[Παλιό Σύστημα] Τι μάθημα επιλογής να πάρω στη Γ' Λυκείου;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Χανεις.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
παιδια απο τεχνολογικη με μαθημα επιλογης βιολογια Γ.Π ανοιγω 3ο πεδιο αλλα χανοντας μορια ή οχι; :(

Χανεις,αλλα μην κωλωνεις 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Naevan

Νεοφερμένος

Ο Naevan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Γιοοο παιδια...Στην αρχη της χρονιας θα μας δωσουν ενα χαρτι με το οποιο θα διαλεγουμε μαθηματα επιλογης σωστα? Μπορω να δηλωσω πχ. ΑοΘ ,αλλα στις παννεληνιες να μην το γραψω? ή πχ. να δηλωσω μαθματικα γενικης παιδιας αλλα να μπω κατα καποιο τροπο στην ταξη τον παιδιων της Αοθ? Γιατι ολοι οι γνωστοι μ/φιλοι θ δωσουνε αοθ για 5ο πεδιο,αυτοι θαχουν ξεχωριστο τμημα ή θα ειναι σε αυτο τον μαθ. γενικης?

Αμα ΔΕΝ ειναι στο ιδιο με μενα μπορω εγω να μπω στο δικο τους αλλα να μην δωσω αοθ?:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Από ότι γνωρίζω μπορείς να διαλέξεις το Α.Ο.Θ. αλλά να μην το δώσεις στις πανελλήνιες αλλά μόνο ενδοσχολικά . Στα μαθηματικά γενικής παιδείας θα είσαι λογικά στο τμήμα σου και όχι με αυτούς που κάνουν Α.Ο.Θ. . :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Naevan

Νεοφερμένος

Ο Naevan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
αααα
Αρα θα παρω Α.Ο.Θ μονο ενδοσχολικα. οκ! ευχαριστω βικη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Οοοοκ για περίμενε να ανακεφαλαιώσω.
1. Δεν θες 5ο πεδίο
2. Θες να δηλώσεις ΑΟΘ για να είσαι με τους φίλους σου
hooolyyy sh..

Μου φαίνεται λίγο ανούσιο και λίγο αφελές αυτό που ρωτάς. Αρχικά, να ξεκαθαρίσω, άλλο τα μαθηματικά γενικής και άλλο το ΑΟΘ. Τα παίρνεις ΚΑΙ τα δύο με σκοπό να ανοίξεις το 5ο πεδίο. Τα μαθηματικά είναι ένα μάθημα επιλογής (υποχρεούσαι δηλαδή να διαλέξεις ή βιολογία γεν ή μαθηματικά γεν ή φυσική γεν ή ιστορία γεν) ενώ το ΑΟΘ είναι ένα εξτρά μάθημα. Δηλαδή με το ΑΟΘ δίνεις το σύνολο 7 μαθήματα. Ένα αυτό.

Μετά. Οι φίλοι σου, εφόσον θέλουν 5ο πεδίο πρέπει υποχρεωτικά να παρακολουθήσουν μαθηματικά γενικής ΚΑΙ ΑΟΘ. Τα μαθήματα γενικής παιδείας δεν διδάσκονται ξεχωριστά. Θα είστε όλη η τάξη στα μαθήματα, δηλαδή είτε έχεις επιλέξει μαθηματικά είτε όχι, θα τα παρακολουθείς στην τάξη.

Το ΑΟΘ διδάσκεται εξτρά, στις ώρες που γίνονται τα άλλα επιλεγόμενα μαθήματα πχ πληροφορική ή σχέδιο. Αν πχ εσύ διαλέξεις σχέδιο, οι φίλοι σου την ίδια ώρα με σένα θα κάνουν σε άλλη αίθουσα ΑΟΘ.

Δεν ξέρω για την ενδοσχολική επιλογή, πάντως το ΑΟΘ δεν είναι η ώρα του παιδιού όπως πχ η πληροφορική. Αν δεν σε ενδιαφέρει, είναι τσάμπα κόπος, γιατί ακόμα και αν δεν διαβάζεις, μετά δεν αποκτάς επαφή σε 3 μέρες (όταν θα δίνεις ενδοσχολικά). Η γνώμη μου είναι να επιλέξεις με βάση τι θες και σε συμφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Γιοοο παιδια...Στην αρχη της χρονιας θα μας δωσουν ενα χαρτι με το οποιο θα διαλεγουμε μαθηματα επιλογης σωστα? Μπορω να δηλωσω πχ. ΑοΘ ,αλλα στις παννεληνιες να μην το γραψω? ή πχ. να δηλωσω μαθματικα γενικης παιδιας αλλα να μπω κατα καποιο τροπο στην ταξη τον παιδιων της Αοθ? Γιατι ολοι οι γνωστοι μ/φιλοι θ δωσουνε αοθ για 5ο πεδιο,αυτοι θαχουν ξεχωριστο τμημα ή θα ειναι σε αυτο τον μαθ. γενικης?

Αμα ΔΕΝ ειναι στο ιδιο με μενα μπορω εγω να μπω στο δικο τους αλλα να μην δωσω αοθ?:whistle:

Εχμ :worry:...ξερεις,μπορεις να να κανεις ολα τα μαθηματα,θα εισαι και με τα φιλρακια σου,αλλα να μην δωσεις καν πανελληνιες.Δεν ειναι γαματο? :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greek Army

Νεοφερμένος

Η Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Παιδιά, καλησπέρα! Από Σεπτέμβρη, θα είμαι θεωρητική. Πραγματικά, όμως, αναρωτιέμαι εδώ και πολύ καιρό ποιο θα ήταν το καταλληλότερο μάθημα επιλογής για μένα στην Γ' λυκείου. Κοιτάξτε. Αν και προσωπικά τρελαίνομαι για Ιστορία, με προβληματίζει το γεγονός ότι πολλοί είναι εκείνοι οι οποίοι προσπαθούν να με αποτρέψουν, κατευθύνοντάς με προς τη Βιολογία. Θα ήθελα, βέβαια, σε αυτό το σημείο να αναφέρω ότι σε όλα τα χρόνια της φοίτησής μου από το γυμνάσιο και έπειτα, δε μου έτυχαν οι καλύτεροι καθηγητές στο συγκεκριμένο μάθημα. Να φανταστείτε, ο φετινός βιολόγος δεν μας είχε εξετάσει ποτέ. Επόμενο ήταν, λοιπόν, κι εγώ να μη διαβάζω. Αντιθέτως, στην Ιστορία έχω πολύ καλές βάσεις. Ακόμη, λέγεται ότι και η Βιολογία δεν είναι πλέον εύκολο μάθημα, εξαιτίας των ασκήσεων που καλούνται να λύσουν οι μαθητές, ιδιαίτερα τα δύο τελευταία χρόνια.
Τι να κάνω; Όχι τίποτα άλλο, απλά αν τελικά επιλέξω την Βιολογία, θα πρέπει να αρχίσω να διαβάζω περισσότερο από φέτος. Η γνώμη σας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Thetawaves

Νεοφερμένος

Ο Thetawaves αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Χεχε, καλά μη νομίζεις ότι έχει και ποιος ξέρει τι ασκήσεις η Βιολογία!
Να φανταστείς ότι κάποτε είχε πολλές αλλά τις έβγαλαν επειδή οι θεωρητικοί δεν ξέρουν καλά μαθηματικά...
Επομένως δεν θα χρειαστείς βάσεις στα μαθηματικά για να τις λύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Χεχε, καλά μη νομίζεις ότι έχει και ποιος ξέρει τι ασκήσεις η Βιολογία!
Να φανταστείς ότι κάποτε είχε πολλές αλλά τις έβγαλαν επειδή οι θεωρητικοί δεν ξέρουν καλά μαθηματικά...
Επομένως δεν θα χρειαστείς βάσεις στα μαθηματικά για να τις λύσεις.

Eντάξει, δεν είναι και για πέταμα.:P
Θα χρειαστεί απλή μέθοδο των τριών, πρόσθεση, αφαίρεση, πολλαπλασιασμό και διαίρεση.
Δε μου έρχεται κάτι άλλο τώρα.:P

Εγώ, πάντως, προτείνω Βιολογία.:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
η βιολογια της Γ' γενικης παιδειας δεν νομιζω πως απαιτει ιδιαιτερη προπαιδεια στην βιολογια, αλλα διορθωστε με αν κανω λαθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
η βιολογια της Γ' γενικης παιδειας δεν νομιζω πως απαιτει ιδιαιτερη προπαιδεια στην βιολογια, αλλα διορθωστε με αν κανω λαθος...

Δήμητρα εσύ τι επέλεξες τελικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
η βιολογια της Γ' γενικης παιδειας δεν νομιζω πως απαιτει ιδιαιτερη προπαιδεια στην βιολογια, αλλα διορθωστε με αν κανω λαθος...
είναι πολύ απλά τα μαθηματικά που θα χρειαστείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosSinCara

Νεοφερμένος

Ο Sheldon Cooper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
εγω φετος που έδωσα ειχα διαλεξει βιολογια,,,,πιστευω πως είναι καλο μαθημα και πως μπορεις να παρεις ευκολα καλο βαθμο,,,το 17 ανετα το πιανεις,,,,εαν είστε και λιγο της παπαγαλίας τοτε ειναι οτι πρεπει,,,,δεν εχει και παρα πολλα δύσκολα πραγματα .,.,.,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Παιδιά, καλησπέρα! Από Σεπτέμβρη, θα είμαι θεωρητική. Πραγματικά, όμως, αναρωτιέμαι εδώ και πολύ καιρό ποιο θα ήταν το καταλληλότερο μάθημα επιλογής για μένα στην Γ' λυκείου. Κοιτάξτε. Αν και προσωπικά τρελαίνομαι για Ιστορία, με προβληματίζει το γεγονός ότι πολλοί είναι εκείνοι οι οποίοι προσπαθούν να με αποτρέψουν, κατευθύνοντάς με προς τη Βιολογία. Θα ήθελα, βέβαια, σε αυτό το σημείο να αναφέρω ότι σε όλα τα χρόνια της φοίτησής μου από το γυμνάσιο και έπειτα, δε μου έτυχαν οι καλύτεροι καθηγητές στο συγκεκριμένο μάθημα. Να φανταστείτε, ο φετινός βιολόγος δεν μας είχε εξετάσει ποτέ. Επόμενο ήταν, λοιπόν, κι εγώ να μη διαβάζω. Αντιθέτως, στην Ιστορία έχω πολύ καλές βάσεις. Ακόμη, λέγεται ότι και η Βιολογία δεν είναι πλέον εύκολο μάθημα, εξαιτίας των ασκήσεων που καλούνται να λύσουν οι μαθητές, ιδιαίτερα τα δύο τελευταία χρόνια.
Τι να κάνω; Όχι τίποτα άλλο, απλά αν τελικά επιλέξω την Βιολογία, θα πρέπει να αρχίσω να διαβάζω περισσότερο από φέτος. Η γνώμη σας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

μην γράφεις με κεφαλαίααααα:/:
Ιστορία έχω ακούσει ότι είναι τραγικά κακογραμμένο το βιβλίο, οπότε δε νομίζω να είναι η καλύτερη λύση, ακόμα κι αν έχεις καλές βάσεις...
Βιολογία, από την άλλη, πολλά μαθηματικά δεν θέλει (μάλλον δεν θα τα συμπαθείς για να μην τα αναφέρεις καθόλου:P) κι είναι πιο κοντά στην κατεύθυνσή σου (για να μην παρεξηγηθώ, αναφέρομαι στην εκμάθηση κειμένων, σε καμία περίπτωση παπαγαλία)...Οι ασκήσεις, για τις οποίες ανησυχείς, θεωρώ πως με την ουσιαστική κατανόηση της ύλης θα μπορείς να τις λύσεις!:)
Άαααρα, πάνε Βιολογία.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Δήμητρα εσύ τι επέλεξες τελικά;
Φυσικη φυσικη:D εσυ?
είναι πολύ απλά τα μαθηματικά που θα χρειαστείς!
Μιλησε για γνωσεις βιολογιας;) (αν καταλαβα καλα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Φυσικη φυσικη:D εσυ?

Μιλησε για γνωσεις βιολογιας;) (αν καταλαβα καλα)
εγώ διάβασα κάτι για προπαίδεια πάντως:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Φυσικη φυσικη:D εσυ?

Α πήρες φυσική τελικά;Πάρα πολύ ωραία:D!
Εγώ δεν έχω αποφασίσει να σου πω.Μου αρέσουν και τα δύο,ίσως η φυσική λίγο περισσότερο αλλά τα μαθηματικά είναι πιο "διάσημα":redface:.
Έχω ακόμα κάμποσο καιρό για να αποφασίσω.Να είσαι έτοιμη να ζητήσω απόψεις και να ρωτήσω εντυπώσεις γιατί κι εγώ προβληματίζομαι:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Α πήρες φυσική τελικά;Πάρα πολύ ωραία:D!
Εγώ δεν έχω αποφασίσει να σου πω.Μου αρέσουν και τα δύο,ίσως η φυσική λίγο περισσότερο αλλά τα μαθηματικά είναι πιο "διάσημα":redface:.
Έχω ακόμα κάμποσο καιρό για να αποφασίσω.Να είσαι έτοιμη να ζητήσω απόψεις και να ρωτήσω εντυπώσεις γιατί κι εγώ προβληματίζομαι:).
οοποτε θελεις ειμαι διαθεσιμη:D παντως,αν και αρχη,δεν εχω μετανοιωσει για την επιλογη μου:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top