[20/5/2015] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 46)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 32 69.6%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 10 21.7%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 2 4.3%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 2 4.3%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Στο Γ5 εβαλα οτι εχει ξαναμολυνθει απο το ιδιο βακτηριο οτι εχει εμβολιαστει και οτι εχει αντισωματα απο τη μητερα. Αυτο που λεει στη σελιδα 40 τον ορο δεν τον ανεφερα. Ειναι λαθος αυτο με τη μητερα;

Ναι, είναι λάθος γιατί το ατομο είναι ενήλικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daenerystargary

Νεοφερμένος

Η daenerystargary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σχεδόν απογοητεύτηκα! Αν και φαινομενικά δε μου καταλογίζεται κάποιο εκ των πραγμάτων λάθος, εν τούτοις τα θέματα μου ότι στο Γ5 δεν ανέφερα τον ορό, αλλά τη δράση μη ειδικών αμυντικών μηχανισμών(αφού καταφέρει και διαπεράσει ο μικροοργανισμός), άρα -3 και εκτός αυτού στο ότι ακόμη και οι απαντήσεις μου στο Γ να ήταν ορθές όπως και στο Δ4 , φοβάμαι ότι αναπόφευκτα θα χάσω στην αιτιολόγηση τους-παρότι ανέπτυξα κάμποσες αράδες εκάστω :D- !
Αυτά! Ας πέσουμε με τα μούτρα στα <<απομεινάρια>> μαθήματα! Είναι πολλά ακόμη και πολλές οι ευκαιρίες μας!
Επιτυχίες σε όλους!
--Η ερώτηση για τις αρχές της Βιολογίας ήθελε και μετά από <<...που υπέστησαν προγενέστεροι οργανισμοί....>>? αυτά για το μίτο και τον Ντομπζάνσκυ! Προσέξετε τι θα πείτε :D ! Δε τα έβαλα!

Παιδιά να σας πω εγω να φριξετε... δεν είδα το Γ5....καθόλου σαν να μην υπηρχε...και εχασακαι επιλογης :(

δεν πειραζει κοριτσι μου, παμε γερα στα υπολοιπα, ναι; :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia_grm

Νεοφερμένος

Η sofia_grm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
δεν πειραζει κοριτσι μου, παμε γερα στα υπολοιπα, ναι; :) :)

Έτσι πρέπει..απλως οτι και να λέμε ήμουν πολύ καλά προετοιμασμενη και ζορίστηκα γιατί δεν είναι ότι εκανα κάτι λάθος είναι ότι δεν είδα καν την ερώτηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackowl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackowl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Γι' αυτούς που λένε ότι στο Γ5 ερώτημα δεν ήταν σωστό το αντιβιοτικό κάνουν λάθος. Εγώ αυτό έγραψα (+ορό, +εμβόλιο) και είναι επίσης σωστό με μία καλή αιτιολόγηση, δείτε άλλωστε και εδώ : https://host.keystone.gr/kapp/send_pdf.php?f=7/0520/a_bio/diakrota_bio :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημήτρης Τσίλι

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Τσίλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Οσοι θεωρειτε οτι στο Γ5 ενας πιθανος τροπος ο οργανισμος να μην εμφανισει συμπτωματα μεσω εγκαιρης χορηγησης αντιβιοτικου αποτελει λαθος , θεωρω οτι δεν εχετε κατανοησει πληρως την δραση των αντιβιοτικων! :'D Αρχικα τα αντιβιοτικα δεν καταπολεμουν τα συμπτωματα των βακτηριακων λοιμωξεων οπως και αυτων των πρωτοζωων και των μυκητων αλλα τους ιδιους τους παθογονους μικροοργανισμους.Συνεπως εαν πραγματοποιηθει εγκαιρη διαγνωση του βακτηριου μεσω ειδικης μεθοδου πριν αυτο εκδηλωσει συμπτωματα στον οργανισμο που εχει παρασιτησει και χορηγηθει αντιβιοτικο(στην προκειμενη περιπτωση εγκαιρα) το ατομο δεν εμφανιζει συμπτωματα!
Ο συγκεκριμενος τροπος εχει αναρτηθει και σε ορισμενες λυσεις διαφορων φροντιστηριων ως ενας πιθανος τροπος μη εκδηλωσης συμπτωματων απο το βακτηριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Τα θέματα της βιολογιας ήταν όμορφα, ωραία και έξυπνα. Περιμένω αρκετά υψηλή βαθμολογία, αλλά δεν μπορώ να κρίνω ακόμη, γιατί δεν ξέρω πώς θα βαθμολογηθούν οι αιτιολογήσεις μου, καθώς δεν είναι λέξη-λέξη τα λόγια του βιβλίου.

Κατά τα άλλα, έχασα από πολλαπλής, γιατί το άλλαξα τελευταία στιγμή (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ! :wall:)

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας δυσκόλεψε το θέμα Δ, το οποίο ήταν μία απλή άσκηση του 2ου κεφαλαίου που κάνουν οι πάντες (στο σχολείο και στο φροντιστήριο). Also, προς τους θεωρητικούς: you suck at maths! Οι περισσότεροι έλεγαν ότι έσβησαν και ξαναέγραψαν τον "τύπο" πολλαπλές φορές μέχρι να βγει το σωστό αποτέλεσμα. Κι εγώ θεωρητική κατεύθυνση είμαι, αλλά κάτι που έχουμε μάθει ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ, δε γίνεται να μην το ξέρουμε. Δηλαδή οκ, τι να πουν και τα παιδιά (θεωρητικής ή μη) που έγραφαν μαθηματικά γενικής σήμερα :P

(Το ηθικό μου μετά τα δύο μαθήματα γενικής παιδείας είναι ακμαιότατο και πλέον είμαι αρκετά αισιόδοξος ότι έχω πιθανότητες επιτυχίας :D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Όλοι οι βιολόγοι που ρώτησα (και πιστέψτε με ήταν πολλοι ) είπαν πως είχαμε τα πιο δυσκολα θέματα της τελευταίας δεκαετίας..(Στη βιολογία)
Για να σε προσγειώσω στον πλανήτη Γη, όλοι οι βιολόγοι στο είπαν αυτό για να μη σου ρίξουν το ηθικό, γιατί αυτό ακριβώς ήθελες να ακούσεις. Τα δυσκολότερα στη Βιολογία Γενικής ήταν του 2012. Και ήταν by far τα δυσκολότερα...
(κι αν ήθελες να ζεις στον κόσμο σου και να μην αγχώνεσαι, δε θα ήσουν στο σχουλ τέτοιες μέρες)

Το Β5 την απαντηση που ζηταει απο το βιβλιο, πολυ καθηγητες λενε στους μαθητες τους το συγκεκριμενο κομματι να το κανουν μια αναγνωση γιατι δεν ειναι καλο ερωτημα...και η αληθεια ειναι τοσα ωραια ερωτηματα ειχανε να βαλουνε, και διαλεξανε κατι τελειως αντι - sos....
Και για όλους όσους λένε ότι το Β5 ήταν άκυρο κι αντι-sos: Έχετε ένα βιβλίο με ύλη περίπου 60 σελίδες και γνωρίζετε ότι απ αυτό εξετάζουν και την αποστήθιση. Και βάζετε sos κι αντι-sos; Αφήνετε κομμάτια χωρίς να τα διαβάσετε; Θα κερδίσετε κάτι αν δεν έχετε διαβάσει 3-4 σελίδες παραπάνω; Όσοι δεν το γράψατε γιατί δεν το είχατε διαβάσει είτε απλά αξιολύπητοι. Κι όσοι καθηγητές σάς είχαν πει να μην το διαβάσετε ήταν πολύ παραπάνω από αξιολύπητοι.

Και κάποια extra καθώς παρακολουθώ το νήμα (έδινε γνωστός μου):
1. Τα αντιβιοτικά δεν στέκουν ως απάντηση. Μην το ψάχνετε πολύ, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βγει κι απ το βιβλίο, αλλά δε στέκουν.
2. Η κυτταρική θεωρία είναι θεμελιώδης για τη Βιολογία κι οφείλατε να την ξέρετε... (τουλάχιστον όσοι διαλέξατε το μάθημα επειδή σας αρέσει και σας ενδιαφέρει)
3. Ο σωστά προετοιμασμένος μαθητής, που είχε διαβάσει σωστά το βιβλίο και είχε λύσει όλες τις τυπικές ασκήσεις, έγραφε άνετα πάνω απ 19.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Για να σε προσγειώσω στον πλανήτη Γη, όλοι οι βιολόγοι στο είπαν αυτό για να μη σου ρίξουν το ηθικό, γιατί αυτό ακριβώς ήθελες να ακούσεις. Τα δυσκολότερα στη Βιολογία Γενικής ήταν του 2012. Και ήταν by far τα δυσκολότερα...
(κι αν ήθελες να ζεις στον κόσμο σου και να μην αγχώνεσαι, δε θα ήσουν στο σχουλ τέτοιες μέρες)


Και για όλους όσους λένε ότι το Β5 ήταν άκυρο κι αντι-sos: Έχετε ένα βιβλίο με ύλη περίπου 60 σελίδες και γνωρίζετε ότι απ αυτό εξετάζουν και την αποστήθιση. Και βάζετε sos κι αντι-sos; Αφήνετε κομμάτια χωρίς να τα διαβάσετε; Θα κερδίσετε κάτι αν δεν έχετε διαβάσει 3-4 σελίδες παραπάνω; Όσοι δεν το γράψατε γιατί δεν το είχατε διαβάσει είτε απλά αξιολύπητοι. Κι όσοι καθηγητές σάς είχαν πει να μην το διαβάσετε ήταν πολύ παραπάνω από αξιολύπητοι.

Και κάποια extra καθώς παρακολουθώ το νήμα (έδινε γνωστός μου):
1. Τα αντιβιοτικά δεν στέκουν ως απάντηση. Μην το ψάχνετε πολύ, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βγει κι απ το βιβλίο, αλλά δε στέκουν.
2. Η κυτταρική θεωρία είναι θεμελιώδης για τη Βιολογία κι οφείλατε να την ξέρετε... (τουλάχιστον όσοι διαλέξατε το μάθημα επειδή σας αρέσει και σας ενδιαφέρει)
3. Ο σωστά προετοιμασμένος μαθητής, που είχε διαβάσει σωστά το βιβλίο και είχε λύσει όλες τις τυπικές ασκήσεις, έγραφε άνετα πάνω απ 19.

να σου πω χαλάρωσε λίγο, μην αποκαλείς όσους έδιναν πανελλήνιες αξιολύπητους , γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως μπορεί να το πάρει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Denise2

Νεοφερμένος

Η Denise2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Πολλοι εδω μιλουν εκ του ασφαλους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Παιδιά χαλαρώστε! Ο καθένας μια ζωή λέει το μακρύ και το κοντό του. Είτε συμφωνούμε είτε διαφωνούμε είναι αποψείς οι οποίες είναι απολύτως σεβαστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πσσσσ. ΤΟΠ. Δηλ. οι φοιτητές ιατρικής πρέπει να δουλέψουν σε καμιά NASA και έτσι. Αδικούνται. Πέρα από την πλάκα τώρα, δεν κατάλαβα, τι είναι; Θεοί ή ημίθεοι; :whistle: Ολοι πρέπει να προσέχουμε τι λέμε, πώς το λέμε και γιατί το λέμε.

(Σόρρυ για το οφφ παιδιά :redface:)

Άρχισαν από τώρα τα...όργανα, και ακόμη δεν ανακοινώθηκαν οι βάσεις για να δούμε πόσοι θα κοκορεύονται που πέρασαν στην τοπ ιατρική σχολή της Αθήνας, όπως γίνεται κάθε χρόνο. Η παράδοση. Ιδιαίτερη μνεία σε πρώτους των πρώτων που πέρασαν στην ιατρική ή σε παρόμοιων μορίων σχολών ενώ οι άλλοι μαθητές που πέρασαν στην εκατοντάδα στη x σχολή ή και καθόλου, δεν έχουν καμία αξία σαν άνθρωποι, δεν τους γέννησε μάνα. :hmm: Δεν πάει καλά ο κόσμος. Καθόλου καλά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Ας μου επιτραπεί μια ακόμη ερώτηση! Στο τελευταίο ερώτημα του Δ θέματος, τι χρειαζόταν ώστε να θεωρηθεί επαρκής; Εγώ θεώρησα ότι φτάνει η περιγραφή του φαίνομενου με την biston betularia! Συμμαθητές μου είπαν ότι δεν αρκεί και ότι χρειάζονται καίω αλλα σημεία της εξέλιξης! Γενικά,τι απάντηση απαιτούσαι το ερώτημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Άρχισαν από τώρα τα...όργανα, και ακόμη δεν ανακοινώθηκαν οι βάσεις για να δούμε πόσοι θα κοκορεύονται που πέρασαν στην τοπ ιατρική σχολή της Αθήνας, όπως γίνεται κάθε χρόνο. Η παράδοση. Ιδιαίτερη μνεία σε πρώτους των πρώτων που πέρασαν στην ιατρική ή σε παρόμοιων μορίων σχολών ενώ οι άλλοι μαθητές που πέρασαν στην εκατοντάδα στη x σχολή ή και καθόλου, δεν έχουν καμία αξία σαν άνθρωποι, δεν τους γέννησε μάνα. :hmm: Δεν πάει καλά ο κόσμος. Καθόλου καλά. :P

Εχεις καταντησει πιο γραφικος και απο το Μετσοβο (Old members will understand) :whistle:

Off topic :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Αυτοί που γράφετε για ''εύκολα θέματα'' το μόνο που καταφέρνετε είναι να προκαλείται εκνευρισμό.
Μπράβο σας, το υπουργείο σας ευνόησε με ελάχιστη θεωρία και ένα Δ ότι πρέπει για να πάρετε 25 μόρια. Τώρα το να βγαίνετε και να λέτε για εύκολα θέματα είναι γελοίο.
Και ναι, όταν οι της θεωρητικής είναι αποκομμένοι από τα μαθηματικά εδώ και χρόνια -όπως ακριβώς και οι θετικοί με τα αρχαία- είναι λογικό, να μας φαίνονται δυσκολότερα έστω κι από αυτά για τα οποία είχαμε προετοιμαστεί. Όταν κάποιοι επιλέγουν θέματα γενικής, φαντάζομαι γνωρίζουν ότι το μάθημα αυτό το δίνουν και θεωρητικοί.
Και νταξει πες την μικτή πυραμίδα, δεν την σχολιάζω. Το άλλο με το γεράκι και η απαίτηση πράξεων ήταν, πραγματικά για κλάματα. Εγώ γνωρίζω ελάχιστους θεωρητικούς που έπιασαν πάνω από 20 στα 25 στο Δ θέμα.
Και ναι, όταν χαραμίζεις τόσο χρόνο για αυτό το μάθημα και ενώ ξεκινάς σήμερα, φθάνοντας με πλήρη επιτυχία στο Δ θέμα και βλέπεις σε αυτό να σε σφάζουν, τότε υπάρχει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpinikh

Νεοφερμένος

Η Elpinikh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Προσωπική μου άποψη: Τα θέματα ήταν δύσκολα και πολλά!Δεν ήταν πολύ δύσκολα καθώς σίγουρα αν σκεφτώ θα μπορούσαν να βάλουν κ άλλα πολύ παρατραβηγμένα,αλλά όσον αφορά τη ποσότητα δεν ξέρω αν χώραγαν κ άλλα.Ο συνδυασμός αυτών των δύο είχε ως αποτέλεσμα πιο χαμηλές βαθμολογίες απ ' ότι περίμεναν πολλοί(ανάμεσα σ αυτούς κ ο αδερφός μου!)

Ακόμα και το θέμα Β είχε θεωρία που ήταν 3 γραμμές η καθεμία(πολλά απ'αυτά λεπτομέρειες),και το τελευταίο ερώτημα πολλοί δε το 'χαν συμπεριλάβει στη τελευταία τους επανάληψη.

Όπως και να χει,κανείς δε πρέπει να το βάζει κάτω,αρχή είναι ακόμη,μένουν 4 μαθήματα στα οποία εύχομαι μέσα απ΄τη καρδιά μου να σκίσετεεεεε!Να θυμάστε είναι 6 μαθήματα,όχι ένα ή δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ας είμαστε ρεαλιστές,όποιος έχει μελετήσει σε βάθος τα θέματα των πανελλαδικών από την αρχή του συγκεκριμένου εξεταστικού συστήματος, τα θέματα του 2013 στο σύνολό τους αποτέλεσαν τα δυσκολότερα θέματα πανελλαδικών και μάλιστα με διαφορά(τουλάχιστον για την τεχνολογική κατεύθυνση).

Στην εξέταση τώρα έχοντας προφανώς ως μέτρο σύγκρισης τα θέματα της προηγούμενης χρονιάς:Είναι εμφανές πως μιλάμε για πιο απαιτητικά θέματα,ως προς τον όγκο.Δεδομένου ωστόσο,ότι πέρυσι οι άρτια προετοιμασμένοι μαθητές είχαν κατεβάσει τα στυλό στο δίωρο, δε γνωρίζω κατά πόσο η αύξηση του όγκου να δημιούργησε πίεση στο χρόνο.Όπως και αν έχει,οι πρώτες ενδείξεις μάλλον δείχνουν πως πηγαίνουμε για μικρότερες βαθμολογικές επιδόσεις σε σύγκριση με πέρυσι στη βιολογία γενικής παιδείας.Πάντως,κάποιος που είχε μεθοδικότητα μέσα στη χρονιά,είχε βγάλει την ύλη στα μέσα Φεβρουαρίου (χονδρικά) και ήταν ψύχραιμος στην ανάγνωση των εκφωνήσεων δεν θα αντιμετώπισε ιδιαίτερα θέματα.

Κάτι το μεμπτό στα θέματα,κάποιο σημείο που οι εισηγητές να έχουν κάνει φάουλ(όπως το 2012 με το θέμα με τις πέστροφες) δεν είχαμε.

Τέλος,αν και τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο έχετε τα παιδιά που εξεταστήκατε εχθές,επιτρέψτε μου να προσυπογράψω το παρακάτω μέρος τοποθέτησης μέλους του forum:

Και για όλους όσους λένε ότι το Β5 ήταν άκυρο κι αντι-sos: Έχετε ένα βιβλίο με ύλη περίπου 60 σελίδες και γνωρίζετε ότι απ αυτό εξετάζουν και την αποστήθιση. Και βάζετε sos κι αντι-sos; Αφήνετε κομμάτια χωρίς να τα διαβάσετε; Θα κερδίσετε κάτι αν δεν έχετε διαβάσει 3-4 σελίδες παραπάνω;.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Ας είμαστε ρεαλιστές,όποιος έχει μελετήσει σε βάθος τα θέματα των πανελλαδικών από την αρχή του συγκεκριμένου εξεταστικού συστήματος, τα θέματα του 2013 στο σύνολό τους αποτέλεσαν τα δυσκολότερα θέματα πανελλαδικών και μάλιστα με διαφορά(τουλάχιστον για την τεχνολογική κατεύθυνση).

Στην εξέταση τώρα έχοντας προφανώς ως μέτρο σύγκρισης τα θέματα της προηγούμενης χρονιάς:Είναι εμφανές πως μιλάμε για πιο απαιτητικά θέματα,ως προς τον όγκο.Δεδομένου ωστόσο,ότι πέρυσι οι άρτια προετοιμασμένοι μαθητές είχαν κατεβάσει τα στυλό στο δίωρο, δε γνωρίζω κατά πόσο η αύξηση του όγκου να δημιούργησε πίεση στο χρόνο.Όπως και αν έχει,οι πρώτες ενδείξεις μάλλον δείχνουν πως πηγαίνουμε για μικρότερες βαθμολογικές επιδόσεις σε σύγκριση με πέρυσι στη βιολογία γενικής παιδείας.Πάντως,κάποιος που είχε μεθοδικότητα μέσα στη χρονιά,είχε βγάλει την ύλη στα μέσα Φεβρουαρίου (χονδρικά) και ήταν ψύχραιμος στην ανάγνωση των εκφωνήσεων δεν θα αντιμετώπισε ιδιαίτερα θέματα.

Κάτι το μεμπτό στα θέματα,κάποιο σημείο που οι εισηγητές να έχουν κάνει φάουλ(όπως το 2012 με το θέμα με τις πέστροφες) δεν είχαμε.

Τέλος,αν και τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο έχετε τα παιδιά που εξεταστήκατε εχθές,επιτρέψτε μου να προσυπογράψω το παρακάτω μέρος τοποθέτησης μέλους του forum:
Συμφωνώ και εγω απόλυτα με το τελευταίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Για το Δ4 καμία άποψη; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Για το Δ4 καμία άποψη; ;)

Εγώ έκανα έναν συνδυασμό απο τις παρατηρήσεις-συμπεράσματα, το πίνακα στο τέλος με τις καμηλοπαρδάλεις, έβαλα και ορισμό φυσικής επιλογής και την παράγραφο για τη φυσική επιλογή που ειναι τοπικά και χρονικα προσδιορισμένη. Και όσο πιο αναλυτική μπορουσα περιέγραψα βήμα βήμα τι έγινε (πρώτα υπερτερούσαν τα σκούρα γιατί... Μετά όμως προέκυψε ανάγκη για έλεγχο του πληθυσμού τους... Έτσι το ευνοϊκό χαρακτηριστικό πια το είχαν τα ανοιχτόχρωμα...).

Μπορεί να εχω μπερδέψει τα ανοιχτόχρωμα με τα σκουρόχρωμα, γιατί δεν ξανά έψαξα τα θέματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top