[Παλιό Σύστημα] Τι μάθημα επιλογής να πάρω στη Γ' Λυκείου;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θα έπαιρνες ποτέ Φυσική Γενικής?
Εγώ θα έπαιρνα, αν δεν είχα άλλη επιλογή.
Ωστόοσ, τα μαθηματικά είναι τόσο εύκολα που δεν βλέπω λόγο γιατί να ΜΗΝ τα πάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tanatsos

Νεοφερμένος

Ο Tanatsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Θα έπαιρνες ποτέ Φυσική Γενικής?
Μέχρι στιγμής μόνον έναν σαν εμένα βρήκα που θα δώσει φυσική γενικής. Αλήθεια, υπάρχει κανένας άλλος?


Ναι, υπάρχουν και άλλοι *points at himself
Στο σχολείο μου είμαστε 2 άτομα που θα δώσουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εγώ ΠΟΤΕ στη ζωή μου δεν θα έπερνα ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΓΕΝ η ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΕΝ....απλά δεν παλεύονται!
Mη συγκρίνεις βιολογια με ιστορία μέρα με νύχτα. Η ιστορία ήταν ο εφιάλτης όλων των θετικοτεχνολογικών και συνήθως εκεί παίρνανε το χαμηλότερο βαθμό μαζί με την έκθεση.

Θα έπαιρνες ποτέ Φυσική Γενικής?
Μέχρι στιγμής μόνον έναν σαν εμένα βρήκα που θα δώσει φυσική γενικής. Αλήθεια, υπάρχει κανένας άλλος?
Επειδή τα είχα δώσει όλα η φυσική Γενικής την θεωρώ την πιο εύκολη από όλα. Αν θυμάμαι είχα γράψει πάνω από 95% χωρίς καν φροντιστήριο. Πάντως με φυσική γενικής με την σημερινή κατάσταση ρισκάρει όποιος έχει στόχο υψηλόβαθμες σχολές. Αν θελήσουν και βάλουν φυσική γενικής δύσκολα τότε θα χάσεις μόρια σε σχέση με αυτούς που επέλεξαν βιολογία γενικής/μαθηματικά γενικής. Αντίθετα αν βάλουν πιο εύκολα φυσικής γενικής θα κερδίσεις μόρια σε σχέση με τη μάζα αλλά οι υποψήφιοι που επέλεξαν βιολογιομαθηματικά δεν θα έχουν μεγάλη ζημια (επειδή οι φυσικοι είστε λίγοι).


Το κόλπο στις πανελλαδικές είναι να γράψεις καλά στα σιγουράκια. Μην αναλλώνεστε με τις ώρες στα μαθηματικα/φυσική κατεύθυνσης χωρίς να διαβάσετε τα υπόλοιπα. Αν θελήσουν και βάλουν τίποτα δύσκολο στα φυσικομαθηματικά καυτεύθυνσης το μόνο που χρειάζεται είναι καθαρό μυαλό να κερδίσεις όσες περισσότερες μονάδες μπορείς (η απώλεια δεν σε επηρεαζει γιατί την ίδια απώλεια θα την έχουν το 95% των υποψηφίων). Μπορεί να βάλουν άσκηση στην οποία δεν βρίσκεται σε κανένα βοήθημα (όπως έκαναν στις δέσμες). Συνήθως ακόμα και εκεί πλέον βάζουν εύκολα και ο διαβασμένος μαθητής μόλις δει τα θέματα αναρωτιέται "τι διάβαζα ο μ.......ς τόσες ώρες" ). Αν χάσεις μόρια στα σιγουράκια τότε η απώλεια θα σου στοιχήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
To the point.

@Γιώργος : Με τα μαθηματικά ούτε το 'χω ούτε δεν το 'χω.Είμαι στο ενδιάμεσο.Αν κρίνω από τα διαγωνίσματα που γράφω στο φροντιστήριο στην κατεύθυνση,είμαι αρκετά καλός.

@fockos : Η βιολογία γενικής δεν είναι έτσι και το ξέρεις.Με ένα μήνα διάβασμα,ΔΕΝ γράφεις καλά εκτός κι αν μπορείς να μάθεις όλη την ύλη σε ένα μήνα.Δεν τους νοιάζει η περιγραφικότητά σου ούτε η κατανόησή σου περί του θέματος.Θέλουν να δουν το γραπτό σου και όταν το συγκρίνουν με το βιβλίο,να βλέπουν μια φωτοτυπία.Η σχολαστικότητά τους στο θέμα της παπαγαλίας είναι η ίδια μ'αυτή της κατεύθυνσης.Παρόλο που μ' αρέσει απίστευτα η βιολογία γενικής,δεν μπόρεσα να αντέξω τόση παπαγαλία.

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.


Υ.γ. Έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμά μου ότι θα ξεκινήσω 4 ώρες μαθηματικά γενικής.Πιστεύω ότι με τόσες ώρες,πρέπει να τα φορτώσω στον κόκορα για να μην προλάβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Μην κολλάς ρε,superhuman είσαι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Τελικά,τζάμπα ανησυχούσα.Πριν 2 βδομάδες τελείωσα την ύλη κάνοντας ταυτόχρονα στατιστική και πιθανότητες.Συνδυαστικά θέματα ξεκίνησα κατευθείαν με το που έμπαινα σε κάτι καινούργιο και δε με δυσκόλεψαν καθόλου.Έπρεπε να τα πάρω από την αρχή της χρονιάς,έτσι ώστε να μη μου είχε δημιουργηθεί το άγχος εκείνη την περίοδο.

Δεν πειράζει.Υγεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Τέλος καλό, όλα καλά όμως. Αυτό έχει σημασία.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
τι μαθημα επιλογης θα παρετε για του χρονου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
αποφασισα να μην παρακολουθω πια την βιολογια παρα μονο την φυσικη Γ.Π. (ναι τα παρακολουθησα και τα 2 για μια εβδομαδα!:Ρ) ελπιζω να μην επηρρεαστηκα απο το γεγονος οτι δεν προλαβα να διαβασω βιολογια για αυριο:$ και ελπιζω να μην μετανοιωσω την επιλογη μου για φυσικη...:/


Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "[Πανελλήνιες 2013] Θερινή Προετοιμασία".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
ελπιζω να μην μετανοιωσω την επιλογη μου για φυσικη....
Αυτοί που στο τέλος θα μετανοιώσουν θα είναι αυτοί (της θετικής και τεχνολογικής) που δεν διάλεξαν φυσική γενικής. Στο πρώην σχολείο μου πήραν φυσική γενικής 5 άτομα και οι βαθμοί τους ήταν 100, 100, 98, 95, 95. Η κοπέλα μου είχε διαλέξει μαθηματικά γενικής και ξαφνικά το Φεβρουάριο (μια μέρα πριν υποβάλει τη δήλωση) άλλαξε γνώμη (παρά το ότι της έλεγα ότι είναι αργά για να αλλάξει). Άρχισε να διαβάζει φυσική το Μάρτιο και μόνο με τη δική μου (μικρή) βοήθεια έγραψε 100. Και σ΄αυτήν φέτος και σε μένα πέρυσι, όλοι έλεγαν "αχ, γιατί να μην πάρω κι εγώ φυσική!".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Αυτοί που στο τέλος θα μετανοιώσουν θα είναι αυτοί (της θετικής και τεχνολογικής) που δεν διάλεξαν φυσική γενικής. Στο πρώην σχολείο μου πήραν φυσική γενικής 5 άτομα και οι βαθμοί τους ήταν 100, 100, 98, 95, 95. Η κοπέλα μου είχε διαλέξει μαθηματικά γενικής και ξαφνικά το Φεβρουάριο (μια μέρα πριν υποβάλει τη δήλωση) άλλαξε γνώμη (παρά το ότι της έλεγα ότι είναι αργά για να αλλάξει). Άρχισε να διαβάζει φυσική το Μάρτιο και μόνο με τη δική μου (μικρή) βοήθεια έγραψε 100. Και σ΄αυτήν φέτος και σε μένα πέρυσι, όλοι έλεγαν "αχ, γιατί να μην πάρω κι εγώ φυσική!".


αυτην εχω επιλεξει αλλα φοβαμαι για τη δυσκολια της..εχω ακουσει οτι ειναι ευκολη και τοσα χρονια βαζουν ευκολα θεματα .αν ομως γινει το μπαμ του χρονου και βαλουν δυσκολα γτ θα την επιλεξουν περισσοτεροι???:/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Αυτοί που στο τέλος θα μετανοιώσουν θα είναι αυτοί (της θετικής και τεχνολογικής) που δεν διάλεξαν φυσική γενικής. Στο πρώην σχολείο μου πήραν φυσική γενικής 5 άτομα και οι βαθμοί τους ήταν 100, 100, 98, 95, 95. Η κοπέλα μου είχε διαλέξει μαθηματικά γενικής και ξαφνικά το Φεβρουάριο (μια μέρα πριν υποβάλει τη δήλωση) άλλαξε γνώμη (παρά το ότι της έλεγα ότι είναι αργά για να αλλάξει). Άρχισε να διαβάζει φυσική το Μάρτιο και μόνο με τη δική μου (μικρή) βοήθεια έγραψε 100. Και σ΄αυτήν φέτος και σε μένα πέρυσι, όλοι έλεγαν "αχ, γιατί να μην πάρω κι εγώ φυσική!".

θα δειξει. οοοχουυυ δεν θα αγχωθω αλλο με αυτο το θεμα!:whistle: πηρα την αποφαση μου και θα την υποστηριξω!:D



αυτην εχω επιλεξει αλλα φοβαμαι για τη δυσκολια της..εχω ακουσει οτι ειναι ευκολη και τοσα χρονια βαζουν ευκολα θεματα .αν ομως γινει το μπαμ του χρονου και βαλουν δυσκολα γτ θα την επιλεξουν περισσοτεροι???:/::/:
γνωμη μου ειναι οτι οσο πιο καλα εισαι προετοιμασμενος, τοσο λιγοτερες πιθανοτητες εχεις να μην γραψεις καλα αν βαλουν δυσκολα;) (ελπιζω να μην λεω βλακειες:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
αυτην εχω επιλεξει αλλα φοβαμαι για τη δυσκολια της..εχω ακουσει οτι ειναι ευκολη και τοσα χρονια βαζουν ευκολα θεματα .αν ομως γινει το μπαμ του χρονου και βαλουν δυσκολα γτ θα την επιλεξουν περισσοτεροι???:/::/:

Σε οποιοδηποτε μαθημα μπορει να βαλουν δυσκολα, καθε χρονο ''τσιμπανε'' καποιο ,φετος ηταν πιο δυσκολα τα θεματα της φυσικης γεν και της βιολογιας γεν .Παρολλη την αυξημενη δυσκολια ομως (οχι τιποτα τρομερο) ευκολα γραφει κανεις 18+ σε σχεση με τα αλλα μαθηματα, σου λεω εγω αφιερωσα ελαχιστο χρονο (καπου 1 ωρα την βδομαδα) εκτος απτο τελος που εκανα μια καλη επαναληψη και εγραψα 19 ,με πολυ λιγοτερο διαβασμα απο αυτους που πηραν βιολογια η μαθηματικα. Αξιζει απο ολες τις αποψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
αυτην (φυσική γενικής) εχω επιλεξει αλλα φοβαμαι για τη δυσκολια της..εχω ακουσει οτι ειναι ευκολη και τοσα χρονια βαζουν ευκολα θεματα .αν ομως γινει το μπαμ του χρονου και βαλουν δυσκολα γτ θα την επιλεξουν περισσοτεροι???:/::/:
Και να θέλουν να βάλουν δύσκολα δεν μπορούν. Όλη η ύλη είναι 30 (εικονογραφημένες) σελίδες, δεν υπάρχει κάτι για να το αποστηθίσεις και υπάρχουν συνολικά 5-6 κατηγορίες ασκήσεων.


Υ.Γ. Να μάθετε όμως και τα ονόματα των παιδιών της εικόνας. :D
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isabella S.

Νεοφερμένος

Η Isabella S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Χαχαχα....άρα παπαγαλία :P
Mm..η αδερφή μου τα μάθαινε απο βοήθημα! Δόξα το Θεό τα έχω ετοιμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Και να θέλουν να βάλουν δύσκολα δεν μπορούν. Όλη η ύλη είναι 30 (εικονογραφημένες) σελίδες, δεν υπάρχει κάτι για να ατο ποστηθίσεις και υπάρχουν συνολικά 5-6 κατηγορίες ασκήσεων.


ενταξει πειστηκα:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Σε οποιοδηποτε μαθημα μπορει να βαλουν δυσκολα, καθε χρονο ''τσιμπανε'' καποιο ,φετος ηταν πιο δυσκολα τα θεματα της φυσικης γεν και της βιολογιας γεν .Παρολλη την αυξημενη δυσκολια ομως (οχι τιποτα τρομερο) ευκολα γραφει κανεις 18+ σε σχεση με τα αλλα μαθηματα, σου λεω εγω αφιερωσα ελαχιστο χρονο (καπου 1 ωρα την βδομαδα) εκτος απτο τελος που εκανα μια καλη επαναληψη και εγραψα 19 ,με πολυ λιγοτερο διαβασμα απο αυτους που πηραν βιολογια η μαθηματικα. Αξιζει απο ολες τις αποψεις

Και να θέλουν να βάλουν δύσκολα δεν μπορούν. Όλη η ύλη είναι 30 (εικονογραφημένες) σελίδες, δεν υπάρχει κάτι για να ατο ποστηθίσεις και υπάρχουν συνολικά 5-6 κατηγορίες ασκήσεων.

ευχαριστουμε για την εμψυχωση!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Να ρωτήσω τί ακριβώς περιέχει η ύλη της Φυσικής ΓΠ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
.Να ρωτήσω τί ακριβώς περιέχει η ύλη της Φυσικής ΓΠ
Οπτική - Ατομική - Πυρηνική.
Να το βιβλίο: https://digitalschool.minedu.gov.gr/courses/DSGL-C107/
Υλη: https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...74-exetastea-ylh-fysikh-genikhs-paideias.html
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
παιδια απο τεχνολογικη με μαθημα επιλογης βιολογια Γ.Π ανοιγω 3ο πεδιο αλλα χανοντας μορια ή οχι; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top