Μεταπτυχιακό Ψυχολογίας στην Αγγλία

Μαρια88

Νεοφερμένος

Η Miss@rt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους...
Με ενδιαφέρει να κάνω μεταπτυχιακό στην Αγγλία στην Ψυχολογία (Counselling η Forensic).Μου αρέσουν και τα 2 πάρα πολύ...έχω δει αρκετά σιτε πανεπιστήμιων και κάπου έχω καταλήξει απλά υπάρχουν 2 σημαντικά προβλήματα...1.Δεν έχω αξιόλογο βαθμό πτυχίου (δεν ξέρω αν παίζει σημαντικό ρολό αυτό) και 2.Για την counselling δεν έχω εμπειρία καθώς είναι διαφορετικό το σύστημα στην Ελλάδα...οπότε τι κάνουμε???
Παρακαλώ όποιος έχει εμπειρία η μπορεί να με κατευθύνει κάπως ας μου δώσει κάποιες πληροφορίες!!!!
Ευχαριστώ πολύ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καλησπέρα σου..:)

Έχεις επικοινωνήσει με κάποιο Πανεπιστήμιο; Ξέρω συμφοιτητή μου, όπου με χαμηλό σχετικά βαθμό πτυχίου (σε άλλη επιστήμη από την δική σου) έγινε δεκτός στο Ομοσπονδιακό Πολυτεχνείο της Ζυρίχης (ΕΤΗ) το οποίο είναι από τα καλύτερα στον κόσμο σε δίγλωσσο μεταπτυχιακό (γερμανικά-αγγλικά) ας μην ξέρει γερμανικά. Σημαντικός παράγοντας είναι η ποιότητα των συστατικών επιστολών, η όποια διπλωματική εργασία και γενικά ένα ειλικρινές βιογραφικό, το οποίο να αφήνει υποσχέσεις ότι εκεί που θα πας, είσαι αποφασισμένη για δουλειά και όχι...για διακοπές και shopping στα Harrods. Νομίζω ότι στην Αγγλία, είναι γνωστό ότι στην Ελλάδα, οι βαθμοί δεν μπαίνουν εύκολα.

Οι Ελβετοί επίσης, από ότι μου είπε το παιδί, έδωσαν μεγάλη βάση στα μαθήματα προπτυχιακής κατεύθυνσης που είχε κάνει στην Ελλάδα, τα οποία έχουν συνάφεια με το μεταπτυχιακό πρόγραμμα, σαν προαπαιτούμενη γνώση. Μάλιστα, τους φάνηκε υπεραρκετή γνώση, αλλά τον υπέβαλαν σε γραπτή δοκιμασία, για να δούν το επίπεδό του. Επίσης, η συνέντευξη έγινε τηλεφωνικώς εν αγνοία του φίλου μου, όταν ο ίδιος πήρε τηλέφωνο για πληροφορίες.

Τώρα όπως και στην Ελβετία, έτσι και στην Αγγλία, επειδή τα μεταπτυχιακά είναι μπίζνα, δεν νομίζω να σε αφήσουν να φύγεις. Θα προσπαθήσουν να σου "καλύψουν" τα κενά εφόσον είσαι καλή πελάτισσα γι' αυτούς, μέχρι ένα σημείο. Δηλ., ίσως σε δεχτούν αλλά με όρους. Επίσης έχω ακούσει ότι μπορεί να σε υποβάλλουν και σε εντατικά μαθήματα κάλυψης ύλης προαπαιτούμενης γι' αυτούς που ίσως δεν έχεις επάρκεια, λόγω χαμηλών βαθμών στην αναλυτική βαθμολογία σου.

Aλλά ο βαθμός πτυχίου με απασχολεί και μένα. Προσπαθώ να το φτάσω πάνω 6.50 (δηλ., λίαν καλώς) κάτι που θέλει να φτύσω πολύ αίμα. Αν μάθεις κάτι άλλο ενημέρωσε. Σκέφτομαι και εγώ από του χρόνου για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μαρια88

Νεοφερμένος

Η Miss@rt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την απάντησή
όχι δεν έχω επικοινωνήσει με κανένα πανεπιστήμιο ακόμα γιατί δεν έχω πάρει ακόμα πτυχίο...
θέλω ένα 6μηνο για να τελειώσω...
άπλα χρειάζομαι πληροφορίες σχετικά με της σπουδές στην Αγγλία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια88

Νεοφερμένος

Η Miss@rt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εσύ τι ακριβός σπουδάζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καλά ένα εξάμηνο θέλω και εγώ αλλά μάλλον, διότι είναι τελείως φλού σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο να προγραμματίζεις. Αλλιώς υπολογίζεις και αλλιώς σου έρχεται. Καλύτερα, να αφοσιωθείς προς το παρόν στις σπουδές σου και στην εξεταστική σου. Έχεις τον χρόνο μετά, όταν θα αποτοξινωθείς με το πτυχίο στο χέρι να ψάξεις με περισσότερη άνεση, νομίζω..:D

Ξέρω πολλά παιδιά που ξεκινάνε μεταπτυχιακό μόλις πάρουν πτυχίο (έχοντας κάνει αίτηση πρίν πάρουν πτυχίο) και έχουν μετανιώσει, επειδή δεν το έψαξαν περισσότερο. Νομίζω μια λιγόμηνη αποστασιοποίηση από τις σπουδές, όπου θα καθαρίσει το μυαλό από τις σπουδές και το άγχος του φοιτητή, θα σε βοηθήσει να σκεφτείς πολλά πράγματα και να δεις ακριβώς τι θες να κάνεις, να ψάξεις, να ακούσεις απόψεις, να αφουγκραστείς την Ελληνική αγορά εργασίας...Δεν μας πήραν και τα χρόνια...

(τελείως φιλική συμβουλή)

Σπουδάζω Μαθηματικά....και να φανταστείς ότι τις προάλλες διάβαζα για τον νέο κλάδο της μαθηματικής ψυχολογίας...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια88

Νεοφερμένος

Η Miss@rt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
Δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες..αλλά θέλω να πάρω κάποιες πληροφορίες ώστε να προετοιμαστώ καλύτερα πριν κάνω τις τελικές μου επιλογές!!!!
όσες περισσότερες τόσο το καλύτερο..μην τρέχω τελευταία στιγμή!!!
Για ποιον νεο κλαδο εννοεις? αααα τωρα το ειδα ''μαθηματικής ψυχολογίας'' οκ ¨-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Να ξέρεις ότι και ένα μάθημα μπορεί να σου φάει ένα χρόνο (εμπειρία από προσωπική φίλη μου). Η κοπέλα έχει καταστραφεί...:(

(Το καλύτερο που έχεις να κάνεις αυτήν την περίοδο) αυτό κάνω και εγώ, είναι να προετοιμαστώ πολύ καλά, ώστε στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου και του Φεβρουαρίου (πιθανώς αν με πάει μέχρι εκεί) να μην πέσω κάτω από βαθμό 8. Ποντάρω για τα μέγιστα για να βελτιώσω πτυχιακή εικόνα. Δυστυχώς έχω περάσει άσχημες εξεταστικές λόγω αρνητικών συγκυριών (κακοδιδαγμένη ύλη, καταλήψεις, κλιμακτήριος καθηγητή,...κτλ). Το κλειδί που ανοίγει ίσως πιο εύκολα πόρτες είναι ο βαθμός πτυχίου και δυο με τρεις καλογραμμένες συστατικές επιστολές. Πρόσεχε!! Καλογραμμένες συστατικές επιστολές διότι πολλοί απλά αποσπούν τυπικές συστατικές επιστολές οι οποίες είναι μεταπτυχιακώς νεκροθάφτισσες. Αν δεν έχεις κάνει κάποια διπλωματική εργασία, καθυστέρισε αν σε παίρνει ένα εξάμηνο, ώστε να κάνεις και από αυτό. Μετράει πολύ όπως και η συμμετοχή σε διάφορα θερινά σχολεία, σεμινάρια,...κτλ πάνω στην επιστήμη σου.

Ναι είχα δει στην Αγγλία, ότι υπάρχει μεταπτυχιακό πάνω στην mathematical phsychology.

(βλ. https://en.wikipedia.org/wiki/Mathematical_psychology)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Με πτυχίο την ψυχολογία ωραίος και διαρκώς εξελισσόμενος μεταπτυχιακός κλάδος που δένει άριστα στο εξωτερικό (λόγω βιομηχανιών, μεγαλοεταιριών και πολυεθνικών επιχειρήσεων) είναι η Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού (ή Ανθρώπινων Πόρων) με έμφαση γύρω από την ψυχολογία εργαζομένου,...κτλ. Σκέψου και αυτό!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια88

Νεοφερμένος

Η Miss@rt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Το' χω στο νου μου πως κάποιο μάθημα μπορεί να με κρατήσει ακόμα κ χρόνο γι' αυτό κ έχω στρωθεί άλλωστε...Επίσης πτυχιακή θα κάνω τώρα γιατί κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχω μαθήματα....Έχω δουλέψει και 2 χρόνια σε νοσοκομείο-εθελοντικό πρόγραμμα φυσικά,αλλά σκέψου πως ήταν τόσο εθελοντικό που όταν ρώτησα αν θα πάρουμε κάποιου είδους βεβαίωση για την εργασία μας με κοιτούσαν με μισό μάτι...Κι η απάντηση αφοπλιστική: Δεν είσαι εδώ να εμπλουτίσεις το βιογραφικό σου αλλά για να προσφέρεις... Κι αναρωτιέμαι η ανόητη αν μ' ενδιέφερε αυτό θα συμμετείχα σε κάτι τόσο ψυχοφθόρο και για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα??? Αλλά πρέπει κ εγώ κάπως να αποδείξω πως δούλευα κ έχω αποκτήσει μια ελαχιστότατη εμπειρία :/: ...Τέλος πάντων....Τα προβλήματα της μικρο-κοινωνίας μας... :D Συνηθισμένο...Θ' ακολουθήσω μάλλον την συμβουλή σου και δεν θα βιαστώ αλλά σίγουρα θέλει πολύ ψάξιμο...Σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις πληροφορίες... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια88

Νεοφερμένος

Η Miss@rt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Για να'μαι ειλικρινής με ενδιαφέρει η συμβουλευτική και forensic- εγκληματολογία με την ευρύτερη έννοια..... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στην Ελλάδα όλα είναι για την ψυχή της φουκαριάρας της πεθεράς. :D :laugh:

Ότι χρειαστείς χαρά μου να σε βοηθήσω.
Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε...:) ...και γενικά, η χώρα μας, μπάζει στο θέμα της επαγγελματικής πληροφόρησης.
Ψάχνω και εγώ. Και μην νομίζεις, όλοι πάμε στα τυφλά...με το συνεχές ψάξιμο χωρίς βιασύνη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Για να'μαι ειλικρινής με ενδιαφέρει η συμβουλευτική και forensic- εγκληματολογία με την ευρύτερη έννοια..... :D

Σκέφτεσαι να κάνεις μεταπτυχιακή έρευνα στην εγκληματολογική μορφή του Ελληνικού παραδικαστικού κυκλώματος ή του σκανδάλου της Siemens; Τρομερό θέμα, για να κουφάνεις και τους Βρετανούς καθηγητές...:D :laugh: :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια88

Νεοφερμένος

Η Miss@rt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλή συνέχεια σου εύχομαι λοιπόν και καλή δύναμη, θα σου χρειαστεί σίγουρα. Καλό βράδυ να' χεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Με πτυχίο την ψυχολογία ωραίος και διαρκώς εξελισσόμενος μεταπτυχιακός κλάδος που δένει άριστα στο εξωτερικό (λόγω βιομηχανιών, μεγαλοεταιριών και πολυεθνικών επιχειρήσεων) είναι η Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού (ή Ανθρώπινων Πόρων) με έμφαση γύρω από την ψυχολογία εργαζομένου,...κτλ. Σκέψου και αυτό!!

Η ακόμα καλύτερη επιλογή για κάποιον με βασικές σπουδές Ψυχολογίας που θέλει να κινηθεί σε αυτό τον τομέα αποτελεί φυσικά η επίσημη ειδικότητα της Εργασιακής Ψυχολογίας.Ένα μάστερ σε Occupational/Organisational Psychology προσφέρει πολύ καλές ευκαιρίες εργασίας εδώ.Τελείωσα πριν αρκετά χρόνια το συγκεκριμένο μάστερ και σήμερα εργάζομαι στην ελεύθερη αγορά εργασίας της Βρετανίας σε μια πολύ μεγάλη εταιρία με άριστες απολαβές και προοπτικές.

Ταυτόχρονα με μαστερ στην Εργασιακη Ψυχολογία μπορείς να συνεχίσεις σε πράγματα που αφορούν την ωρίμανση σου ως Ψυχολόγος στη Βρετανία καθώς με 2-3 χρόνια επιβλεπόμενης εργασίας (η εναλλακτικά διδακτορικό) μπορείς να γίνεις ''Εγγεγραμένος Εργασιακός Ψυχολόγος'' από τον BPS και στη συνέχεια να εγραφείς στο HPC.Απαξ και εξασφαλίσεις Chartered status οι απολαβές σου και το leverage σου στην αγορά εργασίας εδώ χτυπάει το Ζενίθ του.Δεν παίζει εταιρία να ζητάει Chartered Occupational Psychologist με κάτω απο 37-40k per annum ειδικά αν έχεις 2-3 χρόνια εμπειρίας.Με λίγα λόγια έχει εξαιρετική δυναμική ακόμα και τώρα που η Βρετανία δεν έχει βγεί εντελώς εκτός κρίσης.Φυσικά είναι μεγάλο βάσανο να βγάλεις το Chartered Status (trust me) αλλά για όποιον ενδιαφέρεται να ζήσει και να εργαστεί εδώ είναι η καλύτερη επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό ψυχολογίας έχοντας άλλο πτυχίο(Ιστορίας);Και άν ναί σε ποιούς τομείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό ψυχολογίας έχοντας άλλο πτυχίο(Ιστορίας);Και άν ναί σε ποιούς τομείς;

Αμφιβάλω ότι ένα μεταπτυχιακό επίσημης ειδικότητας της Ψυχολογίας αναγνωρισμένο από τον BPS (το οποίο θα αποτελεί τη βάση για το Chartered Status) μπορεί να δεχτεί υποψηφίους που στις βασικές τους σπουδές δεν έχουν καλύψει στο 1/2 ή 2/3 τουλάχιστον του προπτυχιακού τους μαθήματα Ψυχολογίας.Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για τη ποσόστωση διότι τα αλλάζει συχνά πυκνά ο BPS, νομίζω ήταν μέχρι πριν μερικούς μήνες στο 50% αλλά καλύτερα να κοιτάξεις την ιστοσελίδα του.Να παρακινδυνεύσω να πω πως μάλλον όχι,ένα προπτυχιακό Ιστορίας wont cut it.

Αυτό που θα μπoρείς να κάνεις είναι ένα μη αναγνωρισμένο από τον BPS μεταπτυχιακό Ψυχολογίας σε διάφορους τομείς (σχετικά συγγενείς με τις επίσημες ειδικότητες) .Bρίθουν τα Βρετανικά Πανεπιστήμια από τέτοια και τα entry requirements φαντάζομαι είναι πολύ πιο χαλαρά.Ένα μη αναγνωρισμένο μεταπτυχιακό Ψυχολογίας από τον BPS δεν λέει κάτι για την αξία του μεταπτυχιακού σου στην ελεύθερη αγορά εργασίας,απλά με ένα τέτοιο δε θα μπορέσεις να γίνεις Ψυχολόγος στη Βρετανία.Αντίστοιχα δεν έχει να κάνει με την αναγνώριση του τίτλου σου ως μεταπτυχιακό από την Ελλάδα.Προφανώς θα σου αναγνωριστεί ως τέτοιο από το ΔΟΑΤΑΠ...τώρα τι θα το κάνεις σε σχέση με την Ψυχολογία...ο θεός και η ψυχή του...ή καλύτερα το ΔΟΑΤΑΠ και η ψυχή του.Ότι σου πουν εκεί,δεν έχω ιδέα.Πάντως σίγουρα δε θα μπορέσεις να εργαστείς νόμιμα ως Ψυχολόγος στην Ελλάδα μιας και δεν έχεις βασικές σπουδές Ψυχολογίας.

Εναλλακτικά αν σε ενδιαφέρει πραγματικά επαγγελματικά η Ψυχολογία στη Βρετανία (η γενικά) θα μπορούσες να κάνεις ένα εντατικό στη φύση conversion course στη Ψυχολογία που συνήθως διαρκεί από 3 μήνες μέχρι 1.5 έτος (ανάλογα το background σου στη Ψυχολογία).Με αυτό θα μπορέσεις να ακολουθήσεις ένα μεταπτυχιακό Ψυχολογίας αναγνωρισμένο από το BPS και να συνεχίσεις για να γίνεις Chartered Psychologist κάνοντας την εργασία υπό επίβλεψη για μερικά χρόνια ή το διδακτορικό σου (ανάλογα την ειδικότητα σου). Bear in mind ότι αυτή η διαδικασία είναι εξαιρετικά απαιτητική και δαιδαλώδης και απαιτεί να ζείς στη Βρετανία για πολλά συναπτά έτη.Με το που λάβεις Chartered Status και εγγραφή στο BPS και HPC θα μπορέσεις να μεταφέρεις τα επαγγελματικά δικαιώματα σου στην Ελλάδα και να εργαστείς νόμιμα και εκεί ως Ψυχολόγος.Από ότι μας πληροφορούν οι Σύλλογοι Ψυχολογίας στην Ελλάδα μέχρι σήμερα δεν έχει αναφερθεί καμία περίπτωση Έλληνα να έχει καταφέρει κάτι τέτοιο ο οποίος να υπογραμμίσω προέρχεται από βασικές σπουδές σε συνεργαζόμενο κολέγιο με Βρετανική σχολή και με βάση στην Ελλάδα.Μιας και εσύ θα είσαι stand alone περίπτωση δε γνωρίζουμε αν έχει υπάρξει κάποιος Έλληνας συνάδελφος που να έχει καταφέρει κάτι ανάλογο.Η αίσθηση μου είναι πως μεμονομένες περιπτώσεις θα πρέπει λογικά να υπάρχουν (αλλά θα είναι πραγματικά μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού).Υπολόγισε πως αν υποθέσουμε ότι αρχίσεις αυτή τη διαδικασία φέτος θα σου πάρει τουλάχιστον 5 με 7+ χρόνια σπουδών,εργασίας και παραμονής στο ΗΒ.

Νομίζω τα έχω καλύψει σχεδόν όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κασσιόπη

Νεοφερμένος

Η Κασσιόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! :)

Είμαι καινούρια στο forum και βρήκα πολύ ενδιαφέρον το συγκεκριμένο θέμα. Είμαι κοινωνική Λειτουργός (πριν λίγο καιρό τελείωσα) και έχω ξεκινήσει να στέλνω αιτήσεις για μεταπτυχιακό στην ψυχολογία (τα περισσότερα μαθήματα αφορούν συμβουλευτική με παιδιά και εφήβους), στην Αγγλία. Όμως έχω δυσκολευτεί ιδιαίτερα με μια αίτηση η οποία ζητά να γράψω το βαθμό μου στα μαθηματικα A LEVEL ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Απο τα λίγα που έχω μάθει , κάτι τέτοιο είναι απαραίτητο όταν θέλεις να σπουδάσεις σε προπτυχιακό επίπεδο. Χρειάζεται και στο μεταπτυχιακό? Και αν δεν το έχω? Δε με κάνουν δεκτή? Έστειλα mail στο πανεπιστήμιο αλλά δε μου απάντησαν:( Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων γιατί έχω μπερδευτεί πάρα πολύ:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Αμφιβάλω ότι ένα μεταπτυχιακό επίσημης ειδικότητας της Ψυχολογίας αναγνωρισμένο από τον BPS (το οποίο θα αποτελεί τη βάση για το Chartered Status) μπορεί να δεχτεί υποψηφίους που στις βασικές τους σπουδές δεν έχουν καλύψει στο 1/2 ή 2/3 τουλάχιστον του προπτυχιακού τους μαθήματα Ψυχολογίας.Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για τη ποσόστωση διότι τα αλλάζει συχνά πυκνά ο BPS, νομίζω ήταν μέχρι πριν μερικούς μήνες στο 50% αλλά καλύτερα να κοιτάξεις την ιστοσελίδα του.Να παρακινδυνεύσω να πω πως μάλλον όχι,ένα προπτυχιακό Ιστορίας wont cut it.

Αυτό που θα μπoρείς να κάνεις είναι ένα μη αναγνωρισμένο από τον BPS μεταπτυχιακό Ψυχολογίας σε διάφορους τομείς (σχετικά συγγενείς με τις επίσημες ειδικότητες) .Bρίθουν τα Βρετανικά Πανεπιστήμια από τέτοια και τα entry requirements φαντάζομαι είναι πολύ πιο χαλαρά.Ένα μη αναγνωρισμένο μεταπτυχιακό Ψυχολογίας από τον BPS δεν λέει κάτι για την αξία του μεταπτυχιακού σου στην ελεύθερη αγορά εργασίας,απλά με ένα τέτοιο δε θα μπορέσεις να γίνεις Ψυχολόγος στη Βρετανία.Αντίστοιχα δεν έχει να κάνει με την αναγνώριση του τίτλου σου ως μεταπτυχιακό από την Ελλάδα.Προφανώς θα σου αναγνωριστεί ως τέτοιο από το ΔΟΑΤΑΠ...τώρα τι θα το κάνεις σε σχέση με την Ψυχολογία...ο θεός και η ψυχή του...ή καλύτερα το ΔΟΑΤΑΠ και η ψυχή του.Ότι σου πουν εκεί,δεν έχω ιδέα.Πάντως σίγουρα δε θα μπορέσεις να εργαστείς νόμιμα ως Ψυχολόγος στην Ελλάδα μιας και δεν έχεις βασικές σπουδές Ψυχολογίας.

Εναλλακτικά αν σε ενδιαφέρει πραγματικά επαγγελματικά η Ψυχολογία στη Βρετανία (η γενικά) θα μπορούσες να κάνεις ένα εντατικό στη φύση conversion course στη Ψυχολογία που συνήθως διαρκεί από 3 μήνες μέχρι 1.5 έτος (ανάλογα το background σου στη Ψυχολογία).Με αυτό θα μπορέσεις να ακολουθήσεις ένα μεταπτυχιακό Ψυχολογίας αναγνωρισμένο από το BPS και να συνεχίσεις για να γίνεις Chartered Psychologist κάνοντας την εργασία υπό επίβλεψη για μερικά χρόνια ή το διδακτορικό σου (ανάλογα την ειδικότητα σου). Bear in mind ότι αυτή η διαδικασία είναι εξαιρετικά απαιτητική και δαιδαλώδης και απαιτεί να ζείς στη Βρετανία για πολλά συναπτά έτη.Με το που λάβεις Chartered Status και εγγραφή στο BPS και HPC θα μπορέσεις να μεταφέρεις τα επαγγελματικά δικαιώματα σου στην Ελλάδα και να εργαστείς νόμιμα και εκεί ως Ψυχολόγος.Από ότι μας πληροφορούν οι Σύλλογοι Ψυχολογίας στην Ελλάδα μέχρι σήμερα δεν έχει αναφερθεί καμία περίπτωση Έλληνα να έχει καταφέρει κάτι τέτοιο ο οποίος να υπογραμμίσω προέρχεται από βασικές σπουδές σε συνεργαζόμενο κολέγιο με Βρετανική σχολή και με βάση στην Ελλάδα.Μιας και εσύ θα είσαι stand alone περίπτωση δε γνωρίζουμε αν έχει υπάρξει κάποιος Έλληνας συνάδελφος που να έχει καταφέρει κάτι ανάλογο.Η αίσθηση μου είναι πως μεμονομένες περιπτώσεις θα πρέπει λογικά να υπάρχουν (αλλά θα είναι πραγματικά μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού).Υπολόγισε πως αν υποθέσουμε ότι αρχίσεις αυτή τη διαδικασία φέτος θα σου πάρει τουλάχιστον 5 με 7+ χρόνια σπουδών,εργασίας και παραμονής στο ΗΒ.

Νομίζω τα έχω καλύψει σχεδόν όλα...
Σε ευχαριστώ για την απάντηση έστω και καθυστερημένα.Γνωρίζεις άν υπάρχει μεταπτυχιακό ψυχοιστορίας στη Βρετανία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris278

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος που να έχει ασχοληθεί με το θέμα της εργασιακής ψυχολογίας γιατί είναι ένας κλάδος που με ενδιαφέρει πάρα πολύ, ώστε να με ενημερώσει κατάλληλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top