Φαρμακευτική Πατρών vs ΕΚΠΑ vs ΑΠΘ

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
α ενταξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Φίλε δεν ξέρω αν διάβασες τα παραπάνω αλλά η φαρμακευτική θεσσαλονίκης θεωρείται μέσα στις 3 καλύτερες της ευρώπης και στις 10 του κόσμου.. Δεν το λέω εγώ επειδή σπούδάζω εκεί απλά έτσι είναι τα δεδομένα της περσινής αξιολόγησης, που με ώθησαν άλλωστε και σε αυτήν.....


δεν ξερω τι συνεβαινε το 2009,αλλα τουλαχιστον για το 13 ΟΥΤΕ ΚΑΝ..ποιες 3 στην ευρωπη!εχει πολλα προβληματα το τμημα,παρολαυτα το παλευουν γενναια καθηγητες και φοιτητες..τωρα με την συνταξη καποιων καθηγητων θα χρειαστουν νεες προσληψεις γιατι θα μειωθει πολυ το προσωπικο...
η καλυτερη φαρμακευτικη της Ελλαδας βασει της QS ΑΛΛΑ και της εξωτερικης αξιολογησης που της εγινε δειχνει να ναι αυτη των Αθηνων...στις 100 καλυτερες του κοσμου κατα την εξωτερικη αξιολογηση,στις 150 με 200 στην qs συγκεκριμενα αν θυμαμαι καλα γυρω στην 160
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
επισης βλεποντας τα προγραμματα σπουδων διακρινω ίδια αν οχι και περισσοτερα μαθηματα χημειας στο προγραμμα σπουδων της φαρμακευτικης Αθηνων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
βεβαια βλεποντας το προγραμμα σπουδων στην Αθηνα διακρινω και μαθημα ομοιοπαθητικης!!!!!!!!:eek::eek::crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pentium

Νεοφερμένος

Ο pentium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Για την Πάτρα ξέρω πως έχει και στο 5ο έτος μαθήματα εκτός από πρακτική.
Επίσης πρέπει να κάνεις υποχρεωτικά διπλωματική εργασία ενώ στο ΑΠΘ προαιρετικά.

Μόνο για τα παραπάνω θα προτιμούσα το τμήμα του ΑΠΘ.
(+ ότι η Θεσσαλονίκη έχει την καλύτερη φοιτητική ζωή;))

συνεπως το ΑΠΘ εχει την πιο ευκολη φαρμακευτικη σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
αυτο δεν μπορει να το πει κανεις..υπαρχουν και ευκολες πτυχιακες που υπερκαλυπτουν ζορικα μαθηματα

και γενικως ουδεις γνωριζει πως διδασκονται τ αμαθηματα σε καθε σχολη,τι θεματα μπαινουν,τι ζηταει κ.λπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mvasilak

Νεοφερμένος

Η mvasilak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Παιδιά μου αρέσει η φαρμακευτικη αλλά στο μηχανογραφικό δεν ξέρω τι να βάλω πρώτα αθηνα ή θεσσαλονικη;; Αρχικα ήθελα θεσσαλονικη επειδή έχω ακούσει οτι έχει καλύτερη φοιτητική ζωή, όμως μήπως το πανεπιστημιο της αθηνας είναι καλύτερο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οοο

Νεοφερμένος

Ο οοο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
φετος εδωσα πανελληνιες και εβγαλα 18822 μορια. σκεφτομαι να δηλωσω πρωτη επιλογη φαρμακευτικη αθηνων. μπορει καποιος να μου πει τι εργαστηρια εχει στο πρωτο εξαμηνο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
δες τα στον οδηγο σπουδων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ως προγραμμα σπουδων βεβαια πιο ενδιαφερουσα αυτη του ΑΠΘ

πατρα δεν εχω δει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
παντως απο μεταπτυχιακα βλεπω πιο ολοκληρωμενη ειναι η θεσσαλονικη,περισσοτερα εχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ok εβλεπα τα παλια μεταπτυχιακα του ΕΚΠΑ και αυτα μια χαρα ειναι,τωρα λενε τα αναδιαρθρωσαν,δεν ξερω τι παιζει,δεν τα εχουν σηκωσει στην ιστοσελιδα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Πρόκειται στα αλήθεια για μια τόσο δύσκολη σχολή ? Παραπάνω είδα κάτι για Μ.Ο αποφοίτησης τα 7 έτη κ τρόμαξα. Προσωπικά είμαι διατεθημένη να διαβάσω πραγματικά πολύ, μεθοδικά και συστηματικά. Άλλωστε είναι ενα όνειρο πέντε χρόνων και 3 προσπαθειών στις πανελλαδικές (ναι, τόσο αρρωστάκι :p). Με τα μόρια που συγκέντρωσα περνάω με ασφάλεια -σχετικά- Πάτρα και Αθήνα οριακά. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για το επίπεδο - κλίμα της σχολής στην Πάτρα...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Πρόκειται στα αλήθεια για μια τόσο δύσκολη σχολή ? Παραπάνω είδα κάτι για Μ.Ο αποφοίτησης τα 7 έτη κ τρόμαξα. Προσωπικά είμαι διατεθημένη να διαβάσω πραγματικά πολύ, μεθοδικά και συστηματικά. Άλλωστε είναι ενα όνειρο πέντε χρόνων και 3 προσπαθειών στις πανελλαδικές (ναι, τόσο αρρωστάκι :p). Με τα μόρια που συγκέντρωσα περνάω με ασφάλεια -σχετικά- Πάτρα και Αθήνα οριακά. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για το επίπεδο - κλίμα της σχολής στην Πάτρα...;
Ο μέσος όρος αντικατοπτρίζει τον μέσο φοιτητή. Ο μέσος φοιτητής, δε βιάζεται να τελειώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ναι, χαίρω πολύ.

Αν 5 στους 100 είναι αιώνιοι ανεβάζουν φουλ το μέσο όρο.

Αν υποθέσουμε ότι σε ένα τμήμα με 100 φοιτητές, οι 95 το βγάζουν σε 4 χρόνια και 5 άτομα δεν το έχουν βγάλει ακόμα και μπήκαν το 80 (δηλαδή 35 χρόνια). Ο μέσος όρος είναι (4*95 + 5*35)/100 = (360 + 175)/100 = 535/100 =5,35 και όλα αυτά για 5 αιώνιους.
Φανταστείτε να είναι και παραπάνω. :P
Τώρα που άρχισαν να διαγράφουν τους παλαιούς, θα δεις πόσο θα αλλάξουν αυτοί οι αριθμοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ναι, χαίρω πολύ.

Αν 5 στους 100 είναι αιώνιοι ανεβάζουν φουλ το μέσο όρο.

Αν υποθέσουμε ότι σε ένα τμήμα με 100 φοιτητές, οι 95 το βγάζουν σε 4 χρόνια και 5 άτομα δεν το έχουν βγάλει ακόμα και μπήκαν το 80 (δηλαδή 35 χρόνια). Ο μέσος όρος είναι (4*95 + 5*35)/100 = (360 + 175)/100 = 535/100 =5,35 και όλα αυτά για 5 αιώνιους.
Φανταστείτε να είναι και παραπάνω. :P
Τώρα που άρχισαν να διαγράφουν τους παλαιούς, θα δεις πόσο θα αλλάξουν αυτοί οι αριθμοί.

Αυτό είναι bias και ο σωστός Στατιστικός αφαιρεί αυτούς τους outliers, για πιο σωστή προσέγγιση στη... μέση πραγματικότητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Ναι, χαίρω πολύ.

Αν 5 στους 100 είναι αιώνιοι ανεβάζουν φουλ το μέσο όρο.

Αν υποθέσουμε ότι σε ένα τμήμα με 100 φοιτητές, οι 95 το βγάζουν σε 4 χρόνια και 5 άτομα δεν το έχουν βγάλει ακόμα και μπήκαν το 80 (δηλαδή 35 χρόνια). Ο μέσος όρος είναι (4*95 + 5*35)/100 = (360 + 175)/100 = 535/100 =5,35 και όλα αυτά για 5 αιώνιους.
Φανταστείτε να είναι και παραπάνω. :P
Τώρα που άρχισαν να διαγράφουν τους παλαιούς, θα δεις πόσο θα αλλάξουν αυτοί οι αριθμοί.

Χρήστο ευχαριστώ που είσαι πάντα εδω και με καθυσηχάζεις ! Διαβάζω τόσα πολλά και μπαίνω σε διάφορες σκέψεις...Αν τελικά όμως η ανακοίνωση των βάσεων με βρεί σε ενα απ τα τμήματα Φαρμακευτικής για ενα πράγμα είμαι σίγουρη : Θα παλέψω με όλες μου τις δυνάμεις να είμαι μια φοιτήτρια αξιώσεων παρά τις όποιες δυσκολίες. Να μάθω, να γίνω καλύτερη, να αυτοβελτιωθώ και τέλος να νιώαω την πληρότητα της ανταμοιβής των κόπων...Τα ξέρεις όμως εσυ, γίνομαι σχεδόν γραφική πια

Αυτά απο εμένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αυτό είναι bias και ο σωστός Στατιστικός αφαιρεί αυτούς τους outliers, για πιο σωστή προσέγγιση στη... μέση πραγματικότητα!

Δεν ξέρω αν το λες για εμένα αλλά συμφωνώ με αυτό που λες.
Θεωρώ ότι ο πιο ορθός τρόπος είναι να δεις την κατανομή του αριθμού των φοιτητών που αποφοιτούν σε x χρόνια και τα αντίστοιχα ποσοστά. Έτσι καταλαβαίνεις και μπορείς να συγκρίνεις.
Ήταν σχόλιό μου για το "μέσο όρο φοίτησης 7 χρόνια στη Φαρμακευτική", που δεν αφαιρούνται οι outliers και απλά πετάνε ένα xμέσο υποτίθεται υψηλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το λες για εμένα αλλά συμφωνώ με αυτό που λες.
Θεωρώ ότι ο πιο ορθός τρόπος είναι να δεις την κατανομή του αριθμού των φοιτητών που αποφοιτούν σε x χρόνια και τα αντίστοιχα ποσοστά. Έτσι καταλαβαίνεις και μπορείς να συγκρίνεις.
Ήταν σχόλιό μου για το "μέσο όρο φοίτησης 7 χρόνια στη Φαρμακευτική", που δεν αφαιρούνται οι outliers και απλά πετάνε ένα xμέσο υποτίθεται υψηλό.

Φυσικά και δεν το λέω σε εσένα μιας και δεν ευθύνεσαι για τα στατιστικά της εν λόγω σχολής. Απλά ως ερέθισμα το λεγόμενό σου, το σχολίασα μιλώντας γενικά. Εσύ μια χαρά το πας με τα στατιστικά και φυσικά έχεις μπει 100% στο πνεύμα αυτού που έχω αναφέρει και στο μακρινό παρελθόν, ότι στον Πανελλήνιο αυτό Διαγωνισμό (και όχι εξετάσεις!) ουσιαστικά για την "επιτυχία" (όπως την ορίζει ο καθένας) δεν είναι οι βαθμοί που έλαβε στα μαθήματα, αλλά τι σχέση έχουν αυτοί οι βαθμοί σε σχέση με τους βαθμούς των συνυποψηφίων του.

Αυτά τα παραμύθια με τα έτη αποφοίτησης με τα χονδροκομμένα στατιστικά που τα διαβάζουν οι μικρότεροι και τρομάζουν πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσουν και να γίνουν πιο ουσιαστικά/ρεαλιστικά. Αναφέρεται μάλιστα, ότι δεν κάθονται κιόλας να δουν και το δεκαδικό μέρος του έτους αποφοίτησης, αλλά το στρογυλλοποιούν στο ανώτερο ακέραιο μέρος, παράδειγμα: σε 5 έτη (που ξεκινά κάθε ακαδ. έτος από τον Οκτώβριο και τελειώνει το Σεπτέμβριο του επόμενου χρονολογικού έτους) και 2 μήνες πήρε κάποιος πτυχίο? α, 6 έτη για τη "στατιστική μελέτη" μας!

Επίσης σχολιάζεται, ότι οι βαθμοί πτυχίων ως απόλυτα νούμερα που λογίζονται (όπου είναι σημαντικά τέλος πάντων) επίσης δεν λέει τίποτα ως προς το πόσο μελετηρός ήταν κάποιος για συγκρίσεις μεταξύ Τμήματων και Επιστημών ή για τη λήψη κάποιας υποτροφίας κ.λπ.. Είναι γνωστόν τοις πάσοι, ότι π.χ. στα παιδαγωγικά το 9 και 10 πάει σύννεφο, ενώ στις θετικές επιστήμες (π.χ. φυσικομαθηματικά, γεωπονίες κ.λπ.) πάει 6 και 7 σύννεφο. Εδώ έρχονται οι Αμερικανοί (που είναι και πιο σωστοί για τέτοιες "συγκρίσεις" στα στατιστικά), που ζητάνε συμπληρωματικά και το "σε ποιο ποσοστό από τους καλύτερους του Τμήματός σου ανήκει ο βαθμός σου", π.χ. στους 5% καλύτερους, στους 10% καλύτερους κ.λπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
βλεπω στους οδηγους το ΑΠΘ εχει διπλασια εργαστηριακα μαθηματα απο ΕΚΠΑ
και περισσοτερα και απο της Πατρας
τι γινεται εκει ρε παιδια; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top