[30/5/2014] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 57)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 44 77.2%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 7 12.3%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 3 5.3%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 3 5.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Κουκλε μου ΡΩΤΑΕΙ ποια Τ-λεμφοκυτταρα παραχθηκαν!! Στη δευτερογενη ΤΙ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ;;;;; Επισης στη δευτερογενη Ο ΙΟΣ δεν προλαβαινει να φτασει ΣΤΟ ΘΕΟ διοτι ετσι νοσεις!!! Αφου νοσησε ειναι ΠΡΩΤΟΓΕΝΗΣ!! Και ενω το αντιγονο ανεβαινε που ηταν τα ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ που παραγονται ΑΜΕΣΑ λογω της μνημης στην δευτερογενη;;; Μην πεφτετε τοσο χαμηλα δε πατε για Βιολογοι..

1) το κουκλε το προσπερναω
2) αν καταλαβαινεις ελληνικα ειπα πως ειναι λεπτομερεια, αλλα απο οτι φαινεται πολλοι μπερδευτηκαν
3) τα ερωτηματα ειναι αυτοτελη, δεν μπορεις να στηριζεσαι στο επομενο
4) στο κατω κατω μπορουσε να μην εχει παραχθει τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
εκεί που έλεγε για παστερίωση εγώ αντί 62 βαθμούς Κελσίου έβαλα (δεν ξέρω γιατί) 62,2. λέτε να πάει εντελώς λάθος;
Δε θέλω να απογοητεύσω κανέναν, αλλά νομίζω ότι κάτι θα σου κόψει.
Ουσιαστικά δεν είχε και πολλά να γραψεις στις συνθήκες.

Μπορεί να μη σου κόψει πολύ βέβαια , αν δει το υπόλοιπο σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
1) το κουκλε το προσπερναω
2) αν καταλαβαινεις ελληνικα ειπα πως ειναι λεπτομερεια, αλλα απο οτι φαινεται πολλοι μπερδευτηκαν
3) τα ερωτηματα ειναι αυτοτελη, δεν μπορεις να στηριζεσαι στο επομενο
4) στο κατω κατω μπορουσε να μην εχει παραχθει τιποτα

1) Οι Πανελληνιες δεν ειναι ουτε για εξυπνους ουτε για ηλιθιους!!
2)Κι ομως ΜΠΟΡΕΙΣ!!!
3)Δεν βαζουν παγιδες!!!Οταν σου λεει ποια παραγονται..ΠΟΙΑ;;;
Και τελος..ζητανε standar πραγματα!! Ηταν πρωτογενης με ταμπουνια απο την αρχη διοτι δεν υπαρχει διαγραμμα τετοιο με δευτερογενη!! Απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!Μην το παιρνεις ρεαλιστικα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Καλα τα ιδια εννοουμε πανω κατω αλλα συζητηση χωρις νοημα, σωστο το καναμε αρα μην το παλευουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos9631

Νεοφερμένος

Ο nikos9631 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Παιδια αρχικα καλη επιτυχια σε ολουςς. Εκει π ελεγε διαταραχες ομοιοστασης ξεχασα ν γραψω την παρενθεση (καπνισμα,αλκοολ) ποσο λετε να μου κοψουν;:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasonosaj

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Για να απεικονιζει ενα τετοιο διαγραμμα, δευτερογενη ανοσοβιολογικη αποκριση προυποθετει την υπαρξη ή αλλης μιας ανοσοβιολογικης αποκρισης που συναιβει νωρίτερα χρονικα ή απο την εκφώνηση να σου δινεται οτι το ατομο ειχε ξανανοσήσει στο παρελθον με την ιδιο αντιγονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Καλα δεν ειναι αναγκαστικο αυτο. Συμφωνω με τα 1000 οτι 1γενης λεει καθε νοημων ανθρωπος αλλα δικαιολογω αυτον που μπορει να εκανε μια αλλη σκεψη. Αυτο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Και εγώ μόνο διαπνοή θα έγραφα. Για τη βιοσυσσώρευση άντε να σου κόψουν 0,5% το πολύ. Ήθελε και πράξεις εκεί; Εγώ αν έπεφτε πέρσι και ήθελε πράξη τα 3 του καράμπελα θα έγραφα :P

Δεν ήθελε πράξη. Καλύτερα :Ρ


Την 1ο γενη ούτε εγω την έγραψα με λεπτομέρειες.

Ρε παιδιά στα βατράχια ζητούσε αιτιολόγηση; Εγω εντελώς περιληπτικά την έγραψα βασιζόμενη στην ποικιλοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Δεν ήθελε πράξη. Καλύτερα :Ρ


Την 1ο γενη ούτε εγω την έγραψα με λεπτομέρειες.

Ρε παιδιά στα βατράχια ζητούσε αιτιολόγηση; Εγω εντελώς περιληπτικά την έγραψα βασιζόμενη στην ποικιλοτητα.
Με τιποτα!!!
Καλα δεν ειναι αναγκαστικο αυτο. Συμφωνω με τα 1000 οτι 1γενης λεει καθε νοημων ανθρωπος αλλα δικαιολογω αυτον που μπορει να εκανε μια αλλη σκεψη. Αυτο:)
Σωστος καλη συνεχεια!!
Παιδια αρχικα καλη επιτυχια σε ολουςς. Εκει π ελεγε διαταραχες ομοιοστασης ξεχασα ν γραψω την παρενθεση (καπνισμα,αλκοολ) ποσο λετε να μου κοψουν;:
0,1 και ΟΥΤΕ!!!!
Καλα τα ιδια εννοουμε πανω κατω αλλα συζητηση χωρις νοημα, σωστο το καναμε αρα μην το παλευουμε :)

Σωστος καλη συνεχεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

forsak3n

Νεοφερμένος

Ο forsak3n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Βλέποντας τις διάφορες απαντήσεις που δόθηκαν από φροντιστήρια και μαθητές εδώ sto ischool ,πιστεύω ότι δεν χρειαζόταν να γίνει αναφορά ούτε στα στάδια της 1ογνούς ,ούτε στην ισορροπία των οικσυστημάτων,ούτε στη βιοσυσσώρευση,δηλαδή πιστεύω πως αν κάποιος δε τα ανέφερε όπως εγώ :P δε θα του κόψουν μονάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skilos

Νεοφερμένος

Ο skilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
εγω εκει με την ομοιοσταση εγραψα και το κομματι κατω απο τους παραγοντες που ελεγε οτι μπορει να οδηγησει στον θανατο κτλ...λετε να μου κοψουν?και εκει που ελεγε να αναφερετε τα λεμφοκυτταρα εγω εγραψα και δυο λογια απο το κομματι που τα ειχε μαζεμενα στην σελ 35 πειραζει??τα τ-λεμφοκυτταρα μνημης δεν τα διαχωρισα σε τ-βοηθητικα μνημης και σε τ-κυτταροτοξικα.. δεν τα διαχωριζει πουθενα στο βιβλιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εγώ πάλι επιμένω ότι τα στάδια ήταν απαραίτητα.

Δε ζητούσε απλά περιγραφή των καμπυλών, αλλά και ερμηνεία των διάφορων μεταβολών.

Τέλος πάντων, ο,τι έγινε - έγινε, καλή επιτυχία σε όλους!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Εγώ πάλι επιμένω ότι τα στάδια ήταν απαραίτητα.

Δε ζητούσε απλά περιγραφή των καμπυλών, αλλά και ερμηνεία των διάφορων μεταβολών.

Τέλος πάντων, ο,τι έγινε - έγινε, καλή επιτυχία σε όλους!!!!!

Το 2ο στάδιο της χυμικής ανοσιας εννοείς.. Και άντε και το 3ο.. Όχι κυτταρικη ανοσία διότι στο διάγραμμα απεικονίζονται αντισώματα όχι κύτταροτοξικά τ λεμφοκύτταρα.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
εγω εκει με την ομοιοσταση εγραψα και το κομματι κατω απο τους παραγοντες που ελεγε οτι μπορει να οδηγησει στον θανατο κτλ...λετε να μου κοψουν?και εκει που ελεγε να αναφερετε τα λεμφοκυτταρα εγω εγραψα και δυο λογια απο το κομματι που τα ειχε μαζεμενα στην σελ 35 πειραζει??τα τ-λεμφοκυτταρα μνημης δεν τα διαχωρισα σε τ-βοηθητικα μνημης και σε τ-κυτταροτοξικα.. δεν τα διαχωριζει πουθενα στο βιβλιο...
Με μικρη επιφυλαξη για το τελευταιο εισαι οκ!!!
Εγώ πάλι επιμένω ότι τα στάδια ήταν απαραίτητα.

Δε ζητούσε απλά περιγραφή των καμπυλών, αλλά και ερμηνεία των διάφορων μεταβολών.

Τέλος πάντων, ο,τι έγινε - έγινε, καλή επιτυχία σε όλους!!!!!


Αν ηθελε σταδια τοτε δε θα ζητουσε ποια κυτταρα ενεργοποιηθηκαν!! Και θελει να ερμηνευσεις προς τι ετσι οι καμπυλες!!!!Οχι τι παιζει ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Εγώ πάλι επιμένω ότι τα στάδια ήταν απαραίτητα.

Δε ζητούσε απλά περιγραφή των καμπυλών, αλλά και ερμηνεία των διάφορων μεταβολών.

Τέλος πάντων, ο,τι έγινε - έγινε, καλή επιτυχία σε όλους!!!!!
Δεν χρειαζοταν,2 καθηγητες εχω ρωτησει,πιο πολυ ηθελε την ποιοτικη αναλυση του,δηλαδη οτι οταν ανεβενουν τα αντισωματα μειονονται τα αντιγονα κλπ,και αυτο που εγραψες φυσικα ειναι σωστο και δεν προκειται να χασεις τπτ,αλλα ηταν αχρειαστο.Επιανε 6 μοναδες,δεν ηθελε και τοσα πολλα πιστευω,οτι και να κοψουν απο τον καθενα θα ειναι λιγο της ταξης του 1-2/6.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστευω παιδια θα συμφωνησετε οτι τα θεματα ηταν σε γενικες γραμμες βατα. Ενα ατομο που ειχε διαβασει καλα την υλη ηταν σε θεση να παρει εναν πολυ καλο βαθμο (πανω απο 90 πιστευω). Ατυχιες βεβαια συμβαινουν καθως επισης και απροσεξιες. Ειναι γεγονος οτι και φετος και περσυ τα θεματα ηταν αρκετα πιο ευκολα σε σχεση με του 2012 που ηταν προχειροφτιαγμενα και ασαφη. Γενικα πιστευω οτι στα γενικης πρεπει να πεφτουν τετοιου τυπου θεματα (αντε ισως με λιγο πιο δυσκολο 4ο θεμα) ωστε να μην ειναι αναγκασμενος ο μαθητης να πηγαινει φροντιστηριο ακομα και σε αυτο το μαθημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Αν ηθελε σταδια τοτε δε θα ζητουσε ποια κυτταρα ενεργοποιηθηκαν!! Και θελει να ερμηνευσεις προς τι ετσι οι καμπυλες!!!!Οχι τι παιζει ...
Μα έτσι κι αλλιώς στο ποια κύτταρα ενεργοποιήθηκαν σου ζητούσε μόνο για τα Τ.
Αν ήταν να γραφες κάτι για τα στάδια, θα γραφες μονο χυμική ανοσία (καμπύλη αντισωμάτων σου δίνει)

Για να ερμηνεύσεις προς τι έτσι η καμπύλη, πρέπει να γράψεις τα στάδια.
Δηλαδή, για παράδειγμα, γιατί τα αντιγόνα μειώνονται από μια στιγμή και πέρα; (συνδεση αντιγόνου-αντισώματος κτλ)
Γιατί από μια στιγμή και πέρα βλέπεις αύξηση των αντισωμάτων ; (Χυμική ανοσία)
Γιατί η συγκέντρωση των αντισωμάτων φθίνει από ένα σημείο και μετά; (τερματισμός ανοσοβιολογικής)

Αυτό σημαίνει ερμηνεία.

Δηλαδή δε τα θεωρώ περιττά.

Τέλος πάντων, η γενικότερη τάση είναι να μην γραφούν τα στάδια, οπότε είτε τα γράψατε είτε όχι δεν άλλαξε κατι νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Πολυ ωραία σημερα στη βιολογία. Μαθητές οι οποιοι διάβασαν 10 μερες πριν έφταναν το 20 και εγω με ξεσκισμα όλη τη χρονια 15.
Παω να πεθάνω με την ησυχία μου.

κοριτσακι μου αφησε πισω αυτο το μαθημα και προχωρα. ατυχιες μπορουν να συμβουν στον καθενα. να ξερεις δεν χρειαζεται μονο να χτυπας 20αρια για να πετυχεις στις πανελληνιες, χρειαζεται να μπορεις να αφηνεις πισω την καθε ατυχια και να προχωρας στο επομενο μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pavlos1908

Νεοφερμένος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Ουτε εγω εγραψα τα σταδια παντως απλα εξηγησα με δικα μου λογια τι επαιξε και ανεβοκατεβηκαν οι καμπυλες και γιατι!

Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω επειδη δεν κανω φροντιστηριο και δεν εχω καπου να ρωτησω, σε αυτο με τον βιοδιασπωμενη ουσια, εκανα την πατατα και την θεωρησα συγκεντρωση και το εγραψα ετσι. Ομως αιτιολογησα οτι δεν διασπαται ουτε μεταβαλλεται κλπ., υπαρχει περιπτωση να μου δωσουν 1-2/4 που επαιρνε; Ελπιζω να μην πεσω κατω απο 18 στην βιολογια γιατι εχω κακο προαισθημα για τα μαθηματικα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miakar

Νεοφερμένος

Η miakar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Παρακαλώ χειροκροτηςτε με. Κατάφερα να γραψω 15 σε τετοια θεματα.

Ρε εγω ετσι οπως τα υπολογισα εχω γραψει γυρω στο 12 :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top