[30/5/2014] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 57)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 44 77.2%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 7 12.3%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 3 5.3%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 3 5.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Ισορροπία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ στο Δ3 το δικαιολογησα αλλά δεν είπα τη λέξη βιοσυσσώρευση.
Θα μου κόψουν όλη την αιτιολόγηση; Είπα οτι εφόσον δεν μεταβολιζεται συγκεντρώνεται στους ιστούς των οργανισμών κτλ
Εγω μόνο διαπνοή έγραψα :/
Και εγώ μόνο διαπνοή θα έγραφα. Για τη βιοσυσσώρευση άντε να σου κόψουν 0,5% το πολύ. Ήθελε και πράξεις εκεί; Εγώ αν έπεφτε πέρσι και ήθελε πράξη τα 3 του καράμπελα θα έγραφα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billie perrakis

Νεοφερμένος

Ο billis p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Μπορώ να κάνω μια ερώτηση;; στο γ θέμα η ανοσοβιολογικη απόκριση ειναι πρωτογενής και ζητούσε να περιγράψεις τη μεταβολή των καμπυλων κ έγραψα ότι η καμπύλη Α απεικονίζει τα αντιγόνα κ η ποσότητα β τα αντισώματα..εγραψα ότι το ατομο ασθενεί για κάποιο χρονικό διάστημα πραγματοποιειται η πρωτογενής ανοσ.αποκριση εκκρίνονται ποσότητες αντισωμάτων κ εξουδετερώνουν το αντιγόνο...κ ζητούσε να γραψεις τις κατηγορίες των λεμφοκυττάρων κ εγώ έγραψα βοηθητικά κυτταροτοξικα κατασταλτικά κ τ λεμφοκύτταρα μνήμης έπρεπε να γράψουμε αναλυτικα τα στάδια;;; αφου δε ζητούσε γραψτε αναλυτικα τα στάδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Απο οτι ακουω εδω το Γ3 ηθελε λιγο προσοχη.
(δεν δινω πανελληνιες)απο την τηλεοραση το ακουσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Λοιπον μαγκες,στο γ3 μην ακουτε τον ενα και τον αλλο,αν το αιτιολογησατε και ηταν σωστα αυτα π γραφατε και δικαολογουσαν το διαγραμμα ειστε οκ,δεν υπαρχει απολυτα αποδεκτη και μη απαντηση σε αυτην την ερωτηση,6 μοναδες ηταν παιδια,εγω δεν εγραψα ολο το 1ο σταδιο της αποκρισης(εξαλλου δεν δικαιολογει πληρως το διαγραμμα και τισ μεταβολες του),αλλα οτι και να κοψουν θα ειναι λιγο ,πιανει μολις 6 μαγκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billie perrakis

Νεοφερμένος

Ο billis p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
εγώ σωστά το αιτιολόγησα απλα έτσι όπως έγραφε η εκφωνηση δε σου ζητούσε να γραψεις αναλυτικα τα στάδια αλλιως θα γραφε {γραφτε αναλυτικα το 1ο στάδιο της ανοσοβιολογικης απόκρισης!}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εγώ τα γραψα όλα τα στάδια (την κυτταρική ανοσία πολύ πιο περιληπτικά) για να αισθάνομαι ασφαλής.

Τα θέματα ήταν εύκολα πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Πω ουτε γω εγραψα αναλυτικα τη 1ογενη. Βασικα εγραψα τι περιγραφει το διαγραμμα και καποια βασικα χαρακτηριστικα της πρωτογενους και στην αμεσως επομενη ασκηση που ζητουσε ποια λεμφοκυτταρα ενεργοποιουνται εγραψα πιο αναλυτικα τι κανουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billie perrakis

Νεοφερμένος

Ο billis p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
όταν σου ζητάει να γραψεις τις κατηγορίες των λεμφοκυττάρων τα γραφεις ονομαστικά! δε γράφεις αναλυτικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
που ζητουσε ποια λεμφοκυτταρα ενεργοποιουνται εγραψα πιο αναλυτικα τι κανουν
Μα εκεί δεν έπρεπε, γιατί έγραφε "να αναφέρετε"
Τέλος πάντων δε θα στο πιάσουν για λάθος εννοείται.

Το " ερμηνεύσετε " στις καμπύλες με οδήγησε να γράψω το κατεβατό.

6 μόρια έπιανε άλλωστε, δε νομίζω να κοστίσει πολύ.

Στη διάγνωση του AIDS, μήπως έπρεπε να γράψουμε εκτός από την ανίχνευση των αντισωμάτων και του RNA
και την ανίχνευση του ίδιου του ιου; (το λέει στη δεξία στήλη των σταδίων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Πολύ ωραία τα θέματα..Δεν θα μιλήσω για τα ανάπτυξης διότι είναι θέμα διαβάσματος.Σίγουρα δεν τα θυμάμαι ακριβώς μετά από ένα χρόνο και σχεδόν..Οι ασκήσεις πάλι ήταν λουκουμάκι σκέτο..Ωραίες ασκήσεις που με λίγη απλή σκέψη έβγαιναν ότι έπρεπε για τις πανελλήνιες.Με τις μη βιοδιασπώμενες δεν απάντησα γιατί πολύ απλά δεν το θυμάμαι αυτό το κομμάτι αλλά δεν νομίζω να ήταν δύσκολο.Σύγκέντρωση ήθελε σίγουρα το Δ4 ...Μέχρι τώρα δείχνει να βάζουν θέματα ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ Καλή συνέχεια παιδιά και καλή επιτυχία...Πάρτε το αίμα μας πίσω με τα περσινά που βάλανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Παρακαλώ χειροκροτηςτε με. Κατάφερα να γραψω 15 σε τετοια θεματα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Μα εκεί δεν έπρεπε, γιατί έγραφε "να αναφέρετε"
Τέλος πάντων δε θα στο πιάσουν για λάθος εννοείται.

Το " ερμηνεύσετε " στις καμπύλες με οδήγησε να γράψω το κατεβατό.

6 μόρια έπιανε άλλωστε, δε νομίζω να κοστίσει πολύ.
Το εγραψα για να ειμαι πιο σιγουρη. Δε μου περασε απο το μυαλο οτι επρεπε να γραψω τη 1ο γενη στην αλλη ασκηση,πφφ θα σκασω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miakar

Νεοφερμένος

Η miakar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εγω εχω γραψει κανα 12..τα σκατωσα στο διαγραμμα του ιου :( Στο τελευταιο ερωτημα εγραψα οτι ηταν οι οι ιντερφερονες αλλα η αναπτυξη ειναι λαθος..θα παρω κανα μοριο που εγραψα οτι ειναι ιντερφερονες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Παρακαλώ χειροκροτηςτε με. Κατάφερα να γραψω 15 σε τετοια θεματα.



Αποκλείεται! Εισαι σίγουρη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Μιλησα με τον καθηγητη μου που εξεταζε αυτους που εξεταζονται προφορικα και μου ειπε οτι δεν χρειαζοταν να γραψουμε την 1ογενη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Μιλησα με τον καθηγητη μου που εξεταζε αυτους που εξεταζονται προφορικα και μου ειπε οτι δεν χρειαζοταν να γραψουμε την 1ογενη

Και αυτό απαραίτητα θα στο κόψει δηλαδή; Δε νομίζω...

Edit γράψε λάθος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Αποκλείεται! Εισαι σίγουρη;

Και εσυ απορεις γιατι λες απο που έχασε 25 μοναδες η άχρηστη ε;
Μα φυσικά. Αν βλέπεις συγκέντρωση αντί για ποσότητα της μη βιοδιασπώμενης και αν εισαι απο την αρχη της ωρες μεχρι το τελος να αμφιταλαντεύεται για το αν ειναι δευτερογενής ή πρωτογενης, και παρόλο που εχεις κανει χιλιάδες τέτοιες ασκησεις στο τελος να βάζεις δευτερογενής, και η τυχη να σε φτύνει δεν θελει και πολυ.
17 μοναδες πέταξαν.
Η πίκρα στη περίπτωση μου ειναι πολυ γλυκιά λεξούλα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lina stud

Νεοφερμένος

Η lina stud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Εκτιμώ ότι στην ιστορία των πανελλαδικών εξετάσεων για το μάθημα της βιολογίας μιλάμε για τα ευκολότερα θέματα που τέθηκαν ποτέ,αναλογιζόμενοι φυσικά και το επίπεδο στο οποίο είχε φτάσει η εξέταση του μαθήματος κατά τα προηγούμενα χρόνια όπως επίσης και στην προετοιμασία(και υποψία/πονηριά για δύσκολα θέματα) των μαθητών από φροντιστήρια και εξωσχολικά εγχειρίδια.Γεγονός που υποστηρίζει την παραπάνω άποψη είναι ότι δεν υπήρχε ούτε μία συνδυαστική ερώτηση(!),πράγμα το οποίο είχε γίνει θεσμός στον εν λόγω μάθημα τα τελευταία χρόνια.

Συγχαρητήρια στην ΚΕΕ για:
  • Τα σημερινά «ανθρώπινα» θέματα,που εξέταζαν και αναμφισβήτητα φιλοδωρούσαν έναν προετοιμασμένο μαθητή με τουλάχιστον ένα 96-97% αλλά «έσπρωχναν» και τους πιο αδύναμους μαθητές σε υψηλές βαθμολογίες.
  • Το ανάλογο επίπεδο δυσκολίας στα μαθηματικά γενικής που δεν αδικούσε την προσπάθειά τους,όπως αναμφισβήτητα έγινε πέρυσι με το «βατερλό» που σημειώθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Επιβεβαιώνεται για άλλη μια φορά στη βιολογία πως όποιος είχε κατανοήσει πλήρως το βιβλίο ,δεν είχε αφήσει κενά και ήταν ψύχραιμος έγραψε καλά...
Στην πρώτη ματιά ίσως να σε πιάσει ένας ντουβρουτζάς αλλά μετά όλα καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top