[30/5/2014] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 57)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 44 77.2%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 7 12.3%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 3 5.3%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 3 5.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

PAOAND

Νεοφερμένος

Ο PAOAND αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
τα θεματα ηταν παρα πολυ ευκολα. το δευτερο καθαρη θεωρια (βεβαια περιλαμβανε μερικα σημεια anti-sos). το τριτο θεμα μετριας δυσκολιας θεμα που απλως αν ειχες καταλαβει την ανοσοβιολογικη αποκριση το εγραφες χωρις καμια δυσκολια. το Δ1 , Δ2 και Δ3 αρκετα ευκολα, πολυ κλασικες ασκησεις που διδασκονται σε ολα τα σχολεια/φροντιστηρια. το Δ4 μολις εβαζες το μυαλο σου να δουλεψει εβγαναν ολα χωρις ιδιαιτερη δυσκολια.

Στο Δ3 δεν ειχε σχεση με την βιοσυσσωρευση το θεμα διοτι η βιοσσυσωρευση αφορα συγκεντρωσεις και οχι ποσοτητα. εγραφες το κομματι αμεσως πριν απο την βιοσυσσωρευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 349102

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν θα πω πολλα ενα σχολιο θα κανω μονο.Με βαση τους υπολογισμους μου εχω γραψει περιπου 16. Δεν εχω παει ουτε λεπτο φροντιστηριο για τη βιολογια και θεωρουσα το βαθμο μου πετυχημενο.Τωρα βλεπω τα σχολια των περισσοτερων που υποτιμουν τη δυσκολια των θεματων και γενικα θεωρουν οτι εχουν γραψει 18-20.Με κανουν να αισθανομαι λες εχω γραψει κατω απο τη βαση. Τελοσπαντων παιδια να κρατατε μικρο καλαθι και να μη λετε μεγαλα λογια. Αυτα απο εμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Πολυ ωραία σημερα στη βιολογία. Μαθητές οι οποιοι διάβασαν 10 μερες πριν έφταναν το 20 και εγω με ξεσκισμα όλη τη χρονια 15.
Παω να πεθάνω με την ησυχία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Και εσυ απορεις γιατι λες απο που έχασε 25 μοναδες η άχρηστη ε;
Μα φυσικά. Αν βλέπεις συγκέντρωση αντί για ποσότητα της μη βιοδιασπώμενης και αν εισαι απο την αρχη της ωρες μεχρι το τελος να αμφιταλαντεύεται για το αν ειναι δευτερογενής ή πρωτογενης, και παρόλο που εχεις κανει χιλιάδες τέτοιες ασκησεις στο τελος να βάζεις δευτερογενής, και η τυχη να σε φτύνει δεν θελει και πολυ.
17 μοναδες πέταξαν.
Η πίκρα στη περίπτωση μου ειναι πολυ γλυκιά λεξούλα. :)

Όχι ρε.. Κι εγω στην αρχή πήγα να κανω πίνακα για να βρω συγκέντρωση αλλα κατα τύχη το πρόσεξα.. Τουλάχιστον ίσως να πάρεις κάτι για την σωστή αιτιολόγηση της απάντησης σου (;)
Κάτι ανάλογο έκανα στην έκθεση (απροσεξία) αλλα τωρα και 2 και τρεις φορές διάβασα τις εκφωνήσεις..
Εντάξει δεν πειράζει δεν ηταν βαρύτητας αλλα Δευτέρα που ειναι κατεύθυνσης διάβασε πολύ καλα την εκφώνηση :);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Σπαστικα με τη βιολογια οπως και οι περισσοτεροι που θα ειχαν διαβασει καλα. Αλλα μετα απο αυτο ας προμυθευτουμε βαζελινη για τη Δευτερα.

Υ.Γ για καποιους: ατυχιες παντα συμβαινουν, δε μασαμε 6αθλο ειναι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Πολυ ωραία σημερα στη βιολογία. Μαθητές οι οποιοι διάβασαν 10 μερες πριν έφταναν το 20 και εγω με ξεσκισμα όλη τη χρονια 15.
Παω να πεθάνω με την ησυχία μου.
Ηρέμησε δεν νομίζω με 10 μέρες διάβασμα κάποιος να φτάσει το 20 αν και δεν το δίνω το μάθημα.Έχεις άλλα 4 μαθήματα για να γράψεις καλά αλλά και αν δεν γράψεις δεν θα πεθάνουμε κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angietrelaful15

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
τα θεματα ηταν παρα πολυ ευκολα. το δευτερο καθαρη θεωρια (βεβαια περιλαμβανε μερικα σημεια anti-sos). το τριτο θεμα μετριας δυσκολιας θεμα που απλως αν ειχες καταλαβει την ανοσοβιολογικη αποκριση το εγραφες χωρις καμια δυσκολια. το Δ1 , Δ2 και Δ3 αρκετα ευκολα, πολυ κλασικες ασκησεις που διδασκονται σε ολα τα σχολεια/φροντιστηρια. το Δ4 μολις εβαζες το μυαλο σου να δουλεψει εβγαναν ολα χωρις ιδιαιτερη δυσκολια.

Στο Δ3 δεν ειχε σχεση με την βιοσυσσωρευση το θεμα διοτι η βιοσσυσωρευση αφορα συγκεντρωσεις και οχι ποσοτητα. εγραφες το κομματι αμεσως πριν απο την βιοσυσσωρευση.

Εμενα η καθηγητρια μου παντως μου ειπε οτι ειχε σχεση με τη βιοσσυσωρευση και χρειαζοταν κι ο ορισμος! :/:

Τελος παντων δεν με νοιαζει κι ολας γιατι τα εχασα τα μορια απ αυτο γιατι βρηκα συγκεντρωση! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Επειδη ξεχασανε να βαλουνε χρονο, το βρισκω πολυ πιθανο να δεχτουν και την 2γενη σωστη απαντηση. Ο ορισμος της βιοσυσσωρευσης δεν χρειαζοταν, αρκει να πεις τα χαρακτηριστικα των μη-βιοδιασπωμενων. (Δεν διασπωνται, δεν μεταβολιζονται, δεν αποβαλλονται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
στις λυσεις λεει μονο την διαπνοή...εγω θεωρω ότι είναι και η εξατμιση. Ξερει κανεις σιγουρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasonosaj

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Επειδη ξεχασανε να βαλουνε χρονο, το βρισκω πολυ πιθανο να δεχτουν και την 2γενη σωστη απαντηση.



στις λυσεις λεει μονο την διαπνοή...εγω θεωρω ότι είναι και η εξατμιση. Ξερει κανεις σιγουρα?

μην ανησυχεις και εγω επιδερμικη εξατμιση εβαλα, και στις απαντησεις ειδα αποδεκτα και τα 2

https://reviews.in.gr/files/1/2014/Paideia-Various/Βιολ.ΓΠΓΛ_30.05.14_Answers.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Στους πληθυσμους που επηρεαστηκαν δεν εγραψα τιποτα για ισορροπια,εγραψα πως θα επηρεαστουν οι πληθυσμοι μια και επαιρνε 4!! Θα κοψουν..και αν ποσο;;;

Επειδη ξεχασανε να βαλουνε χρονο, το βρισκω πολυ πιθανο να δεχτουν και την 2γενη σωστη απαντηση.

Τα αντιγονα εφτασαν στο ΘΕΟ!!
ΜΕΤΑ ,ΟΧΙ ΑΜΕΣΩΣ, παραχθηκαν σιγα σιγα αντισωματα
Ζηταει Τ-λεμφοκυτταρα που παραχθηκαν ενω στην δευτερογενη ΔΕΝ παραγονται κυτταρα!!!

!!!ΠΡΩΤΟΓΕΝΗΣ ΜΕ ΤΑΜΠΟΥΝΙΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
στις λυσεις λεει μονο την διαπνοή...εγω θεωρω ότι είναι και η εξατμιση. Ξερει κανεις σιγουρα?


αν έχεις βάλει και τα δύο είσαι κομπλέ.Αν έχεις βάλει μόνο την διαπνοή είσαι και πάλι κομπλέ.Αν έχεις βάλει μόνο την εξάτμιση υπάρχει μια πιθανότητα να μην είναι σωστό γιατί η θεωρία του βιβλίου λέει για την εξάτμιση την φράση ''από οποιαδήποτε επιφάνεια'' αλλά λίγο πιο κάτω σου κάνει λόγω για την επιδερμική και την διαπνοή.Εφόσον λοιπόν στην εικόνα μας είχανε βάλει ένα φυτό (τριανταφυλλια και δεν συμμαζεύεται) καλό θα ήταν να βάζαμε ή την επιδερμική εξάτμιση ή την διαπνοή.

Με κάθε επιφύλαξη πάντως,νομίζω ότι και την εξάτμιση μπορούν να την δεχτούν τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Επειδη ξεχασανε να βαλουνε χρονο, το βρισκω πολυ πιθανο να δεχτουν και την 2γενη σωστη απαντηση.
Μα δε σε ενδιαφέρουν οι χρονικές στιγμές, οι συσχετισμοί σε ενδιαφέρουν.
Στους πληθυσμους που επηρεαστηκαν δεν εγραψα τιποτα για ισορροπια,εγραψα πως θα επηρεαστουν οι πληθυσμοι μια και επαιρνε 4!! Θα κοψουν..και αν ποσο;;;
Πού στο καλό κολλάει η ισορροπία...
Ίσα-ίσα, το οικοσύστημα χάνει την ισορροπία του (στην πραγματικότητα)

Να πει καποιος και οτι το Δ4 δεν ηταν και τπτ πρωτοτυπο, εχει μπει τετοια ασκηση πολλες φορες στις πανελληνιες (με σχημα) μονο π δε το χε υπο μορφη ζωγραφιας, αλλα με διαγραμμα

Επίσης no comment στο γεγονος οτι το ψυχανθες ειναι πιο ψηλο απο τη βιομηχανια..................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Μα δε σε ενδιαφέρουν οι χρονικές στιγμές, οι συσχετισμοί σε ενδιαφέρουν.
Πού στο καλό κολλάει η ισορροπία...
Ίσα-ίσα, το οικοσύστημα χάνει την ισορροπία του (στην πραγματικότητα)

Σαφως!! Τεσπα εγω εβαλα ΜΟΝΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ!!!! Δε μας νοιαζει τιποτα! Εξαλλου μου εκθετει ΤΡΟΦΙΚΗ ΑΛΥΣΙΔΑ χωρις ποικιλοτητα και εικονα βιοκοινοτητας!!

Για οσους λενε πως ΚΑΙ ΚΑΛΑ δεν ειναι καλο που ηταν ευκολα τα θεματα να ξερετε πως οποιος διαβαζει στοιχειωδως γραφει 18-20 βιολογια ή εστω 16-17 και στην ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΑΛΛΑ εχουν βαρυτητα,στην ΘΕΤΙΚΗ άλλα και στην τεχνολογικη ΑΛΛΑ!! Αρα δεν επηρεαζονται οι βασεις...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
1γενη εβαλα για να μην παρεξηγουμαι. ΑΛΛΑ ειναι ελλειπες απο καθε αποψη. Που ξερεις αν ηταν μερες, μηνες η δευτερολεπτα. Αν σου ελεγα οτι ειναι δευτερολεπτα θα εβαζες 1γενη; Το ξεψειριζουμε αλλα ετσι παει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Grn

Νεοφερμένος

Ο Nikos Grn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Προσωπικά τα θέματα τα είδα αρκετά εύκολα. Πέρα από τη θεωρία που ή ξέρεις ή όχι, οι ασκήσεις δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Πιστεύω οι περισσότεροι έχουν δουλέψει παρόμοιες και στο σχολείο και στο φροντηστήριο τους.

εκεί που έλεγε για παστερίωση εγώ αντί 62 βαθμούς Κελσίου έβαλα (δεν ξέρω γιατί) 62,2. λέτε να πάει εντελώς λάθος;

υ.γ: Καλή συνέχεια σε όλους, με ψυχραιμία. Ό,τι και να γράψαμε δεν κολλάμε. Το κάθε μάθημα, ξεχωριστός αγώνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperSquirrel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SuperSquirrel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Παρακαλώ χειροκροτηςτε με. Κατάφερα να γραψω 15 σε τετοια θεματα.


τι πατατε thumbs down ρε χαμενα? :mad: πειτε ενα καλο λογο στη κοπελα να την ενθαρρυνετε :)
απαπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
1γενη εβαλα για να μην παρεξηγουμαι. ΑΛΛΑ ειναι ελλειπες απο καθε αποψη. Που ξερεις αν ηταν μερες, μηνες η δευτερολεπτα. Αν σου ελεγα οτι ειναι δευτερολεπτα θα εβαζες 1γενη; Το ξεψειριζουμε αλλα ετσι παει...

Κουκλε μου ΡΩΤΑΕΙ ποια Τ-λεμφοκυτταρα παραχθηκαν!! Στη δευτερογενη ΤΙ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ;;;;; Επισης στη δευτερογενη Ο ΙΟΣ δεν προλαβαινει να φτασει ΣΤΟ ΘΕΟ διοτι ετσι νοσεις!!! Αφου νοσησε ειναι ΠΡΩΤΟΓΕΝΗΣ!! Και ενω το αντιγονο ανεβαινε που ηταν τα ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ που παραγονται ΑΜΕΣΑ λογω της μνημης στην δευτερογενη;;; Μην πεφτετε τοσο χαμηλα δε πατε για Βιολογοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Που ξερεις αν ηταν μερες, μηνες η δευτερολεπτα.
Δευτερόλεπτα δε μπορεί να είναι γιατί δε μπορεί να παρατηρηθεί τέτοια αύξηση στα αντιγόνα σε μόλις λίγα δευτερόλεπτα.
Οι μήνες πάλι δε μπορεί να είναι, αλλά και να ήταν δε θα χες θέμα στην επίλυση.
Παρακαλώ χειροκροτηςτε με. Κατάφερα να γραψω 15 σε τετοια θεματα.
Μην απελπίζεσαι, συνεχίζεις ακάθεκτη και κάνεις ο,τι καλύτερο μπορείς!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasonosaj

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Προσωπικά τα θέματα τα είδα αρκετά εύκολα. Πέρα από τη θεωρία που ή ξέρεις ή όχι, οι ασκήσεις δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Πιστεύω οι περισσότεροι έχουν δουλέψει παρόμοιες και στο σχολείο και στο φροντηστήριο τους.

εκεί που έλεγε για παστερίωση εγώ αντί 62 βαθμούς Κελσίου έβαλα (δεν ξέρω γιατί) 62,2. λέτε να πάει εντελώς λάθος;

υ.γ: Καλή συνέχεια σε όλους, με ψυχραιμία. Ό,τι και να γράψαμε δεν κολλάμε. Το κάθε μάθημα, ξεχωριστός αγώνας.

εβαλα 72.Μου φανηκε λαθος και το αλλαξα...σε 70 :p απο καμια εως 1 μοναδα θα μας κοψουν νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top