[25/5/2012] Φυσική Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 198)
  • [Άριστα] 18-20

    Ψήφοι: 49 24.7%
  • [Πολύ καλά] 15-18

    Ψήφοι: 36 18.2%
  • [Καλά] 12-15

    Ψήφοι: 26 13.1%
  • [Μέτρια] 10-12

    Ψήφοι: 29 14.6%
  • [Όχι καλά] 5-10

    Ψήφοι: 46 23.2%
  • [Καθόλου καλά] 0-5

    Ψήφοι: 12 6.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Μα τις εξισωσεις κινησης τις διδασκεσαι και στην γ, και εκτος αυτο εχουν τεραστια εφαρμογη. Αυτο με την επαλληλια των κινησεων ηταν απλα μια λεπτομερεια του βιβλιου, και δεν θυμαμαι στην α λυκειου να χαμε δωσει τοση σημασια σε αυτο. Και γενικα δεν ειναι οτι το καλυτερο να βασιζεται ενα διαγωνισμα σε προηγουμενες ταξεις, γιατι δεν εχουν κανει ολοι την προετοιμασια που απαιτηται σε αυτες

Τη διδάχθηκες στην οριζόντια βολή και πέρυσι στην κατεύθυνση στις κινήσεις στα πεδία.
Οι εξισώσεις κίνησης διδάσκονται για πρώτη φορά στην Α και δε θυμάμαι να μου τις ξαναδίδαξαν φέτος...
Νομίζω πως ίσα-ίσα είναι το καλύτερο αυτό, αρκεί να έχεις προετοιμάσει και τους υποψηφίους αναλόγως. Είναι αδικία για μένα/εσένα/εκείνον που διάβαζε τόσα χρόνια φυσική να γράφει χειρότερα από έναν άλλο που ασχολήθηκε μόνο στην τελευταία τάξη επειδή απλά είχε μάθει καλύτερα την ύλη της. Πρέπει να εξετάζονται σφαιρικά οι γνώσεις του αντικειμένου...
Έτσι τα βλέπω εγώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Παντως εγω στο Β3 που το ελυσα εκανα 5 πυθαγορεια σε 5 τριγωνα.Αυτο με την επαλληλια δεν υπηρχε περιπτωση να το σκεφτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Τη διδάχθηκες στην οριζόντια βολή και πέρυσι στην κατεύθυνση στις κινήσεις στα πεδία.
Οι εξισώσεις κίνησης διδάσκονται για πρώτη φορά στην Α και δε θυμάμαι να μου τις ξαναδίδαξαν φέτος...
Νομίζω πως ίσα-ίσα είναι το καλύτερο αυτό, αρκεί να έχεις προετοιμάσει και τους υποψηφίους αναλόγως. Είναι αδικία για μένα/εσένα/εκείνον που διάβαζε τόσα χρόνια φυσική να γράφει χειρότερα από έναν άλλο που ασχολήθηκε μόνο στην τελευταία τάξη επειδή απλά είχε μάθει καλύτερα την ύλη της. Πρέπει να εξετάζονται σφαιρικά οι γνώσεις του αντικειμένου...
Έτσι τα βλέπω εγώ..

δεν ξερω μπορει να χεις και δικιο. Αλλα εφοσον δινεται μια συγκεκριμενη υλη απο το υπουργειο καλο ειναι να μην ξεφευγουμε απο αυτη, γιατι αυτο μπορει να ναι επισης αδικο για καποιον αλλο για χιλιους δυο λογους.
Τελοσπαντων, ισως να μην ειμαι αντικειμενικος, αφου το Β3 ηταν το θεμα, που δεν καταφερα να λυσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Τη διδάχθηκες στην οριζόντια βολή και πέρυσι στην κατεύθυνση στις κινήσεις στα πεδία.
Οι εξισώσεις κίνησης διδάσκονται για πρώτη φορά στην Α και δε θυμάμαι να μου τις ξαναδίδαξαν φέτος...
Νομίζω πως ίσα-ίσα είναι το καλύτερο αυτό, αρκεί να έχεις προετοιμάσει και τους υποψηφίους αναλόγως. Είναι αδικία για μένα/εσένα/εκείνον που διάβαζε τόσα χρόνια φυσική να γράφει χειρότερα από έναν άλλο που ασχολήθηκε μόνο στην τελευταία τάξη επειδή απλά είχε μάθει καλύτερα την ύλη της. Πρέπει να εξετάζονται σφαιρικά οι γνώσεις του αντικειμένου...
Έτσι τα βλέπω εγώ..

Ασκησεις με οριζοντια βολη περσι (αν θυμαμαι καλα) ειχαν βγει εκτος υλης απο το υπουργειο
Φετος διδαχθηκαμε τις εξισωσεις κινησης οταν καναμε αντιστοιχιση μεγεθων, τυπων στροφικης με μεταφορικη κινηση
Ωραια ,να εξεταζονται σφαιρικα οι γνωσεις αλλα στην εξεταστεα υλη να γραφουν την υλη και των 3 ταξεων

Παντως εγω στο Β3 που το ελυσα εκανα 5 πυθαγορεια σε 5 τριγωνα.Αυτο με την επαλληλια δεν υπηρχε περιπτωση να το σκεφτω.
Και εγω στο Β3 κατι παρομοιο εκανα για να χρησιμοποιησω και γνωσεις της Γ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Ναι οταν εχεις 4 κεφαλαια τεραστια πρεπει να ξερεις και την υλη της Α και της Β. ΑΑΑΑ, εχουμε και 6 μαθηματα το χα ξεχασει αυτο(με πολυ μικρη υλη και αυτα)! Και θυμησου οτι παλια διναναι 4 μαθηματα ;) .
Αν θελουν να βαζουν πραγματα απο προηγουμενες ταξεις(και δεν το εκαναν μονο στην φυσικη αλλα και στα μαθηματικα με την ελλειψη) να προσπαρμοσουν καταλληλα την υλη ;)
Και στο λεω εγω που το ελυσα(παρ' ολο που το πηγα στην τυχη αφου πρωτα εκανα την επιλογη και μετα προσπαθησα να το αιτιολογησω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Ναι οταν εχεις 4 κεφαλαια τεραστια .... Και θυμησου οτι παλια διναναι 4 μαθηματα
Όχι και τεράστια κεφάλαια! Σύνολο ύλης φυσικής κατεύθυνσης σελίδες 68. Όταν με τις δέσμες έδιναν 4 μαθήματα η ύλη ήταν σε όλα πολύ περισσότερη. Ειδικά η ύλη της φυσικής ήταν 350 σελίδες. Ακριβώς, επειδή η ύλη είναι τώρα πολύ λίγη τα θέματα γίνονται πιο πολύπλοκα και το μάθημα γίνεται πιο δύσκολο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Η υλη της φυσικης τωρα ειναι μεγαλυτερη.Γιατι για να ανταποκριθουμε πλεον χρειαζεται να κανουμε εμβαθυνση σε πολλες επιμερους επιπτωσεις σε καθε κεφαλαιο.Φυσικα ρολο σε αυτο παιζει η παραπαιδεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
να ρωτησω κατι
στο β3 στην τυχη κυκλωσα λαθος αλλα εγραψα τα εξης ως αιτιολογηση:οτι το α σωμα κανει ευθυγραμμη ομαλη κινηση και ο χρονος που θα διανυσει ειναι ισος με την αποσταση προς την ταχυτητα u.το αλλο σωμα ειπα οτι σιγουρα θα κανει περισσοτερο χρονο αφου υποκειται σε διαδοχικες κρουσεις.οι κρουσεις αυτες ειναι ελαστικες δλδ δεν χανεται θερμοτηα και η κινητικη του ενεργεια διατηρειται.και απλα εφτιαξα και ενα σχημα οπου σημειωσα και την γωνια με την οποια φευγει η δευτερη μπαλα βαζοντας και αυτη 60 (που νμζ ειναι σωστο).
θα παρω τπτ απο την αιτιολογηση; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top