[20/5/2015] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 46)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 32 69.6%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 10 21.7%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 2 4.3%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 2 4.3%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Πιάσαμε πάτο,έλυσα θέμα Γ και Δ,από ότι μου είπε ο καθηγητής μου είναι σωστά αυτά που έγραψα,έχασα το Β2,Β3,Β4,Β5,Γ5 ,επομένως υπολογίζω γύρω 14-15.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Μόνο μια κουβέντα,κυρίως για θεωρητικούς.
Κατά τη γνώμη μου, αυτό που πρέπει να γίνεται δεν είναι να σκέφτονται αυτοί που βάζουν τα θέματα ότι το δίνουν και θεωρητικοί,άρα καθόλου πράξεις...Οι θεωρητικοί το Σεπτέμβρη πρέπει να σκέφτονται ότι ίσως πέσουν και κάποιες πράξεις κι αν δεν το 'χουν με τίποτα να επιλέγουν ίσως άλλο μάθημα.Κατά τ' άλλα νομίζω πως συμφωνούμε ότι αυτές οι ασκήσεις της Βιολογίας στηρίζονται κυρίως στην κατανόηση και τη λογική που δεν είναι θέμα κατεύθυνσης και πολύ λιγότερο σε γνώσεις μαθηματικών..
Καλή συνέχεια σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Βρε, περιμένετε να γράψετε κατεύθυνση πρώτα και μετά αρχίζετε να φωνάζετε για το ποιο έγραψε στα πιο δύσκολα θέματα της δεκαετίας. Έλεος δηλαδή, γράψατε 2 μαθήματα γενικής παιδείας και έχετε αρχίσει να μαλώνετε με παλαιότερους για το αν η Βιολογία και τα Μαθηματικά ήταν πιο παλούκι το 2010 ή το 2015....

Και κλείστε λίγο το i-school. Πάτε να διαβάσετε κάνα ΑΟΔΕ ή δεν ξέρω τι άλλο δίνετε ή βγείτε καμιά βόλτα. Μπαίνετε να τονώσετε το ηθικό σας σε μια κοινότητα που ανέκαθεν βγάζει ΜΟ 18-19 στις Πανελλήνιες και, αντί αυτού, καταρακώνεστε τελείως.
Να φύγετε! Να πάτε αλλού!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Μόνο μια κουβέντα,κυρίως για θεωρητικούς.
Κατά τη γνώμη μου, αυτό που πρέπει να γίνεται δεν είναι να σκέφτονται αυτοί που βάζουν τα θέματα ότι το δίνουν και θεωρητικοί,άρα καθόλου πράξεις...Οι θεωρητικοί το Σεπτέμβρη πρέπει να σκέφτονται ότι ίσως πέσουν και κάποιες πράξεις κι αν δεν το 'χουν με τίποτα να επιλέγουν ίσως άλλο μάθημα.Κατά τ' άλλα νομίζω πως συμφωνούμε ότι αυτές οι ασκήσεις της Βιολογίας στηρίζονται κυρίως στην κατανόηση και τη λογική που δεν είναι θέμα κατεύθυνσης και πολύ λιγότερο σε γνώσεις μαθηματικών..
Καλή συνέχεια σε όλους!
Όπως είπα και προηγουμένως, μία απλή μέθοδος των τριών και μία απλή διαίρεση με νούμερα που βγαίνουν, μπορούν να γίνουν και από το ξαδερφάκι μου που πηγαίνει Δ' Δημοτικού. Δηλαδή, εντάξει, δεν τα λες "μαθηματικά" αυτά, αλλά αριθμητική. Αν οι μαθητές της θεωρητικής κατεύθυνσης δεν έχουν αυτή την ευχέρεια, ώστε να μην μπορούν να κάνουν απλές αριθμητικές πράξεις, τότε δικαίως χαρακτηρίζονται από τους υπόλοιπους ως παπαγάλοι και μη έχοντες κριτική ικανότητα/σκέψη. Στο κάτω-κάτω, οι βιολογία γενικής παιδείας έχει δύο ειδών ασκήσεις, τα διαγράμματα και τα τροφικά επίπεδα. Αν δεν είσαι σε θέση να λύσεις δύο είδη ασκήσεων που κάνεις καθ' όλη τη διάρκεια της χρονιάς, επειδή έχουν "μαθηματικά" (ναι, για τη NASA...), τότε είσαι άξιος της μοίρας σου.

Κι αυτά τα λέει ένας θεωρητικός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akatanomasty

Νεοφερμένος

Η Akatanomasty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Στο Δ4 ερώτημα έγραψα ένα συνδυασμό του κομματιού του βιβλίου για την biston betularia ( προσαρμοσμένο εννοείται), και της θεωρίας της Φυσικής Επιλογής, αλλά δεν έβαλα το κομμάτι που λέει ότι είναι τοπικά και χρονικά προσδιορισμένη, αν και έμμεσα το έγραψα.....λέτε να μου κόψουν??:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Στο Δ4 ερώτημα έγραψα ένα συνδυασμό του κομματιού του βιβλίου για την biston betularia ( προσαρμοσμένο εννοείται), και της θεωρίας της Φυσικής Επιλογής, αλλά δεν έβαλα το κομμάτι που λέει ότι είναι τοπικά και χρονικά προσδιορισμένη, αν και έμμεσα το έγραψα.....λέτε να μου κόψουν??:/:
Εχω κανει ακριβως το ιδιο
Δεν καταλαβαινω γτ να μας κοψουν πιστευω το πολυ 1-2 μορια αλλα μπορει και τπτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Εχω κανει ακριβως το ιδιο
Δεν καταλαβαινω γτ να μας κοψουν πιστευω το πολυ 1-2 μορια αλλα μπορει και τπτ

Εγώ δηλαδή που έγραψα μόνον το κομμάτι με την biston betularia, θα με πετσο-κόψουν;!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Καλα και εγω αυτο προσαρμοσα εγραψα απλα ακομα ρι ειναι φυσικη επιλογη και τα συμπερασματα του καρολου
Δεν ξερω αν εξηγησες καλα δεν νομιζω πολλα
Σιγουρα θα παρεις 5 μοναδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Ας είμαστε ρεαλιστές,όποιος έχει μελετήσει σε βάθος τα θέματα των πανελλαδικών από την αρχή του συγκεκριμένου εξεταστικού συστήματος, τα θέματα του 2013 στο σύνολό τους αποτέλεσαν τα δυσκολότερα θέματα πανελλαδικών και μάλιστα με διαφορά(τουλάχιστον για την τεχνολογική κατεύθυνση).

Στην εξέταση τώρα έχοντας προφανώς ως μέτρο σύγκρισης τα θέματα της προηγούμενης χρονιάς:Είναι εμφανές πως μιλάμε για πιο απαιτητικά θέματα,ως προς τον όγκο.Δεδομένου ωστόσο,ότι πέρυσι οι άρτια προετοιμασμένοι μαθητές είχαν κατεβάσει τα στυλό στο δίωρο, δε γνωρίζω κατά πόσο η αύξηση του όγκου να δημιούργησε πίεση στο χρόνο.Όπως και αν έχει,οι πρώτες ενδείξεις μάλλον δείχνουν πως πηγαίνουμε για μικρότερες βαθμολογικές επιδόσεις σε σύγκριση με πέρυσι στη βιολογία γενικής παιδείας.Πάντως,κάποιος που είχε μεθοδικότητα μέσα στη χρονιά,είχε βγάλει την ύλη στα μέσα Φεβρουαρίου (χονδρικά) και ήταν ψύχραιμος στην ανάγνωση των εκφωνήσεων δεν θα αντιμετώπισε ιδιαίτερα θέματα.

Κάτι το μεμπτό στα θέματα,κάποιο σημείο που οι εισηγητές να έχουν κάνει φάουλ(όπως το 2012 με το θέμα με τις πέστροφες) δεν είχαμε.

Τέλος,αν και τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο έχετε τα παιδιά που εξεταστήκατε εχθές,επιτρέψτε μου να προσυπογράψω το παρακάτω μέρος τοποθέτησης μέλους του forum:

Παντως εγω παροτι εχει περασει ενας χρονος, ακομα θυμαμαι την απαντηση στο Β5. Ας μην υπερβαλλουμε, δεν ηταν κατι εξωπραγματικο. Καθε σοβαρος μαθητης που παει για 19,5-20 δεν παει με σος και αντι-σος. Δεν ειναι κακο να πηγαινει με τα σος αλλα τουλαχιστον ας επαναπροσδιορισει τους στοχους του. Με τα σος αν γραψεις 17-18 πρεπει να πεις και ευχαριστω κανονικα. Τελος παντων, τα παιδια που δινουν δεν εχει νοημα να ασχολουνται με αυτα τωρα, focus στο επομενο μαθημα.

Υ.Γ: χαθηκαμε θανο στειλε κανα pm :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΧρήστοςVas

Νεοφερμένος

Ο ΧρήστοςVas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Διαφωνώ πλήρως με την άποψη για το Β5 με τις γενικεύσεις της Βιολογιας. Είναι από τα πιο σημαντικά κομμάτια όλου του βιβλίου, δεν έχει αντισος, σος και μπουρδες. Άσε που ήταν καιρός να πέσει και αυτό το κομμάτι της ύλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Δεν αντέχετε αυτό που γίνετε κάθε χρόνο .Κάθε χρόνο ο τύπος που δεν έχει ανοίξει βιβλίο στη ζωή του κατηγορεί την δυσκολία των θεμάτων ,ότι και αν του βάλεις πάντα κάτι θα βρίσκει να λέει .Στο μόνο που συμφωνώ είναι στο ότι ήταν πολλά αλλά ο καλά προετοιμασμένος μαθητής δεν είχε να φοβηθεί τίποτα .
Και όχι δεν είχε μαθηματικά είχε ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Denise2

Νεοφερμένος

Η Denise2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δεν ισχυει αυτο που λες!! Μπορει να εχεις γραψει αριστα και να τα κατηγορεις γιατι πολυ απλα ηταν αντικειμενικα δυσκολα!! Πραγματι που υπαρχουν τετοια θεματα στο βιβλιο;; Ή ολοι οι μαθητες πρεπει να κανουν βαρβατα φροντιστηρια για να γραψουν στις πανελλαδικες;;;
Και μετα η κυβερνηση υποστηριζει οτι προσπαθει να νικησει την παραπαιδεια!!! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Σοβαρά τα θεωρείς δύσκολα??? Όταν θα γράψεις βιολογία κατεύθυνσης τι θα γίνει δηλαδή???
Ο καλά προετοιμασμένος έγγραφε εύκολα 19+(όπου καλά προετοιμασμένος κατανόηση αυτού που διαβάζει και όχι παπαγάλος )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Denise2

Νεοφερμένος

Η Denise2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Προςωπικα εγω εγραψα αρκετα καλα που ημουν προετοιμασμενη!! Αλλα ο μεσος ορος των μαθητων δεν εχει γραψει!!
Αλλο αναρωτιεμαι!! Αν ανεβασαν το επιπεδο της βιολογιας γενικης σε τετοιο βαθμο αναρωτιεμαι τι θα βαλουν κατευθυνση !!
Ας καταλαβουν οτι απεθυνονται σε μεσα μυαλα μαθητων γ λυκειου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Καλή επιτυχία να έχεις ;)
Δεν έχει τόσο σημασία αν θα γράψεις 19 ή 17 τον διαβασμένο δεν τον νοιάζει γιατί αν γράψει 17 ο διαβασμένος ο μέτριος θα γράψει 12 άρα θα πέσουν οι βάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αλλα ο μεσος ορος των μαθητων δεν εχει γραψει!!

O MO των πανελληνίων κυμαίνεται, κάθε χρόνο, γύρω στο 12 με 13. Δεν φταίνε τα φετινά θέματα βιολογίας γενικής που δεν έγραψε ο μέσος μαθητής. Αλίμονο αν έπρεπε να πάει ο ΜΟ στο 18,5 για να πάψουν κάποιοι να μιλάνε για "δύσκολα" θέματα εξετάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Denise2

Νεοφερμένος

Η Denise2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δεν εννοω αυτο!! Ουτε το περσινο συστημα με τα ευκολα θεματα ηταν σωστο!! Μιλαω για το συγκεκριμενο μαθημα και για το γεγονος οτι καποια θεματα ηταν σιγουρα εντος υλης αλλα εκτος λογικης σχολικου βιβλιου!! Και μιλαμε για γενικη παιδεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Η βιολογία δεν είναι μαθηματικά που μπορεί να σου βάλει κάτι δύσκολο όλα όσου σου ζήταγε ήταν στο βιβλίο όποιος είχε διαβάσει έγραφε όποιος δεν είχε διαβάσει δεν έγραφε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Denise2

Νεοφερμένος

Η Denise2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Επειδη το πραγμα εχει κουρασει..
Πρωτον εμενα προσωπικα μου φανηκαν ευκολα γιατι τα ελυσα
Δευτερον αντικειμενικα ο μαθητης γ λυκειου που παει σε φροντιςτηριο του κιλου ειτε διαβαζει ειτε δεν διαβαζει θα δυςκολευτει!!
Δεν αναφερω καθολου το σχολειο γιατι ξερω τι επικρατει..
Τριτον το χω ξαναπει.. Ας κρινουν καλυτερα φετινοι μαθητες και οχι ατομα που εχουν δωσει τα γελοια θεματα που τα τελειωνει κανεις σε 1,5 ωρα
Τεταρτον τα φετινα παιδια των επαναληπτικων λυπαμαι
ΑΥΤΑ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Όχι τα θέματα δεν είναι τόσο η δυσκολία τους. Ήταν κάπως δύστροπα! Φυσικά η επιτυχία ή μη δεν εξαρτώταν από το διάβασμα, αλλά από το αν ο μαθητής είχε κατανοήσει την κρίσιμη αλληλεπίδραση της Βιολογίας και την πρακτική-ελάχιστα οπωσδήποτε θεωρητική- πτυχή της επιστήμης!
Με τα περσινά καμιά σχέση! Πέρυσι είχα τελειώσει σε 1,5 ώρα! Φέτος βγήκα από την αίθουσα 11κ35!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top