[20/5/2015] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 46)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 32 69.6%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 10 21.7%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 2 4.3%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 2 4.3%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Το Β5 μπορώ να το δεχτώ για κάποιον που δεν διάβασε την τελευταία μέρα όλο το βιβλίο αλλά μόνο τα σος από εκεί και πέρα κάνεις σας δεν μου λέει που ήταν το δύσκολο και συνεχίζω να βλέπω παραπάνω από τους μισούς να λένε ότι έγραψαν πάνω από 18 και τα περσινά για πλάκα ήταν αλλά και φέτος ..κρίσεως ήταν να καταλάβει κάποιος το χρώμα των κουνελιών ; αλλά και πάλι εσείς που λέτε δύσκολα από θετική που το βρήκατε; οι πανελλήνιες του 13 ήταν οι δυσκολότερες τις 15ετιας και αυτό δεν πρόκειται αν αλλάξει ...αν θεωρείται λογικό κάποιος να μην ξέρει τι είναι πρωτογενής και τι δευτερογενής οκ τότε μάλλον θέλατε να έβαζαν απλή θεωρία ..και ξαναλέω φέτος δεν έπεσα καν καθόλου συνδυαστικά κομμάτια θεωρίας από όλη την ύλη..



Eπόμενο μάθημα----->ΑΟΔΕ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Έκανα μάθημα σε μαθητή με ελάχιστα ευρώ για το χαρτζιλίκι ήταν θεωρητική ....δεν έκανε λάθος τίποτα από εκεί και πέρα δεν μπορώ να ξέρω πόσο υποκειμενικός είναι ο καθένας για να κόβει από αιτιολόγηση ..θα μπορώ να δεχτώ ότι έκοψαν σε κάποιον από αιτιολόγηση σε αυτά τα θέματα .....έρχεται και μία κατεύθυνσης ...όσο για τις Γενικές Αρχές ....πανελλήνιες δεν πάμε με τα σος όσο για την γενική τα θέματα αυτά έχουν ξαναπέσει δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος δεν τα είχε ξαναδεί .
Το Γ θέμα (αλυσιδωτό --> δλδ αν κάνεις ένα λάθος ακολουθεί αναπόφευκτα και δεύτερο) και το Δ ήθελαν λογικούς συνειρμούς (δλδ πολύ καλά επεξεργασμένη θεωρία αλλά και πάλι δεν έβγαινε εύκολα) που σε άλλες χρονιές ζητούνταν λιγότερο κάτι τέτοιο (κάποια φροντιστήρια αναφέρονται σε κριτική σκέψη, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι κριτική να μη γράφει το βιβλίο κάτι και να κάνεις μαντεψιές).Επίσης δεν υπήρχαν στο βιβλίο σχετικά παραδείγματα με τα ζητούμενα όπως γίνονταν σε άλλες χρονιές (π.χ. ζητούσαν φυσική επιλογή με πάπιες άρα έγραφες ό,τι στη καμηλοπάρδαλη αλλά άλλαζες 2 λέξεις. Η λογική όμως παρέμενε ίδια.) Επίσης, το τελευταίο ερώτημα αρκετά ανοιχτό, σηκώνει να γράψεις όλη την εξελικτική θεωρία κ.ά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το Β5 μπορώ να το δεχτώ για κάποιον που δεν διάβασε την τελευταία μέρα όλο το βιβλίο αλλά μόνο τα σος από εκεί και πέρα κάνεις σας δεν μου λέει που ήταν το δύσκολο και συνεχίζω να βλέπω παραπάνω από τους μισούς να λένε ότι έγραψαν πάνω από 18 και τα περσινά για πλάκα ήταν αλλά και φέτος ..κρίσεως ήταν να καταλάβει κάποιος το χρώμα των κουνελιών ; αλλά και πάλι εσείς που λέτε δύσκολα από θετική που το βρήκατε; οι πανελλήνιες του 13 ήταν οι δυσκολότερες τις 15ετιας και αυτό δεν πρόκειται αν αλλάξει ...αν θεωρείται λογικό κάποιος να μην ξέρει τι είναι πρωτογενής και τι δευτερογενής οκ τότε μάλλον θέλατε να έβαζαν απλή θεωρία ..και ξαναλέω φέτος δεν έπεσα καν καθόλου συνδυαστικά κομμάτια θεωρίας από όλη την ύλη..

Ασε με να μαντέψω. Το 2013 έδωσες; :rolleyes:

I'm out.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Αγνόησέ τον. :D

όχι δεν θα τον αγνοήσω, οι αριστούχοι απόφοιτοι-νυν φοιτητές της τοπ ιατρικής σχολής αθηνών οφείλουν να προσέχουν την επιχειρηματολογία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
όχι δεν θα τον αγνοήσω, οι αριστούχοι απόφοιτοι-νυν φοιτητές της τοπ ιατρικής σχολής αθηνών οφείλουν να προσέχουν την επιχειρηματολογία τους.

Πσσσσ. ΤΟΠ. Δηλ. οι φοιτητές ιατρικής πρέπει να δουλέψουν σε καμιά NASA και έτσι. Αδικούνται. Πέρα από την πλάκα τώρα, δεν κατάλαβα, τι είναι; Θεοί ή ημίθεοι; :whistle: Ολοι πρέπει να προσέχουμε τι λέμε, πώς το λέμε και γιατί το λέμε.

(Σόρρυ για το οφφ παιδιά :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Πσσσσ. ΤΟΠ. Δηλ. οι φοιτητές ιατρικής πρέπει να δουλέψουν σε καμιά NASA και έτσι. Αδικούνται. Πέρα από την πλάκα τώρα, δεν κατάλαβα, τι είναι; Θεοί ή ημίθεοι; :whistle: Ολοι πρέπει να προσέχουμε τι λέμε, πώς το λέμε και γιατί το λέμε.

(Σόρρυ για το οφφ παιδιά :redface:)
νομίζω ήταν προφανής η ειρωνεία και ο σαρκαστικός τόνος της απάντησής μου, όχι? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
νομίζω ήταν προφανής η ειρωνεία και ο σαρκαστικός τόνος της απάντησής μου, όχι? :whistle:

Nyet. :no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dalebarbie

Νεοφερμένος

Ο dalebarbie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Εγώ δεν μίλησα για άγχος .. υπάρχουν διαβασμένοι που από black out γράφουν 10 εγώ μίλησα στεγνά για δυσκολία και είπα ότι ήταν εύκολα ..τώρα άλλα βλέπω εδώ .και άλλα στα φβ που κάνουν πλάκα οι ίδιοι οι μαθητές πόσο γελοία ήταν και τέτοια και ότι αφού έπεσα αντιστοίχηση εδώ περιμένουν κατεύθυνση τις λύσεις πίσω από το χαρτί Καλή επιτυχία σε όλους σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ δεν μίλησα για άγχος .. υπάρχουν διαβασμένοι που από black out γράφουν 10 εγώ μίλησα στεγνά για δυσκολία και είπα ότι ήταν εύκολα ..τώρα άλλα βλέπω εδώ .και άλλα στα φβ που κάνουν πλάκα οι ίδιοι οι μαθητές πόσο γελοία ήταν και τέτοια και ότι αφού έπεσα αντιστοίχηση εδώ περιμένουν κατεύθυνση τις λύσεις πίσω από το χαρτί Καλή επιτυχία σε όλους σας

Να δουλέψεις λίγο την συνταξή σου (και τα σημεία στίξης) αν θες. :redface: Το έχασα στο τέλος. :hehe:

Kαι δεν αναφέρθηκα σε σένα. Ενα γενικό σχόλιο έκανα. Το αν δυσκόλεψαν τα θέματα τους υποψηφίους ή όχι θα φανούν από τα στατιστικά στοιχεία αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Εγώ δεν μίλησα για άγχος .. υπάρχουν διαβασμένοι που από black out γράφουν 10 εγώ μίλησα στεγνά για δυσκολία και είπα ότι ήταν εύκολα ..τώρα άλλα βλέπω εδώ .και άλλα στα φβ που κάνουν πλάκα οι ίδιοι οι μαθητές πόσο γελοία ήταν και τέτοια και ότι αφού έπεσα αντιστοίχηση εδώ περιμένουν κατεύθυνση τις λύσεις πίσω από το χαρτί Καλή επιτυχία σε όλους σας

Το ηταν ευκολα με το οτι ηταν ευκολα για γενικη παιδεια εχει διαφορα. Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις. Και τα μαθηματικα γενικης του 13 ευκολα ηταν γενικα, αλλα πολυ δυσκολα για αυτα που μας ειχε συνηθισει το μαθημα. Το ευκολα και το δυσκολα ειναι υποκειμενικες εννοιες, εξαρταται το μετρο συγκρισης. Τελος παντων, εγω που τα ειδα μου φανηκαν νορμαλ, αντιστοιχης δυσκολιας με αυτη που μας εχει συνηθισει το μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χ.Φ

Νεοφερμένος

Ο Χ.Φ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγώ τι να πω που το έκανα το 4ο θέμα, αλλά από στραβομάρα έκανα λάθος σε ένα πολλαπλής επιλογής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Τα θέματα αντικειμενικά δεν τα έλεγες δύσκολα αλλα ήθελαν πολύ γράψιμο. Τα επιχειρήματα για το δ θέμα απο πολλούς κατα εμε αβάσιμα. Εγω είχα κάνει περσι ασκήσεις που η ίδια η πυραμίδα ήταν κανονική και αντεστραμμένη οπότε δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο.:) μάλιστα επειδη βαριομουν τα έκανα στο λεωφορείο καθώς πήγαινα προς την σχολη.:)τεσπα καλή επιτυχία σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Denise2

Νεοφερμένος

Η Denise2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλο ειναι να σχολιαζουν μαθητες που δινουν φετος πανελληνιες!
Ορισμενες φορες οι φοιτητες και κυριως υψηλοβαθμων σχολων δεν καταλαβαινουν την δυσκολια των θεματων και την αγωνια των μαθητων!! Αλλα ξεχαςα στο ischool υπαρχουν μονο προφεςορες !!!Αντικειμενικα τα φετινα θεματα βιολογιας ηταν πιο δυσκολα απο τα περσινα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ αλλα και απο τα προπερσινα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Τα περίμενα πιο δύσκολα και να μην γράψω τίποτα! Έκανα λάθος στα διαγράμματα και στην Δ. δεν βρήκα το Δ.2 - Δ.3
Από εκεί και πέρα δεν παπαγάλισα και δεν έγραψα μόνο τους ιούς! Στη φυσική επιλογή έβαλα μόνο ορισμό και την απάντηση που ηθελε με τα κουνελάκια! Αλλά αναρωτιέμαι...ήθελε να γράψω όλες τις παρατηρήσεις και τα συμπεράσματα του Δαρβίνου? Έκανα χαζομάρα!!!!!!!!!!
Νομίζω είμαι κάπου στο 10+ . Τα πήγα πολύ καλύτερα από ότι περίμενα :P Πάντως ασκήσεις τέτοιες Γ. και Δ. δεν είχε στο βοήθημα μου :/:
Τα πήγα χάλια εε?! Το ξέρω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daenerystargary

Νεοφερμένος

Η daenerystargary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ρε παιδια, εγω μπερδευτηκα στη βιομαζα των πρωτοζωων... δεν το εκανα /10 που ηθελε αλλα βρηκα ας πουμε ποσα πρωτοζωα υπαρχουν σε καθε γερακι και το πολλαπλασιασα με τη βιομαζα των γερακιων... :/ παντως οι αριθμοι [εκτος των πρωτοζωων στη βιομαζα] που βγηκαν...
Οσον αφορα το Γ Θεμα.. μπερδευτηκα στο Γ2 και Γ3..
Αν και δεν ειχε βιογεωχημικους κυκλους και ελαχιστα απο ρυπανση, το Θεμα Β μου φανηκε νομιζω καλο.... Ναι το Β5 ηταν παρατραβηγμενο αλλα σταθηκα απο τις τυχερες και το ειχα μαθει.
Στο Γ5 εβαλα ορο, εμβολιο και αντιβιοτικα....
Γενικως οταν τα ειδα χαρηκα γιατι τα ηξερα, μεχρι να βγω απο την αιθουσα περιμενα 95+ τωρα δεν ξερω, εχω απογοητευτει αρκετα, ισως φταιει το αγχος, ισως δεν τα προσεξα οσο πρεπει τα ερωτηματα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Σχεδόν απογοητεύτηκα! Αν και φαινομενικά δε μου καταλογίζεται κάποιο εκ των πραγμάτων λάθος, εν τούτοις τα θέματα μου ότι στο Γ5 δεν ανέφερα τον ορό, αλλά τη δράση μη ειδικών αμυντικών μηχανισμών(αφού καταφέρει και διαπεράσει ο μικροοργανισμός), άρα -3 και εκτός αυτού στο ότι ακόμη και οι απαντήσεις μου στο Γ να ήταν ορθές όπως και στο Δ4 , φοβάμαι ότι αναπόφευκτα θα χάσω στην αιτιολόγηση τους-παρότι ανέπτυξα κάμποσες αράδες εκάστω :D- !
Αυτά! Ας πέσουμε με τα μούτρα στα <<απομεινάρια>> μαθήματα! Είναι πολλά ακόμη και πολλές οι ευκαιρίες μας!
Επιτυχίες σε όλους!
--Η ερώτηση για τις αρχές της Βιολογίας ήθελε και μετά από <<...που υπέστησαν προγενέστεροι οργανισμοί....>>? αυτά για το μίτο και τον Ντομπζάνσκυ! Προσέξετε τι θα πείτε :D ! Δε τα έβαλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sofia_grm

Νεοφερμένος

Η sofia_grm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά να σας πω εγω να φριξετε... δεν είδα το Γ5....καθόλου σαν να μην υπηρχε...και εχασακαι επιλογης :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Παιδειά εγώ στο Δ3 που διάβασα πως μειώθηκε κατά 400 η βιομάζα και όχι στα 400 και υπόλογισα λάθος τα γεράκια,πιστεύετε πως θα μου το κόψουν όλο;; Η αιτιολόγηση μου είναι σαφέστατη.Είναι το μόνο λάθος που βρήκα :-(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charriss

Νεοφερμένος

Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Στο Γ5 εβαλα οτι εχει ξαναμολυνθει απο το ιδιο βακτηριο οτι εχει εμβολιαστει και οτι εχει αντισωματα απο τη μητερα. Αυτο που λεει στη σελιδα 40 τον ορο δεν τον ανεφερα. Ειναι λαθος αυτο με τη μητερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daenerystargary

Νεοφερμένος

Η daenerystargary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σχεδόν απογοητεύτηκα! Αν και φαινομενικά δε μου καταλογίζεται κάποιο εκ των πραγμάτων λάθος, εν τούτοις τα θέματα μου ότι στο Γ5 δεν ανέφερα τον ορό, αλλά τη δράση μη ειδικών αμυντικών μηχανισμών(αφού καταφέρει και διαπεράσει ο μικροοργανισμός), άρα -3 και εκτός αυτού στο ότι ακόμη και οι απαντήσεις μου στο Γ να ήταν ορθές όπως και στο Δ4 , φοβάμαι ότι αναπόφευκτα θα χάσω στην αιτιολόγηση τους-παρότι ανέπτυξα κάμποσες αράδες εκάστω :D- !
Αυτά! Ας πέσουμε με τα μούτρα στα <<απομεινάρια>> μαθήματα! Είναι πολλά ακόμη και πολλές οι ευκαιρίες μας!
Επιτυχίες σε όλους!
--Η ερώτηση για τις αρχές της Βιολογίας ήθελε και μετά από <<...που υπέστησαν προγενέστεροι οργανισμοί....>>? αυτά για το μίτο και τον Ντομπζάνσκυ! Προσέξετε τι θα πείτε :D ! Δε τα έβαλα!

Οχι, δε νομιζω να ηταν και αυτον, ελεος δηλαδη αμα το ζητουσαν! ηταν συγκεκριμενο τί ζηταει και αμα τα εγραψες ολα κομπλε νομιζω... εγω ας πουμε δεν το εγραψα αλλα δε νομιζω κανεις να το εγραψε, εδω οι πλειοψηφια δεν ηξερε καν οτι υπηρχε κατι τετοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top