Αλλαγή Κατεύθυνσης

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
άριστος σε όλα Δεν είναι κανείς, ωστόσο θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Στις πανελλήνιες κάνουμε ο,τι καλύτερο μπορούμε και θέτουμε τον πήχη στο 20, για να γράψουμε αυτό που μπορούμε κι ας είναι και το 15. Γιατί αν βάλουμε στόχο το 15, μάλλον παρακάτω θα γράψουμε.
καταλαβαινω τι λες και δεν διαφωνω απλα αν οντως σε ενα μαθημα ξερεις οτι δεν μπορεις για 20 λεγοντας θα παω να γραψω για 20 κοροιδευεις τον εαυτο σου...εγω αυτο εννοω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
καταλαβαινω τι λες και δεν διαφωνω απλα αν οντως σε ενα μαθημα ξερεις οτι δεν μπορεις για 20 λεγοντας θα παω να γραψω για 20 κοροιδευεις τον εαυτο σου...εγω αυτο εννοω
Σωστό. Παίζει μεγάλο ρόλο κι η αυτογνωσία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.

ParisGr

Νεοφερμένος

Ο ParisGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γεια σας,

Είμαι μαθητής Α΄ Λυκείου και ακόμα ψάχνομαι για το μελλοντικό μου επάγγελμα, χωρίς να είμαι αποφασισμένος για κάτι συγκεκριμένο, έχω διάφορα στο μυαλό μου.

Αρχικά είχα σκεφτεί να πάω από 5ο Επιστημονικό Πεδίο για σχολές Υπολογιστών, όμως στις ενδοσχολικές εξετάσεις φέτος δυσκολεύτηκα στην Άλγεβρα -τη φοβάμαι, δεν έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου - (υπολογίζω έγραψα γύρω στο 15 παρόλο που κάνω φροντιστήριο).

Αντίθετα στα Αρχαία, επίσης δε μου αρέσουν, όμως με διάβασμα λίγων ημερών, έγραψα πολύ καλύτερα, χωρίς φροντιστήριο.

Νιώθω ότι έχω περισσότερη κλίση στα θεωρητικά μαθήματα, όλα μου βγαίνουν πιο φυσικά (βρίσκω εύκολη την αποστήθιση και η μνήμη με βοηθάει).

Παρόλ' αυτά, πιστεύω ότι δεν είμαι 100% θεωρητικό ούτε 100% θετικό μυαλό.

Και το δίλημμα: Θεωρητική ή Τεχνολογική κατεύθυνση; Πού ρισκάρω λιγότερο;

Δεν ξέρω τίποτα από Λατινικά, ΑΟΘ και ΑΕΠΠ, τι απαιτήσεις έχει το καθένα, και πώς θα ανταποκριθώ στα μαθήματα αυτά, όταν χρειαστεί.;
Ιστορία Κατεύθυνσης πιστεύω ότι το έχω.

Επίσης, υπάρχει σύγκριση μεταξύ Λατινικών και Μαθηματικών Γενικής Παιδείας (έχω διάφορα στο μυαλό μου), Ιστορίας Κατεύθυνσης και ΑΕΠΠ;

Φοβάμαι, μήπως ρισκάρω αν επιμείνω στην Τεχνολογική Κατεύθυνση και δεν τα βγάλω πέρα με ΑΟΘ και ΑΕΠΠ (και εννοείται μαθηματικά).

Εσείς τι λέτε; Έχει βρεθεί κάποιος σε ανάλογο δίλημμα;

Ευχαριστώ,
Παν. Γεωργ.

Γεια σας,

Είμαι μαθητής Α΄ Λυκείου και ακόμα ψάχνομαι για το μελλοντικό μου επάγγελμα, χωρίς να είμαι αποφασισμένος για κάτι συγκεκριμένο, έχω διάφορα στο μυαλό μου.

Αρχικά είχα σκεφτεί να πάω από 5ο Επιστημονικό Πεδίο για σχολές Υπολογιστών, όμως στις ενδοσχολικές εξετάσεις φέτος δυσκολεύτηκα στην Άλγεβρα -τη φοβάμαι, δεν έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου - (υπολογίζω έγραψα γύρω στο 15 παρόλο που κάνω φροντιστήριο), και εννοείται απογοητεύτηκα.

Αντίθετα στα Αρχαία, επίσης δε μου αρέσουν, όμως με διάβασμα λίγων ημερών, έγραψα πολύ καλύτερα, χωρίς φροντιστήριο.

Νιώθω ότι έχω περισσότερη κλίση στα θεωρητικά μαθήματα, όλα μου βγαίνουν πιο φυσικά (βρίσκω εύκολη την αποστήθιση και η μνήμη με βοηθάει).

Παρόλ' αυτά, πιστεύω ότι δεν είμαι 100% θεωρητικό ούτε 100% θετικό μυαλό.

Και το δίλημμα: Θεωρητική (Αγγλική Φιλολογία) ή Τεχνολογική (Υπολογιστές) κατεύθυνση; Πού ρισκάρω λιγότερο;

Δεν ξέρω τίποτα από Λατινικά, ΑΟΘ και ΑΕΠΠ, τι απαιτήσεις έχει το καθένα, και πώς θα ανταποκριθώ στα μαθήματα αυτά, όταν χρειαστεί.;
Ιστορία Κατεύθυνσης πιστεύω ότι το έχω.

Επίσης, υπάρχει σύγκριση μεταξύ
Λατινικών και Μαθηματικών Γενικής Παιδείας (έχω διάφορα στο μυαλό μου),
Ιστορίας Κατεύθυνσης και ΑΕΠΠ;

Φοβάμαι, μήπως ρισκάρω αν επιμείνω στην Τεχνολογική Κατεύθυνση και δεν τα βγάλω πέρα με ΑΟΘ και ΑΕΠΠ (και εννοείται μαθηματικά).

Εσείς τι λέτε; Έχει βρεθεί κάποιος σε ανάλογο δίλημμα;

Ευχαριστώ,
Παν. Γεωργ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας,

Είμαι μαθητής Α΄ Λυκείου και ακόμα ψάχνομαι για το μελλοντικό μου επάγγελμα, χωρίς να είμαι αποφασισμένος για κάτι συγκεκριμένο, έχω διάφορα στο μυαλό μου.

Αρχικά είχα σκεφτεί να πάω από 5ο Επιστημονικό Πεδίο για σχολές Υπολογιστών, όμως στις ενδοσχολικές εξετάσεις φέτος δυσκολεύτηκα στην Άλγεβρα -τη φοβάμαι, δεν έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου - (υπολογίζω έγραψα γύρω στο 15 παρόλο που κάνω φροντιστήριο), και εννοείται απογοητεύτηκα.

Αντίθετα στα Αρχαία, επίσης δε μου αρέσουν, όμως με διάβασμα λίγων ημερών, έγραψα πολύ καλύτερα, χωρίς φροντιστήριο.

Νιώθω ότι έχω περισσότερη κλίση στα θεωρητικά μαθήματα, όλα μου βγαίνουν πιο φυσικά (βρίσκω εύκολη την αποστήθιση και η μνήμη με βοηθάει).

Παρόλ' αυτά, πιστεύω ότι δεν είμαι 100% θεωρητικό ούτε 100% θετικό μυαλό.

Και το δίλημμα: Θεωρητική (Αγγλική Φιλολογία) ή Τεχνολογική (Υπολογιστές) κατεύθυνση; Πού ρισκάρω λιγότερο;

Δεν ξέρω τίποτα από Λατινικά, ΑΟΘ και ΑΕΠΠ, τι απαιτήσεις έχει το καθένα, και πώς θα ανταποκριθώ στα μαθήματα αυτά, όταν χρειαστεί.;
Ιστορία Κατεύθυνσης πιστεύω ότι το έχω.

Επίσης, υπάρχει σύγκριση μεταξύ
Λατινικών και Μαθηματικών Γενικής Παιδείας (έχω διάφορα στο μυαλό μου),
Ιστορίας Κατεύθυνσης και ΑΕΠΠ;

Φοβάμαι, μήπως ρισκάρω αν επιμείνω στην Τεχνολογική Κατεύθυνση και δεν τα βγάλω πέρα με ΑΟΘ και ΑΕΠΠ (και εννοείται μαθηματικά).

Εσείς τι λέτε; Έχει βρεθεί κάποιος σε ανάλογο δίλημμα;

Ευχαριστώ,
Παν. Γεωργ.
Αρχικά, καλωσόρισες στην παρέα μας PotisG!

Η συμβουλή μου είναι να μην επιλέξεις κατεύθυνση με βάση την κλίση που πιθανώς έχεις στα «θετικά» ή στα «θεωρητικά» μαθήματα, αλλά με βάση το επάγγελμα που θες να ακολουθήσεις. Δεν λέω ότι δεν έχει σημασία αυτό που ανέφερα, αλλά τίθεται -κατά τη γνώμη μου- σε δεύτερη μοίρα.

Επίσης, έχεις κατά νου δύο διαφορετικές σχολές στο μυαλό σου. Επειδή το πιθανότερο είναι να σκεφτείς κι άλλες σχολές μέχρι να φτάσεις στην τρίτη Λυκείου ή ακόμη και να απορρίψεις αυτές που ανέφερες, θεωρώ ότι δεν πρέπει να σε πτοεί το γεγονός ότι δεν γράφεις όσο θα ήθελες σε κάποια μαθήματα (όπως η Άλγεβρα). Μπορεί να βελτιωθείς θεαματικά μέχρι την προετοιμασία σου για τις πανελλήνιες, αρκεί να προσπαθήσεις περισσότερο τώρα που έχεις χρόνο ακόμη. Πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις, αν κατασταλάξεις προς τα που θα προσανατολιστείς επαγγελματικά.

Όσον αφορά τα μαθήματα που ανέφερες, θεωρώ ότι δεν έχει κάποιο νόημα να σου πούμε ποια είναι ευκολότερα και ποια όχι. Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να σκεφτείς ψύχραιμα τι θες να κάνεις στη ζωή σου (χωρίς βέβαια η πανελλήνιες να είναι αυτοσκοπός), αν θα επιλέξεις δηλαδή θεωρητικές, θετικές ή οικονομικές σπουδές. Πρέπει να λάβεις υπόψιν σου τις προοπτικές που προσφέρουν οι ανάλογες σχολές, τα ενδιαφέροντά σου, κ.λπ. Αφού ξεδιαλύνεις κάποια πράγματα μέσα σου -όπως αυτά που ανέφερα-, τότε μπορείς να ενημερωθείς για τα μαθήματα στα οποία θα εξεταστείς.

Ελπίζω να βοήθησα!
Οποιαδήποτε άλλη απορία έχεις, μη διστάσεις να μας γράψεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ParisGr

Νεοφερμένος

Ο ParisGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Μιχάλη Τ.,
Έχεις απόλυτο δίκιο, και σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Τις δύο Σχολές (Αγγλική Φιλολογία και Υπολογιστές) τις έχω ισότιμα στο μυαλό μου ως τώρα.

Όπως είπες, μπορεί στο μέλλον ν' αλλάξουν πολλά, συμφωνώ (και το βλέπω ήδη, δεν μπορώ ακόμα να κατασταλάξω σε κάτι).
Όμως, στη Β΄ Λυκείου πρέπει να επιλέξω μια κατεύθυνση (έχω δηλώσει θετική (τεχνολογική), αλλά μετά το διαγώνισμα στην άλγεβρα.....).
Αν δεν έχω ήδη αποφασίσει στη Β΄ Λυκείου τι θέλω να κάνω, φοβάμαι ότι μετά δε θα μπορώ να ακολουθήσω τους άλλους που ξέρουν ήδη από τώρα τι θέλουν και ήδη προετοιμάζονται γι΄αυτό.

Κοίταξε τώρα: Υπάρχουν Σχολές στο 3ο πεδίο που επίσης μ' ενδιαφέρουν, και επειδή δεν υπάρχει περίπτωση ν' ακολουθήσω θετική κατεύθυνση, ο μόνος τρόπος να το ανοίξω είναι με βιολογία γενικής, ως μάθημα επιλογής, μέσω θεωρητικής ή τεχνολογικής κατεύθυνσης.
Σε αυτήν την περίπτωση, θα ήθελα να έχω μικρότερο ρίσκο αποτυχίας.
Είναι κι αυτός ένας λόγος που κοιτάζω κυρίως την κατεύθυνση. Τι να κάνω σ' αυτήν την περίπτωση;

Αν ήξερα περισσότερα για Λατινικά, ΑΟΘ και ΑΕΠΠ ίσως μπορούσα να προσανατολιστώ καλύτερα....

Σε αυτήν την περίπτωση, θα ήθελα να έχω μικρότερο ρίσκο αποτυχίας.

Γιατί έχει απώλεια μορίων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μιχάλη Τ.,
Έχεις απόλυτο δίκιο, και σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Τις δύο Σχολές (Αγγλική Φιλολογία και Υπολογιστές) τις έχω ισότιμα στο μυαλό μου ως τώρα.

Όπως είπες, μπορεί στο μέλλον ν' αλλάξουν πολλά, συμφωνώ (και το βλέπω ήδη, δεν μπορώ ακόμα να κατασταλάξω σε κάτι).
Όμως, στη Β΄ Λυκείου πρέπει να επιλέξω μια κατεύθυνση (έχω δηλώσει θετική (τεχνολογική), αλλά μετά το διαγώνισμα στην άλγεβρα.....).
Αν δεν έχω ήδη αποφασίσει στη Β΄ Λυκείου τι θέλω να κάνω, φοβάμαι ότι μετά δε θα μπορώ να ακολουθήσω τους άλλους που ξέρουν ήδη από τώρα τι θέλουν και ήδη προετοιμάζονται γι΄αυτό.

Κοίταξε τώρα: Υπάρχουν Σχολές στο 3ο πεδίο που επίσης μ' ενδιαφέρουν, και επειδή δεν υπάρχει περίπτωση ν' ακολουθήσω θετική κατεύθυνση, ο μόνος τρόπος να το ανοίξω είναι με βιολογία γενικής, ως μάθημα επιλογής, μέσω θεωρητικής ή τεχνολογικής κατεύθυνσης.
Σε αυτήν την περίπτωση, θα ήθελα να έχω μικρότερο ρίσκο αποτυχίας.
Είναι κι αυτός ένας λόγος που κοιτάζω κυρίως την κατεύθυνση. Τι να κάνω σ' αυτήν την περίπτωση;

Αν ήξερα περισσότερα για Λατινικά, ΑΟΘ και ΑΕΠΠ ίσως μπορούσα να προσανατολιστώ καλύτερα....
Έγραψες προηγουμένως ότι, παρόλο που δεν σου αρέσουν τα Αρχαία, έγραψες καλύτερα σε σχέση με την Άλγεβρα. Στην τρίτη Λυκείου όμως πρέπει να γράψεις πολύ καλά στα Αρχαία, γιατί η Αγγλική Φιλολογία έχει παραδοσιακά υψηλή βάση. Επίσης, στα Αρχαία θα εξεταστείς σε άγνωστο κείμενο, το οποίο προϋποθέτει δουλειά. Για να μην μακρυγορώ, πρέπει να γράψεις, γενικά, πολύ καλά σ' αυτό το μάθημα για να περάσεις στην Αγγλική Φιλολογία.

Από την άλλη, ενδιαφέρεσαι (προς το παρόν τουλάχιστον) για υπολογιστές. Χωρίς να είμαι βέβαιος, με υπολογιστές μπορείς να ασχοληθείς ακόμη κι αν περάσεις σε σχολή με 14.000-15.000 μόρια. Το τελευταίο σε καμία περίπτωση δεν το λέω υποτιμητικά.

Ακόμη, σε ενδιαφέρουν και σχολές του τρίτου επιστημονικού πεδίου. Λίγοι, όμως, μπαίνουν από θεωρητική κατεύθυνση σ' αυτές τις σχολές, κι ακόμη πιο λίγοι ανταποκρίνονται στις σπουδές τους. Άρα, θα βρίσκεται σε μειονεκτική θέση σε σχέση με τους θετικούς.

Συνεπώς, εγώ θα διάλεγα Θετική στη Β' Λυκείου και πιθανώς στην Γ' Λυκείου Τεχνολογική, γιατί θα είχα περισσότερες επιλογές συγκριτικά με τη Θεωρητική.

Υγ: Τους όρους «Θεωρητική», «Θετική» και «Τεχνολογική» τους χρησιμοποιώ συμβατικά. Νομίζω ότι έχουν αλλάξει πλέον.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Τα Λατινικά είναι -κατά γενική ομολογία- το ευκολότερο μάθημα της Θεωρητικής. Θέλει, όμως, προσοχή σε λεπτομέρειες για να μην χάσεις μονάδες. Το ΑΟΘ είναι, επίσης, εύκολο μάθημα, ακόμη και για τους θεωρητικούς. Δεν το λέω τυχαία αυτό, καθώς έχω εξεταστεί σ' αυτό το μάθημα όντας από Θεωρητική. Για το ΑΕΠΠ δεν γνωρίζω να σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ParisGr

Νεοφερμένος

Ο ParisGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Πολύ σωστά τα λες, τα λαμβάνω όλα υπ όψιν.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άλεξ Σ.

Νεοφερμένος

Ο Άλεξ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας φίλοι.. Σε 3 μήνες θα είμαι μαθητής γ' λυκείου και πρός το παρών είμαι τεχνολογική κατεύθυνση.. Ωστόσο τώρα τελευταία αρχίζω να σκέφτομαι το 2ο πεδίο και τις σχολές που έχει.. Το πρόβλημα είναι πως φοβάμαι την αλλαγή ειδικά όταν μένει μένει μόνο 1 χρόνος ενώ από φυσική και χημεία δεν γνωρίζω τίποτα.. Επομένως θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτό το θέμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Τι εννοείς όταν λες τεχνολογική κατεύθυνση; Οικονομικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary99

Νεοφερμένος

Η Mary99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γεια σας φίλοι.. Σε 3 μήνες θα είμαι μαθητής γ' λυκείου και πρός το παρών είμαι τεχνολογική κατεύθυνση.. Ωστόσο τώρα τελευταία αρχίζω να σκέφτομαι το 2ο πεδίο και τις σχολές που έχει.. Το πρόβλημα είναι πως φοβάμαι την αλλαγή ειδικά όταν μένει μένει μόνο 1 χρόνος ενώ από φυσική και χημεία δεν γνωρίζω τίποτα.. Επομένως θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτό το θέμα..
Για να αντεπεξέλθεις στις απαιτήσεις της Φυσικής Γ'λυκείου είναι απαραίτητο να γνωρίζεις και να έχεις κατανοήσει όσα διδάχθηκαν στην Α' λυκείου (πχ. εξισώσεις κίνησεις) και στην Β'λυκείου (πχ. ΑΔΟ, οριζόντια βολή). Αντίστοιχα, στην Χημεία πρέπει να ξέρεις ονοματολογία, συντακτικούς και μοριακούς τύπους χημικών ενώσεων, στοιχειομετρία, κλπ. πράγματα, δηλαδή, που έχουν ήδη διδαχθεί σε προηγούμενες τάξεις. Αυτό που σου προτείνω είναι το εξής: να αφιερώσεις το καλοκαίρι σου στην ύλη προηγούμενων τάξεων (αποκλειστικά σε όσα χρειάζονται για την Γ΄λυκείου, όχι όλο το βιβλίο :P ) και από Σεπτέμβριο να ξεκινήσεις την ύλη της Γ΄λυκείου.
Μπορείς να με ρωτήσεις για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς :)

btw ποια σχολή σε ενδιαφέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstantinosg00

Νεοφερμένος

Ο Konstantinosg00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωγραφίας Χαροκοπείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Καλημέρα. Τον περασμένο Μάιο μας ενημερωσαν στο σχολείο οτι σε αντίθεση με καθε αλλη χρονιά, πιθανότητα δεν θα υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής κατεύθυνσης τον Σεπτέμβριο λογω καποιων αλλαγων που ετοίμαζε το Υπ. Παιδείας. Ξέρετε αν όντως ισχύει αυτό ή αν έγινε κάποια αλλαγή; Το σκέφτομαι σοβαρά να αλλαξω κατεύθυνση, είμαι θετική και ειμαι μια χαρα σε μαθηματικα και φυσική, αλλα στη χημεία η απόδοση μου δεν είναι αυτη που θα ήθελα να είναι. Και στο κάτω κάτω, απ ολες τις σχολές που θα δηλωσω αν τελικά παραμεινω στη θετική, μονο ΜΙΑ είναι προσβασιμη μονο απο 2ο πεδιο. Ολες οι αλλες είναι προσβασιμες απο 2ο και 5ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άλεξ Σ.

Νεοφερμένος

Ο Άλεξ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Για να αντεπεξέλθεις στις απαιτήσεις της Φυσικής Γ'λυκείου είναι απαραίτητο να γνωρίζεις και να έχεις κατανοήσει όσα διδάχθηκαν στην Α' λυκείου (πχ. εξισώσεις κίνησεις) και στην Β'λυκείου (πχ. ΑΔΟ, οριζόντια βολή). Αντίστοιχα, στην Χημεία πρέπει να ξέρεις ονοματολογία, συντακτικούς και μοριακούς τύπους χημικών ενώσεων, στοιχειομετρία, κλπ. πράγματα, δηλαδή, που έχουν ήδη διδαχθεί σε προηγούμενες τάξεις. Αυτό που σου προτείνω είναι το εξής: να αφιερώσεις το καλοκαίρι σου στην ύλη προηγούμενων τάξεων (αποκλειστικά σε όσα χρειάζονται για την Γ΄λυκείου, όχι όλο το βιβλίο :P ) και από Σεπτέμβριο να ξεκινήσεις την ύλη της Γ΄λυκείου.
Μπορείς να με ρωτήσεις για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς :)

btw ποια σχολή σε ενδιαφέρει;

Με ενδιεφερε το Μαθηματικο.. και λεω με ενδιεφερε γτ τελικα δεν θα αλλαξω κατευθηνση.. Σε Ευχαριστώ ομως για την βοηθεια σου... Τωρα προσπαθω να καταλαβω την λογικη του συστηματος την ωρα που τοποθετει τα τμηματα Πληροφορικης στο δευτερο πεδιο και δεν κανει το ιδιο με το Μαθηματικο στο τεταρτο ( πρωην 5ο )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despw00

Νεοφερμένος

Η despw00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα,με λένε Δέσποινα και προφανώς είμαι 17.Εδώ και μέρες σκέφτομαι να αλλάξω κατεύθυνση τόσο πολύ..Για να καταλάβετε,είμαι θετική και θέλω να πάω θεωρητική γιατί δεν καταλαβαίνω τίποτα στη φυσική,πραγματικά τίποτα...Προσπαθώ και προσπαθώ και προσπαθώ αλλά το αποτέλεσμα είναι μάταιο..Δε ξέρω τι φταίει πια..Έχω αποθαρρυνθεί τόσο πολύ..Τι να κάνω..Είναι εύκολο να αλλάξω τώρα;ή είναι πάρα πολύ δύσκολο..;..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Καλησπέρα,με λένε Δέσποινα και προφανώς είμαι 17.Εδώ και μέρες σκέφτομαι να αλλάξω κατεύθυνση τόσο πολύ..Για να καταλάβετε,είμαι θετική και θέλω να πάω θεωρητική γιατί δεν καταλαβαίνω τίποτα στη φυσική,πραγματικά τίποτα...Προσπαθώ και προσπαθώ και προσπαθώ αλλά το αποτέλεσμα είναι μάταιο..Δε ξέρω τι φταίει πια..Έχω αποθαρρυνθεί τόσο πολύ..Τι να κάνω..Είναι εύκολο να αλλάξω τώρα;ή είναι πάρα πολύ δύσκολο..;..

Μην αγχώνεσαι,όλα θα γίνουν.Καταρχήν,σε ενδιαφέρουν πραγματικά οι σχολές της θεωρητικής ή απλώς θες να αλλάξεις επειδή θεωρείς ευκολότερα τα μαθήματα της;Αν πραγματικά θες να αλλάξεις τότε να το κάνεις αλλά θα πρέπει να διαβάσεις πολύ,ειδικά αν έχεις καιρό να ασχοληθείς με αρχαία κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despw00

Νεοφερμένος

Η despw00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ιάκωβε καλησπέρα..Με ενδιαφέρουν κάποιες σχολές της θεωρητικής..Πάντα δε μου άρεσε η ιστορία και τα αρχαία αλλά πραγματικά η φυσική δεν παλεύεται άλλο..Στην αποστήθιση η αλήθεια είναι πως δεν είμαι τόσο καλή..Δε ξέρω τι να κάνω είμαι σε απόγνωση πραγματικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ιάκωβε καλησπέρα..Με ενδιαφέρουν κάποιες σχολές της θεωρητικής..Πάντα δε μου άρεσε η ιστορία και τα αρχαία αλλά πραγματικά η φυσική δεν παλεύεται άλλο..Στην αποστήθιση η αλήθεια είναι πως δεν είμαι τόσο καλή..Δε ξέρω τι να κάνω είμαι σε απόγνωση πραγματικά..

Βάλε έναν στόχο και όλα θα γίνουν.Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω επειδή πάω Β Λυκείου αλλά υπάρχουν πολλοί εδώ που μπορούν να σε βοηθήσουν.Αν μείνεις στη θετική,ρώτα συνέχεια απορίες σου εδώ,στο φροντιστήριο και στο σχολείο.Αν αλλάξεις,να ξέρεις πως πρέπει να καλύψεις πολλά κενά στα Αρχαία και να κάνεις και Λατινικά.Αν δεν σου αρέσουν τα μαθήματα όμως;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Καλησπέρα. Εάν ενδιαφέρεσαι για σχολές που αφορούν χημεία, μαθηματικά και βιολογία, για παράδειγμα, δε γίνεται να πας θεωρητική. Και προφανώς ΔΕ θα συμβιβαστείς με μια σχολή της θεωρητικής που απλά σε ενδιαφέρει μόνο και μόνο επειδή δεν αντέχεις -δικαιολογημένα- τη φυσικούλα. Πρώτα διαλέγεις σχολή/ομάδα σχολών, και έπειτα προσανατολισμό, βάσει των ενδιαφερόντων σου. Τη φυσική πάλεψέ την όσο μπορείς, θεωρώ πως είναι κρίμα να αφήσεις ένα μάθημα να αλλάξει το μέλλον σου. Και μην πανικοβάλλεσαι, γνωρίζω πολλά παιδιά που δεν μπορούν τη φυσική (και η δίδυμη αδελφή μου επίσης). Απλά το παλεύουν όσο μπορούν. Δε γίνεται αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Καλησπέρα,με λένε Δέσποινα και προφανώς είμαι 17.Εδώ και μέρες σκέφτομαι να αλλάξω κατεύθυνση τόσο πολύ..Για να καταλάβετε,είμαι θετική και θέλω να πάω θεωρητική γιατί δεν καταλαβαίνω τίποτα στη φυσική,πραγματικά τίποτα...Προσπαθώ και προσπαθώ και προσπαθώ αλλά το αποτέλεσμα είναι μάταιο..Δε ξέρω τι φταίει πια..Έχω αποθαρρυνθεί τόσο πολύ..Τι να κάνω..Είναι εύκολο να αλλάξω τώρα;ή είναι πάρα πολύ δύσκολο..;..

Αν λες ότι δεν είσαι τόσο καλή στην αποστήθιση και δεν σου αρέσουν η Ιστορία και τα Αρχαία, όπως λες, τότε δεν είναι και τόσο εύκολα να πας στην κατεύθυνση των Ανθρωπιστικών Σπουδών.

Όντως η Φυσική είναι ένα δύσκολο μάθημα, αλλά αξίζει να το παλέψεις.
Θέσε έναν στόχο και κυνήγησε τον. :)

Ξεκίνησε με καλή διάθεση και όχι να είσαι σε φάση "Α τι είναι αυτά εδώ΄"
Κάνε εύκολες ασκήσεις και πήγαινε σιγά-σιγά στις πιο δύσκολες.
Και μην ξεχνάς την θεωρία.
Έτσι θα αποκτήσεις αυτοπεποίθηση.
Σιγά-σιγά όλα γίνονται, πίστεψέ με. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top