Γραπτά Vs Προφορικά

Aloha-people

Νεοφερμένος

Η Aloha-people αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
είμαι Β' θετική και ενώ τα έχω καταλάβει όλα μέχρι τώρα και η προφορική συμμετοχή μου βρίσκεται ανάμεσα σε αυτή των καλύτερων μαθητών, στα γραπτά κυριολεκτικά πατώνω(διαβασμένη εννοείται) . Τι γίνεται; δεν έχω θέματα λόγου ή κατανόησης. καμία συμβουλή; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Kαι εγώ αντιμετώπιζα το ίδιο θέμα στην ίδια τάξη. Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου και στο τέλος θα πάνε όλα καλά. Σκέψου αν υπάρχουν πράγματα που σε κρατάνε πίσω (άγχος...) και γενικά χαλάρωσε. Δεν έγινε και κάτι αν μια περίοδο δεν τα πας καλά στα διαγωνίσματα, απλά δώσε το χρόνο στον εαυτό σου να νιώσει άνετα και καλά. Θυμήσου: είσαι Β' λυκείου, είσαι νέα στο θέμα των κατευθύνσεων, έχεις χρόνο να βελτιωθείς. Θα το ξεπεράσεις. Αφού το έκανα εγώ, όλοι μπορούν ;) Φιλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aloha-people

Νεοφερμένος

Η Aloha-people αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν είναι το πρόβλημα αποκλειστικά στην κατεύθυνση .Eσύ δηλαδή πώς το ξεπέρασες ; μήπως χρειάστηκε να βάλεις κάποιο πρόγραμμα, να περιορίσεις κάτι; και ποιο το αποτέλεσμα στις τελικές εξετάσεις; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Επειδή είμαι πολύ τελειομανής ως άνθρωπος, δεν έβαζα ρεαλιστικούς στόχους για τον εαυτό μου. Ήθελα από την αρχή να γράφω 20 σε όλα τα διαγωνίσματα. Οπότε πίεζα τον εαυτό μου πολύ, διάβαζα ατελείωτες ώρες και γενικά απαιτούσα το παραπάνω. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι είχα γράψει 08 στα μαθηματικά ενώ είχα διαβάσει πάρα πολύ. Τότε ζήτησα βοήθεια.Αυτό που έκανα ήταν:
-Χαλάρωσα και τα βρήκα με τον εαυτό μου. Είπα ότι είμαι άνθρωπος και αφού διαβάζω, κάποτε η προσπάθεια θα αποδώσει καρπούς.
-Προσπάθησα να μην αφήνω κανένα κενό
-Ξαναέλυνα μόνη μου τις ασκήσεις που κάναμε στο μάθημα (δε φαντάζεσαι πόσες απορίες βγαίνουν έτσι)
-Οργάνωσα τον τρόπο μελέτης μου σε πρόγραμμα (έφτιαχνα πρόγραμμα κάθε εβδομάδα) ώστε να μην αγχώνομαι για το πότε θα προλάβω.
-Μελετούσα περισσότερο και έλυνα περισσότερες ασκήσεις εκεί που έβλεπα ότι κάνω λάθος στα διαγωνίσματα.
Γενικά είναι καλό όταν παίρνεις ένα διαγώνισμα να μην κοιτάς μόνο το βαθμό αλλά και τις αδυναμίες σου :)

Τελικά δικαιώθηκα, αφού με αποδοτικό διάβασμα έγραψα πάνω από 18 σε όλα τα μαθήματα που με ενδιέφεραν. Δε θέλει κόπο, τρόπο θέλει τελικά :)
Ένα θέμα που έκανα και γω στην ηλικία σου : https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=122738
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aloha-people

Νεοφερμένος

Η Aloha-people αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αχά! πάντως εφάρμοσα αυτό που είχες πει αρχικά και τελικά σήμερα έγραψα αρκετά καλά χημεία κατ. Ευχαριστώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris98

Νεοφερμένος

Ο dimitris98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
είμαι Β' θετική και ενώ τα έχω καταλάβει όλα μέχρι τώρα και η προφορική συμμετοχή μου βρίσκεται ανάμεσα σε αυτή των καλύτερων μαθητών, στα γραπτά κυριολεκτικά πατώνω(διαβασμένη εννοείται) . Τι γίνεται; δεν έχω θέματα λόγου ή κατανόησης. καμία συμβουλή; :hmm:
μήπως έχεις δυσλεξία η κάτι τέτοιο είχες σημάδια δυσλεξίας στο παρελθόν??εγώ σου προτείνω να το ψάξεις λίγο! :hmm: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
είμαι Β' θετική και ενώ τα έχω καταλάβει όλα μέχρι τώρα και η προφορική συμμετοχή μου βρίσκεται ανάμεσα σε αυτή των καλύτερων μαθητών, στα γραπτά κυριολεκτικά πατώνω(διαβασμένη εννοείται) . Τι γίνεται; δεν έχω θέματα λόγου ή κατανόησης. καμία συμβουλή; :hmm:

αυτό συμβαίνει και σε εμένα..
νομίζω ότι φταίει το άγχος.ας πούμε στην άλγεβρα που μου αρέσουν οι ασκήσεις κλπ τα πάω χάλια στα διαγωνίσματα και σε αυτά επειδή αγχώνομαι(σκέφτομαι ότι επειδή είμαι θεωρητική όλοι θεωρούν ότι είμαι σκράπας στα θετικά,και πρέπει να γράψω καλά ώστε να αποδείξω ότι δεν είμαι και μπλα μπλα μπλα)
εφόσον κάθε μέρα λες μάθημα,φέρνεις εργασίες και γενικά είσαι δραστήριος και δείχνεις ενδιαφέρον,ο καθηγητής όταν έρθει η ώρα των βαθμών θα αναλογιστεί πιο πολύ τα προφορικά σου.
τώρα για το τέλος/πανελλήνιες δεν ξέρω τι να σου πω.εγώ στο τέλος γράφω καλά(δηλαδή μπορεί στο τρίμηνο να έγραψα 13 μαθηματικά και στο τέλος να γράφω 17).νομίζω πως είναι επειδή είμαι εγώ και το γραπτό,όλοι κάνουν ησυχία,τα θέματα είναι σχετικά νορμάλ επειδή πολλοί καθηγητές μαζί τα βάζουν,και εξετάζομαι εφ'όλης της ύλης π.χ. το 1/3 των θεμάτων δεν είναι από 1 κεφάλαιο που δεν κατάλαβα και δεν πρόλαβα να το επεξεργαστώ περισσότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aloha-people

Νεοφερμένος

Η Aloha-people αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
μήπως έχεις δυσλεξία η κάτι τέτοιο είχες σημάδια δυσλεξίας στο παρελθόν??εγώ σου προτείνω να το ψάξεις λίγο! :hmm: :P
Δεν έχω θέμα. το έχω ήδη ψάξει :)

αυτό συμβαίνει και σε εμένα..
νομίζω ότι φταίει το άγχος.ας πούμε στην άλγεβρα που μου αρέσουν οι ασκήσεις κλπ τα πάω χάλια στα διαγωνίσματα και σε αυτά επειδή αγχώνομαι(σκέφτομαι ότι επειδή είμαι θεωρητική όλοι θεωρούν ότι είμαι σκράπας στα θετικά,και πρέπει να γράψω καλά ώστε να αποδείξω ότι δεν είμαι και μπλα μπλα μπλα)
εφόσον κάθε μέρα λες μάθημα,φέρνεις εργασίες και γενικά είσαι δραστήριος και δείχνεις ενδιαφέρον,ο καθηγητής όταν έρθει η ώρα των βαθμών θα αναλογιστεί πιο πολύ τα προφορικά σου.
τώρα για το τέλος/πανελλήνιες δεν ξέρω τι να σου πω.εγώ στο τέλος γράφω καλά(δηλαδή μπορεί στο τρίμηνο να έγραψα 13 μαθηματικά και στο τέλος να γράφω 17).νομίζω πως είναι επειδή είμαι εγώ και το γραπτό,όλοι κάνουν ησυχία,τα θέματα είναι σχετικά νορμάλ επειδή πολλοί καθηγητές μαζί τα βάζουν,και εξετάζομαι εφ'όλης της ύλης π.χ. το 1/3 των θεμάτων δεν είναι από 1 κεφάλαιο που δεν κατάλαβα και δεν πρόλαβα να το επεξεργαστώ περισσότερο
Δεν με πολυνοιαζει για τους βαθμους ειναι η αληθεια. :whistle: το βαθύτερο αίτιο του να μην γράφω καλά με απασχολεί περισσοτερο, και σιγουρα οπως ειπες, εχει να κανει με αγχος. Ακριβως! αισθανεσαι την υποχρεωση απεναντι σε ΟΛΟΥΣ να γραψεις καλα για να αποδειχθει οτι δεν εισαι χαζος! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Δεν με πολυνοιαζει για τους βαθμους ειναι η αληθεια. :whistle: το βαθύτερο αίτιο του να μην γράφω καλά με απασχολεί περισσοτερο, και σιγουρα οπως ειπες, εχει να κανει με αγχος. Ακριβως! αισθανεσαι την υποχρεωση απεναντι σε ΟΛΟΥΣ να γραψεις καλα για να αποδειχθει οτι δεν εισαι χαζος! :hmm:

τότε λογικά όπως κι εγώ στις εξετάσεις θα ξεμπλοκάρεις. το είχες και παλιά αυτό το άγχος και την απόδοση αυτή στα γραπτά;πας φροντιστήριο και αν ναι τι λένε για σένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aloha-people

Νεοφερμένος

Η Aloha-people αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
τότε λογικά όπως κι εγώ στις εξετάσεις θα ξεμπλοκάρεις. το είχες και παλιά αυτό το άγχος και την απόδοση αυτή στα γραπτά;πας φροντιστήριο και αν ναι τι λένε για σένα;
Μπα στα παλιοτερα μαθητικά χρόνια μόνο μια φορά συνέβη αυτό και μάλιστα είχε συμβεί κατι ασχημο οχι λόγω αγχους. Στο φροντιστηριο μου λενε αφου τα ξερεις και εισαι καλη , κανεις λαθη βιασυνης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top