Geolocation tools & Ελληνική Αστυνομία

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η τεχνολογία εξελίσσεται τα τελευταία χρόνια με ραγδαίους ρυθμούς. Όλες οι συσκευές μας είναι εξοπλισμένες με απίστευτες τεχνολογίες, είτε αυτές είναι προϊόν software, είτε προϊόν hardware είτε μια μαγευτική μίξη αυτών των δυο. Τα κινητά μας για παράδειγμα συνήθως ενσωματώνουν υπηρεσίες για τον εντοπισμό της συσκευής σε περίπτωση κλοπής της.

Το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και με τα laptops χωρίς είναι πάντα απαραίτητη η ύπαρξη GPS. Για παράδειγμα η αγαπημένη μου Security πλατφόρμα, της ESET, εκτός από Antivirius, Antimalware, AntiPhising και Firewall στην τελευταία έκδοση συμπεριλαμβάνει και υπηρεσία AntiTheft (View attachment How-ESET-Anti-Theft-Works.pdf). Συγκεκριμένα όταν το laptop δηλωθεί ότι έχει κλαπεί ενεργοποιεί μια σειρά από μέτρα προστασίας, όπως συνεχόμενα screenshoots, λήψη φωτογραφιών από την WebCam αλλά και προσπάθεια εντοπισμού της φυσικής θέσης/διεύθυνσης από την IP. Σίγουρα δεν είναι η απόλυτη ασφάλεια και ούτε είναι εγγυημένη η εύρεση της θέσης, αλλά υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες κάτι τέτοιο να λειτουργήσει.

Έστω λοιπόν ότι η κακιά στιγμή έρχεται και έστω όλα λειτουργούν όπως πρέπει και έτσι έχω στα χέρια μου μια ικανοποιητική εκτίμηση της θέσης του και μάλιστα έχω και φωτογραφίες του πιθανού ληστή. Όλα αυτά τα στοιχεία τα παραδίδω στην Ελληνική αστυνομία. Θα τα κάνει αποδεκτά; Θα ασχοληθεί σοβαρά μαζί τους; Μεταξύ μας δεν φαντάζομαι ότι η Ελληνική αστυνομία θα λειτουργεί με τέτοιο ζήλο όπου θα παρακολουθεί με τέτοιο ζήλο ένα ολόκληρο οικοδομικό τετράγωνο που πιθανών να υπάρχουν και περισσότερες από μια-δυο πολυκατοικίες. Θυμίζει πολύ CSI to be true :P

Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία με κλοπή όπου οι υπηρεσίες geolocation τον βόηθησαν να αποκτήσει ξανά το κινητό του, το tablet του ή τον φορητό του υπολογιστή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ίσως όχι αν η Ελληνική Αστυνομία θέλει να λειτουργήσει έτσι αλλά αν μπορεί... αν δηλαδή εμφανιστεί ένας άνθρωπος που του εκλεψαν μια ηλεκτρονικη συσκευη και δώσει όλα αυτα τα στοιχεία για τον εντοπισμο της και την σύλληψη του δράστη, θα βρεθεί διαθέσιμο προσωπικο για να τρέξει? Θα βρεθεί υπολογιστής για να ανοίξει μια καρτέλα για τον εντοπισμό της συσκευής μέσω google maps όπως προσφέρουν αρκετές εφαρμογές? Θα θεωρηθεί ότι σωστά γινεται αυτό ή οι προσβάσεις των τμημάτων στο διαδίκτυο ειναι περιορισμένες άραγε?

Θυμάμαι όταν μετά την κλοπή κινητού μου πριν από κάποια χρόνια, που πήγα στην αστυνομία για να καταγγείλω την κλοπή. Χρειάστηκε να προσπαθήσω για να τους πείσω ότι έπρεπε οπωσδήποτε να συμπεριληφθεί στο κείμενο της καταγγελίας το αριθμός ΙΜΕΙ της συσκευής ώστε εάν ποτέ έπιαναν κλεφτες κινητών, να μπορούσε να ταυτοποιηθεί η συσκευή μου... :/:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ίσως όχι αν η Ελληνική Αστυνομία θέλει να λειτουργήσει έτσι αλλά αν μπορεί... αν δηλαδή εμφανιστεί ένας άνθρωπος που του εκλεψαν μια ηλεκτρονικη συσκευη και δώσει όλα αυτα τα στοιχεία για τον εντοπισμο της και την σύλληψη του δράστη, θα βρεθεί διαθέσιμο προσωπικο για να τρέξει? Θα βρεθεί υπολογιστής για να ανοίξει μια καρτέλα για τον εντοπισμό της συσκευής μέσω google maps όπως προσφέρουν αρκετές εφαρμογές? Θα θεωρηθεί ότι σωστά γινεται αυτό ή οι προσβάσεις των τμημάτων στο διαδίκτυο ειναι περιορισμένες άραγε?
Την έλλειψη προσωπικού την καταλαβαίνω.
Όλα τα υπόλοιπα όμως για εμένα δεν ισχύουν, αφού τα δεδομένα που θα δοθούν είναι μασημένη τροφή. Δεν χρειάζονται καν τεχνολογικές γνώσεις.

Θυμάμαι όταν μετά την κλοπή κινητού μου πριν από κάποια χρόνια, που πήγα στην αστυνομία για να καταγγείλω την κλοπή. Χρειάστηκε να προσπαθήσω για να τους πείσω ότι έπρεπε οπωσδήποτε να συμπεριληφθεί στο κείμενο της καταγγελίας το αριθμός ΙΜΕΙ της συσκευής ώστε εάν ποτέ έπιαναν κλεφτες κινητών, να μπορούσε να ταυτοποιηθεί η συσκευή μου... :/:
Πάντως πλέον και στην Ελλάδα η vodafone μπλοκάρει τα κλεμμένα IMEI κινητών. Το κακό είναι ότι μόνο για το δίκτυο της Vodafone θα ισχύει η συγκεκριμένη φραγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω εχω εναν αλλο προβληματισμο, λιγο περα απο το θεμα των δυνατοτητων τις αστυνομιας.
Εστω οτι μου κλεβουν το pc, και εχω καποιο τετοιο λογισμικο, και εχω στα χερια μου φοτογραφια του κλεφτη, απο την webcam του υπολογιστη. Μπορει αυτο να θεωριθει στοιχειο; Απο οσο ξερω τα δικαστιρια δεν δεχονται φοτογραφιες, πως λοιπον θα το δεχθει η αστυνομια;
Και εκτος αφτου, και να εχει την φοτογραφια, αν αυτος μπαινει απο δημοσιο δικτυο, ειναι μαλλον αδυνατο να βρουν ποιος ειναι, εκτος και αν μιλαμε για σεσιμασμενο.


Επιπλεων, δεν ξερω πως λειτουργει το συστημα της ESET πχ, αλλα οταν δοκιμασα το Prey, δηλωσα τον υπολογιστη μου ως κλεμενο, και τον εντοπισε σε αλλη πολη... Δεν ξερω πως τα καταφερε και τι πηγε λαθος, ουτε ξερω αν στην αστυνομια θα ασχολιθουν να βρουν την πραγματικη IP, αλλα στα 100 χιλιομετρα που χωριζουν αυτες τις δυο πολεις, ο κλεφτης θα μπορουσε να βρησκοταν οπουδηποτε... Αντε βρες τον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Έστω λοιπόν ότι η κακιά στιγμή έρχεται και έστω όλα λειτουργούν όπως πρέπει και έτσι έχω στα χέρια μου μια ικανοποιητική εκτίμηση της θέσης του και μάλιστα έχω και φωτογραφίες του πιθανού ληστή. Όλα αυτά τα στοιχεία τα παραδίδω στην Ελληνική αστυνομία. Θα τα κάνει αποδεκτά; Θα ασχοληθεί σοβαρά μαζί τους; Μεταξύ μας δεν φαντάζομαι ότι η Ελληνική αστυνομία θα λειτουργεί με τέτοιο ζήλο όπου θα παρακολουθεί με τέτοιο ζήλο ένα ολόκληρο οικοδομικό τετράγωνο που πιθανών να υπάρχουν και περισσότερες από μια-δυο πολυκατοικίες. Θυμίζει πολύ CSI to be true :P

Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία με κλοπή όπου οι υπηρεσίες geolocation τον βόηθησαν να αποκτήσει ξανά το κινητό του, το tablet του ή τον φορητό του υπολογιστή;

Ακόμα και να έχει κάποιος πολίτης τέτοια στοιχεία στην κατοχή του, δεν μπορούν να θεωρηθούν έγκυρα. Πρέπει η αστυνομια να τα κάνει δεκτά ως έγκυρα στοιχεία αφού κατατεθούν σε αυτή και να αναλάβει η ίδια μετά την διαδικασία.
Θα χρειαστεί μάλλον σίγουρα να γίνει και μήνυση κατά αγνώστων από την μεριά του θύματος.
Πέραν της κλοπής, σε άλλα αδικήματα που είναι αυτεπάγγελτα, ένας πολίτης μπορεί να καταθέσει στοιχεία και σε εισαγγελέα, ο οποίος με την σειρά του αν τα θεωρήσει βάσιμα, τοτε μπορεί να το ερευνήσει με την βοηθεια της αστυνομίας. Νομίζω ότι η κλοπή δεν είναι αυτεπάγγελτο αδίκημα.

Εγω εχω εναν αλλο προβληματισμο, λιγο περα απο το θεμα των δυνατοτητων τις αστυνομιας.
Εστω οτι μου κλεβουν το pc, και εχω καποιο τετοιο λογισμικο, και εχω στα χερια μου φοτογραφια του κλεφτη, απο την webcam του υπολογιστη. Μπορει αυτο να θεωριθει στοιχειο; Απο οσο ξερω τα δικαστιρια δεν δεχονται φοτογραφιες, πως λοιπον θα το δεχθει η αστυνομια;
Και εκτος αφτου, και να εχει την φοτογραφια, αν αυτος μπαινει απο δημοσιο δικτυο, ειναι μαλλον αδυνατο να βρουν ποιος ειναι, εκτος και αν μιλαμε για σεσιμασμενο.

Στο παράδειγμα που έδωσες, η φωτογραφία από μόνη της δεν μπορέι να προδώσει τον κλέφτη. Μπορεί να ήταν κάποιος αγοραστής του κλεμμένου, κάποιος που βρέθηκε τυχαία μπροστά στην κάμερα όσο ο η/υ ήταν ανοικτός κλπ. Η αστυνομία θα κρίνει αν το στοιχείο από μόνο του είναι επαρκές ωστε να στραφεί εναντίον του εικονιζόμενου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Επιπλεων, δεν ξερω πως λειτουργει το συστημα της ESET πχ, αλλα οταν δοκιμασα το Prey, δηλωσα τον υπολογιστη μου ως κλεμενο, και τον εντοπισε σε αλλη πολη... Δεν ξερω πως τα καταφερε και τι πηγε λαθος, ουτε ξερω αν στην αστυνομια θα ασχολιθουν να βρουν την πραγματικη IP, αλλα στα 100 χιλιομετρα που χωριζουν αυτες τις δυο πολεις, ο κλεφτης θα μπορουσε να βρησκοταν οπουδηποτε... Αντε βρες τον!
Btw όσες φορές δοκίμασα το eset σε Αθήνα και Πάτρα το εντόπισε με ακρίβεια 10-15 μέτρων. Υποψιάζομαι ότι πρέπει να κάνουν χρήση και της βάσης των wifi της Google. Αλλά ας μην μπερδευόμαστε με αυτό. Έστω ότι έχω ενσωματωμένο GPS στο laptop ή έστω μιλάμε ένα κινητό τηλέφωνο με ενσωματωμένο GPS και έστω ότι τους λέω ότι είναι στην τάδε οδό, στον τάδε αριθμό. Θα μου πουν ευχαριστώ και θα στείλουν περιπολικό; :P

Ακόμα και να έχει κάποιος πολίτης τέτοια στοιχεία στην κατοχή του, δεν μπορούν να θεωρηθούν έγκυρα. Πρέπει η αστυνομια να τα κάνει δεκτά ως έγκυρα στοιχεία αφού κατατεθούν σε αυτή και να αναλάβει η ίδια μετά την διαδικασία.
Θα χρειαστεί μάλλον σίγουρα να γίνει και μήνυση κατά αγνώστων από την μεριά του θύματος.
Πέραν της κλοπής, σε άλλα αδικήματα που είναι αυτεπάγγελτα, ένας πολίτης μπορεί να καταθέσει στοιχεία και σε εισαγγελέα, ο οποίος με την σειρά του αν τα θεωρήσει βάσιμα, τοτε μπορεί να το ερευνήσει με την βοηθεια της αστυνομίας. Νομίζω ότι η κλοπή δεν είναι αυτεπάγγελτο αδίκημα.
Αν ένας αστυνομικός δει μια κλοπή, δεν νομίζω να μην ενεργήσει. Άλλα όπως το βλέπω μάλλον θα λειτουργήσει καλύτερα να στέλνω μηνυματάκια στο κλέφτη μέσα από το ίδιο software, και να προσπαθώ να τον εξαγοράσω ώστε να μου μεταπουλήσει το laptop ή την συσκευή:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Για παράδειγμα η αγαπημένη μου Security πλατφόρμα, της ESET, εκτός από Antivirius, Antimalware, AntiPhising και Firewall στην τελευταία έκδοση συμπεριλαμβάνει και υπηρεσία AntiTheft (How-ESET-Anti-Theft-Works.pdf). Συγκεκριμένα όταν το laptop δηλωθεί ότι έχει κλαπεί ενεργοποιεί μια σειρά από μέτρα προστασίας, όπως συνεχόμενα screenshoots, λήψη φωτογραφιών από την WebCam αλλά και προσπάθεια εντοπισμού της φυσικής θέσης/διεύθυνσης από την IP.
Και είχα απορία τι είναι αυτό το anti-theft, και σήμερα μου λύθηκε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top