Μαθητικές Καταλήψεις

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
[..]
απο οτι ακουσα θελει αιτηματα για την καταληψη να δωσουμε χαρτι στην διευθηντρια με τα αιτηματα αν και δν εχουμε βρει αιτηματα σοβαρα ομως πειτε ιδεες συμβουλες ειναι αναγκη ευχαριστω!

δεν το κανουμε για να χασουμε μαθημα απλα προσπαθουμε να βρουμε λογους γιατι ολα τα σχολεια το κανουν για μια καλυτερη παιδεια

π.χ επειδη η τυροπιτα ειναι τριγωνη στο κυλικειο(το εκαναν σε ενα αλλο σχολειο στη πολη μ)

[..] οι περισσοτεροι βαριουνται να κανουν μαθημα και θελουν καταληψη

Κωνσταντίνε καταρχάς μπράβο για τον ενθουσιασμό σου, είναι πολύ ενθαρρυντικό ένα παιδί στην ηλικία σου να έχει τέτοιες ανησυχίες!

:clapup::clapup::whistle::whistle: Αχ Αλεξ, σορρυ ρε φιλε, ζεις αλλού..

Ο Κωνσταντίνος ήταν ενθουσιασμένος που θα έκανε μια συλλογική δράση με τους συμμαθητές του και όχι που θα έχανε μία μέρα μάθημα και αυτό είναι προφανές απο αυτά που γράφει παρά τις λογικές αντιφάσεις στη σκέψη της ηλικίας του.

Νόμιζα ότι τα 14χρονα δεν έχουν λογικές αντιφάσεις και πως είναι καταλληλότερα για συζήτηση από ότι εμείς εδώ στο στέκι :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ολες τις καταληψεις τις υποκινουσε ο συριζα. Τωρα με τον συριζα
στην εξουσια καμια καταληψη δε θα πετυχει και κανενα μαθητικο κινημα
δε θα δημιουργηθει. Μπορει να γινουν συμβολικα αλλα θα ξεφουσκωσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

konstantinospol

Νεοφερμένος

Ο konstantinospol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
πολυσωστο αυτο που λες και συμφωνω και επειδη ειμαστε 14χρονα τι σημαινει αυτο οτι δεν εχουμε φωνη και δυναμη να πουμε τα παραπονα μας συμφωνω με ολους στην ελλαδα ζουμε ειναι σχεδον αδυνατο να υπαρξει καλυτερη παιδεια

συζητησαμε καλυτερα με τα παιδια και βοηθησαν και τα κοριτσια υπαρχουν λογοι αλλα τους ειχαμε θαμενους στο χωμα και αποφασισαμε θα γινει η καταληψη δεν εχουμε να χασουμε τιποτα το υποργειο παιδειας φταιει και αυτοι που κυβερνουν δεν υποστυριζω κανεναν πιστευω και σεις που ειστε 18-23 ονειρευοσασταν οταν εισασταν μικροι οτι οταν θα μεγαλωσετε θα πετυχετε και θα σπουδασετε αυτο που θελετε και πραγματικα αν το καταφερατε μπραβο σας για τον κοπο σας ομως ο αδερφος μ 23 χρονων τρ προσφατα βρηκε δουλεια σε καφετερια εχδει τελειωσει την σχολη τ και πηρε πτυχιο λογιστικης αλλα δν βρισκει δουλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Σκέψου ότι θα χάσετε μέρες από τα Χριστούγεννα και το Πάσχα για να αναπληρώσετε τις χαμένες μέρες, οπότε δεν αξίζει να κάνετε κατάληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinospol

Νεοφερμένος

Ο konstantinospol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
εχετε δικιο καποιοι βασικα σχεδον ολοι το κανουν για να χασουν μαθημα αλλα υπαρχω και γω και ακομη τεσσερα τομα που θελουν ενα καλο σχολειο χωρις ελλειψεις και οσο γινεται να τις καλυψουν

αυτα δεν ισχυουν καταργηθηκαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Ποιο δεν ισχύει?! Από τα χριστούγεννα μπορούν να σας πάρουν γιατί πρέπει να βγάλουν την ύλη, τις ελλείψεις όμως δεν θα τις καλύψετε με τις καταλήψεις + ότι είναι παράνομες! (Βασικά τώρα με την αριστερά, μπορεί και να μην είναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
συζητησαμε καλυτερα με τα παιδια και βοηθησαν και τα κοριτσια υπαρχουν λογοι αλλα τους ειχαμε θαμενους στο χωμα και αποφασισαμε θα γινει η καταληψη δεν εχουμε να χασουμε τιποτα το υποργειο παιδειας φταιει και αυτοι που κυβερνουν δεν υποστυριζω κανεναν πιστευω και σεις που ειστε 18-23 ονειρευοσασταν οταν εισασταν μικροι οτι οταν θα μεγαλωσετε θα πετυχετε και θα σπουδασετε αυτο που θελετε και πραγματικα αν το καταφερατε μπραβο σας για τον κοπο σας ομως ο αδερφος μ 23 χρονων τρ προσφατα βρηκε δουλεια σε καφετερια εχδει τελειωσει την σχολη τ και πηρε πτυχιο λογιστικης αλλα δν βρισκει δουλεια

Λάθος επιλογές έκανε ο αδερφός σου.
Υπάρχουν, βέβαια, τρόποι να βρει δουλειά και μάλιστα με καλά λεφτά και προοπτικές αλλά προυποθέτουν να έχει καλές γνώσεις λογιστικής και αγγλικών.

Εσείς δεν θα χάσετε τίποτα, το ξέρουμε. Μόνο μάθημα θα χασετε...

Όλα τα άλλα που λες είναι ιστορίες για παιδιά και "επαναστάτες" :/ (μερικές φορές είναι το ίδιο πράγμα..)

Δηλαδή για να καταλάβω, αν ο αδερφός σου είχε κάνει κατάληψη στο σχολείο του όταν ήταν στην ηλικία σου, θα έβρισκε δουλειά ως λογιστής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
πολυσωστο αυτο που λες και συμφωνω και επειδη ειμαστε 14χρονα τι σημαινει αυτο οτι δεν εχουμε φωνη και δυναμη να πουμε τα παραπονα μας συμφωνω με ολους στην ελλαδα ζουμε ειναι σχεδον αδυνατο να υπαρξει καλυτερη παιδεια

συζητησαμε καλυτερα με τα παιδια και βοηθησαν και τα κοριτσια υπαρχουν λογοι αλλα τους ειχαμε θαμενους στο χωμα και αποφασισαμε θα γινει η καταληψη δεν εχουμε να χασουμε τιποτα το υποργειο παιδειας φταιει και αυτοι που κυβερνουν δεν υποστυριζω κανεναν πιστευω και σεις που ειστε 18-23 ονειρευοσασταν οταν εισασταν μικροι οτι οταν θα μεγαλωσετε θα πετυχετε και θα σπουδασετε αυτο που θελετε και πραγματικα αν το καταφερατε μπραβο σας για τον κοπο σας ομως ο αδερφος μ 23 χρονων τρ προσφατα βρηκε δουλεια σε καφετερια εχδει τελειωσει την σχολη τ και πηρε πτυχιο λογιστικης αλλα δν βρισκει δουλεια
Κωνσταντίνε μην αφήνεις κανέναν ανώνυμο εδώ μέσα που δεν ξέρουμε ούτε ποιος είναι, ούτε τι πλάτες έχει, ούτε πόσο βολεμένος είναι, να σε απογοητεύσει. Αυτός ο αγώνας είναι δικός σας και μόνο. Εσείς ξέρετε από πρώτο χέρι στην καθημερινότητα σας, τη βίαιη ωρίμανση που βιώνει ένας 14χρονος στα χρόνια της κρίσης και των μνημονίων με άνεργα αδέρφια-ξαδέρφια, με γονείς που τους πετσοκόβονται οι μισθοί και δεν έχουν να πληρώσουν ούτε για πετρέλαιο και ζεστό νερό. Να ξέρεις ότι σαυτή τη ζωή τίποτα δεν θα σου χαριστεί αν δεν αγωνιστείς. Είμαστε σε μια περίοδο που κράτος και αφεντικά θέλουν να μας πάρουν πίσω κατακτήσεις στη ζωή και στην εργασία, ενός ολόκληρου αιώνα. Χρέος της γενιάς μας, όλοι στον αγώνα. Οι αγώνες σας είναι η ελπίδα μας. Μην ακούτε κανέναν και ψηλά το κεφάλι, 7 Νοέμβρη όλοι προπύλαια και θα είμαστε όλοι εκεί μαζί σας να σας στηρίξουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ο Κωνσταντίνος ήταν ενθουσιασμένος που θα έκανε μια συλλογική δράση με τους συμμαθητές του και όχι που θα έχανε μία μέρα μάθημα και αυτό είναι προφανές απο αυτά που γράφει παρά τις λογικές αντιφάσεις στη σκέψη της ηλικίας του. Με το να λέτε στα παιδιά να κάτσουν στα αυγά τους και ότι δεν αλλάζει τίποτα το μόνο που πετυχαίνετε είναι να καλλιεργείτε τη λογική της ηττοπάθειας, του ατομικού δρόμου, της απολιτικ κουλτούρας και τελικά της υποταγής. Αφήστε τα παιδιά να συζητήσουν, να πολιτικοποιηθούν, να αγωνιστούν όπως νομίζουν, να σκοντάψουν, να μάθουν από τα λάθη τους, να κερδίσουν και να χάσουν. Αύριο η μαμά του Κωνσταντίνου δεν θα έχει να πληρώσει για το φροντιστήριο του παιδιού της, ο Κωνσταντίνος δε θα μπορέσει να περάσει στο Πανεπιστήμιο, ο Κωνσταντίνος θα καταλήξει άνεργος και δεν θα έχει μείνει κανείς να αγωνιστεί μαζί του.

Ο άλλος κοιτάει να χάσει μάθημα και εσύ αντί να τον συμβουλέψεις και να τον ταρακουνήσεις ως μεγαλύτερος του δίνεις και πάτημα να συνεχίσει λέγοντας του για αγώνες,προσφυγικά και καλύτερα σχολεία.Ολες οι κυβερνήσεις που πέρασαν απο το 1974 και μετά το καλυτερο που κάναν ήταν να τα κάνουν πιο σκατά απο τους προηγούμενους.Παρε το χαμπάρι τα φροντιστήρια που δεν θα μπορέί η μαμά του Κωνσταντίνου να πληρώνει και οι οικοι εκδοτικοί που βγάζουν βοηθήματα τα παίρνουν απο το κράτος με την μορφή εποδοτήσεων και είναι εκατομμύρια ευρώ και πολλοί απο αυτούς έχουν πλάτες κυβερνητικά στελέχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
έχει πλάκα γιατί όταν είμαστε 15 χρονών όλοι θέλαμε να χάσουμε μάθημα αλλά όταν μεγαλώνουμε κατηγορούμε τους μαθητές που κάνουν ακριβώς τα ίδια με εμάς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.

Μπαχαλάκηδες τεμπέληδες μαθητές που θέλουν να χάσουν μάθημα διαδηλώνουν υπερ των προσφύγων. Ντροπή για τον αιλυνικό μπολιτιζμό μας.

https://www.kar.org.gr/2016/11/04/ma...n-yper-ton-prosfygon-sta-scholia-foto-vinteo/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Νόμιζα ότι τα 14χρονα δεν έχουν λογικές αντιφάσεις και πως είναι καταλληλότερα για συζήτηση από ότι εμείς εδώ στο στέκι :whistle:
Τα περισσότερα προοδευτικά κινήματα, δεν είναι ευθύγραμμα έχουν λάθη και αντιφάσεις δε μπορείς να τα έχεις έτοιμα κομμένα και ραμμένα όπως τα θέλεις. Προφανώς είναι καταλληλότερα, εσείς δεν έχετε αντιφάσεις, είστε από την απέναντι πλευρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.

Μπαχαλάκηδες τεμπέληδες μαθητές που θέλουν να χάσουν μάθημα διαδηλώνουν υπερ των προσφύγων. Ντροπή για τον αιλυνικό μπολιτιζμό μας.

https://www.kar.org.gr/2016/11/04/ma...n-yper-ton-prosfygon-sta-scholia-foto-vinteo/

Δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα. Εύγε. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Είναι γνωστό ότι με τις καταλήψεις θα υπάρξει καλύτερη παιδεία. Το υπουργείο παιδείας θα συνταραχτεί από την κατάληψη του σχολείου και θα προχωρήσει σε δραστικές αλλαγές στην παιδεία.
:lol::whatever:
Οι καταλήψεις δεν οδηγούν πουθενά. ΠΟΥΘΕΝΑ. Ο μόνος λόγος ύπαρξής τους είναι η επιθυμία των μαθητών να χάσουν μάθημα. Δεν υπάρχει ούτε 1 παιδί στα 10000 που να κάνει κατάληψη για άλλο λόγο. Κι εγώ στη θεωρία θέλω μία καλύτερη παιδεία αλλά σίγουρα η κατάληψη δεν είναι η λύση, πέραν του γεγονότος ότι είναι παράνομη πράξη. Αν θέλει κάποιος καλύτερη παιδεία, πρέπει πρώτα να λάβει την υπάρχουσα και όχι να προσπαθεί να την αποφύγει. Εξάλλου κανένα παιδί γυμνασίου δεν μπορεί να κατανοήσει πλήρως τα προβλήματα της παιδείας, τα οποία σε καμία περίπτωση δεν λύνονται με μια κατάληψη.
Α και μετά την κατάληψη ραντεβού στην καφετέρια.


Alejandro ευχαριστώ προκαταβολικά για την αρνητική.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι μαθητικές κινητοποιήςεις, και οι καταλήψεις, παρότι εν γένει δε συμφωνώ, έχουν το δικό τους παιδαγωγικό ενδιαφέρον και επιδρούν στους μαθητές με πολλούς τρόπους. Είναι λάθος να τελειώνει η συζήτηση στο πώς θα αντιδράσει πχ το Υπουργείο. Ακόμη και στις περιπτώσεις που γίνεται καταχρηστικά για να χαθεί μάθημα, κρύβεται το ισχυρότερο αίτημα: "το σχολείο δεν μας εμπνέει, θέλουμε κάτι άλλο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
ώρα να πω και εγώ τις εμπειρίες μου από τις τότε καταλήψεις
Θα ξεκινήσω από τα ποιο δύσκολα για περιγραφή και πάω στα ποιο εύκολα
Β και Γ Λυκείου
Καμία κατάληψη (ούτε για τον Αλέξη)​
Α Λυκείου
2 καταλήψεις μια για τον Αλέξη (κλασικά)
και μια άλλη γιατί οι καθηγητές δεν μας άφηναν να πάμε μονοήμερη στην Αθήνα στο κέντρο (όλο το σχολείο) βασικά κανένας δεν δεχόταν να μας συνοδέψει​
Και καλά έκαναν για μένα ήταν μεγάλο το ρίσκο γιατί κέντρο είναι όλο αυτό (δείτε φώτο) αλλά σύμφωνα με κάποιους δεν χανόμασταν. Για την ιστορία ήμουν κατά (και των 2).
Γ Γυμνασίου
Η χειρότερη χρονιά είχαμε 3 καταλήψεις

  • 1. Βιβλία
    2. Αλέξη
    3. Αδικία που έγινε σε 1 παιδί

  • Για τα βιβλία εγώ ήμουν υπέρ αλλά μας είπαν μόνο για μέρα (τελικά κράτησε για 3 ημέρες).
    Να πω εδώ όλο το σχολείο είχε υπογράψει (και δεν κάνω πλάκα).
    Το αστείο ήταν εγώ την 1η μέρα μπήκα (δεν την οργάνωνα εγώ αλλά κάποιοι "μάγκες").
    Που εμείς μέναμε μέσα και αυτοί πήγαιναν για καφέδες.
    Κατά τις 2 πήραμε εντολή (μας είπαν φεύγετε όλοι).
    2η 3η μέρα δεν μπήκα καν.
    Το περίεργο αυτοί που την έκαναν (από την τάξη μου) έμειναν σε 6 μαθήματα ή και σε 5
    Οι περισσότεροι έμειναν στην Ελένη
    Τώρα για το παιδί που αδικήθηκε ήταν μεγάλη ιστορία
    Βασικά είχε γίνει κάτι και τον είχε πάρει ο υποδιευθυντής στο γραφείο του
    και μετά άρχισαν τα "Γαλλικά"
    Δε λέω το παιδί καλά έφαγε τιμωρία αλλά δεν έπρεπε να τιμωρηθεί και ο καθηγητής;
    Ψηφίσαμε ανά τμήμα
    στο δικό μου είχαμε 3 ή 4 οχι (μαζί με το δικό μου) αλλά τα 4 έγιναν 2 (φανταστείτε πως)​
    Οκ για τον Αλέξη μέχρι Α Γυμνασίου ήμουν υπερ.
    Στην Α και Β γυμνασίου​
    Εδώ εκτός από τον Αλέξη γινόταν το εξής
    Ξυπνάς 1 πρωί πας σχολείο και βλέπεις κατάληψη.
    Δε ξέραμε τίποτα δε μας ενημέρωνε κανείς
    Ε λέγαν ότι υπογράψαμε ελάτε μέσα.
    Κανένας δεν υπέγραφε από εμάς με εξαίρεση τους ΡωμάΘυμάμαι παιδί το έβαλαν μέσα με το ζόρι (το τραβήξαν και μπήκε) και μετά δεν το άφηναν να φύγει. τους παρακαλούσε 2 ώρες και η Γ γυμνασίου πήγαινε για καφέδες (τότε ήταν Α και ήμουν Α).
    Το παιδί στο τέλος δεν άντεξε και έφυγε έτσι (σοβαρά δε κάνω πλάκα).
    όταν τους ρωτούσαμε γιατί γίνετε η κατάληψη απάντηση δεν παίρναμε ποτέ
    Υγ δεν ξέρω αν υπάρχει η λογική σε κάποιους α πάω Γ γυμνασίου κάνω ότι θέλω στην Α γυμνασίου γιατί είναι μικρά αλλά αν υπάρχει να τελειώσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Είναι γνωστό ότι με τις καταλήψεις θα υπάρξει καλύτερη παιδεία. Το υπουργείο παιδείας θα συνταραχτεί από την κατάληψη του σχολείου και θα προχωρήσει σε δραστικές αλλαγές στην παιδεία.
:lol::whatever:
Οι καταλήψεις δεν οδηγούν πουθενά. ΠΟΥΘΕΝΑ. Ο μόνος λόγος ύπαρξής τους είναι η επιθυμία των μαθητών να χάσουν μάθημα. Δεν υπάρχει ούτε 1 παιδί στα 10000 που να κάνει κατάληψη για άλλο λόγο. Κι εγώ στη θεωρία θέλω μία καλύτερη παιδεία αλλά σίγουρα η κατάληψη δεν είναι η λύση, πέραν του γεγονότος ότι είναι παράνομη πράξη. Αν θέλει κάποιος καλύτερη παιδεία, πρέπει πρώτα να λάβει την υπάρχουσα και όχι να προσπαθεί να την αποφύγει. Εξάλλου κανένα παιδί γυμνασίου δεν μπορεί να κατανοήσει πλήρως τα προβλήματα της παιδείας, τα οποία σε καμία περίπτωση δεν λύνονται με μια κατάληψη.
Α και μετά την κατάληψη ραντεβού στην καφετέρια.


Alejandro ευχαριστώ προκαταβολικά για την αρνητική.;)
Το ηττοπαθές επιχείρημα που θέτεις ανάγεται πολύ εύκολα σε κάθε μορφή λαικής συμμετοχής και κινητοποίησης. Γιατί να κατέβουμε στο δρόμο, γιατί να απεργήσουμε, γιατί να συγκρουστούμε; Εξάλλου τίποτα δεν αλλάζει. Το επιχείρημα αυτό είναι άτοπο γιατί αντιλαμβάνεσαι πολύ απλοικά το σχήμα μέσο πάλης-άμεση κατάκτηση. Το κίνημα δε λειτουργεί έτσι. Ένας συντονισμός ενός κύματος καταλήψεων μπορεί να είναι αφετηρία για πολύμορφες δράσεις, συμμετοχές σε κινητοποιήσεις, σταδιακή κλιμάκωση σε αλληλεγγύη με τα υπόλοιπα πληττόμενα τμήματα της κοινωνίας. Η μαχητική δράση και η μαζική λαική συμμετοχή σε βάθος χρόνου έχει διαχρονικά νίκες και πιέζει τις κυβερνήσεις. Χαμένος αγώνας είναι μόνο εκείνος που δε δίνεται ποτέ και η μόνη σίγουρη ήττα είναι η παραίτηση και ο ατομικός δρόμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Τα κομμουνια με τις καταληψεις ειναι σαν τις μυγες με τα σκατα, οτι μαλακεια και να ειναι θα ερθουν και θα χωθουν και θα τους αρεσει κιολας. Ο OP σχεδον παραδεχεται οτι κανει καταληψη για χαβαλε και καπως τα κομουνιστοχτυπημενα εγκαφαλικα κυτταρα του Αλεκου το συνεδεσαν με αντιρατσιστισμο, Καντ και αγωνες. Δεν πειραζει, καλυτερα ετσι, μονος του δειχνει οτι οι κομμουνιστες θεοποιουν ο,τι μαλακεια κολλαει με το narrative τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Ενταξει οι καταληψεις δεν θα επρεπε καν να υπαρχουν και δεν το λεω μονο εγω γιατι εβγαλα 19.5 και ειμαι και απουσιολογος το λενε πλεον σχεδον ολοι.Επισης οι καταληψες γινονται μονο και μονο για να χανουμε μαθημα πλεον. Ευτυχος εμας ο διευθυντης μας ειναι πολυ καλος και κανεις δεν μπορει να κανει καταληψη μια φορα μπριν 3 χρονια οταν ειμουν β γυμνασιου[τωρα ειμαι β λυκειου] προσπαθησαν να κανουν καταληψη στο λυκειο και ο διευθυντης καλεσε αμεσος την αστυνομια και τους χαλασε το παρτι

:):):):):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
έχουμε δημοκρατία,δεν είμαστε σην χούντα για να γίνονται καταλήψεις δημοσίου χώρου
εξάλλου όλη αυτή η δραστηριότητα προσθέτει ακόμα ένα λιθαράκι στην νοοτροπία του "όλα επιτρέπονται",που τελικά κάνει την ζωή δύσκολη για το κοινωνικό σύνολο και παιδαγωγεί την νεολαία ήδη από μικρή ηλικία σε μια λογική του διεκδικώ με όποιον τρόπο θέλω εγώ ,χωρίς να με νοιάζει ο διπλανός μου,ο συνάνθρωπος και συμπολίτης μου,τον διπαιδαγωγεί στην ανομία και όχι στον σεβασμό της δημοκρατίας και των νόμων της,διαπλάθει νόμιζω σε έναν βαθμό έναν φιλοτομαρισμό στον χαρακτήρα του.
Αφήνω που όπως είπα δεν έχουν και λογική τέτοιες κινήσεις και δεν έχουν ωφελήσει στο παραμικρό.
Δημοκρατία ξαναλέω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top