη λύση με πινακα την θεωρώ πρακτικά λάθος..

Είδες που σου λέω ότι είσαι κατηγορηματικός και δεν το δέχεσαι;:)

Επαναλαμβάνω λοιπον το ερώτημά μου -αν και δεν νομίζω να πάρω απάντηση- : Αν προσθέσεις το Γ6 ερώτημα που αναφέρω παραπάνω, υπάρχει αλγόριθμος στα πλαίσια του μαθήματος ΑΕΠΠ που να μπορεί να λύσει το θέμα Γ των πανελληνίων εξετάσεων;

Η άποψη μου βέβαια είναι ότι φυσικά και υπάρχει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Δηλαδή σαν να μου λες ότι επειδή εγώ δεν ξέρω άλλες δομές στην ΑΕΠΠ, ΔΕΝ μπορώ να το λύσω, αλλά στον πραγματικό κόσμο που θα είχα και άλλες δομές διαθέσιμες θα μπορούσα!

Ε λοιπόν κι εγώ σου απαντώ ότι στον πραγματικό κόσμο, θα γνώριζες ΑΚΡΙΒΩΣ πόσους αθλητές έχεις ή στην χειρότερη ένα όριο τους (π.χ. 100 η 1000) και θα μπορούσες άνετα να χρησιμοποιήσεις πίνακα. ;)


Επαναλαμβάνω λοιπον το ερώτημά μου -αν και δεν νομίζω να πάρω απάντηση- : Αν προσθέσεις το Γ6 ερώτημα που αναφέρω παραπάνω, υπάρχει αλγόριθμος στα πλαίσια του μαθήματος ΑΕΠΠ που να μπορεί να λύσει το θέμα Γ των πανελληνίων εξετάσεων;
στην ύλη σου σου μίλησε για άλλη δομή δεδομένων?
σου είπε πως να χρησημοποιείς άλλη δομή δεδομένων?
αν το πρόγραμμα που έφτιαχνες είχε γενική χρήση σε κάθε προτάθλημα θα ήξερες πόσοι θα δήλωναν τα επόμενα χρόνια σε προταθλήματα που δεν είχαν όριο συμμετοχής?

Η απάντηση και στα τρία είναι όχι...

όσο για το τελευταίο ερώτημα σου απάντησα ότι δεν το έδωσαν γιατί πιθανών να μην ήθελαν να χρησημοποιήσουμε πίνακα

έκτος αυτού υπάρχουν προβλήματα που είναι αδύνατη η χρήση πινάκων και θα σου πω την άσκηση που μας έβαλε φέτος ο καθηγητής μας στον προγραμματισμού σε ένα διαγώνισμα: να φτιάξετε αλγόριθμο που να διαβάζει θετικούς αριθμούς και να υπολογίζει τον μέγιστο ενώ το διάβασμα θα σταματάει όταν διαβάζει μη θετικό αριθο...

Όλα τα παιδιά πλην ελαχίστων εξαιρέσεων κομπλάρανε γιατί ήξεραν ότι δεν μπορούσαν να χρησημοποιήσουν πίνακακαι πολλοί δεν το έλυσαν ή το έλυσαν με πίνακα καινο καθηγητής το πήρε λάθος φυσικά και μην μου πεις αν έβαζε άλλο ερώτημα γιατί τότε δεν θα υπήρχε υλοποιήσημος αλγόριθμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teacher

Νεοφερμένος

Ο teacher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
στην ύλη σου σου μίλησε για άλλη δομή δεδομένων?
σου είπε πως να χρησημοποιείς άλλη δομή δεδομένων?
Το εχω υπόψη μου γιατί το διδάσκω 10 χρόνια :P

αν το πρόγραμμα που έφτιαχνες είχε γενική χρήση σε κάθε προτάθλημα θα ήξερες πόσοι θα δήλωναν τα επόμενα χρόνια σε προταθλήματα που δεν είχαν όριο συμμετοχής?

Η απάντηση και στα τρία είναι όχι...
Η απάντηση είναι ότι η άσκηση ζητούσε ΑΛΓΟΡΙΘΜΟ και όχι ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ σε ΓΛΩΣΣΑ. Θεωρητικά λοιπόν, με βάση την ύλη του βιβλίου, θα μπορούσες να απαντήσεις ακόμα και με ελεύθερο κείμενο ή και φυσική γλώσσα κατά βήματα. Ο αλγόριθμος αποτελεί μια διαδικασία περιγραφής της λύσης ενός προβλήματος, ΟΧΙ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ ΓΛΩΣΣΑ. Γιατί υπάρχουν γλώσσες με ΔΥΝΑΜΙΚΟΥΣ πίνακες.

όσο για το τελευταίο ερώτημα σου απάντησα ότι δεν το έδωσαν γιατί πιθανών να μην ήθελαν να χρησημοποιήσουμε πίνακα

Αν λοιπόν ήθελαν να μην χρησιμοποιήσετε πίνακα, θα έλεγαν απλά "ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕ ΓΛΩΣΣΑ". Αυτό αποδεικνύει ότι ούτε καν το είχαν σκεφτεί όταν έβαζαν το θέμα. Το ερώτημα προέκυψε στη συνέχεια και αντί να κάνουν τα πράγματα απλά και να δεχθούν και τις δύο λύσεις, πήγαν να το παίξουν επιστήμονες και τα έκαναν μπάχαλο.

έκτος αυτού υπάρχουν προβλήματα που είναι αδύνατη η χρήση πινάκων και θα σου πω την άσκηση που μας έβαλε φέτος ο καθηγητής μας στον προγραμματισμού σε ένα διαγώνισμα: να φτιάξετε αλγόριθμο που να διαβάζει θετικούς αριθμούς και να υπολογίζει τον μέγιστο ενώ το διάβασμα θα σταματάει όταν διαβάζει μη θετικό αριθο...

Όλα τα παιδιά πλην ελαχίστων εξαιρέσεων κομπλάρανε γιατί ήξεραν ότι δεν μπορούσαν να χρησημοποιήσουν πίνακακαι πολλοί δεν το έλυσαν ή το έλυσαν με πίνακα καινο καθηγητής το πήρε λάθος φυσικά και μην μου πεις αν έβαζε άλλο ερώτημα γιατί τότε δεν θα υπήρχε υλοποιήσημος αλγόριθμος...

Εντάξει, πήρα ακόμα μια απάντηση σ'αυτά που ρώτησα. Θεωρείς λοιπόν ότι αν είχαν προσθέσει το ερώτημα Γ6 που προτείνω, δεν θα υπήρχε υλοποιήσιμος αλγόριθμος. Εγώ όμως μπορώ να σου προτείνω ένα αλγόριθμο (για το θέμα με τους θετικούς που αναφέρεις) που ΕΙΝΑΙ ΥΛΟΠΟΙΗΣΙΜΟΣ:

1) Θέτω σαν μέγιστο αριθμό το 0
2) διαβάζω μια σειρά αριθμών και τους γράφω σε ένα φύλλο χαρτί. σταματάω να διαβάζω όταν μου δοθεί αρνητικός.
3) αν βρω αριθμό μεγαλύτερο από το μέγιστο, τον κρατάω αυτόν σαν μέγιστο.
4)Προσθετω τον κάθε αριθμό που διαβάζω σε ένα άθροισμα
5) κρατάω το πλήθος των μαθητών
6) Εμφανίζω τον μέγιστο
7) υπολογίζω το μέσο όρο
8) ελέγχω τον κάθε αριθμό που έχω κρατήσει στο χαρτι μου και υπολογίζω πόσοι είναι μεγαλύτεροι του μέσου όρου.


Αύτα. Αλγόριθμος σε φυσική γλώσσα κατά βήματα. Υλοποιήσιμος. Χωρίς χρήση πίνακα.


Υ.Γ. παρεμπιπτόντως, ο καθηγητής σου έχει δώσει λάθος στο θέμα που σας έδωσε. Δεν σου λέει τι να κάνεις σε περίπτωση που σου δοθεί σαν είσοδος ο αριθμός 0 :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
έχεις παραφράσει αυτά που είπα

όταν έλεγα για υλοποιήσημο αλγόριθμο εννοούσα για την άσκηση στην οποία σου έδωσα και όχι των πανελληνίων

και στης δύο πρώτες ερωτήσεις δεν μίλησα γενικά τη γίνεται αλλά τι έχω διδαχτεί από το φετινό βιβλίο στο οποίο εξετάζομαι και στην ύλη που εξετάζομε οι πίνακες είναι στατική δομή και πρέπει να ξέρω το μέγεθός της από την αρχή και όχι να τον μαθαίνω στην εκτέλεση

δεκτό ότι μπορούσε να υλοποιηθεί με μία δυναμική δομή δεδομένων και ότι σε άλλες γλωσσες προγραμματισμού οι πίνακες είναι δυναμικές δομές όμως με βάση την ύλη μας δεν μπορούσε να χρησημοποίηθεί πινακας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teacher

Νεοφερμένος

Ο teacher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
έχεις παραφράσει αυτά που είπα

όταν έλεγα για υλοποιήσημο αλγόριθμο εννοούσα για την άσκηση στην οποία σου έδωσα και όχι των πανελληνίων
Δεν έχω παραφράσει τίποτα. Όπως λύνεται η άσκηση που σου έδωσε ο καθηγητής σου, αν προσθέσεις το ερώτημα με το ΜΟ, λύνεται και η άσκηση των πανελληνίων.

και στης δύο πρώτες ερωτήσεις δεν μίλησα γενικά τη γίνεται αλλά τι έχω διδαχτεί από το φετινό βιβλίο στο οποίο εξετάζομαι και στην ύλη που εξετάζομε οι πίνακες είναι στατική δομή και πρέπει να ξέρω το μέγεθός της από την αρχή και όχι να τον μαθαίνω στην εκτέλεση
ΣΤΟΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ, όχι όταν κάνεις αλγόριθμο. Επιπλέον ακόμα και αν μιλούσαμε για προγραμματισμό, θα μπορούσες να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα με ένα πίνακα ευδιάκριτα μεγαλύτερο από τον αναμενόμενο αριθμό δεδομένων. Π.χ. αν μιλάμε για αθλητες μήκους σχολικών αγώνων, δεν μπορεί να υπάρχουν πάνω απο π.χ. 1000. Αρα με ένα πίνακα 1000, 2000, 5000 θέσεων τυπικά είσαι εντάξει. Μπορεί να σπαταλάς μνήμη, αλλά μην ξεχνάμε ότι στα θέματα γράφει: Κάθε λύση επιστημονικά τεκμηριωμένη είναι ΣΩΣΤΗ. Και η λύση με τον "μεγάλο" πίνακα σε γλώσσα (ξαναλέω, παρόλο που δεν έχουν ζητησει πρόγραμμα αλλά αλγόριθμο) είναι προφανώς επιστημονικά τεκμηριωμένη (αν και όχι βέλτιστη ;))

δεκτό ότι μπορούσε να υλοποιηθεί με μία δυναμική δομή δεδομένων και ότι σε άλλες γλωσσες προγραμματισμού οι πίνακες είναι δυναμικές δομές όμως με βάση την ύλη μας δεν μπορούσε να χρησημοποίηθεί πινακας

Αντε παλι τα ίδια, βλέπω έχεις κολλήσει, καλά αποτελέσματα, καλό καλοκαίρι, over and out :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top