[Παλιό Σύστημα] Τι μάθημα επιλογής να πάρω στη Γ' Λυκείου;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Εγώ σαν κύριο στόχο έχω τα ιατρικά. Αλλά από 5ο πεδίο θέλω μόνο τις αστυνομικές σχολές. Στο φροντηστήριο μου είπαν να πάρω βιολογία γενικής να έχω ένα σίγουρο βαθμό και να επικεντρωθώ κυρίως για το 3ο πεδίο. Τα μθαηματικά γενικής είναι δύσκολα σαν μάθημα; Μοιάζουν με την κατεύθυνση; Και ΑΟΘΕ γραφείς εύκολ 100 σαν βιολογία γενικης ή είναι πιό περίεργο?

άμα θες σαν εναλλακτική αστυνομία αναγκαστικά παίρνεις και μαθ/αοθ..
Κατά την γνώμη μου, που δεν είμαι και ''το μυαλό'' στα μαθηματικά..μου άρεσαν πάρα πολύ και δεν μου φάνηκαν δύσκολα..Καμία σχέση με την κατεύθυνση σαν δυσκολία..Άσε που το 1ο κεφάλαιο με τις παραγώγους το διδάσκεσαι και στην κατεύθυνση..εγώ που ήμουν τυχερή διδάχτηκα και τις πιθανότητες στην Α λυκείου αλλά άλλο αυτό..
ΑΟΘ άμα ασχοληθείς κατανοησεις την υλη και εισαι προσεκτικος στις εξετασεις ( δλδ οχι αριθμητικα και λαθη απροσεξιας -> ετσι την πατανε οι περισσοτεροι..λενε ειναι ευκολα και τους τρωει η σιγουρια..)τότε ναι ενα μεγαλο ποσοστο γραφει 90+.. Μου φαινεται υπερβολικο να πω 100 σίγουρα..Κάάάάπως σαν βιολογια γενικης..εχει τη θεωρια του και τις ασκησεις του..που αμα μαθεις τους τυπους και κτλβεις ποτε χρησιμοποιεις ποιον..δλδ αμα κατσεις και ασχοληθεις(οπως πρεπει σε ολα τα μαθηματα και δεν το αφησεις) τοτε τα πας περιφημα!
Τώρα...επειδή έχεις σαν κυριο στοχο τα ιατρικα..αμα θες ιατρικη δλδ την κορυφή (σε μόρια) δεν σε παιρνει να ρισκαρεις στα μαθηματικα ειδικα αμα δεν σε τραβανε..Η βιολογια ναι ειναι πιο σιγουρος βαθμος! (μιλαμε παντα αφου το λιωσεις το βιβλιο και ασκησεις) Εγώ θελω κτηνιατρικη 1η επιλογη και επειδη μ αρεσαν τα μαθηματικα επελεξα αυτα και καλως τα επελεξα γιατι πρπ να εγραψα ενα 19+ :) με την βιολογια δεν θα τα καταφερνα (ειδη της κατευθυνσης μου απαιτουσε πολυ χρονο) αλλα αυτη ειμαι εγω..Δυστυχως αμα θες ιατρικη πρεπει να ''θυσιασεις'' αστυνομια..εκτος αν πας για 19-20 αοθ και μαθηματικα..γιατι δεν σε παιρνει να γραψουν οι αλλοι βιολογια 20 και εσυ 17 μαθηματικα πχ..αλλιως παιρνεις μαθηματικα και ρισκαρεις την ιατρικη σου..αν παλι δεν θες ιατρικη και θες κατι με χαμηλοτερη βαση..δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα εξαρταται απο σενα και μονο..αυτα συγνωμη αν σε κουρασα με τα πολλα που ειπα ελπιζω να βοηθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ

Νεοφερμένος

Ο ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καθόλου δεν με κούρασες, αντιεθέτως αυτά που εγραψες μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα. Κοίτα εγώ στα μαθηματικά είμαι πολύ περίργος. Εκεί που όλοι θα γραψούν 18 εγώ μπορεί να μην τα πάω καλά και ε΄κεί που όλοι θα πάνε χάλια να γράψω 19-20. Να σε ρωτήσω κάτι. Εσύ πιστεύεις ότι άμα πάρω μαθηματικά και ΑΟΘ θα μου "τρώνε" χρόνο από το διάβασμα κατεύθυνσης; Το ΑΟΘ έχει τύπους; Δηλαδή τί έχει δύσκολα μαθηματικά μέσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Στο θεμα μας τωρα. Θα συνεχισω θετικη και θα παρω Μ.Ε. ή βιολογια ή φυσικη. Θα το συζητησω και με τους καθηγητες και θα αποφασισω. Ξεκιναω 24 ή 25.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flash1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Ρε ακομα δεν ξεκινησαμε και εχει ηδη 3 σελιδες το θεμα ; Εμεις οι 97ρηδες θα σπασουμε καθε ρεκορ :P Παντως μολις ειδα το θεμα ενιωσα εναν κομπο στο στομαχι.. :ermm:
Στο θεμα μας τωρα. Θα συνεχισω θετικη και θα παρω Μ.Ε. ή βιολογια ή φυσικη. Θα το συζητησω και με τους καθηγητες και θα αποφασισω. Ξεκιναω 24 ή 25.


φυσική μην πάρεις καλύτερα,γτ έχει πάρα πολύ δύσκολες ασκήσεις!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Διαφωνώ καθέτως για την φυσική. Όλα τα μαθήματα έχουν δύσκολες ασκήσεις, το τι θα βάλουν κάθε χρονιά είναι τυχαίο. Για κάποιον μαθητή θετικής σχεδόν όλη η ύλη της φυσικής γενικής παιδείας διδάσκεται στην φυσική κατεύθυνσης και στην χημεία, και δεν χρειάζεται παπαγαλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Όποιος πάρει Μάθημα Επιλογής Βιολογία Γ.Π. θα κάνει ΜΟΝΟ θεωρία, γιατί απ' ό,τι θυμάμαι η αδερφή μου δεν έκανε ασκήσεις με πραξούλες μόνο κάτι ερωτήσεις ανάπτυξης νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flash1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Διαφωνώ καθέτως για την φυσική. Όλα τα μαθήματα έχουν δύσκολες ασκήσεις, το τι θα βάλουν κάθε χρονιά είναι τυχαίο. Για κάποιον μαθητή θετικής σχεδόν όλη η ύλη της φυσικής γενικής παιδείας διδάσκεται στην φυσική κατεύθυνσης και στην χημεία, και δεν χρειάζεται παπαγαλία.

δεν διαφωνώ με αυτά που λες,αλλά στην φυσική είναι αλλιώς τα πράγματα,επίσης κάθε χρόνο δεν είναι πολύ οι μαθητές που την διαλέγουν.Ακόμα και οι ασκήσεις του σχολικού βιβλίου είναι τσιμπημένες.Εμάς πάντως έτσι μας έχουν πει στο φροντιστήριο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
φυσική μην πάρεις καλύτερα,γτ έχει πάρα πολύ δύσκολες ασκήσεις!!!!

αν θελουν να σε δυσκολεψουν καπου, θα το κανουν.

Διαφωνώ καθέτως για την φυσική. Όλα τα μαθήματα έχουν δύσκολες ασκήσεις, το τι θα βάλουν κάθε χρονιά είναι τυχαίο. Για κάποιον μαθητή θετικής σχεδόν όλη η ύλη της φυσικής γενικής παιδείας διδάσκεται στην φυσική κατεύθυνσης και στην χημεία, και δεν χρειάζεται παπαγαλία.

++++++

Όποιος πάρει Μάθημα Επιλογής Βιολογία Γ.Π. θα κάνει ΜΟΝΟ θεωρία, γιατί απ' ό,τι θυμάμαι η αδερφή μου δεν έκανε ασκήσεις με πραξούλες μόνο κάτι ερωτήσεις ανάπτυξης νομίζω...

Ακομα και τις ασκησεις της βιολογιας γεν μπορουν να τις κανουν, αν οχι δυσκολες, περιπλοκες σιγουρα. Αρκει μονο να τους την βαρεσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
δεν διαφωνώ με αυτά που λες,αλλά στην φυσική είναι αλλιώς τα πράγματα,επίσης κάθε χρόνο δεν είναι πολύ οι μαθητές που την διαλέγουν.Ακόμα και οι ασκήσεις του σχολικού βιβλίου είναι τσιμπημένες.Εμάς πάντως έτσι μας έχουν πει στο φροντιστήριο. :)
Ε καλά αν το είπε το φροντιστήριο οκ σωθήκαμε. :P Τα φροντιστήρια για κάποιο λόγο έχουν βαλθεί να χαντακώνουν τη φυσική γενικής (δεν ξέρω γιατί) και νομίζω είναι ένας λόγος που δεν την επιλέγουν πολλά παιδιά. Πάντως δεν είναι δύσκολο μάθημα και έχει μικρή ύλη. Γενικά τη θεωρώ καλύτερη λύση από τα μαθηματικά τουλάχιστον (εκτός και αν θες μαθς και αοθ για 5ο πεδίο οπότε οκ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Εμάς πάντως έτσι μας έχουν πει στο φροντιστήριο. :)
Τα φροντιστηρια την δουλεια τους κανουν. Ποιος πληρωνει ακομα εναν καθηγητη για να δημιουργηθει τμημα φυσικης γεν ; :hmm:
Μια σκεψη κανω.. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Να σου πω εγώ ποιες θέλω(μιας και λέω συνέχεια):
Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού των Παρευξείνιων Χωρών, Σλαβικών Σπουδών, Θεολογία, Παιδαγωγικό και Κοινωνιολογία.



Βασικά Β' Λυκείου Θετική και Γ' Λυκείου θα αλλάξω Θεωρητική.
Μάλλον Βιολογία Γ.Π. θα πάρω αλλά θα ρωτήσω και φιλολόγους για την Ιστορία Γ.Π.

Μπήκα και γω σε σκέψη να πάρω ιστορία Γ.Π αλλά οι φιλόλογοι στο σχολείο μου είπαν ότι η ύλη είναι μεγαλύτερη και από την ιστορία κατ:/ και εκτός αυτού είναι και πολύ πυκνογραμμένη :/: Βιολογία καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τα φροντιστηρια την δουλεια τους κανουν. Ποιος πληρωνει ακομα εναν καθηγητη για να δημιουργηθει τμημα φυσικης γεν ; :hmm:
Μια σκεψη κανω.. :whistle:
Μη το λες εμάς πέρσι έδινε σε όλο το φροντ ένα παιδί και ήταν ένα τμήμα μόνος του. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
δεν διαφωνώ με αυτά που λες,αλλά στην φυσική είναι αλλιώς τα πράγματα,επίσης κάθε χρόνο δεν είναι πολύ οι μαθητές που την διαλέγουν.Ακόμα και οι ασκήσεις του σχολικού βιβλίου είναι τσιμπημένες.Εμάς πάντως έτσι μας έχουν πει στο φροντιστήριο. :)

Στο Φροντιστήριο σου λένε οτι θέλεις να ακούσεις, οτι δηλαδή η βιολογία και τα μαθηματικά είναι η καλύτερη επιλογή. Στο σχολείο μου είχαμε μια κοπέλα της θετικής που έδωσε φυσική ΓΠ και λέει οτι ήταν η καλύτερη επιλογή στην ζωή της. Εγώ, που έδωσα μαθηματικά, βλέποντας τα θέματα της φυσικής ΓΠ (2014) και χωρίς καμία προετοιμασία μπορούσα άνετα να πιάσω ένα 15/20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Μπήκα και γω σε σκέψη να πάρω ιστορία Γ.Π αλλά οι φιλόλογοι στο σχολείο μου είπαν ότι η ύλη είναι μεγαλύτερη και από την ιστορία κατ:/ και εκτός αυτού είναι και πολύ πυκνογραμμένη :/: Βιολογία καλύτερα.

Αλλά δεν κατάλαβα γιατί το κάνουν αυτό στην Ιστορία Γ.Π., δεν μπορούν, δε θέλουν να την ανανεώσουν?
Υ.Γ.: Δύσκολες ερωτήσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menaskfpzm

Νεοφερμένος

Ο menaskfpzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
για μάθημα Γ.Π, δεν διαλέγουμε αυτο που μας αρεσει αλλα αυτο που μπορουμε γράψουμε πιο εύκολα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Αλλά δεν κατάλαβα γιατί το κάνουν αυτό στην Ιστορία Γ.Π., δεν μπορούν, δε θέλουν να την ανανεώσουν?
Υ.Γ.: Δύσκολες ερωτήσεις?

Τι να σου πω:/: Όπως έχω δει τα θέματα δεν είναι και πολύ δύσκολες οι ερωτήσεις. Ξέρω παιδιά που την πήραν και έγραψαν πολύ καλά (πάνω από 90/100) ωστόσο με αυτά που ακούω ότι μπορεί να τα μπερδέψουμε με την ιστορία κατεύθυνσης επειδή είναι και οι δύο νεότερες με αποθαρρύνει να την επιλέξω σαν μάθημα επιλογής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flash1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Τα φροντιστηρια την δουλεια τους κανουν. Ποιος πληρωνει ακομα εναν καθηγητη για να δημιουργηθει τμημα φυσικης γεν ; :hmm:
Μια σκεψη κανω.. :whistle:

μα άλλο να στο λέει ένα φυσικός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μια φορα στα χιλια χρονια γκειτ4. Πρεπει να αισθανεσαι περιφανη που το εζησες :slourp:
Δε νομίζω να είσαι σε ένα φροντ που πληρώνεις για 5 μαθήματα και να μη δεχτούν ας πούμε να σε κάνουν μάθημα γιατί είσαι ένα άτομο. Δεν ξέρω με φαίνεται χαζό αλλά αν το εφαρμόζουν τι να πω..
για μάθημα Γ.Π, δεν διαλέγουμε αυτο που μας αρεσει αλλα αυτο που μπορουμε γράψουμε πιο εύκολα ...
Ή αυτό που είναι απαραίτητο για να ανοίξουμε κάποιο πεδίο αν το θέλουμε. ;)
μα άλλο να στο λέει ένα φυσικός...
Στα φροντιστήρια δεν θα ακούσεις κανέναν φυσικό να προτείνει τη φυσική γενικής. Ρώτα καλύτερα στο σχολείο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
για μάθημα Γ.Π, δεν διαλέγουμε αυτο που μας αρεσει αλλα αυτο που μπορουμε γράψουμε πιο εύκολα ...
Γιατί νομίζω ότι στο μάθημα που μας αρέσει θα γράψουμε και πιο εύκολα;


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Στα φροντιστήρια δεν θα ακούσεις κανέναν φυσικό να προτείνει τη φυσική γενικής. Ρώτα καλύτερα στο σχολείο. :)

Λάθος.Ο φυσικός που αγαπά τη δουλειά του και τη φυσική θα σου πει την αλήθεια.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top