Μαθαίνετε ξένες γλώσσες από αγάπη ή από υποχρέωση;

kostas4

Νεοφερμένος

Ο kostas4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγω τα αγγλικα δεν τα βαρεθηκα ποτε παντα μου αρεσαν!!! Οποτε θα το παρω ως αγαπη
Αντιθετως τα Γερμανικα απο υποχρεωση εφτασα μεχρι το B1 αφου δεν μου αρεσαν κι ολας στην πορεια και εχω φτασει σε σημειο να θυμαμαι ελαχιστα....Για το μονο που μετανιωσα ηταν για το χρονο που ειχα χασει 4 χρονια καθως οι γονεις μου ηθελαν να μαθω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hürrem Sultan

Νεοφερμένος

Η Hürrem Sultan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Από λατρεία! :redface:
Πρώτα είχα ξεκινήσει αγγλικά (~8 χρονών), αν και από τα 5 έλεγα ότι θέλω να μάθω και γαλλικά :P
Σε λίγα χρόνια συνολικά θα ξέρω 4 γλώσσες (και γιατί όχι και περισσότερες; :whistle: )
Πιστεύω ότι μας ανοίγουν πόρτες στον τομέα της εργασίας, όσο πιο πολλές ξέρει κάποιος, τόσο το καλύτερο.

Αν δεν είχα κλίση στις ξ.γλώσσες και έπρεπε να μάθω από υποχρέωση, θα μάθαινα μόνο αγγλικά, μιας που πλέον έχουν ενταχθεί για τα καλά στην καθημερινότητα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bartender57

Νεοφερμένος

Ο bartender57 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
μα...φυσικα απο αγαπη...τωρα ειμαι στην 5η κ 6η γλωσσα...και μπορει να μην σταματησω εκει.... οι ξενες γλωσσες ειναι ενας μαγευτικος κοσμος... μαθαινεις για τον πολιτισμο και την κουλτουρα αλλων ανθρωπων...και ειναι πολυ χρησιμες στην αγορα εργασιας... αλλα απο μονες τους δεν μπορουν να σου εξασφαλισουν ευρεση εργασιας... πρεπει να τις συνδυασεις κ με κατι αλλο (οικονομικα, τεχνολογια, εμποριο κοκ)... εκτος κι αν πας για καθηγητης ή μεταφραστης... παντως αν το κανεις σαν αγγαρεια, καλυτερα μην ξεκινησεις καμια καινουρια γλωσσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Από λατρεία!:inlove: Μιλάω ήδη αγγλικά Β2 (νταξ αυτή η γλώσσα είναι πάντα αγγαρεία αλλά χρειάζεται...), γαλλικά Β2-C1:inlove: , γερμανικά Α2 και κάτι ψιλά από ισλανδικά με τα οποία ασχολούμαι στον ελεύθερό μου χρόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ενταξει τα αγγλικα θελω να πιστευω οτι είναι εκτος συναγωνισμού γιατι αποτελούν την υποχρέωση κάθε μαθητη, οπότε κανείς δεν σε ρωτάει αν σου αρέσουν ή όχι... Πέρα από τα αγγλικά τα ιταλικά τα μαθαίνω καθαρά από αγάπη και λατρεία, δεν τα είδα ποτέ ως υποχρέωση και ποτέ δεν θα τα δω, είναι οι καλύτερες ώρες της εβδομάδας μου και νιώθω περήφανη που έχω επαφή με μία τόσο όμορφη γλώσσα και έναν τόσο υπέροχο πολιτισμό...
Και όποια άλλη γλώσσα και να μάθω πιστευω πως θα την βλέπω έτσι, οι ξένες γλώσσες είναι η αδυναμία μου και η λίστα με τις γλωσσες που θα ηθελα να μάθω δεν τελειωνει!! Tra le altre γαλλικά, ισπανικά, γερμανικά...
Πραγματικά λυπάμαι τους ανθρωπους που δεν αναγνωρίζουν αυτή την ομορφια (όχι της ιταλικής εννοείται), πραγματικά...

...παντως αν το κανεις σαν αγγαρεια, καλυτερα μην ξεκινησεις καμια καινουρια γλωσσα...

Πόσο συμφωνω!! Πόσο!! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Από μεράκι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Τα αγγλικά καθαρά από υποχρέωση.Τι να κάνουμε είναι πολύ χρήσιμα τα άτιμα.
Τα ισπανικά όμως καθαρά από αγάπη.Την λατρεύω αυτή την γλώσσα όσο τίποτα άλλο.Θέλω να την τελειοποιήσω σαν γλώσσα και να μάθω πολλά πράγματα για την ισπανική λογοτεχνία,ποίηση αλλά και γενικά για την κουλτούρα αυτής της χώρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki99

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αγγλικά από αγάπη,γερμανικά με το ζόρι τα συνεχίζω κ φέτος,θα τα σταματήσω όταν πάρω το β2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Γαλλικά από αγάπη,γι αυτό τελείωσα σε 5 χρονια.Αγγλικά καθαρα από υποχρρεωση, ποτέ δε μου αρεσαν, αλλά είναι απαραιτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Αρχικά ξεκίνησα τα Αγγλικά και τα Γαλλικά απο υποχρέωση. Πιστεύω πως ακόμα τα Γαλλικά τα μαθαίνω μόνο και μόνο επειδή πηγαίνω σε Γαλλικό Σχολείο και θέλω να αποκτήσω όσα περισσότερα μπορώ. Τα Αγγλικά όμως μου αρέσουν! Δεν είναι έρωτας, αλλά τρώγονται περισσότερο από τα Γαλλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αρχικά ξεκίνησα τα Αγγλικά και τα Γαλλικά απο υποχρέωση. Πιστεύω πως ακόμα τα Γαλλικά τα μαθαίνω μόνο και μόνο επειδή πηγαίνω σε Γαλλικό Σχολείο και θέλω να αποκτήσω όσα περισσότερα μπορώ. Τα Αγγλικά όμως μου αρέσουν! Δεν είναι έρωτας, αλλά τρώγονται περισσότερο από τα Γαλλικά.

Και τότε γιατί πας σε γαλλικό σχολείο;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καταρχάς δεν επέλεξα εγω σε ποιο σχολειο θα παω. Με έβαλαν οι γονεις μου οταν ήμουν 6 χρόνων. Έχω ολοκληρώσει το Δημοτικό και το Γυμνάσιο και ειμαι σίγουρος πως το Λυκειο θα ειναι περισσοτερο αξιόλογο και απαιτητικό. Επίσης, αν δεν πήγαινα σε αυτο το σχολειο, δεν νομίζω να ήξερα μια δεύτερη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καταρχάς δεν επέλεξα εγω σε ποιο σχολειο θα παω. Με έβαλαν οι γονεις μου οταν ήμουν 6 χρόνων. Έχω ολοκληρώσει το Δημοτικό και το Γυμνάσιο και ειμαι σίγουρος πως το Λυκειο θα ειναι περισσοτερο αξιόλογο και απαιτητικό. Επίσης, αν δεν πήγαινα σε αυτο το σχολειο, δεν νομίζω να ήξερα μια δεύτερη γλώσσα.

Με κάλυψες
Danke!
*Ξένη γλώσσα σε δημόσιο ελληνικό σχολείο χωρίς εξτρά προσπάθεια δεν θα μάθαινες όντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artistique

Νεοφερμένος

Η Artistique αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Φυσικά από αγάπη! Άμα δεν βλέπεις με θετικό τρόπο μία γλώσσα, η εκμάθηση της γίνεται δύσκολη και απίστευτα κουραστική. Αυτό ακριβώς είχα πάθει με τα γερμανικά που είχα επιλέξει στο σχολείο. Χωρίς να θέλω να προσβάλω τους Deutsch lovers, πιο απαιτητική και ανιαρή γλώσσα για μένα δεν υπάρχει. Γι'αυτόν το λόγο δεν συνέχισα, ήξερα ότι με την αγγαρεία δεν θα έβγαζε πουθενά. Πραγματικά, θαυμάζω όσους την αγαπάνε και έχουν πρόοδο σε αυτήν! :clapup:
Εγώ, αντίθετα, λάτρευα από μικρή τα αγγλικά και το proficiency το είχα πάρει όχι τόσο λόγω του φροντιστηρίου, αλλά κυρίως μέσω του προσωπικού διαβάσματος αγγλικών λογοτεχνικών βιβλίων, της ξένης μουσικής και των ταινιών χωρίς ή με αγγλικούς υπότιτλους.
Επίσης, τρελό ενθουσιασμό έχω και με τα γαλλικά... :D Ευτυχώς, γιατί μετά τα γερμανικά είχα πάθει ένα σοκ και νόμιζα ότι θα μου μείνει κουσούρι και θα μισώ όλες τις γλώσσες. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Λοιπόν...
Όταν ήμουν μικρή τα Αγγλικά τα θεωρούσα μία απλή και δυσάρεστη υποχρέωση...Μεγαλώνοντας όμως άρχισαν να μου αρέσουν και τώρα έχω φτάσει στο επίπεδο να τα λατρεύω!!!!!!!!!!!!!Τρελαίνομαι να διαβάζω βιβλία στα Αγγλικά, τόσο πολύ που έχω σταματήσει πλέον να αγοράζω μεταφρασμένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Μαθαίνω ξένες γλώσσες επειδή από μικρή είχα κόλλημα να διαβάζω τα λογοτεχνικά βιβλία στη γλώσσα που γράφτηκαν, χωρίς να με ενοχλεί ποτέ και η ανάγνωση μεταφρασμένων βιβλίων, απλώς ήθελα να δω πώς το γράφει αυτό ο Βερν στα γαλλικά, πώς ο Νίτσε στα γερμανικά και πάει λέγοντας. Ακόμα το ίδιο θέλω, ακόμα μαθαίνω ξένες γλώσσες με χαρά και αγάπη.
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ο μόνος τρόπος για να μάθεις αποτελεσματικά μια γλώσσα είναι να σου αρέσει. Αλλιώς δεν υπάρχει νόημα να μπεις στον κόπο. Εγώ αγαπούσα τα αγγλικά και δε χρειάστηκε ποτέ να ρίξω πολύ διάβασμα ούτε ακόμα και για να πάρω το C2. Στα γερμανικά από την άλλη, που έκανα ως φοιτητής, δεν είχα ποτέ ιδιαίτερη αδυναμία. Μετά από 3 χρόνια ταλαιπωρίας, κατάφερα να πάρω το Β2 και δεν άντεξα να συνεχίσω. Άλλωστε δεν εκτίμησα ποτέ τη νοοτροπία του λαού που μιλάει αυτή τη γλώσσα...
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Εγώ δεν το έχω σκεφτεί ποτέ, πχ βαριόμουν να διαβάζω στο φροντιστήριο δεν άνοιγα ποτέ βιβλίο αλλά ήμουν καλός. Μάλλον φυσικό ταλέντο. :spasiklas:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Όλοι στο ischool και μόνο, δεν διαβάζουν, δεν έχουν έφεση, αλλά βγάζουν 19.999 μόρια και μιλάνε από 5-6 ξένες γλώσσες καλύτερα από τους ντόπιους των χωρών που τις μιλούν. Ότι να 'ναι...:playboy:
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλοι στο ischool και μόνο, δεν διαβάζουν, δεν έχουν έφεση, αλλά βγάζουν 19.999 μόρια και μιλάνε από 5-6 ξένες γλώσσες καλύτερα από τους ντόπιους των χωρών που τις μιλούν. Ότι να 'ναι...:playboy:
Όχι 20.000; :spasiklas:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top