Πληροφορίες για Α και Β Ομάδα ώστε να διευκολυνθείτε στην επιλογή σας & Συζήτηση

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Έχω γνωστή η οποία δεν είναι καλή στα μαθηματικά του γυμνασίου αλλά από πρώτη λυκείου πήγε ΕΠΑΛ και φέτος στη δευτέρα που είχαν τα μαθηματικά της ειδικότητας λέει ότι ήταν πολύ απλά και δεν χρειάζονταν γνώσεις προηγούμενων χρόνων..!

Οπότε και να μην είσαι τόσο καλός, θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις στο ΕΠΑΛ! :redface: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Και μια ακομη ερωτηση, γινεται απο ΕΠΑΛ να περασεις σε σχολη στο 1ο πεδιο? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emmaniko

Νεοφερμένος

Η emmaniko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά, καλησπέρα! Θα ήθελα λίγο να με βοηθήσετε για να έχω και να δώσω και στο γιο μου μια καλή άποψη σχετικά με την πιο σωστή επιλογή ομάδας! Θέλει να περάσει ΣΜΥ και είναι φέτος Β΄Λυκείου σε ΕΠΑΛ φυσικά. Ήταν καλός πάντα στα μαθηματικά αν και δεν διαβάζει! Λογικά αν διαβάσει καλά μαθηματικά και τα 2 μαθήματα ειδικότητας, πόσο "εύκολο" είναι να περάσει στη ΣΜΥ εφόσον δεν είναι και πολλές οι θέσεις? Και είναι εύκολα τα μαθηματικά α' ομάδας και τα μαθήματα ειδικότητας ηλεκτρολογίας??? Εμείς έχουμε πήξει φυσικά περισσότερο από εκείνον και προσπαθούμε να καταλάβουμε τί γίνεται ώστε να τον ωθήσουμε στην πιο σωστή επιλογή! Δεν νομίζω να άντεχε την β' ομάδα γιατί θεωρώ ότι θέλει πολύ περισσότερο διάβασμα που... δυστυχώς δεν τον βλέπω να το έχει, τουλάχιστον ακόμα! Ελπίζω, επειδή το θέμα έχει κινηθεί μέχρι πριν 2 χρόνια, να το δείτε και να μου πείτε τις απόψεις σας!!! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Δεν ξέρω για τα μαθήματα ειδικότητας αλλά κατά γενική ομολογία τα θέματα σε σχέση με του ΓΕ.Λ είναι "γελοία".
Και μόνο που έχει συμπλήρωση κενών σε ασκήσεις μαθηματικών καταλαβαίνεις τι παίζει..
Είδα μια φορά από περιέργεια και ένας διαβασμένος μαθητής δεν θα χρειαστεί πάνω από μισή ώρα για να πάρει 20.
Η έκθεση κλασσικά, απλά στα ΕΠΑ.Λ ζητάνε λιγότερα κι ευκολότερα.

Καλή επιτυχία & διάβασμα στον Υιό σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spirospapachris

Νεοφερμένος

Ο Spirospapachris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι απόφοιτος εσπερινού επαλ (2012-2013) της ομάδας Α και αποφάσισα του χρόνου να δώσω πανελλήνιες για στρατιωτικές σχολές, τι πρέπει να κάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeluska

Νεοφερμένος

Ο aggeluska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι απόφοιτος εσπερινού επαλ (2012-2013) της ομάδας Α και αποφάσισα του χρόνου να δώσω πανελλήνιες για στρατιωτικές σχολές, τι πρέπει να κάνω?

Γυρω στον Δεκέμβρη ή Γενάρη θα πας στο λυκειο που αποφοιτησες και θα κανεις αιτηση για πανελλαδικες εξετάσεις και θα πας να δωσεις τον Ιουνιο του 2017
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spirospapachris

Νεοφερμένος

Ο Spirospapachris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το λύκειο αυτό έχει κλείσει ,εγώ τώρα θα πάω να δηλωσω σε οποιοδήποτε επαλ πρωινό? γιατί απο εσπερινό νομίζω δε γίνεται για στρατιωτικές ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeluska

Νεοφερμένος

Ο aggeluska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Οχι σε πρωινο . Σε εσπερινο να πας. Επίσης βρες το τηλέφωνο του Υπουργείου Παιδείας στο ίντερνετ και ρωτα κ αυτούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MixalisLol

Νεοφερμένος

Ο MixalisLol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Λέω να δώσω πανελλήνιες πάλι όμως 10 χρόνια μετά δεν ξέρω πως πάνε τα πράγματα με τον καινούργιο νόμο, για την ακρίβεια θέλω να μάθω αν μπορώ να δηλώσω στην ομάδα βήτα των επαλ ειδικότητες διαφορετικών επιστημονικών πεδίων.
Σε περίπτωση που γίνεται αν εγώ στο μηχανογραφικό επιλέξω σχολή και τέταρτου και πέμπτου επιστημονικού πεδίου τότε ο μέσος όρος και των εφτά μαθημάτων θα είναι η βάση μου για όλες τις σχολές άσχετα με το επιστημονικό τους πεδίου ή για κάθε πεδίο θα υπολογίζονται τα μαθήματα τα οποία είναι σχετικά με αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λέω να δώσω πανελλήνιες πάλι όμως 10 χρόνια μετά δεν ξέρω πως πάνε τα πράγματα με τον καινούργιο νόμο, για την ακρίβεια θέλω να μάθω αν μπορώ να δηλώσω στην ομάδα βήτα των επαλ ειδικότητες διαφορετικών επιστημονικών πεδίων.
Σε περίπτωση που γίνεται αν εγώ στο μηχανογραφικό επιλέξω σχολή και τέταρτου και πέμπτου επιστημονικού πεδίου τότε ο μέσος όρος και των εφτά μαθημάτων θα είναι η βάση μου για όλες τις σχολές άσχετα με το επιστημονικό τους πεδίου ή για κάθε πεδίο θα υπολογίζονται τα μαθήματα τα οποία είναι σχετικά με αυτό?

Καλύτερα να απευθυνθείς κατευθείαν στο αρμόδιο τμήμα του Υπουργείου για να πάρεις τις απαντήσεις που θέλεις και να είσαι σίγουρος. Μπορείς να τηλεφωνήσεις στα 2103442100, 2103442696, 2103442705 ή ακόμα καλύτερα να πας εκεί καθημερινά 12-2 που δέχονται για να βγάλεις άκρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MixalisLol

Νεοφερμένος

Ο MixalisLol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλύτερα να απευθυνθείς κατευθείαν στο αρμόδιο τμήμα του Υπουργείου για να πάρεις τις απαντήσεις που θέλεις και να είσαι σίγουρος. Μπορείς να τηλεφωνήσεις στα 2103442100, 2103442696, 2103442705 ή ακόμα καλύτερα να πας εκεί καθημερινά 12-2 που δέχονται για να βγάλεις άκρη.

Το τηλέφωνο ή μιλάει ή δεν το σηκώνουν όσες φορές έχω δοκιμάσει να πάρω, αν γίνει και αύριο αυτό λογικά θα πάω από εκεί.
Ευχαριστώ.

Edit: Τους βρήκα στο τηλέφωνο και με βοήθησαν, ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Δεν υπάρχει πλέον επαλ ομάδα β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diamag

Νεοφερμένος

Ο diamag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top